Ručný kultivátor Tornadica - Recenzia a skúsenosti

ručný kultivátor Tornadica
 • ručný kultivátor pôdy
 • výška od 85 do 103 cm
 • váha 2,5 kg
 • cena od 49 

O tom, že bez práce nie sú koláče, sa na vlastnej koži presvedčil už nejeden záhradkár. Veru, záhradníčenie je niečo, pri čom sa bez úsilia, starostlivosti a tvrdej práce jednoducho nezaobídete. O to väčšia je však radosť z vlastnoručne vypestovaného ovocia a zeleniny, ktorých chuť je neporovnateľná s chuťou plodín zakúpených v supermarkete. 

Tentokrát sme sa bližšie pozreli na pomocníka do záhrady, ktorého cieľom je uľahčiť nie vždy najpríjemnejšie záhradné práce, akým môže byť aj kultivovanie pôdy. Ručný kultivátor Tornadica, ktorý sme testovali, môže byť skvelou alternatívou k mohutnému, ťažšie ovládateľnému dvojkolesovému kultivátoru, a to najmä v prípade, že sa vaša záhradka rozprestiera na pár metroch štvorcových. 

Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako naše testovanie dopadlo a ako sme s ručným kultivátorom Tornadica boli spokojní. Oplatí sa jeho kúpa?

ručný kultivátor Tornadica recenzia a skúsenosti

Je kultivácia pôdy nutnosťou? 

Skôr než sa ale dostaneme k samotnému kultivátoru, nám nedá nepovedať čo to aj o dôležitosti kultivovania pôdy, ktorú zvykne podceniť množstvo začínajúcich záhradkárov. Kultivovanie pôdy je pritom dôležitý akt, bez ktorého sa nezaobídete, teda rozhodne nie vtedy, ak sa chcete tešiť z bohatej úrody. 

Je totiž dôležité uvedomiť si, že pôda je plná života, nachádzajú sa v nej živé organizmy - od rôznych mikroskopických organizmov až po väčšie cicavce, organické i minerálne zložky. A keďže je pôda živý orgán, potrebuje vzduch, vodu i živiny, ktoré sa do nej dostávajú práve kultiváciou, označovanou aj ako prevzdušňovanie pôdy. 

Kultivovať, teda prevzdušňovať pôdu možno viacerými spôsobmi. Pri malých záhonoch či hriadkach si vystačíte aj s rýľom či ručným kultivátorom, na väčší pozemok však budete potrebovať profesionálnejšie rotačné kultivátory. Samozrejme, aj väčší pozemok je možné prevzdušniť ručným kultivátorom, avšak pri tejto činnosti by ste sa nielen poriadne zapotili, ale kultivovaním veľkého pozemku by ste pravdepodobne strávili dlhé hodiny. 

A teraz už poďme k ručnému kultivátoru Tornadica a našim skúsenostiam s týmto prístrojom. 

 Prvý dojem

Ručný kultivátor Tornadica ku mne domov dorazil vo veľkej, pomerne ťažkej krabici, v ktorej sa nachádzal samotný nástroj (rozložený na tri časti), pár skrutiek na zmontovanie a návod. Žiaden polystyrén či iná ochrana, ktorá by bránila voľnému pohybu kultivátora v krabici. Nevadí. Kultivátor prišiel celý, bez poškodenia, a tak testovaniu nič nebránilo. 

Kultivátor má celoceľové prevedenie - je vyrobený z tvrdenej, ručne kovanej ocele, čo vysvetľuje ťažšie balenie. Nejde však o hmotnosť, ktorá by znemožňovala alebo sťažovala jeho použitie. Zmontovaný kultivátor vcelku váži len 2,4 kg a prácu s sním tak zvládnu bez problémov i ženy. Celková výška kultivátora je 103 cm, no v prípade potreby ju možno o niečo zmenšiť. 

Kultivátor pozostáva z rukoväti, strednej tyče a zo spodnej časti vybavenej špirálovými hrotmi. Rukoväť má ergonomický dizajn a pripomína riadidlá bicykla. 

Vyhotovenie je kvalitné a odolné, čo je pre náradie určené na prácu v záhrade rozhodne plusom. Vďaka skladaciemu dizajnu, ho možno na konci sezóny rozmontovať a odložiť. 

Na prvý pohľad je teda všetko v poriadku, poďme ale ďalej. 

Recenzia ručný kultivátor Tornadica

Kultivátor prišiel zabalený vo väčšej krabici. 

ručný kultivátor Tornadica skúsenosti

Hlavná časť textu v ruštine na krabici prezrádza, že ide o ruský výrobok. 

 Ako zmontovať ručný kultivátor     Tornadica?

Spolu s kultivátorom sa v balení nachádzajú aj skrutky slúžiace na jeho zmontovanie. Poskladanie tak prebieha rýchlo a jednoducho - budete potrebovať iba skrutkovač.

Ako prvú sme zasunutím a zaskrutkovaním pripevnili rotačnú rúčku na strednú časť kultivátora. Na nej sa nachádza i čierny kryt, pod ktorým sú na tyči umiestnené tri otvory na skrutky. Vďaka nim možno kultivátor nastaviť na tri výšky, od 85 cm do 103 cm, čo robí jeho použitie ešte univerzálnejším a komfortnejším. Stačí si iba vybrať najviac vyhovujúcu výšku a zaskrutkovať.

Skrutkovaním sa ku kultivátoru pripevňuje aj jeho posledná časť - hlavica so špirálovými hrotmi. Teraz je už kultivátor pripravený na použitie. 

Ako poskladať ručný kultivátor Tornadica

Na krabici nájdete aj návod na poskladanie. 

ručný kultivátor Tornadica balenie

Kultivátor je dodávaný v rozloženom stave.

Ako zložiť kultivátor Tornadica

Poskladanie je jednoduché a rýchle. 

Ručný kultivátor Tornadica recenzia

Výšku kultivátora možno podľa potreby prispôsobiť, a to až v troch veľkostiach. 

 Princíp fungovania ručného     kultivátora

Jedným z najväčších plusov tohto ručného kultivátora, v porovnaní napríklad s takým rýľom či motykou, je jeho ergonomický dizajn. Kultivátor bol navrhnutý tak, aby nezaťažoval chrbát, ani ruky a ramená. Stará sa o to špeciálna rukovať, vďaka ktorej je záťaž pri manipulácii s kultivátorom rovnomerne rozdelená medzi ruky, nohy i ramená. 

Stačí uchopiť riadidlá, kultivátor položiť kolmo nad zem, zatlačiť do pôdy a následne otočiť. Hneď môžete pociťovať, ako hroty ľahko prenikajú do zeme. Samozrejme, tu závisí veľa aj od kvality pôdy, resp. jej typu. Kultivátor je však vhodný na použitie v rôznom teréne, či už ide o suchú, tvrdú pôdu alebo pôdu kamenistú či piesočnatú. Špirálové hroty majú ostrejšie konce, aby bolo preniknutie do zeme čo najjednoduchšie.

Hneď po tom, čo špirálové hroty úplne preniknú do hĺbky zeme, môžete kultivátor znova vytiahnuť. V špirálových hrotoch sa nachádza zachytená pôda a v nej burina, ktorú stačí už iba vytriasť. 

Ďalším plusom tohto záhradného náradia je, že pri práci s ním nie je vďaka špirálovým hrotom narušený koreňový systém rastlín a kultivátor možno použiť aj na záhrade s už vysadenou zeleninou. Dostupný je aj vo verzii Mini, na prácu v ťažšie dostupných miestach, napríklad aj na zbavenie sa buriny okolo sadeníc. 

skúsenosti ručný kultivátor Tornadica

Zmontovaný kultivátor. 

 Naše skúsenosti s ručným     kultivátorom Tornadica

Práca v záhrade je pre mnohých, vrátane mňa, záľubou, koníčkom či dokonca akousi formou psychohygieny. Často však len dovtedy, kým radosť z vlastnoručne vypestovaných plodín či pobytu na čerstvom vzduchu nevystrieda bolesť chrbta, ramien a rúk.

Tá neraz prichádza po dlhšom čase strávenom v záhrade s rýľom či motykou v rukách. Tieto nástroje svojou konštrukciou totiž nijako neprihliadajú na chrbát a pri práci s nimi nie sú jednotlivé časti tela rovnako zaťažené. 

Ako veľmi vhodná alternatíva týchto záhradkárskych nástrojov sa javí ručný kultivátor Tornadica. Ten je skonštruovaný tak, aby pri práci s ním bola záťaž rozložená rovnomerne na celé telo. Pri jeho používaní nie je nutné zohýbať sa, tak ako pri motyke alebo využívať nohu na zatlačenie do zeme, podobne ako pri práci s rýľom. Aj toto boli dôvody, pre ktoré sme ručný kultivátor Tornadica chceli vyskúšať. 

Hneď na prvý pohľad (ale aj vyskúšanie) je jasné, že kultivátor, v porovnaní s klasickým rýľom, preniká do zeme omnoho rýchlejšie a jednoduchšie. Kým pri rýli hrá dôležitú úlohu sila, akou na rýľ do zeme zatlačíte, pri kultivátore je to skôr o tom, ako ho otočíte. Aj preto je kultivátor vhodný takmer pre každého, pokojne aj pre staršie dieťa (musí však vyhovovať výška). 

Je však pravdou, že práca s týmto kultivátorom chce trochu praxe a chvíľočku potrvá, kým si osvojíte ten (váš) správny spôsob manipulácie. Nám sa najviac osvedčilo kolmé položenie na zem (nie šikmé, zboku a podobne, naozaj kolmé) a postupné otáčanie riadidiel v smere hodinových ručičiek a zatláčanie hrotov do zeme, až pokiaľ to špirála umožní. Potom sme kultivátor vytiahli zo zeme a zatrasením uvoľnili prekyprenú pôdu. 

Týmto spôsobom možno ručný kultivátor Tornadica použiť na: 

 • Kyprenie a prevzdušnenie pôdy
 • Vybratie jamy - výborne nahradí lopatu
 • Prehadzovanie buriny, kompostu - poslúži aj ako vidly
 • Uvoľnenie a odstraňovanie buriny

Pri všetkých týchto činnostiach je kultivátor Tornadica veľmi dobrým pomocníkom. Samozrejme, neurobí všetku prácu za vás - po burinu sa tak či tak budete musieť zohnúť vy sami, no dokáže výrazne pomôcť, zjednodušiť a urýchliť práce v záhrade. 

Tornadica použitie

Kultivátor je potrebné položiť kolmo na zem a pevne uchopiť konce riadiacej tyče. 

Použitie ručný kultivátor Tornadica

Zatlačte do zeme a otáčajte riadiacou rúčkou v smere hodinových ručičiek. 

Kombík radí

Kombík radí: Vedeli ste, že v eshope Topshop.sk si môžete objednať predĺženú záruku až na 3 roky?


Určite to odporúčame.

Použitie ručného kultivátora Tornadica

Rúčku otáčajte až do vtedy, kým hroty nebudú úplne v zemi. 

Skúsenosti recenzia ručný kultivátor Tornadica

Špirálové hroty preniknú do zeme až do hĺbky 20 cm. 

Použitie kultivátora Tornadica

Kultivátor vytiahnite zo zeme a potraste ním, čím sa zbavíte zachytenej hliny i buriny. 

  Cena

Cena, za ktorú možno ručný kultivátor Tornadica kúpiť, sa aktuálne pohybuje okolo sumy 17 až 50 €.

Je síce vyššia ako cena rýľu či motyky, avšak kúpou ručného kultivátora získate viacerých pomocníkov do záhrady v jednom.

Video

Výhody a nevýhody ručného kultivátora

Výhody

 • skladný
 • ľahký
 • nastaviteľná výška
 • nezaťažuje chrbát
 • odolné vyhotovenie
 • kyprí pôdu
 • ideálny na odstraňovanie buriny

Nevýhody

 • potrebné osvojiť si vhodný spôsob použitia
Skúsenosti recenzia ručný kultivátor Tornadica

  Náš celkový dojem a hodnotenie

Ručný kultivátor Tornadica je šikovný pomocník, ktorý naozaj funguje a svoje využitie preto nájde v každej záhrade. Plnohodnotne (ak nie dokonca lepšie) zastúpi motyku, lopatu, rýľ či vidly. Možno ho použiť na prevzdušňovanie a kyprenie pôdy (s menšou rozlohou), uvoľňovanie buriny, prehadzovanie hnojiva či vyberanie jamy. 

Kultivátor je vhodný na akýkoľvek druh zeme, avšak pri tvrdej zemine je potrebné rátať so sťaženou manipuláciou. Práca s kultivátorom je však celkovo veľmi jednoduchá a rýchla, aj keď sa taká nemusí zdať každému hneď od začiatku. Vyžaduje si ale iba trochu "cviku" a osvojenie toho správneho spôsobu použitia. 

Kladne hodnotíme aj kvalitné a odolné prevedenie kultivátora, ktoré zaisťuje jeho dlhú životnosť.

Pokiaľ hľadáte niečo, čo vám prácu v záhrade zjednoduší a spríjemní, tento ručný kultivátor zaručene oceníte. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar