Prváčikovia: Ako im pomôcť zvládať školské povinnosti?
Škola je pre prváka veľkou životnou zmenou. Začiatok školského roka vzbudzuje veľa očakávaní a zvedavosti, čo všetko ho v škole čaká, nielen u prvákov, ale aj u starších žiakov. Aby sa vaše dieťa vracalo zo školy plné energie a chuti naučiť sa všetko, čo bude potrebovať a venovať sa aktivitám, ktoré ho zaujímajú, môžete mu v tom pomôcť.
Dieťa strávi v škole podstatnú časť svojho života. Tento čas môže byť preň príjemný, plný úspechov, vzdelávania sa, športových a tvorivých aktivít, ale aj zábavy so spolužiakmi. Žiaľ, už aj najmenší žiaci čoraz častejšie zažívajú v škole stres, stavy úzkosti až depresie, nechuť. To, ako bude prežívať roky školskej dochádzky vaše dieťa, môžete ovplyvniť svojím láskavým prístupom, motiváciou a podporou vždy, keď to bude potrebovať.
Ako prekonať obavy zo zmeny, ktorá nastala?
Ťažko povedať, kto sa prechodu do nového režimu bojí viac – či váš malý prvák, alebo vy. Obavy detí často pramenia práve z nepokoja rodičov. Pre obe strany býva najťažší nástup do škôlky, keď sa dieťa odlúči od matky po prvýkrát v živote, musí si zvykať na kolektív a úplne nové prostredie. Ak toto obdobie prežívajú emotívne rodičia, tak aj dieťa.
Nástup prváka do školy už nemusí byť taký dramatický. Ak aj cítite neistotu kvôli zmenám, ktoré v živote vašej rodiny nastanú, alebo máte strach, že bude pre vaše dieťa ťažké sa prispôsobiť novým podmienkam, vedzte, že vaše starosti bude prežívať spolu s vami.
Čo je najväčšiou obavou rodičov počas prvých dní v škole? “Najčastejšie obavy sú, aby si zvykli na nový režim v škole, dokázali sa sústrediť na hodinách, a tiež aby dosahovali dobré výsledky. Väčšina rodičov má zbytočne obavy, pretože myslím, že každý snaživý prváčik zvláda prvé dni v škole veľmi dobre a do školy chodia prváčikovia s obrovskou radosťou a nadšením,” hovorí Mgr. Soňa Krajčík, učiteľka na 1. stupni v Základnej škole Veľké Bielice.
Vysporiadajte sa s vlastnými obavam, pochybnosťami a neistotou a uvidíte, že vaše dieťa zvládne prechod do školy veľmi statočne. Dieťa, zvyknuté na kolektív už o škôlky, zvládne prechod na školský systém hravo – nemáte sa čoho obávať. Deti ho vnímajú ako určitý prechod, ktorým sa posúvajú bližšie k dospelosti.
Tešia sa na nové aktivity, spolužiakov, nové prostredie. “Prvé hodiny prebiehajú viac menej s oboznamovanim sa, čo sa kde nachádza, čo sa budú učiť, aké vyučovacie predmety ich čakajú a pod. Potom hravou formou prechádzame základné učivo, prípravné obdobie, kde sa sústredíme na priestorovú orientáciu, pozornosť detí a základné vedomosti a zručnosti, ktoré by mali mať z materskej školy,” hovorí Mgr. Soňa Krajčík.
S čím majú podľa nej deti najväčší problém pri prechode na školský režim? “Najväčšie problémy majú asi s pozornosťou. Prechádzajú na nový režim, musia sedieť v laviciach a viac počúvať. Preto je dôležité minimálne na začiatku hodiny prepojiť s hravými aktivitami a pohybom. Deti si časom zvyknú a nový režim im nerobí žiadne problémy, na hodinách sú pozornejší a viac sa zapájajú do jednotlivých úloh.”
Optimistický prístup a vzbudenie nadšenia učiť sa nové veci
Ak máte doma prváčika a už ste mu naznačili, čo ho čaká v nasledujúcom období, iste sa vás veľa pýta a je zvedavý. Zodpovedajte mu trpezlivo všetky otázky. Rozhovory o škole by ste mali viesť v optimistickom duchu, vyvarovať sa strašenia a predzvestí prísneho režimu a neúprosného trestania zlými známkami pri nedostatočnej usilovnosti. Nevytvárajte rozhovormi nerealistické predstavy o tom, aké to bude v škole úžasné, ale ostaňte v pozitívnom naladení.
“Rodičia najviac pomôžu svojim deťom tým, že ich povzbudzujú a sú im oporou. Prvý ročník je pre prváčika veľmi náročný, musí zvládnuť čítať, písať, počítať. Všetko je pre neho nové, preto je dôležité, aby jeho rodičia pri ňom stáli a za každý úspešný krok vpred svoje dieťa chválili a povzbudzovali ho. To isté musí robiť jeho pani učiteľka. A ak rodič niečomu nerozumie, prípadne niečo s prváčikom nezvláda je veľmi dôležité, aby komunikoval s triednou pani učiteľkou, ktorá mu určite poradí a rodiča správne usmerní,” odporúča Mgr. Soňa Krajčík rodičom.
Dôležité je tiež nepodceňovať autoritu učiteľa, ktorý vaše dieťa učí nové veci. Ak máte pochybnosti akékoľvek pochybnosti o prístupe učiteľa, vyjasnite si to priamo v škole a nekritizujte ho pred dieťaťom.
Obavy z nástupu do školy môžu zmierniť aj spoločné nákupy školských pomôcok. Ak ste počas leta kúpili základné potreby pre dieťa vy, počas prvých dní v škole bude nevyhnutné dokúpiť niekoľko ďalších vecí. Dovoľte vašej ratolesti vybrať zo širokej ponuky práve to, s čím bude do školy chodiť najradšej.
Oceňte prvé úspechy
Motivujte dieťa a pri prvých úspechoch mu spravte radosť. Napríklad mu uvarte obľúbené jedlo, prípadne veselé, farebné jednohubky s ovocím a zeleninou, upečte muffiny alebo čokoľvek, čo ho/ju poteší. Nechajte ho, nech vám vyrozpráva zážitky zo školy, ak bude chcieť.
Inšpiráciu na jednoduché chutné jedlo, vhodné na posedenie po škole, ale aj na desiatu, nájdete v tomto videu.
Zvykanie si na nový režim
Pravidelná rutina spánku, času na domáce úlohy a voľnočasových aktivít je dobrým základom k školským úspechom. Počas prvých dní dieťaťu pomáhajte s prípravou do školy, kontrolujte, či má všetky domáce úlohy hotové a nespoliehajte sa na to, že žiadne nedostali.
Treba však chrániť dieťa pred nadmerným tlakom, nezameriavať všetku pozornosť za známky a nechať mu priestor na zábavu a program podľa vlastného uváženia. Deti sa boja, že škola pre ne znamená koniec hraniu. Nájdite mu aktivitu, na ktorú sa po škole bude tešiť a pri ktorej sa odreaguje od nových povinností.
Buďte na jeho strane, nech sa deje čokoľvek. Nevytvárajte zbytočný tlak, chváľte s mierou, dajte najavo, že oceňujete jeho usilovnosť, no nesnažte sa ho hodnotiť. Vyhnite sa porovnávaniu s ostatnými deťmi, každé je predsa jedinečné.
Prechod na nový režim zasiahne celú rodinu, no najlepšie sa cez adaptačné obdobie prenesiete trpezlivým prístupom a oporou, ktorú vo vás dieťa potrebuje mať. Rozprávajte sa o pocitoch, ale nechajte mu jeho vlastný priestor. Majte na pamäti, že toto obdobie ovplyvní celý jeho život.
Pridajte komentár ku článku