Montessori hračky pre harmonický vývoj dieťatka

Čo je Montessori

Mnoho rodičov by z nekonečnej lásky k svojmu milovanému dieťatku dokázalo k jeho nohám zniesť i celý svet. Alebo aspoň celé hračkárstvo. 

Veru, našim ratolestiam sa často snažíme splniť všetko, čo im vidíme na očiach a po čom ich srdce zapiští. Výsledkom je tak detská izba preplnená všemožnými hračkami od výmyslu sveta, o ktoré dieťatko nejaví žiaden záujem. 

Že je vám tento scenár dobre známy? A vedeli ste, že množstvo hračiek môže dieťatku viac uškodiť ako pomôcť?

Vo svojej knihe Absorbujúca myseľ o tom už viac ako pred 70 rokmi písala i talianska lekárka, antropologička a pedagogička Maria Montessori, podľa ktorej dieťa nepotrebuje plné poličky hračiek, ale milujúcu osobu, ktorá mu ukáže svet.

Z jej filozofie boli neskôr vyvinuté i tzv. Montessori hračky rešpektujúce prirodzený vývoj dieťatka i jeho potreby. V čom všetkom sú ešte prospešné a ako spoznáte kvalitnú Montessori hračku? 

Čo je to Montessori? 

Montessori alebo aj Montessori pedagogika zahŕňa výchovno-vzdelávacie metódy vychádzajúce z filozofie Marie Montessori - pedagogičky, ktorá celý svoj života zasvätila práci s deťmi.

Počas svojej bohatej praxe postavila základy Montessori pedagogiky, ktorá je roky využívaná po celom svete. Aj u nás môžete nájsť materské a základné školy, ktoré pri svojom učení využívajú práve metódy populárnej Monstessori pedagogiky. 

A čo je pre Montessori typické? 

Montessori vychádza z pozorovania dieťaťa, jeho prirodzeného vývoja a zisťovania jeho potrieb. Dieťa je vnímané ako samostatná ľudská bytosť, individualita a učiteľ či rodič len ako usmerňovateľ. 

Uplatňovaný je bezstresový a neautoritatívny prístup, pri ktorom sa príliš nechváli ani nehodnotí, ale usmerňuje a povzbudzuje. 

Výhodou takéhoto prístupu je, že dieťa sa učí samostatnosti, ale i užitočným zručnostiam a taktiež k priateľskému a láskavému prístupu k iným. 

Montessori hračky výhody

Pri uplatňovaní Montessori prístupu sa dieťa učí samostatnosti. 

10 princípov Montessori

Radi by ste sa pri výchove  a učení vášho dieťatka riadili Montessori? Zoznámte sa s 10 základnými princípmi.


1. Pozorujte

Základom je pozorovanie vášho dieťaťa a prispôsobenie vzdelávania jeho odpozorovaným potrebám a záujmom. 


2. Ponechajte dieťaťu nezávislosť

Nechajte dieťa nezávisle sa rozhodnúť s čím, s kým a ako dlho sa bude hrať a pracovať. 


3. Prispôsobte prostredie a nástroje

Prispôsobte okolie dieťatka jeho výške i drobným rúčkam. Hračky umiestňujte tak, aby k ním dieťatko malo prístup, kedykoľvek sa bude chcieť hrať. 


4. Stavte na usporiadané prostredie

Prostredie dieťatka by malo byť usporiadané a vybavené všetkým, čo dieťatko na učenie, hranie a objavovanie sveta potrebuje. Všetky veci by mali mať svoje stále miesto.

Usporiadané prostredie zároveň pomáha dieťaťu rozvíjať jeho inteligenciu i duševný poriadok. 

Tip od experta

"Dieťa potrebuje miestečko, kde trávi svoj voľný čas, keď je bdelé a spokojné. Je fajn vytvoriť priestor, kde môže pohodlne ležať. Odporúčam rodičom, vyskúšať si to, tú perspektívu zo zeme. Samozrejme, sa to môže zmeniť. Čím menej statických a zabudovaných vecí, tým lepšie, aby sme mohli reagovať na to, čo potrebujeme.“


Katarína Hrabětová z Montessori Mimi


5. Neprerušujte vykonávanú činnosť

Ak sa vaše dieťatko venuje určitej aktivite, neprerušujte ho. Nechajte ho rozvíjať schopnosť sústredenia a koncentrácie.


6. Učte dieťa samostatnosti

Nechajte dieťatko postarať sa samé o seba - od obliekania a umývania, až po naliatie si vody do pohára, a tiež ho nechajte starať sa o svoje okolie alebo pomáhať pri domácich prácach. 


7. Preferujte holistický prístup

Pri výchove sa snažte preferovať holistický prístup.

Montessori pedagogika akceptuje vzdelávanie sa so zameraním na sociálnu, duchovnú, fyzickú, mentálnu i emocionálnu výchovu.


8. Doprajte dieťaťu vzdelávanie cez zážitky

Deti sú od prírody tvory zvedavé, radi objavujú, skúmajú. Podporujte ich v tom. 


9. Chváľte, avšak s mierou

Chváľte, ale nepreháňajte. Dieťatko by malo mať radosť z učenia samotného, nie iba z pochvaly. 


10. Nehodnoťte 

Nehodnoťte, netrestajte, nesúďte. 

Základné princípy Montessori pedagogiky

Dieťatko chváľte, ale s pochvalou to zbytočne nepreháňajte. 

Ako spoznáte Montessori hračku?

V súčasnosti sa s prívlastkom "Montessori" môžete stretnúť pri každej druhej, tretej hračke, a to bez toho, aby daná hračka mala vôbec vlastnosti, ktoré by správna Montessori hračka mala mať. 

Výrobcovia a predajcovia si totiž uvedomili, že nálepka "Montessori" skvele predáva, pretože každý chce pre svoje dieťa len to najlepšie. 

Lenže, nie všetko, čo je pekné, farebné, drevené či príjemné na dotyk je Montessori. 

Ako teda spoznáte kvalitnú hračku, skutočne vychádzajúcu z princípov Montessori?

Montessori hračka zapája zmysly

Montessori hračky sú navrhnuté tak, aby dieťatko počas hrania s nimi zápajalo viacero svojich zmyslov, teda hmat, sluch i zrak zároveň. 

Zapájaním viacerých zmyslov dieťatko lepšie prijme informáciu a zároveň si ju i lepšie zapamätá. 

Montessori hračka rozvíja zručnosti, schopnosti, tvorivosť

Montessori hračky priaznivo vplývajú na rozvoj nadobudnutých zručností a schopností, rozvíjajú tvorivosť, kreativitu, fantáziu, podporujú motoriku. 

Sú tiež špecifické v tom, že izolujú jednu vlastnosť, teda dieťatko pri hraní s Montessori hračkou trénuje jednu konkrétnu zručnosť. 

Montessori hračka kontroluje chybu

Veľmi dôležitá je aj kontrola chyby, avšak nie spôsobom, že na chybu dieťa upozorní rodič či učiteľ. 

Montessori hračky sú navrhnuté tak, aby na chybu upozornili samé, dieťa počas hrania príde na to, že niečo nie je v poriadku, napríklad pri vkladačkách či stavebniciach, kedy dielik nezapadne, ak ho dieťatko nebude vkladať správne. 

Montessori hračka je z prírodného, príjemného materiálu

Montessori hračky sú vyrobené z na dotyk príjemných a ekologických materiálov, ako napríklad drevo či vlna. 

Montessori hračky

Montessori hračky sú vyrobené z ekologických materiálov, príjemných na dotyk, ideálne z dreva či napríklad aj z vlny. 

Tipy na najlepšie Montessori hračky 

Ak chcete vášmu dieťatku zaobstarať kvalitnú Montessori hračku, poobzerajte sa po rôznych vkladačkách, skladačkách či stavebniciach.

Dieťatko sa vďaka nim nielenže zoznámi s tvarmi či farbami, ale bude trénovať i svoje priestorové myslenie, motoriku, sústredenie a vytrvalosť.

Väčšie dieťatko zas ocení sadu na výkon povolania či napríklad polievačku na polievanie kvetov. Malo by ísť však o predmety, ktoré nie sú iba "akože", ale dieťa si s nimi môže reálne vyskúšať danú činnosť, na ktorú sú určené. 

Krokom vedľa nie sú ani rôzne potreby na kreatívne využitie, ako pastelky, kriedy, plastelína, vodové farby či tzv. Montessori zošity a knihy, ktoré obsahujú hravé, zmyslové aktivity rozvíjajúce samostatnosť, ale i schopnosť učenia. 

Pri výbere nezabúdajte na to, že skutočná Montessori hračka by dieťatku mala poskytnúť nejakú pridanú hodnotu, no zároveň rešpektovať jeho potreby a prirodzený vývin.

Nemala by kričať všakovakými farbami či vydávať tie najrozličnejšie zvuky, ale mala by podporovať rozvoj jednej konkrétnej zručnosti a schopnosti. 

Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na tie najlepšie Montessori hračky z eshopu Babalác. 

Montessori vkladačky

Montessori skladačky

Ďalšie tipy na Montessori hračky

Detská izba v duchu Montessori?

V duchu filozofie Montessori sa môžete riadiť aj pri zariaďovaní detskej izbičky pre vaše dieťatko. Ako na to?

Kľúčovým je bezpečný, otvorený priestor, ktorý dieťaťu poskytne voľnosť pohybu, slobodu rozhodovania sa i myslenia. 

Dôležité je teda vytvoriť prostredie priaznivé pre sebapoznávanie. 

 

Všetko po ruke

Detská izba zariadená v Montessori štýle by mala byť v prvom rade prispôsobená veku dieťaťa a jeho potrebám.

To znamená, že dieťatko by malo mať voľný prístup k hračkám. Umiestnite ich tak, aby na ne dieťa dosiahlo, mohlo si ich samo kedykoľvek zobrať a pohrať sa. 

Zariadenie izby teda prispôsobte výškovo vašej ratolesti. 


Prírodné materiály sú základ

Montessori izba by mala byť plná prírodných, ekologických materiálov, ktoré jej dovolia dýchať. Farby by mali byť neutrálne, steny ideálne biele alebo aj v príjemných, tlmených zemitých tónoch. 

Tabu by mali byť krikľavé, výrazné farby. 

Samozrejme, nezabúdajte ani na bezpečnosť a vyberte nábytok s oblými hranami. 


Priestor rozdelený na tri časti

Priestor detskej izby by mal byť pomyselne rozdelený na tri časti, a to na tvorivú, hravú a oddychovú. 

Veľmi podstatná je tvorivá časť, ktorá v dieťatku zbudí záujem objavovať a skúmať. Vybavte ju stolíkom a stoličkou, kde sa dieťatko bude môcť usadiť a pustiť sa do tvorenia. 

Montessori pedagogika princípy

Montessori izba by mala byť zariadená v neutrálnych, zemitých, prírodných farbách. 

Na záver

Montessori nie je žiaden novodobý výmysel, ale koncept s dlhoročnou tradíciou, ktorý pomáha tým najmenším v prirodzenom a harmonickom vývine. 

A to predsa chceme pre svoje deti všetci. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar