Stavebnice, vkladačky či Montessori? Aké hračky pre 1. ročné deti?

Hračky pre ročné dieťa

Už je to rok, čo sa vaša domácnosť rozrástla o nového člena, ktorý si hneď od prvých dní príchodu na tento svet kradol všetku pozornosť, starostlivosť a lásku. 

Za ten čas sa však z malého nemluvňaťa závislého na svojich rodičoch stal čoraz viac samostatný malý človiečik a vy sa zrejme ani nestíhate čudovať, čo všetko už vaše bábätko dokázalo.

V prvých 12. mesiacoch života sa dieťatko rozvíja vo všetkých smeroch, po stránke psychickej, ale i fyzickej a pokrok, ktorý počas tohto obdobia urobí, už nikdy nebude tak výrazný. 

V tomto období je preto nesmierne dôležité podporovať dieťatko vhodnými aktivitami a hrou, ktorá je tým najlepším spôsobom jeho rozvoja. V dnešnom článku vám prinášame tipy na najlepšie hračky pre 1. ročné deti. 

Tip od experta

"Neexistuje presný návod, čo je to správna hračka. No určite deťom patria do rúk bezpečné hračky zo zdravých materiálov, ktoré podporia ich zdravý vývin. Rodičia by mali deťom v prvom rade venovať svoj čas a pozornosť.“


Zuzana Knezlová, odborníčka na vnímavé hračky

Čo všetko už ročné dieťatko dokáže?

Hneď na úvod sa pozrime na to, čo všetko už dieťatko dokáže v 12. mesiaci života. 

Snáď ten najväčší pokrok pozorovať v oblasti hrubej motoriky. Z takmer nehybného malého batoľaťa sa stáva čoraz aktívnejší človiečik s pevným úchopom. 

Dieťatko vo veku jedného roka už samostatne sedí, ale i stojí. Zapreté, napríklad o nábytok, sa dokáže i samo postaviť. V tomto období mnoho detí začína robiť svoje prvé krôčiky. 

Pre niektoré deti nie sú problémom ani nízke prekážky a zvládajú samostatne i chôdzu po schodoch. 

Ak vaše ročné dieťatko ešte samostatne nechodí, nezúfajte. Podľa širšej normy je vhodnou dobou vek až do 16. - 17. mesiaca. Namiesto frustrácie sa zamerajte na podporu pohybových schopností dieťatka. 

Veľký posun možno pozorovať aj v oblasti jemnej motoriky. Dieťatko už dokáže do rúčky uchopiť všetko, čo chce, ruka sa s istotou načahuje za predmetom. 

Ročné dieťatko tiež dokáže vykonávať každou rukou inú činnosť. 

V období 12. mesiaca môžete pozorovať i vývin reči. Nejasné džavotanie je nahrádzané slabikami a prvými pokusmi o jednoduché, celé slová, ako mama, tata, havo. 

Najlepšie hračky pre ročné dieťa

Hra je pre ročné dieťatko nesmierne dôležitá, pretože rozvíja jeho schopnosti po všetkých stránkach. 

Ako sa hrať s ročným dieťatkom? Ktoré hračky sú vhodné pre 1. ročné dieťa?

Hry a aktivity vykonávané s ročným dieťatkom by mali viesť k rozvoju a podpore jeho schopností a zručností. 

Poďme si jednotlivé oblasti rozobrať zvlášť. 

Aktivity a hry na rozvoj hrubej motoriky ročného dieťaťa

Kým u niektorých detí možno pozorovať pokusy o prvé kroky už v 9. a 10. mesiaci, iné detičky si dávajú načas a do chodenia sa púšťajú až okolo 15. mesiaca. Aj jedno aj druhé je v poriadku. 

Vám ako rodičovi odporúčame zamerať sa na podporu chôdze, a to aj vtedy, keď už dieťatko samostatne chodí. Vývin chôdze totiž ešte nie je dokončený, ale trvá pomaly až do dospelosti. 

Je dôležité, aby sa dieťatko naučilo chodiť nielen po rovnej ploche, ale aj v ťažšom teréne, na snehu, po tráve, kamienkoch, do kopca i z kopca, ale aj dopredu a dozadu. 

Nechajte dieťatko učiť sa chodiť samostatne, nepreháňajte to príliš s opatrnosťou. Takýto prístup mu totiž bráni rozvíjať sa a brzdí ho. 

Pri rozvoji chôdze môžu byť veľmi nápomocné detské chodítka. Ale pozor, nemalo by ísť o chodítka s pavúkovou konštrukciou, ktoré boli populárne kedysi. 

Za omnoho lepšiu a pre dieťatko prospešnejšiu alternatívu sú v súčasnosti považované chodítka na tlačenie, ktoré nútia dieťa udržiavať rovnováhu. Bývajú tiež vybavené rôznymi prvkami pútajúcimi pozornosť dieťatka. 

Kombík radí

Kombík radí

S rozvojom chôdze deťom môžu pomôcť i hračky určené na ťahanie.


Dieťatko sa otáčka za hračkou, čím je sťažená orientácia. 

Hry a aktivity na rozvoj jemnej motoriky

Ak máte doma ročné dieťatko, sústrediť by ste sa mali aj na rozvoj jemnej motoriky, vrátane dôležitej grafomotoriky, ktorá buduje predpoklady pre prosperovanie dieťatka v škole. 

Zamerajte sa preto na jednoduché činnosti, ako maľovanie, kreslenie či hranie sa s plastelínou. 

Veľmi dobré na rozvoj jemnej motoriky sú i rôzne vkladačky geometrických tvarov alebo aj zvieratiek, či prevliekacie a navliekacie hry. 

Dieťatko môže rozvíjať svoje motorické schopnosti aj pri vykonávaní bežných činností, ako napríklad zapínanie gombíka či zasúvanie kľúča do kľúčovej dierky. 

Hry a aktivity na rozvíjanie zmyslov ročného dieťaťa

Zabúdať netreba ani na jednotlivé zmysly dieťatka. 

Je dobré, ak dieťa do hry zapojí čo najviac zmyslov, pretože tým sa v jeho mozgu vytvárajú nervové spojenia, ktoré mu pomôžu vybaviť si informácie i neskôr. 

Zapájanie viacerých zmyslov do hry teda predstavuje skvelý spôsob, ako si dieťatko uchová čo najviac získaných informácií.

Pri zmyslovej hre je dôležité, aby si dieťatko predmety ohmatalo, vyskúšalo, ovoňalo, ochutnalo... Nestačí mu povedať, ako hra funguje. 

Zmyslová hra priaznivo vplýva na koordináciu oka a ruky, rozvíja motorické schopnosti, pomáha spoznávať tvary, trénuje odhad.

Ak chcete s dieťatkom trénovať jeho zmysly, pustite sa napríklad do výroby domácej zmrzliny. 

Veľmi dobrú voľbu na rozvíjanie zmyslov predstavujú i Montessori hračky

NÁŠ TIP: Z eshopu Babalác sme vyskúšali viacero hračiek vhodných pre tých najmenších. Pozrite si v recenzii naše skúsenosti s hračkami, ale i s eshopom samotným.

Pozor, ktoré hračky radšej nie?

Ročné deti veľmi radi "ochutnávajú" všetko naokolo, vrátane hračiek, ktoré im dáte do rúk. Vyberajte preto vždy iba kvalitné hračky, vyrobené z nezávadných a neškodných materiálov a farieb, ktoré dieťatku nijako neublížia. 

Vhodné nie sú ani hračky s ostrými hranami či malými časťami, ktoré by dieťatko mohlo prehltnúť. 

Vyhýbajte sa tiež hračkám z ťažkých materiálov, ktoré sa budú v detských rúčkach zle držať. 

Aj s plyšovými hračkami opatrne. Aj keď sú na pohľad milé a na dotyk príjemné, môžu byť rajom pre nebezpečné baktérie a patogény vyvolávajúce zdravotné problémy a komplikácie.

Koľko hračiek dieťa potrebuje?

Dieťa vonkoncom nepotrebuje detskú izbu preplnenú hračkami, pretože čím viac ich má, tým menej sa dokáže sústrediť a hrať sa. 

Výskumy dokazujú, že dieťatko sa s menším počtom hračiek dokáže pohrať dlhšie, lepšie a kvalitnejšie.

Aj napriek tomu, je však odpoveď na otázku "Koľko hračiek dieťa potrebuje?" individuálna. Niektoré deti sa vyhrajú aj s veľkým množstvom hračiek, iné potrebujú len minimum. 

Vždy sa ale snažte uprednostniť kvalitu pred kvantitou a riaďte sa starým známym - menej je viac. 

Tip od experta

"Ak dieťa zahrniete množstvom hračiek, má chvíľu radosť z rozbaľovania, no nevie sa koncentrovať na každú hračku naraz. Tiež bude mať očakávanie, že to tak bude zakaždým. K jednej trendovej bábike si dieťa vie spraviť citovú väzbu, no keď ich má desať, stráca sa ich hodnota a prestávajú byť zaujímavými. Zahŕňať dieťa priveľa hračkami, či nahrádzať pozornosť rodiča každým novým trendom, však nie je ideálne.“ 


Zuzana Knezlová, odborníčka na vnímavé hračky

Na záver

Ročné dieťatko sa už dokáže pohrať chvíľu i samo. Vie skladať kocky, vkladať tvary do vkladačky či ťahať za sebou hračku na špagátiku. 

Stále však potrebuje a chce pri hre partnera - dospelého človeka, či už milujúceho rodiča alebo blízku osobu. V tomto veku sa dieťatko totiž ešte nevie pohrať so svojimi rovesníkmi, pretože je príliš zamerané na seba a svoje potreby. 

Úlohou rodiča je naučiť dieťatko požičať hračku, podeliť sa o ňu, vypýtať si ju a neplakať, keď si ju niekto požičia. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar