Patrícia Molnárová Turiničová: „Aj histaminik môže mať pestrú stravu

Patrícia Molnárová Turiničová

Autor: Dodi Kuczman

Zistili vám intoleranciu na histamín? Zrútil sa vám svet, pretože už viac nemôžete jesť obložené chlebíčky, pizzu, víno, keksíky bez toho, aby vám ostalo ťažko? Nie je všetko len čierno-biele. Svoje o tom vie foodblogerka Patrícia Molnárová Turiničová, ktorá vyčíňanie histamínovej intolerancie drží pevne v opratoch. A poradí vám, ako na to.

Patrícia píše blog HIT je zdravo žiť, kde nájdete mnohé chutné recepty aj jej cenné poznatky zo života s histamínovou intoleranciou. Vydala úspešnú knihu s rovnomenným názvom s 83 receptami aj e-book so sezónnymi pochúťkami. K vareniu a pečeniu mala vždy blízko a informácií o histamínovej intolerancii bolo stále málo. Preto sa rozhodla, že sa o svoje skúsenosti podelí a dokáže, že aj nízkohistamínová strava môže byť chutná, pestrá a vyvážená.

A veru dokázala.

Mám pocit, že dnes každý druhý človek trpí na celiakiu, potravinové alergie alebo histamínovú intoleranciu (HIT). Do akej miery HIT ovplyvnila vaše fungovanie?

Najmä zo začiatku ma HIT ovplyvnila veľmi. Musela som si zvykať na nový režim stravovania ale aj celkovo životosprávy. Časom sa do toho ale človek dostane a až na pár výnimiek fungujem v podstate tak isto ako pred tým. 

Zistili ste, že trpíte HIT na základe lekárskych testov? Alebo ste ju spozorovali sami počas dlhšieho obdobia, kedy ste sa necítili zdravotne dobre?

Zistili mi to až na základe odberu krvi. Histamínovú intoleranciu som až tak dobre nepoznala, čítala som o nej doposiaľ iba pár článkov. Ja osobne som skôr mala podozrenie na intoleranciu laktózy.

Prečítajte si Manuál pre histaminika - začiatočníka, ktorý Patrícia zostavila pre všetkých, ktorí sa ešte nevedia v téme správne orientovať.

Vydali ste knihu HIT je zdravo žiť, ktorá obsahuje až 83 receptov. Bolo ťažké zostaviť také množstvo receptov, aby boli zaujímavé aj chutné?

Ani nie 🙂 Varenie a pečenie ma baví už od malička a i keď máme trošičku obmedzenejší jedálniček, vždy sa dajú vymyslieť nové a nové recepty. Každý si myslí, že pri HIT musí jesť človek stále to isté dookola, no to vôbec nie je pravda. Mojou knihou som chcela poukázať presne na to, že aj histaminik môže mať pestrú a rozmanitú stravu. 

Kniha Hit je zdravo žiť

Kniha HIT je zdravo žiť vás naučí, ako žiť s histamínovou intoleranciou. Obsahuje 83 receptov a cenných rád pre alergikov.

Ak sa nemýlim, základom jedálnička by mali byť nespracované, čo najčerstvejšie potraviny. Ako by som si mala vyberať potraviny bez konzervantov? Čo ak mám chuť napríklad na sladkosti?

Najlepšie je, ak si sladkosti pripravíte doma. Je nespočetne veľa možností. Človek si doma dokáže vyrobiť okrem klasických koláčov a keksíkov aj rôzne raw tyčinky, pudingy (chia, tapiokový), ovocnú kožu a dokonca aj gumené cukríky. Samozrejme chápem, že nie vždy je na to čas.

Existujú však aj sladkosti, ktoré sú bez konzervantov, no nie sú asi dostupné v bežných supermarketoch, skôr v špecializovaných bio predajniach.  No a čo sa týka tej čerstvosti. Áno, pri HIT je to základ!

Cukríky z pravého ovocia Biona

Cukríky Biona zo skutočného ovocia bez pridaných dochucovadiel, farbív a želatíny.

Medové cukríky BeeLOL

Ručne vyrábané slovenské medové cukríky BeeLOL sú z prírodných surovín. 

Čo hovoríte na trend, že lepok je všeobecne prezentovaný ako zlo? Dočítala som sa, že aj vy ste lepok vysadili. ​Máte dobré skúsenosti s bezlepkovými produktmi na Slovensku, napríklad s múkami?

Tu by som Vás trošku poopravila. Ja som lepok vysadila iba na určité obdobie (cca 3-4 mesiace), na tzv. skúšobnú dobu. Pre mňa je “trend lepok = zlo” nezmyselný, ale keďže nie som odborník ani žiaden výživový poradca, nebudem sa k tomu vyjadrovať nejako obšírnejšie. To prenechám mojim skúsenejším kolegynkám, ktoré, našťastie, šíria osvetu o tomto nezmyselnom tvrdení.

Je pravda, že pri histaminikoch sa odporúča aspoň na určité obdobie vyskúšať vysadiť lepok – preto som tak urobila aj ja – no to neznamená že bude vadiť každému. Neodporúča sa najmä pšeničný lepok, ktorý sa považuje za liberátor. Ja ale úplne bežne konzumujem špaldu, raž, či jačmeň bez akýchkoľvek ťažkostí. 

Patrícia zostavila prehľad bezlepkových múk, ktoré používa v kuchyni. Nechajte sa inšpirovať.

Bez čoho sa vo svojom jedálničku vyslovene nezaobídete? Zvyknete si pochutiť aj na jedlách, ktoré by ste nemali? 

Nezaobídem sa bez kvalitných korenín a domáceho medu. Ten je mojím základným, obľúbeným sladidlom. Koreniny zas oživia každé, aj to najobyčajnejšie, jedlo.

Samozrejme, že sa sem tam stane, že “zhreším”. Sme len ľudia a keďže HIT nie je taká prísna ako napríklad celiakia, stane sa, že si dám aj niečo, čo sa považuje sa vysokohistamínové. Viem však, že musím dbať na to, kedy si to dám, či som pred tým nejedla niečo iné, čo by mohlo mať potencionálne vyšší obsah histamínu. Resp. či som nemala nejako stresujúci deň, neužila nejaké lieky a podobne. Toto všetko totiž na histamín pôsobí. Preto má každý jednotlivec rôzne reakcie, dokonca niekedy aj ten istý človek na to isté jedlo môže zareagovať ináč v inom období.

Ktoré recepty si najčastejšie pripravujete?

Rôzne zeleninové rizotá, husté polievky s krúpami a samozrejme čokoľvek sladké, pretože to mám najradšej. Môj najobľúbenejší dezert, ktorý ale pokojne môžeme jesť aj na raňajky, je ovsené crumble. Milujem ho s akýmkoľvek ovocím. 

Slivkové crumble

Ak použijete bezlepkové ovsené vločky, dezert si môžu vychutnať aj celiatici. Recept nájdete tu.

Máte nejakých šikovných pomocníkov v kuchyni?

Ak máte na mysli deti, ešte nie. Veľa mi ale pomáha najbližšia rodina, mamina, manžel... Každý v nejakom inom smere. Od maminy som sa naučila takmer všetko, čo sa gastronómie týka, je vynikajúca kuchárka a manžel je zas ochotný umývať tie moje hory riadu 🙂 

Najlepším riešením je zrejme pripravovať si jedlo doma. Ale ako riešite, ak máte chuť ísť do reštaurácie, cukrárne, či posedieť si pri víne?

No pri víne posedieť si veľmi nemôžem, jedine tak pri bezhistamínovom. Mne ale alkohol chýba asi najmenej. Čo sa týka cukrární, tam je to už o inom... Našťastie, už sú rôzne cukrárne i reštaurácie, kde vám dokážu vyjsť v ústrety, resp. kde pripravujú dobroty aj bez alergénov. Je pravdou, že najradšej si ale jedlo pripravujem doma. Vtedy mám najväčšiu istotu.

Poznáte bezhistamínové víno? Prečítajte si o ňom viac na Patríciinom blogu.

Bezhistamínové víno

Víno pre histaminikov sa vyrába špeciálnym procesom, ktorý zabezpečí, aby sa do vína dostalo iba minimálne množstvo histamínu.

Máte vo vyhliadkach aj ďalšiu knižku alebo nejaký iný cieľ?

Cieľov a plánov mám mnoho. Som totiž typ, ktorý vždy musí na niečom pracovať. Rada by som časom spustila online konzultácie, na druhej knihe už pracujem tiež, no najbližšie sa asi dočkáme môjho ďalšieho krátkeho e-booku podľa ročných období. Ten prvý bol jesenný a je dostupný na mojom blogu na stiahnutie zadarmo.

Jesenný deň s HIT ebook

E-book Jesenný deň s HIT obsahuje nízkohistamínové a bezmliečne recepty inšpirované jesennými potravinami. Môžete si ho stiahnuť zdarma tu.

Patrícia, ďakujem za rozhovor plný užitočných rád. Otvorili ste určite obzory mnohým histaminikom, že ich jedálniček vôbec nemusí byť nudný a jednotvárny.

Určite nezabudnite sledovať Patríciin blog HIT je zdravo žiť aj jej instagramový profil @hitjezdravozit, kde vám nezaručujeme, že pri tých mňam fotkách neostanete hladný. A Patríciu nájdete aj na Facebooku Hitjezdravozit a a na jej Youtubovom kanále.  

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar