Najlepšie voľnopredajné lieky na alergiu


Autori: Lenka Riganová | 19. 07. 2020

Tieto lieky na alergiu odporúčame

Prípravok na alergiu Claritine

    Úľava po celý       deň

Prípravok sa užíva v množstve jedna tableta jedenkrát denne a účinkuje počas celého dňa. 

cena od 6 €

Prípravok na alergiu Zodac

Aj pre tehotné a dojčiace ženy

Antihistaminikum vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy a deti už od 6 rokov. 

cena od 5 €

homeopatiká RHINALLERGY 60 tabliet

   Homeopatický     liek

Prípravok pozostáva z prírodných látok určených na tíšenie symptómov alergií. 

cena od 4 €

Recenzie prípravkov na alergiu

20 hodín sme u nás v KOMBE strávili hľadaním, porovnávaním, výberom a následným hodnotením voľnopredajných liekov na alergiu, aby sme vám mohli priniesť výber tých najlepších, po ktorých sa oplatí siahnuť vtedy, keď vás prejavy alergie zastihnú nepripravených a vy nemôžete ihneď bežať k lekárovi. 

Ako sme hodnotili

Pri výbere liekov na alergiu máte v súčasnosti na výber z viacerých možností. Siahnuť môžete po tabletkách, sprejoch, homeopatikách či géloch, a to v závislosti od konkrétnych alergických prejavoch a miesta ich výskytu.

Aj preto môžete nájsť v našom hodnotení tabletky, ktoré sú väčšinou určené na komplexné tíšenie všetkých alergických symptómov, ale aj spreje do nosa pri vodnatom výtoku či gél určený na alergické podráždenia kože. 

Všetky voľnopredajné lieky sme do nášho testu vyberali po dôkladnej analýze ich zloženia a obsahu účinných látok. Pri hodnotení sme zohľadňovali aj nástup účinkov, dĺžku pôsobenia, ale aj samotné dávkovanie či veľkosť balenia a v neposlednom rade i skúsenosti používateľov. 

Voľnopredajný liek, ktorý z nášho hodnotenia zišiel ako víťaz, od nás získal titul Náš tip.


Porovnanie prípravkov na alergiu

Prípravok na alergiu Claritine

#1

Prípravok na alergiu Zodac

#2

Prípravok na alergiu Zyrtec

#3

Prípravok na alergiu Flixonel

#4

homeopatiká RHINALLERGY 60 tabliet

#5

Prípravok na alergiu Livostin

#6

FENISTIL gél alergie

#7

Balenie

10 tbl

7 tbl

7 tbl

60 dávok

60 tbl

10 ml

30 g

Hodnotenie

Plusy

+ rýchly účinok

+ úľava po celý deň


+ aj pre tehotné a dojčiace ženy

+ veľkosť tabletiek


+ aj pre tehotné a dojčiace  ženy

+ jednoduché užívanie

+ protizápalové účinky

+ pôsobnosť až na 6 látok

+ prírodné zloženie

+ bez potreby prehĺtania

+ rýchly účinok

+ silný, no šetrný

+ jednoduchá aplikácia

+ upokojuje

+ chladivý efekt čisté zloženie 


Mínusy

- nezistené
- riziko alergie na hlavnú zložku- možná ospalosť či bolesti hlavy- od 18 rokov

cena- individuálny účinok

- viac dávok denne


- vyššia cena 

-  neúplné informácie v letáku

- len na alergické reakcie na pokožke


Cena

6 €

5 €

3 €

14 €

4 €

7 €

7 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie liekov na alergiu

1. Claritine  - Úľava po celý deň

Prípravok na alergiu Claritine

Ak sa vyberiete do lekárne a opýtate si voľnopredajný prípravok na alergiu, s najväčšou pravdepodobnosťou vám lekárnik odporučí práve Claritine. A to nie len tak náhodou. 

Claritine patrí v súčasnosti medzi tie najpopulárnejšie, no čo je ešte dôležitejšie, aj tie najúčinnejšie prípravky určené na tlmenie symptómov rôznych alergií. Je určený na tíšenie príznakov, ktoré sprevádzajú alergickú nádchu. Najčastejšie pritom ide o nepríjemné pálenie a slzenie očí, svrbenie nosa či kýchanie a celkovo nádchu. 

Okrem toho je Claritine vhodný aj ako úľava od príznakov chronickej žihľavky - začervenania, svrbenia a vyrážok. 

Hlavnou účinnou zložkou je Loratadinum, teda látka, ktorá rýchlo a účinne zabraňuje pôsobeniu histamínu a následnému rozvoju alergií (1). 

V zložení však možné nájsť aj iné pomocné látky, ktoré zlepšujú vstrebávanie prípravku i jeho účinok, ako napríklad magnéziumstearát, laktózu či kukuričný škrob. 

Prípravok už po užití jednej tablety poskytuje úľavu trvajúcu po celý deň. Je vhodný pre dospelé osoby a deti od 12 rokov (s hmotnosťou vyššou ako 30 kg). Denne sa užíva jedna tableta. Čo sa týka samotných tabliet, tie majú malý, oválny tvar, a tak sa bez problémov prehĺtajú. 

Prípravok sa predáva v balení po 7 tabliet. Dostupné je aj väčšie balenie, to vám však už bude musieť predpísať lekár.

Výhody

 • účinný ihneď po užití
 • aj na príznaky žihľavky
 • jednoduché užívanie
 • úľava po celý deň

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

6 €

Hodnotenie

2. Zodac - Aj pre tehotné a dojčiace ženy

Prípravok na alergiu Zodac

Ďalším veľmi známym liekom v súvislosti s alergiou je i Zodac, ktorý býva často odporúčaný všeobecnými lekármi pri alergických reakciách, ktoré nemajú jasný pôvod, resp. nie sú potvrdené alergologickým vyšetrením. 

Veľkou výhodou tohto prípravku je, že ho môžu užívať i deti, a to po dovŕšení 6 rokov a rovnako aj tehotné a dojčiace ženy, avšak s opatrnosťou. Pomáha pri prejavoch sezónnej, ale i celoročnej alergickej nádchy a účinný je aj pri žihľavke. 

Liečivú zložku Zodacu tvorí cetirizín dihydrochlorid, na ktorý sa však taktiež môže objaviť alergia. Pacienti alergickí na lieky práve s touto složkou by preto zloženie Zodacu rozhodne nemali prehliadnuť. 

Deti od 6 do 12 rokov užívajú 1/2 tablety dvakrát denne. Deti staršie ako 6 rokov a dospelí užívajú 1 tabletku jedenkrát denne. 

Výhody

 • vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy
 • pre deti od 6 rokov
 • veľkosť tabletiek

Nevýhody

 • riziko ďalšej alergie na hlavnú účinnú zložku

Orientačná cena

5 €

Hodnotenie

3. Zyrtec - Rýchly nástup účinku

Prípravok na alergiu Zyrtec

Antialergikum Zyrtec láka spomedzi všetkých hodnotených voľnopredajných liekov na alergiu svojou nízkou cenou. Je však naozaj účinný? 

Rovnako ako prechádzajúci prípravok Zodac aj Zyrtec môžu užívať deti už od šiestich rokov. Tieto dva prípravky majú rovnakú účinnú zložku, teda cetirizín dihydrochlorid, ktorý sa vyznačuje silným a rýchlym účinkom v boji s nepríjemnými príznakmi alergie, pričom má minimálne vedľajšie účinky - môže sa objaviť ospalosť či bolesti hlavy. V zložení sa taktiež nachádzajú i pomocné látky, ako napríklad kukuričný škrob, mastenec, povidón či makrogol. 

Deti od 6 do 12 rokov užívajú pol tablety dvakrát denne, nezávisle od jedla. Dospelé osoby užívajú jednu tabletku denne.

Aj tento prípravok je vhodný pre dojčiace a tehotné ženy, avšak aj tú platí, že opatrnosť je na mieste, rovnako ako pri každom voľnopredajnom lieku na alergiu. Tie sú totiž určené na tlmenie akútnych príznakov, čomu zodpovedá vždy aj ich menšie balenie. 

Výhody

 • aj pre tehotné a dojčiace  ženy
 • pre deti od 6 rokov
 • jednoduché užívanie

Nevýhody

 • možná ospalosť či bolesti hlavy

Orientačná cena

3 €

Hodnotenie

4. Flixonel - Až na 6 spúšťačov alergickej reakcie

Prípravok na alergiu Flixonel

Flixonel je prípravok na alergiu dostupný vo forme spreja, ktorý patrí do skupiny antihistaminík. Tlmí príznaky alergických reakcií vyvolaných alergénmi prenášanými vzduchom, ako napríklad roztoče, plesne či prach, a zároveň je určený aj na liečbu príznakov sezónnej nádchy. 

Hlavnou účinnou zložkou tohto prípravku je flutikazónpropinát, kortikosteroid, ktorý má protizápalové účinky. Blokuje 6 látok - histamín, PAF, leukotriény, triptáza, cytokíny, prostaglandíny, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu pri spúšťaní alergie.

Prípravok sa užíva v množstve 2 streky jedenkrát denne do každej nosnej dierky, ideálne ráno. V prípade silných alergických prejavoch je možné dávku zvýšiť a aplikovať 2 streky do každej nosnej dierky dvakrát denne. Platí však, že maximálnu dennú dávku 4 vstreky do každej dierky by ste nemali presiahnuť. 

Liek je určený pre dospelé osoby od 18 rokov, pričom ho môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy. Pre dosiahnutie čo najlepších účinkov by sa mal užívať pravidelne, avšak nie po dobu dlhšiu ako 3 mesiace. 

Výhody

 • vysoko účinný
 • pôsobnosť až na 6 spúšťačov alergických reakcií
 • protizápalové účinky
 • ak pre tehotné a dojčiace ženy

Nevýhody

 • pre dospelé osoby od 18 rokov
 • cena

Orientačná cena

14 €

Hodnotenie

5RHINALLERGY - Homeopatický liek

homeopatiká RHINALLERGY 60 tabliet

Pokiaľ patríte k zástancom homeopatík, máme pre vás tip aj z tejto oblasti liečív - prípravok Rhinallergy. 

Ide o voľnopredajný liek určený na liečbu symptómov peľovej alergie ako pálenie, svrbenie a slzenie očí, kýchanie, svrbenie nosa i podnebia, vodnatý výtok z nosa a podobne.

Na rozdiel od predchádzajúcich prípravkov Rhinallergy pozostáva z prírodných látok, konkrétne: Cibuľa kuchynská, Očianka lekárska, Zlatobyľ obyčajná, Ambrózia palinolistá, Sabadilla lekárska a dichlórhydrát histamínu. Liek možno vďaka svojmu zloženiu kombinovať aj s inými prípravkami, a to bez výskytu nežiadúcich vedľajších účinkov. 

Netreba však zabúdať na to, že v prípade, že máte alergiu na niektorú zo zložiek prípravku (ako napríklad cibuľa), môže sa objaviť ďalšia alergická reakcia. 

Prípravok je vhodný pre dospelé osoby, ale aj pre deti a dojčatá. Denne sa užíva jedna tableta 3 až 6-krát, pričom sa necháva voľne rozpustiť v ústach. Deťom do jedného roka je možné liek podať rozpustený v troche vody. 

Či už na homeopatiká všeobecne nazeráte ako na účinný spôsob, ako sa vyhnúť "chémii" alebo podľa vás ide iba o placebo efekt, pravdou je, že ich účinok môže byť individuálny, rovnako ako pri iných voľne dostupných doplnkoch. 

Výhody

 • prírodné zloženie
 • bez potreby prehĺtania
 • aj pre dojčatá a deti
 • vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy

Nevýhody

 • individuálny účinok
 • potreba užiť denne viac dávok

Orientačná cena

4 €

Hodnotenie

6. Livostin - Silný, no šetrný

Prípravok na alergiu Livostin

Je pre vás najhorším príznakom alergie upchatý nos či vodnatý výtok? V tom prípade sa zrejme nezaobídete bez spreja do nosa. 

Antialergikum Livostin prináša úľavu od výtoku a svrbenia v nose, ale taktiež aj od kýchania, teda od príznakov sprevádzajúcich alergiu na prach, peľ, plesne, trávu či iné látky. Hlavnými účinnými zložkami prípravku sú benzalkóniumchlorid a propylénglykol.

Sprej môžu užívať i deti, avšak z príbalového letáka nie je jasné, od akého veku. Sprej sa dávkuje v množstve 2 streky do každej nosnej dierky, dvakrát denne. V prípade akútnych intenzívnych prejavoch možno aplikovať dva vstreky do každej nosnej dierky tri až štyrikrát denne. Tehotné a dojčiace ženy by mali užívanie prípravku konzultovať s lekárom.

Nevýhodou tohto prípravku môže byť pre niekoho vyššia cena, keďže za fľaštičku s objemom 10 ml zaplatíte cca 7 €. 

Výhody

 • rýchly účinok
 • silný, no šetrný
 • jednoduchá aplikácia

Nevýhody

 • trochu vyššia cena
 • neúplné informácie v príbalovom letáku

Orientačná cena

7 €

Hodnotenie

7. Fenistil gél - Lokálny anestetický účinok

FENISTIL gél alergie

Nezabudli sme ani na pokožku, ktorú taktiež môžu postihnúť rozličné alergické reakcie. V prípade, že sa tak stane, odporúčame siahnuť po overenom a účinnom Fenistil géle.

Gél sa používa na tlmenie rozličných podráždení pokožky, vyrážok či žihľavky. Zároveň však dokáže veľmi dobre upokojiť pokožku po uštipnutí hmyzom či po nadmernom slnení.

Jeho hlavnou zložkou je látka zo skupiny antihistaminík - dimetindénmaleinát, ktorý sa rýchlo vstrebáva do kože a tam blokuje účinok histamínu. 

Fenistil gél je bez akýchkoľvek farbív, parfumov a alkoholu. Nemastí, ani nelepí a po aplikácii na pokožku má chladivý účinok. Navyše, postihnuté miesto dokáže vďaka anestetickému účinku i znecitlivieť. 

Gél je vhodný pre kohokoľvek, dospelých i deti. Denne sa na postihnuté miesto nanáša dva až štyrikrát, v závislosti od potreby. 

Výhody

 • upokojuje
 • rýchlo sa vstrebáva
 • čisté zloženie
 • chladivý efekt
 • lokálny anestetický účinok

Nevýhody

 • len na alergické reakcie na pokožke

Orientačná cena

7 €

Hodnotenie

Ako si vybrať liek na alergiu?

Najlepšie prípravky na alergiu recenzie

Voľnopredajné lieky na alergiu patria v súčasnosti medzi veľmi vyhľadávané, a to nepochybne aj z toho dôvodu, že ľudí trpiacich na alergiu neustále pribúda. A keďže absolvovanie kompletných vyšetrení a testov u alergológa je neraz náročné a to predovšetkým z časového hľadiska, čoraz viac ľudí siaha po liekoch na alergiu, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. 

Lieky na alergiu, tzv. antihistaminiká fungujú tak, že blokujú a zabraňujú histamínu viazať sa na histamínové receptory a znemožňujú tak prejavenie účinkov. Histamín je pritom látka, ktorá zohráva dôležitú rolu pri vniknutí alergénu do organizmu. Práve ona sa totiž vyplavuje vo veľkom množstve v prípade, že je telo na niektorý alergén precitlivené. Podaním antihistaminík tak dochádza k útlmu, izolácii či k znefunkčneniu histamínu. 

Druhy antihistaminík

Antihistaminíka možno rozdeliť do troch skupín: 

 1. Antihistaminíka 1. generácie
 2. Antihistaminíka 2. generácie
 3. Antihistaminiká 3. generácie

Antihistaminiká 1. generácie

Tieto antihistaminiká sa síce objavili pred viac ako 70. rokmi, no aj dnes sa ešte stále využívajú. Pôsobia na histamínové receptory v mieche a v mozgu i vo zvyšku organizmu, na tzv. periférii. Pôsobiť však môžu aj na iné receptory a vyvolať tak vedľajšie účinky, ako napríklad ospalosť. Zároveň môžu interagovať aj s inými liekmi. 

Antihistaminiká 2. generácie

Tieto antihistaminiká boli vyvinuté v 80. rokoch minulého storočia. Objavujú sa pri nich len minimálne nežiadúce účinky, keďže pôsobia na histamínové receptory na periférii a neprenikajú do mozgu. Zvyčajne sa neovplyvňujú s inými prípravkami. 

Antihistaminiká 3. generácie

Tieto lieky nemetaboliizujú v pečeni a tak je riziko interakcie s ostatnými liekmi minimálne. Rovnako je to aj s nežiadúcimi účinkami, ktoré sa objavujú len zriedka. 


Tip od experta

“Hlavným alergénom v jarnom období je peľ drevín (jelša, lieska, breza, hrab). Na potvrdenie alergie je potrebné alergologické vyšetrenie, pri ktorom sa robia kožné testy, prípadne doplňujúce laboratórne vyšetrenia. Kožné testy na peľ sa však väčšinou nerobia priamo pri príznakoch v peľovej sezóne, ale až na jeseň po peľovej sezóne. Zatiaľ je však možné, aby ste užívali protialergické lieky zo skupiny antihistaminík.”


MUDr. Luděk Hochmuth, alergológ

Alergia alebo nádcha?

Možno patríte k tým, ktorí jednoducho nevedia určiť, či ich trápi iba obyčajná nádcha, prechladnutie alebo alergia. Pozrite sa, ako podľa príznakov rozlíšiť, či ide o alergiu alebo nádchu. 

Alergia

 • Náhly, rýchly nástup.
 • Svrbenie, pálenie a slzenie očí. 
 • Z nosa vyteká vodnatý číry výtok. 
 • Hneď ako sa zbavíte alergénu, prichádza úľava.

Nádcha

 • Pomalý nástup a postupné zhoršovanie. 
 • Oči môžu byť červené, ale nesvrbia.
 • Máte husté, sfarbené hlieny. 
 • Jej trvanie je cca 7 dní. 

Tip od experta

“To, či v tehotenstve užívať lieky, kedy a aké závisí od viacerých okolností. Na prvom mieste je diagnóza matky. Iná je situácia  pri ľahkej príležitostnej alergickej nádche a iná pri závažnejšej prieduškovej astme. Dôležitá je teda závažnosť, stupeň postihnutia alergiou.


Úlohu hrajú spúšťače príznakov (peľ, plesne, roztoče, zvieratá a iné), či je možné dosiahnuť stabilizáciu stavu opatreniami na ich zníženie, alebo nie. Pri peľovej alergii postup závisí od ročného obdobia, v ktorom sú dané peľové alergény prítomné. Ďalšou dôležitou okolnosťou je fáza gravidity. Najopatrnejší sme v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Iná situácia je v neskorších fázach tehotenstva, keď už plod len dozrieva a je pre jeho ďalší vývoj, dozrievanie a pre priebeh samotného pôrodu najdôležitejší stabilizovaný stav matky.” 


MUDr. Luděk Hochmuth, alergológ

4 tipy, ako si môžete pomôcť pri alergii

Jediný spôsob, ako sa na 100% chrániť pred rôznymi alergickými reakciami organizmu je vyhýbať sa alergénu. To je však, žiaľ, často nemožné. Čo teda môžete robiť, aby ste si život s alergiou uľahčili čo najviac?

1. Aromaterapia

Aromaterapia, teda pôsobenie esenciálnych olejov rastlín na dýchacie cesty, môže byť účinnou cestou, ako zlepšiť kvalitu života alergika. Esenciálne oleje totiž majú schopnosť podporovať imunitný systém človeka a zároveň pôsobia aj protizápalovo. Prispievajú k detoxikácii organizmu a taktiež si dokážu poradiť aj s baktériami, infekciami či parazitmi. 

A po ktorom oleji siahnuť? Skúste niektorý z týchto top 5 esenciálnych olejov proti alergiám: 

 • Eukalyptový
 • Pepermintový
 • Citrónový
 • Čajovníkový
 • Bazalkový

2. Detoxikujte

Vaše telo by ste mali z času na čas prečistiť, teda detoxikovať. Existuje veľa spôsobov, ako na to, no medzi tie najefektívnejšie sa radí obmedzenie tuhej stravy na istý čas a jej náhrada ovocnými a zeleninovými šťavami. 

3. Relaxujte

Stres má svoj výrazný podiel na množstve ochorení, vrátane alergií. Určite však sami dobre viete, že nie vždy je možné vyhnúť sa mu, preto nie je na škodu, ako ho viete ovládať, spracovávať a čo je dôležité, aj odbúravať. 

Výborným prostriedkom na zbavenie sa stresu sú prechádzky v prírode, joga, pilates, cvičenie, huba či čítanie.

4. Skúste slaný roztok s himalájskou soľou

Soľný roztok a soľ sama o sebe má veľmi blahodárny vplyv na nos, a to najmä čo sa týka alergických reakcií. Na trhu možno v súčasnosti nájsť mnoho nosových sprejov s morskou soľ. Skúsiť by ste však mali i soľný roztok, ktorý si pripravíte rozmiešaním štvrtiny čajovej lyžičky soli, ideálne himalájskej, v 2,5 dl teplej vody. 

Kombík radí

Kombík radí

Na zmiernenie alergických reakcií je výborným pomocníkom aj soľná lampa. Po jej zapálení sa zo soli uvoľňujú záporné ióny, ktoré pozitívne vplývajú na zvýšenie obranyschopnosti organizmu. 


Pomôcť vám môže aj pobyt v soľnej jaskyni, ktorý pomáha pri dýchacích problémoch, alergiách, ale aj pri chorobách srdca či kožných ochoreniach. 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere prípravku na alergiu

1. Čo vlastne alergia je? 

Alergiou možno označiť akúkoľvek neprimeranú obrannú reakciu imunitného systému na látky - spúšťače, s ktorými človek prichádza bežne do kontaktu. Ide pritom o látky, ktoré nie sú pre zdravého človeka nijako škodlivé. 

2. Je možné alergiu úplne vyliečiť?

Odpovede na túto otázku sa zvyknú líšiť. Kým podľa niektorých odborníkov je alergiu možné i úplne vyliečiť, väčšina sa však zhoduje na tom, že z alergie sa nedá nikdy úplne dostať. V súčasnosti ju však možno účinne liečiť za pomoci rôznych liekov a tak eliminovať jej príznaky na minimum.  

3. Na akom princípe fungujú voľnopredajné lieky na alergiu?

Lieky na potláčanie alergických prejavov tzv. antihistaminiká obmedzujú nepríjemné príznaky alergie tak, že sa viažu na rovnaké receptory ako histamín - chemická látka uvoľňujúca sa pri alergických reakciách, čím ho obsadzujú a obmedzujú nepríjemné alergické reakcie. 


Pridajte vašu recenziu

avatar