Začíname s kompostovaním: Ako založiť kompost a ako sa oň starať?
Vedeli ste, že až 20% vyprodukovaného komunálneho opadu tvorí biologicky rozložiteľný odpad, ktorý väčšinou končí na skládkach? A pritom by mohol byť pomocou kompostovania tak ľahko zhodnotený a využiteľný ďalej.
Nevyhadzujte viac peniaze do vzduchu a začnite kompostovať ešte dnes. Jediné, čo na to budete potrebovať je kompostér.
Čo je kompostovanie? Prečo kompostovať?
Kompostovanie možno označiť za prírodný proces, počas ktorého sa organický odpad pod vplyvom pôsobenia mikroorganizmov, kyslíka a vody rozkladá na humusové látky, tzv. kompost.
Aj keď mnohí kompostovanie považujú za spôsob likvidácie odpadu, je správnejšie vnímať ho ako cielený a človekom riadený proces výroby organického hnojiva, ktoré následne možno zužitkovat ďalej.
Má veľký význam nielen pre spoločnosť, ale aj pre samotného človeka, a to hneď z viacerých dôvodov.
Tip od experta
"Jednou z výhod kompostu je, že pomáha znižovať množstvo odpadu, ktorý vyvážame na skládky. Samosprávy dokážu správnym zberom bioodpadu a jeho následným spracovaním ušetriť finančné prostriedky a k tomu ešte chránia životné prostredie.“
Martina Gaislová, odborníčka na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk
Ako a kde začať s kompostovaním?
Rozhodli ste sa, že budete kompostovať? Dobre robíte!
Teraz je na rade výber spôsobu kompostovania, resp. kompostéra, teda nádoby, kde kompostovanie bude prebiehať. Existuje totiž viacero možností, ako na to.
Kompostovať môžete v domácom plastovom kompostéri z obchodu alebo si kompostér dokážete vyrobiť aj sami doma. Kompostovať tiež možno len tak voľne, na hromade alebo v špeciálnych malých nádobách.
Výber kompostéru závisí predovšetkým od toho, kde sa chystáte kompostovať. Kompostovať možno v podstate kdekoľvek - na záhrade, v byte, v dome. Nie všade však máte k dispozícii rovnako veľký priestor na kompostér.
Poďme sa teraz na jednotlivé možnosti pozrieť zblízka.
Kompost na záhrade
Záhrada je na kompostovanie priam stvorená. Zväčša poskytuje dostatok miesta na akýkoľvek kompostér, pre ktorý sa rozhodnete. Stačí iba vybrať správne miesto, ktoré nebude ďaleko od domu, ale ani od záhradky.
Pôda pod kompostom by mala byť priepustná, aby kompost nebol zbytočne premočený. Počas dňa by naň tiež nemalo svietiť slnko, ktoré by spôsobovalo zbytočné prehriatie či odparovanie vody.
Aký kompostér vybrať do záhrady?
Pokiaľ nepatríte k zručným majstrom alebo skrátka na výrobu kompostéru nemáte materiál či čas, siahnuť môžete už aj po hotovom kompostéri z obchodu.
Domáce kompostéry v obchodoch sú väčšinou veľké nádoby s objemom od 16 do 30 litrov, vyrobené z plastu či dreva. Môžu mať rôznu konštrukciu a prevedenie, s vekom alebo aj bez veka, môžu byť rotačné, ale aj otvorené. Výber závisí len a len na vás.
Tie najjednoduchšie modely dostanete už za pár desiatok eur. Cena sa zvykne pohybovať okolo 30 € za plastový kompostér s vekom. Sofistikovanejší model, ako napríklad rotačný kompostér, vás môže vyjsť aj na niekoľko stoviek eur.
Pokiaľ ste ale domáci kutil, kompostér si jednoducho môžete vyrobiť doma.
Kombík radí
Kompostér na záhradu si môžete vyrobiť napríklad aj z pletiva, zo starých tehál či plechov. Všetko čo potrebujete je dobré ohraničenie. Nezabudnite tiež na prísun vzduchu do kompostéra.
Ako vyrobiť domáci kompostér z paliet?
Pri výrobe domáceho kompostéra máte v podstate neobmedzené možnosti. Závisí len od vašich zručností či fantázie.
Jeden z najrýchlejších a zároveň aj najjednoduchších spôsobov, ako si do záhrady zaobstarať kompostér je jeho výroba z paliet.
Na kompostér z paliet budete potrebovať iba 4 rovnaké drevené palety a klince. Z paliet vytvorte steny tak, aby vám vznikla kocka a spojte klincami. Kompostér už iba umiestnite na správne miesto a máte hotovo.
Kompost v byte, v kancelárii, na pracovisku,...
Áno, čítate dobre. Kompostovať možno dokonca aj v byte - či už na balkóne, ale pokojne aj v kuchyni.
Kompostovanie v byte sa stáva čoraz populárnejšie, pretože pomáha domácnostiam žijúcich v bytoch efektívne naložiť s bioodpadom.
Ako na to?
Vermikompostér - dážďovkový kompostér do bytu
Najjednoduchší spôsob kompostovania v bytových priestoroch predstavuje vermikompostovanie. Ide o premenu bioodpadu na organické hnojivo, a to za pomoci špeciálnych dážďoviek. Všetko, čo na to budete potrebovať je vermikompostér a dážďovky.
Ako založiť vermikompostér?
Jednoducho. Na prostredné poschodie poukladajte menšiu vrstvu kúskov natrhaných novín či krabičky od vajec. Na túto vrstvu umiestnite dážďovky a následne vložte bioodpad. Ako základná vrstva je veľmi dobrá aj hlina či lístie, kde sa dážďovky môžu ukrývať.
Dolné poschodie vermikompostéra zostáva prázdne, pretože doň bude putovať vlhkosť, známa aj pod pojmom dážďovkový čaj. Ten je využiteľný napríklad na polievanie kvetov.
V prípade naplnenia vermikompostéra môžete pridať ďalšie poschodie. Dážďovky si zo stredného poschodia samé prelezú na horné poschodie.
Takýmto spôsobom si môžete založiť nielen kuchynský kompostér, ale napríklad aj kompostér do kancelárie či na akékoľvek pracovisko.
Kalifornské dážďovky ako najlepšia voľba do vermikompostéra
Na kompostovanie možno využiť 3 druhy dážďoviek, a to Eisenia fetida, tzv. hnojivky, Dendrobaena Veneta a kalifornské dážďovky.
Najlepšou voľbou sú práve kalifornské dážďovky, pretože sú pažravejšie a rýchlo sa rozmnožujú. Ďalšou výhodou je tiež to, že dokážu spracovávať bioodpad bez nepríjemného zápachu, čo v byte nepochybne oceníte.
Ako založiť kompost?
Ako založiť vermikompostér v domácnosti už viete. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako založiť kompost na záhrade.
Ak už máte vybraný samotný kompostér a vhodné miesto pre jeho umiestnenie, môžete sa pustiť do napĺňania.
Kompost začína na zemi. Vďaka tomu budú môcť červy, ako aj ďalšie dôležité organizmy prevzdušňovať pôdu.
Na dno kompostéra poukladajte malé vetvičky a slamu, ktoré kompost budú prevzdušňovať a pomôžu predchádzať jeho zapáchaniu.
Ďalšie kompostované materiály pridávajte striedavo vo vrstvách - vlhké (kúsky potravín, čajové vrecúška) a suché (listy či slama) na striedačku.
V komposte by sa mal nachádzať aj zelený hnoj - pšenica, pohánka či pokosená tráva, ďatelina.
Ak už máte založený kompost, musíte tiež vedieť, ako sa o neho postarať.
Ako sa starať o kompost? 5 hlavných zásad zdravého kompostu
Chcete, aby váš kompostér vyprodukoval kvalitný, plnohodnotný, zdravý kompost, ktorý môžete ďalej využívať? Dodržujte tieto pravidlá.
1. Vyvážený pomer kompostovaného materiálu
Základom zdravého kompostu je vyvážený pomer materiálu, ktorý do kompostu vkladáme. Mäkké, vlhké dusíkaté materiály, ako pokosená tráva trus či hnoj je potrebné miešať s uhlíkatými materiálmi, ako slama, piliny, papier.
Objem kompostovaných materiálov by mal byť v pomere 1:1.
2. Správna veľkosť kompostovaného materiálu
Veľmi dôležitá je aj veľkosť kompostovaných materiálov, a to najmä v prípade ťažšie rozložiteľných materiálov, ako drevo či kukuričné stonky. Takéto materiály by sme do kompostu nemali vkladať vo väčšej veľkosti ako je palec na ruke.
Mäkké materiály nie je nutné zmenšovať.
3. Správna vlhkosť
Pre zdravý kompost je významná i správna vlhkosť. Ak má kompost nedostatok vlhkosti, proces kompostovania sa môže spomaliť až úplne zastaviť.
Škodiť však môže aj nadmerná vlhkosť, ktorá spôsobuje hnilobné procesy.
Vlhkosť je preto dôležité kontrolovať a v prípade potreby zvýšiť či znížiť.
4. Prístup vzduchu
Kompostovanie je proces, ktorý prebieha za pomoci prístupu kyslíka. Žiaden kompostér sa teda nezaobíde bez vzduchu. Nutnosťou je preto pravidelné prekopávanie, resp. prevzdušňovanie kompostu.
Čo všetko sa (ne)dá kompostovať?
Možnože práve riešite dilemu, čo do kompostu patrí a čo naopak nie. Pomôže vám nasledujúci ťahák.
ČO DO KOMPOSTU PATRÍ?
ČO DO KOMPOSTU NEPATRÍ?
Kedy a ako začať využívať kompost?
Pokiaľ sa o váš kompost vzorne staráte a darí sa mu, prvú várku kompostu môžete získať už približne po 9 týždňoch kompostovania. Zatiaľ však ide ešte len o surový kompost, ktorý môžete využiť napríklad na mulčovanie alebo ho na jeseň vložiť do pôdy.
Kvalitný, vyzretý kompost získate cca až po 10 mesiacoch kompostovania. To, že kompost je vyzretý, spoznáte podľa jeho farby, ktorá by mala byť hnedá až tmavohnedá. Kompost by tiež nemal zapáchať, ale voňať ako lesná pôda.
Vyzretý kompost je vhodný na akékoľvek použitie v záhrade a k akýmkoľvek rastlinám.
Ako sa starať o kompost v zime?
Proces kompostovania v domácich kompostéroch prebieha počas celého roka, teda aj v zime. V zimnom období sa však proces kompostovania výrazne spomalí a niekedy sa dokonca môže aj úplne zastaviť.
Nezávisí pritom len na počasí a vonkajších teplotách, ale aj na tom, ako sme sa pred zimou o kompost postarali. Ešte v jeseni je dobré dopriať kompostu dostatok rôznorodého bioodpadu, ktorý zabezpečí kompostovanie za tepla.
Zároveň bude aj vhodným domovom pre dážďovky a iné, pre kompost dôležité, organizmy.
Pozor na poveternostné podmienky
Počas zimy platia pre kompost o niečo iné podmienky ako v lete. Kým v lete by nemal byť umiestnený na slnečnom stanovišti, v zime mu slnečné lúče prospejú.
Aj s vetrom je to naopak. Kompost v lete potrebuje dostatok vzduchu. V zime však treba zabezpečiť jeho ochranu pred nepríjemným vetrom.
V prípade, že máte drevený zásobník alebo kompostér bez veka, prikryte ho geotexíliou alebo nejakým vekom. Zabezpečíte tak, že sa kompost nepremočí a teda nepremrzne tak ľahko.
Ak máte kompostér s vekom, nemusíte riešiť žiadne prekrytie.
Aj pre kompostovanie v zime platí dodržiavanie prevzdušňovania kompostovaného materiálu. Pozor však na to, ak teplota von klesne pod 10°C. Vtedy kompost neprevzdušňujte, pretože môže nastať únik tepla a zníženie aktivity rozkladných organizmov.
Nezabudnite tiež na dodržiavanie pomeru medzi uhlíkatými a dusíkatými materiálmi, ktoré by mali byť v komposte zastúpené 1:1.
Aby kompost nepremrzol, myslite aj na dostatočnú vlhkosť. To, či má kompost optimálnu vlhkosť zistíte tak, že si zo stredu hromady odoberiete kompostovaný materiál a postláčate ho v ruke. Ak z neho nevyteká žiadna vlhkosť a po roztvorení ruky zostáva kompaktný, kompost má tú správnu vlhkosť.
Na záver
Kompostovanie je skvelý spôsob, ako zúžitkovať už raz zúžitkované a pomôcť tak nielen sebe, svojej záhrade, domácnosti, ale aj planéte.
Pridajte komentár ku článku