Prváčikovia: Ako im pomôcť zvládať školské povinnosti?

Ako zvládnuť školu s prvákomŠkola je pre prváka veľkou životnou zmenou. Začiatok školského roka vzbudzuje veľa očakávaní a zvedavosti, čo všetko ho v škole čaká, nielen u prvákov, ale aj u starších žiakov. Aby sa vaše dieťa vracalo zo školy plné energie a chuti naučiť sa všetko, čo bude potrebovať a venovať sa aktivitám, ktoré ho zaujímajú, môžete mu v tom pomôcť. 

Dieťa strávi v škole podstatnú časť svojho života. Tento čas môže byť preň príjemný, plný úspechov, vzdelávania sa, športových a tvorivých aktivít, ale aj zábavy so spolužiakmi. Žiaľ, už aj najmenší žiaci čoraz častejšie zažívajú v škole stres, stavy úzkosti až depresie, nechuť. To, ako bude prežívať roky školskej dochádzky vaše dieťa, môžete ovplyvniť svojím láskavým prístupom, motiváciou a podporou vždy, keď to bude potrebovať.

Ako prekonať obavy zo zmeny, ktorá nastala?

Ťažko povedať, kto sa prechodu do nového režimu bojí viac – či váš malý prvák, alebo vy. Obavy detí často pramenia práve z nepokoja rodičov. Pre obe strany býva najťažší nástup do škôlky, keď sa dieťa odlúči od matky po prvýkrát v živote, musí si zvykať na kolektív a úplne nové prostredie. Ak toto obdobie prežívajú emotívne rodičia, tak aj dieťa.

Nástup prváka do školy už nemusí byť taký dramatický. Ak aj cítite neistotu kvôli zmenám, ktoré v živote vašej rodiny nastanú, alebo máte strach, že bude pre vaše dieťa ťažké sa prispôsobiť novým podmienkam, vedzte, že vaše starosti bude prežívať spolu s vami.

Čo je najväčšiou obavou rodičov počas prvých dní v škole? Najčastejšie obavy sú, aby si zvykli na nový režim v škole, dokázali sa sústrediť na hodinách, a tiež aby dosahovali dobré výsledky. Väčšina rodičov má zbytočne obavy, pretože myslím, že každý snaživý prváčik zvláda prvé dni v škole veľmi dobre a do školy chodia prváčikovia s obrovskou radosťou a nadšením,” hovorí Mgr. Soňa Krajčík, učiteľka na 1. stupni v Základnej škole Veľké Bielice.

Prvé hodiny prebiehajú hravou formou

Vysporiadajte sa s vlastnými obavam, pochybnosťami a neistotou a uvidíte, že vaše dieťa zvládne prechod do školy veľmi statočne. Dieťa, zvyknuté na kolektív už o škôlky, zvládne prechod na školský systém hravo – nemáte sa čoho obávať. Deti ho vnímajú ako určitý prechod, ktorým sa posúvajú bližšie k dospelosti.

Tešia sa na nové aktivity, spolužiakov, nové prostredie. Prvé hodiny prebiehajú viac menej s oboznamovanim sa, čo sa kde nachádza, čo sa budú učiť, aké vyučovacie predmety ich čakajú a pod. Potom hravou formou prechádzame základné učivo, prípravné obdobie, kde sa sústredíme na priestorovú orientáciu, pozornosť detí a základné vedomosti a zručnosti, ktoré by mali mať z materskej školy,” hovorí Mgr. Soňa Krajčík.

S čím majú podľa nej deti najväčší problém pri prechode na školský režim? “Najväčšie problémy majú asi s pozornosťou. Prechádzajú na nový režim, musia sedieť v laviciach a viac počúvať. Preto je dôležité minimálne na začiatku hodiny prepojiť s hravými aktivitami a pohybom. Deti si časom zvyknú a nový režim im nerobí žiadne problémy, na hodinách sú pozornejší a viac sa zapájajú do jednotlivých úloh.”

Dieťa sa učí písať

Optimistický prístup a vzbudenie nadšenia učiť sa nové veci

Ak máte doma prváčika a už ste mu naznačili, čo ho čaká v nasledujúcom období, iste sa vás veľa pýta a je zvedavý. Zodpovedajte mu trpezlivo všetky otázky. Rozhovory o škole by ste mali viesť v optimistickom duchu, vyvarovať sa strašenia a predzvestí prísneho režimu a neúprosného trestania zlými známkami pri nedostatočnej usilovnosti. Nevytvárajte rozhovormi nerealistické predstavy o tom, aké to bude v škole úžasné, ale ostaňte v pozitívnom naladení.

“Rodičia najviac pomôžu svojim deťom tým, že ich povzbudzujú a sú im oporou. Prvý ročník je pre prváčika veľmi náročný, musí zvládnuť čítať, písať, počítať. Všetko je pre neho nové, preto je dôležité, aby jeho rodičia pri ňom stáli a za každý úspešný krok vpred svoje dieťa chválili a povzbudzovali ho. To isté musí robiť jeho pani učiteľka. A ak rodič niečomu nerozumie, prípadne niečo s prváčikom nezvláda je veľmi dôležité, aby komunikoval s triednou pani učiteľkou, ktorá mu určite poradí a rodiča správne usmerní,” odporúča Mgr. Soňa Krajčík rodičom.

Deti kreslia v škole

Dôležité je tiež nepodceňovať autoritu učiteľa, ktorý vaše dieťa učí nové veci. Ak máte pochybnosti akékoľvek pochybnosti o prístupe učiteľa, vyjasnite si to priamo v škole a nekritizujte ho pred dieťaťom. 

  • Aby sa prváčik vyhol nepríjemným situáciám, je veľmi dôležité, aby pred nástupom do školy nadobudol určité návyky. Učte dieťa samostatnosti v obliekaní, obúvaní, hygieny. V tomto čase je to pre neho dôležitejšie, ako učenie sa písmeniek a čísel dopredu.
  • Naučiť sa zopár písmeniek hravou formou však nemusí byť na škodu. Zistí, že učenie je zábava a do školy sa bude tešiť.
  • Vysvetlite mu, aké pravidlá v škole fungujú, ako sa striedajú vyučovacie hodiny s prestávkami, kedy je čas na jedenie, kedy sa bude treba hlásiť atď.
  • Pripomeňte mu/jej, že získa nových kamarátov a stretne starých, ktorých spoznal v škôlke či na ihrisku, v okolí vášho bydliska.
  • Dajte mu najavo, že sa stáva dospelejším. Ako školák bude mať viac dovolené, ale získa aj nové povinnosti.
  • Rozprávajte sa o tom, koľko zaujímavých vecí sa v škole naučí.
  • Ak vo vašom okolí býva budúci spolužiak vášho dieťaťa, je to skvelá príležitosť, aby sa mohli spolu porozprávať. S kamarátom budú prvé dni v škole zábavou.
  • Nezabudnite mu porozprávať zábavné príbehy z vašich školských čias, prípadne mu prečítajte (alebo porozprávajte z vlastnej fantázie) rozprávku, v ktorej témou je prvý deň v škole.
  • Niektorí rodičia svoje deti strašia vetami typu: deti sa ti budú smiať, keď budeš v škole plakávať, a pod. Takéto reči sú škodlivé a stresujúce.
  • Darujte mu symbolický predmet, ktorý mu dodá pocit, že stále stojíte pri ňom. Stačí malá drobnosť, pero, kľúčenka, prípadne malá fotka, kde ste spolu. „Pre šťastie.“

Obavy z nástupu do školy môžu zmierniť aj spoločné nákupy školských pomôcok. Ak ste počas leta kúpili základné potreby pre dieťa vy, počas prvých dní v škole bude nevyhnutné dokúpiť niekoľko ďalších vecí. Dovoľte vašej ratolesti vybrať zo širokej ponuky práve to, s čím bude do školy chodiť najradšej. 

Školské pomôcky

Oceňte prvé úspechy

Motivujte dieťa a pri prvých úspechoch mu spravte radosť. Napríklad mu uvarte obľúbené jedlo, prípadne veselé, farebné jednohubky s ovocím a zeleninou, upečte muffiny alebo čokoľvek, čo ho/ju poteší. Nechajte ho, nech vám vyrozpráva zážitky zo školy, ak bude chcieť. 

Inšpiráciu na jednoduché chutné jedlo, vhodné na posedenie po škole, ale aj na desiatu, nájdete v tomto videu.

Zvykanie si na nový režim

Pravidelná rutina spánku, času na domáce úlohy a voľnočasových aktivít je dobrým základom k školským úspechom. Počas prvých dní dieťaťu pomáhajte s prípravou do školy, kontrolujte, či má všetky domáce úlohy hotové a nespoliehajte sa na to, že žiadne nedostali. 

Treba však chrániť dieťa pred nadmerným tlakom, nezameriavať všetku pozornosť za známky a nechať mu priestor na zábavu a program podľa vlastného uváženia. Deti sa boja, že škola pre ne znamená koniec hraniu. Nájdite mu aktivitu, na ktorú sa po škole bude tešiť a pri ktorej sa odreaguje od nových povinností.

Buďte na jeho strane, nech sa deje čokoľvek. Nevytvárajte zbytočný tlak, chváľte s mierou, dajte najavo, že oceňujete jeho usilovnosť, no nesnažte sa ho hodnotiť. Vyhnite sa porovnávaniu s ostatnými deťmi, každé je predsa jedinečné.

Nájdite si čas na aktivity po škole

Prechod na nový režim zasiahne celú rodinu, no najlepšie sa cez adaptačné obdobie prenesiete trpezlivým prístupom a oporou, ktorú vo vás dieťa potrebuje mať. Rozprávajte sa o pocitoch, ale nechajte mu jeho vlastný priestor. Majte na pamäti, že toto obdobie ovplyvní celý jeho život.  

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar