Starostlivosť o trávnik: doprajte mu, čo potrebuje v každom ročnom období

starostlivosť o trávnik

Na okrasu, relax, veselé šantenie detí. Dokonalý trávnik okolo domu robí radosť svojim majiteľom od jari až do konca jesene. Žiari sviežo zelenou farbou, pôsobí úhľadne, láka na prechádzku naboso.

Pestovanie trávnika “od semienka” vyžaduje veľkú trpezlivosť. Je celkom pravdepodobné, že súvislého zeleného koberca sa dočkáte až po niekoľkých rokoch. Výsev trávnika má v porovnaní s hotovým kobercom niekoľko výhod.

Napríklad, ak chcete mať na dvore prírodnú kvetinovú lúku, s kobercom tento efekt nedosiahnete. Trávnik typu “lúka” obsahuje okrem trávnatých bylín aj semená kvetov, ktoré rastú vo voľnej prírode.

Okrasné trávniky rastú pomalšie, nevyžadujú teda časté kosenie, neznesú príliš veľkú záťaž, hodia sa skôr na dekoratívne účely, do parkov, ako okolie chodníkov a záhonov. 

Športové trávniky vydržia všetky detské hry aj športové aktivity. Sú odolné nielen voči tlaku, ale aj voči burinám a škodcom. Patria na zaťažované plochy, ihriská aj dvory rodinných domov, kde žijú deti.  

Po trávnatom koberci môžete chodiť už do týždňa

Rýchla a pohodlná možnosť, ako mať na dvore trávnik prakticky ihneď, je zaobstarať si hotový trávnikový koberec. Príde k vám zrolovaný vo valcoch a vy ich len rozprestriete po dvore ako nejaký behúň na chodbe. 

Ale nie, také jednoduché to nie je. Trávnatý koberec, rovnako, ako sadenie semienok trávy, si vyžaduje určitú prípravu pôdy. Najprv ju treba zbaviť buriny, kamienkov a planírovať. 

Potom prekypriť rýľom alebo kultivátorom to hĺbky 20 cm, ak je ťažká, ílovitá, odporúčame zapracovať piesok. Potrebujete 10 litrov substrátu na trávy na 1m2 zeme. 

Poďme sa venovať samotnej starostlivosti o už existujúci trávnik, ktorá začína s prvými slnečnými lúčmi v roku.

trávnikový koberec

Jar: prvá starostlivosť o trávnik po zime

V marci ešte doznievajú zimné mrazy. Keď odídu, je načase zhodnotiť, akú galibu na dvore zima narobila. Škody treba následne odstrániť aby neskôr mohli rašiť prvé stebielka. Máme na mysli zaschnuté stebielka a plochy napadnuté plesňami.

Vyčistite trávnik od napadaného lístia, konárikov, odpadu. Potom nasleduje prvé jarné kosenie. Medzi pestovateľmi trávnika sa traduje, že najlepší čas na prvé kosenie je vtedy, keď začína kvitnúť zlatý dážď. Teda koncom marca, začiatkom apríla. 

ako sa starať o trávnik na jeseň

Prvým kosením by z výšky trávnika nemalo ubudnúť viac, ako ⅓ výšky. Dbajte na precízne nabrúsené nože. Vretenová kosačka je na to ideálna. Pripravte sa, že počas roka ju použijete až 35 krát (1) - tak rýchlo rastie tráva v našich podmienkach.

Vertikutácia je odborné ošetrenie trávnika, ktoré by sa malo vykonávať 2x do roka. Je to očista od plsti zo starých zoschnutých stebiel. Mašina sa zrezáva do hĺbky 2 cm pomocou špeciálneho stroja, čím sa z trávnika odstraňujú aj prvé výhonky buriny a machu. Uvoľní sa tým cesta pre vlahu a vzduch, ktoré korienky potrebujú. 

Šikovní pomocníci na starostlivosť o trávnik

Po kosení dodajte trávniku živiny hnojivom

Na jar je ťažké predpokladať, aké bude počasie. Prvú dávku hnojiva pre trávnik by ste si predsa mali naplánovať na deň, keď nebude pršať. Hnojením dodáte trávniku živiny, ktoré potrebuje na svoj rast: dusík, draslík, horčík, fosfor a ďalšie. Práve dusík je v jarnom období najdôležitejší pre bujný rast. 

Hnojenie trávnika močovinou (2), zvieracím hnojom či inými “prírodnými materiálmi” môže zlepšiť kvalitu pôdy, no pre pohodlnejšie použitie je lepšie si vybrať spracované organické hnojivo. 

Trávnikové hnojivo by malo byť bohaté na minerály. Tie organické nedodávajú príliš veľa živín, preto je lepšie ich podporiť aj minerálnymi. Pri výbere organických hnojív si tiež treba dať pozor na kvalitu - nesmú obsahovať semená burín a iné nežiadúce zložky. 

A ako aplikovať hnojivo? Ideálne pomocou špeciálneho vozíka, ktorý dodá hnojivo rovnomerne, ku korienkom. 

Zvážiť by ste mali aj ošetrenie herbicídmi - ak nechcete ručne odstraňovať každé jedno stebiel buriny, ktoré sa počas jari v trávniku pritrafia.

hnojenie trávnika

Ako sa starať o trávnik v lete

Dažďová voda je pre trávnik najlepšou formou závlahy. S prichádzajúcim letom prirodzenej vlahy ubúda. Aby vám na dvore ostal sviežo zelený porast, musíte mu dodať vody tak akurát, v pravidelných intervaloch, ktoré prispôsobíte typu pôdy. 

Priepusntejšia a ľahšia pôda odvádza vlhkosť rýchlejšie, to znamená, že trávnik bude potrebovať viac zavlažovania, ako na ílovitej pôde. 

závlaha trávnika

Pre mladý trávnik by vysychanie mohlo byť osudným. Nové stebielka sú od zavlažovania do hĺbky 2 cm závislé, hlavne v lete. 

Starší trávnik potrebuje výdatnejšie, menej časté dávky vody. Jednorazová dávka vody by ho mala zavlažiť do hĺbky 10 až 15 cm. Potom nechajte trávnik niekoľko dní preschnúť. Tým, že bude nútený čerpať z podzemnej vody, korene začnú rásť hlboko do zeme. 

Tip od experta

"Rovnomernú zálievku najlepšie zaistí správne navrhnutý a položený automatický zavlažovací systém, navyše vybavený vlhkostnými senzormi. Odporúčam nastaviť ho tak, aby zalieval dva až trikrát týždenne väčšou zálievkovou dávkou 15 litrov na štvorcový meter, čo predstavuje 15 mm. To zabezpečí, aby sa voda dostala až ku korienkom trávy. Za týždeň by teda mal trávnik dostať podľa teploty a aktuálneho počasia medzi 25 až 40 mm vody."


Ferdinand Leffler, záhradný architekt

Aký je najlepší čas na polievanie trávnika? Počas leta je to skoré ráno, ešte predtým, ako teplota stúpne. Voda tak získa dostatok času na to, aby sa vstrebala do zeme. Trávnik nikdy nepolievajte za horúčavy a pálivého slnka - mohli by ste mu spôsobiť úpal. 

Pozor si treba dávať aj na množstvo vody. Premokrený trávnik je náchylnejší na choroby. Preto neodporúčame polievať večer. 

Hnojenie trávnika koncom leta odporúčame opäť s prípravkami s vyváženým obsahom minerálov. Ak sa rozhodnete hnojiť neskôr na jeseň, dusík by mal v zložení nahradiť draslík.

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Niekedy sa stáva, že horúce leto časti trávnika spáli a zanechá žlté. Ak sú biedne žlté stebielka len v niektorých oblastiach, bude stačiť dosiať trávnik na postihnutých miestach. 

Niekedy je však potrebná kompletná regenerácia po celej ploche trávnika (3), najlepšie s pomocou vertikutátora, podobne ako na jar. Potom, ako sa pôda prevzdušní, môžete začať s výsevom nových semienok. Vyberte si semienka z tej istej odrody, ako je váš trávnik. 

Nepoškodený trávnik stačí pravidelne kosiť počas celej jesene, no nie na dĺžku kratšiu, ako 3 cm. Pri nižších teplotách totiž rastie pomalšie a to by mu mohlo uškodiť. 

Na jeseň môžete opäť trávnik pohnojiť - hnojivom s vyšším obsahom draslíka. Ak ešte jeseň nepriniesla výdatné dažde, nezabudnite na dávky závlahy. 

Tip od experta

„V rôznych obdobiach sezóny sú vhodné iné hnojivá s príslušne nastaveným pomerom jednotlivých prvkov. Odporúčam uprednostniť kombinované hnojivá, v priebehu roka s prevahou dusíka, na záver sezóny so zvýšeným podielom draslíka, ktorý trávnik dobre pripraví na prezimovanie. Tieto hnojivá stačí aplikovať tri až štyrikrát ročne, v apríli, júni, septembri a prípadne koncom októbra.“


Ferdinand Leffler, záhradný architekt

Prvé mrazy a zazimovanie trávnika

Posledné kosenie trávnika by malo prebehnúť v novembri. Začiatkom decembra uskladnite všetky pracovné nástroje, ktoré vám počas roka pomáhali udržiavať trávnik v skvelej kondícii. 

S prvými teplotami okolo nuly je načase pripraviť trávnik na zimu.

Ako zazimovať trávnik? Odpoveď je: nijako. Posledné kosenie koncom novembra je zároveň poslednou starostlivosťou o trávnik v roku. 

Ak si chcete zachovať krásny trávnik bez plesňových ochorení, je dôležité, aby naň počas mrazov nikto nestúpal. Pre zamrznuté stebielka je to istá smrť. Pod tlakom sa vždy zlomia, čím sa vytvoria podmienky pre pleseň snežnú. 

V januári a vo februári trávnik nepotrebuje nič, len pokoj. 

trávnik v zime

Na záver

Zima je pre trávnik náročná a občas podľahne ochoreniam. Na jar mu doprajte regeneráciu, podľa postupov, ktoré sme vám popísali. Starostlivosť o trávnik prebieha v pravidelných cykloch - presne ako všetky procesy v prírode.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar