Tomáš Sokol: „Jednou z najčastejších príčin bolesti chrbta je sedavé zamestnanie a nedostatok výživného pohybu."

Tomáš Sokol Flexity

Tomáš Sokol, zakladateľ Flexity

Problémy a bolesti v oblasti chrbta nie sú ničím nezvyčajným, a preto je tejto téme potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Našej chrbtici, ktorá nám poskytuje oporu, by sme mali venovať príkladnú starostlivosť.

Prečo môžeme pociťovať bolesti a problémy s chrbtom? Ako ich môžeme zmierniť? Môže pomôcť praktizovanie jogy? A aké pomôcky pri cvikoch na chrbticu potrebujeme? Zisťovali sme od pána Sokola, zakladateľa značky Flexity, ktorá sa prostredníctvom svojich produktov zameriava na naše fyzické i psychické zdravie.

Rozhovor s Tomášom Sokolom, zakladateľom Flexity

Pán Sokol, takto na úvod, prosím, priblížme čitateľom, čo si u vás môžu kúpiť, resp. kto je vaša cieľová skupina?

Flexity je obchod pre milovníkov jogy, pilates, fitness, meditácie, ajurvédy, mindfulness, masáží a starostlivosti o tela aj ducha. Pre zákazníkov hľadáme produkty po celom svete, ktoré pomôžu ich praxi – aby bola bezpečnejšia, kvalitnejšia, zábavnejšia a vedomejšia, a to všetko s ohľadom na prírodu a spoločnosť. 

Zameriavame sa najmä na ľudí, ktorí sa venujú joge, pilates, meditáciám a zdravej životospráve.

Čo vás viedlo k podnikaniu práve v tejto oblasti?

Od 13. rokov sa venujem téme bojových umení, ktorá ma postupne priviedla k strave a životospráve, meditáciám a nakoniec aj k joge.

Hľadal som teda profesnú sebarealizáciu práve v oblasti, ktorá mne osobne bola blízka, a kde bol zároveň priestor vybudovať niečo užitočné pre ľudí.

Joga je skvelý spôsob, ako si precvičiť telo aj myseľ – na čo všetko môže jej realizácia pozitívne vplývať? Je vhodná úplne pre každého?

Pre ľudí je veľmi častým dôvodom na začatie cvičenia jogy práve zlepšenie zdravia, flexibility a zdravého chrbta. Mnoho športovcov sa už presvedčilo, že joga je zároveň aj skvelé kompenzačné cvičenie po silovo zameraných cvičeniach, a oplatí sa ju zakomponovať do zoznamu cvičení.

Joga môže navyše pomôcť zlepšiť celkový výkon, dýchanie, mentálne sústredenie a detoxikovať organizmus. Pri aktívnom športovaní joga pomáha aj predchádzaniu zraneniam. K joge nám netreba veľká investícia na začiatku. Základom je kvalitná joga podložka na cvičenie, pružné oblečenie a čas.

V zásade sa hovorí, že jogu môže cvičiť každý, kto vie dýchať. 🙂 Taká jogínska múdrosť. Intenzita cvičenia a forma sa dá vždy prispôsobiť, preto existujú dnes formy cvičenia jogy pre deti až po cvičenia pre seniorov.

Ak má človek určitý zdravotný problém, pomocou jogovej terapie je možné citlivo nastaviť formu cvičenia, ktorá bude vhodná. Joga má celkovo množstvo rôznych foriem (niečo ako druhy jogy), preto niekedy treba skúšať, čo nám viac sadne.

Čoraz častejšie sa v dnešnej dobe stretávame s tým, že ľudia pociťujú problémy s chrbticou – vie aj v tomto smere pomôcť cvičenie jogy?

Určite áno. Je to práve jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia obzerajú po joge.

Mnoho cvičení v rehabilitácii využíva práve poznatky jogy. Okrem cvičenia je totiž dôležitý aj nácvik správneho dýchania, vnímania tela, koncentrácie na cvičenie.

V joge nájdeme cvičenia zamerané na všetky časti tela. Dnes nájdeme aj celé hodiny jogy zamerané práve na tému zdravých chrbát. 

Aké sú podľa vás hlavné dôvody, prečo majú ľudia v súčasnosti problémy s chrbticou? Respektíve, akých chýb sa najčastejšie dopúšťame s negatívnym dopadom na náš chrbát?

Keď sa narodíme, nedostaneme nejaký “návod na používanie nášho tela”. Učíme sa hýbať, vytvárame si rôzne vzorce, pozorujeme a improvizujeme.

V mladosti sa telo výborne adaptuje a zvláda lepšie zaťaženie. Často si nevedome vytvoríme nesprávne návyky držania a používania nášho tela, ktoré sa potom prejavia do bolesti.

Dnes je jednou z najčastejších príčin bolesti chrbta sedavé zamestnanie a nedostatok výživného pohybu. Dlhé hodiny sedenia spôsobujú kompresiu stavcov, hlava často padá dopredu, zužuje sa dýchanie a sťahujú sa svaly v okolí chrbtice a panvy. 

Krátke pravidelné cvičenia počas prestávok dokážu pomôcť kompenzovať niektoré dopady, no musíme myslieť aj na to, koľko celkového času z 24 hodín venujeme našej chrbtici.

Máte nejaké overené tipy na cviky, ktoré sú na chrbticu ideálne? 

Pred cvičením chrbta je ideálne mierne zahriatie a postupné pridávanie intenzity. Výborným začiatkom sú už len hlboké nádychy do hrudníka, ktoré pomáhajú vytvárať viac priestoru medzi rebrami, rozširovať hrudný kôš a naťahovať vnútorné svalstvo.

Úklony v sede nám ďalej pomáhajú ešte viac prehĺbiť otvorenie hrudníka a zároveň naťahujú svaly vedúce popri chrbtici. Ak nemáme žiadne problémy s vnútornými orgánmi, je vhodné zaradiť rotačné cviky, ktoré pomáhajú predlžovať stuhnuté chrbtové svaly.

Jednoduchým cvičením z jogy je pozícia dieťaťa, kde bez veľkej námahy môžeme zotrvať aj dlhšiu dobu v natiahnutí chrbta.

Dôležité je myslieť na všetky aspekty pohybu chrbtice, a to predo-zadný, bočný, rotačný – aby sme naozaj kvalitne pohybom vyživili našu chrbticu a umožnili jej s ľahkosťou fungovať. Ukážky niektorých cvikov nájdete na tomto odkaze.

Jeden z najobľúbenejších cvikov je pozícia mačacieho chrbta, kde pracujeme takmer po celej dĺžke chrbtice a ohýbame ju do oboch strán.

Sú potrebné posilňovacie cviky alebo aj uvoľňovacie? Ako rozlíšiť, ktorý z nich aktuálne potrebujeme?

Podľa aktuálneho stavu je potrebné zvoliť, ktorý typ je práve vhodnejší, no vo všeobecnosti je určite potrebné sa venovať obom typom.

Ak nemáme spevnené svalstvo a nesprávne držanie pramení z ochabnutosti, je vhodné začať so silovejšími cvičeniami.

Ak sme naopak príliš stuhnutý, máme skrátené svalstvo a chýba nám pružnosť, je dobré zvoliť uvoľňovacie cviky, no určite potom aj ďalej pokračovať so spevňovacími. Je to opäť o hľadaní rovnováhy medzi týmito dvoma pólmi.

Potrebujeme pri cvikoch na chrbticu aj nejaké pomôcky? Ak áno, aké by ste odporučili?

Jednou zo základných pomôcok, ktorá sa v joge na zdravých chrbát používa, sú joga bloky

Ďalej je veľmi obľúbený popruh, roller, yoga wheel či bolster. Poznáme aj extra pomôcky ako je feetup, ktorý zároveň pomáha pri inverzných pozíciách (dolu hlavou), prípadne rôzne masážne guličky a loptičky pre cielenú fasciálnu masáž a uvoľnenie stuhnutých blokov svalstva.

Ďalšie pomôcky, ktoré pomáhajú s cvikmi na chrbát, máme na e-shope v tejto sekcii.

Joga blok Flexity

Pri cvikoch na chrbticu a praktizovaní jogy je joga blok dôležitou pomôckou

Sú situácie alebo zdravotné stavy, kedy podľa vás cvičenie chrbtice nie je vhodné?

Určite pri aktívnej vysokej bolesti nie je vhodné hneď sa do niečoho púšťať a radšej zistiť, v čom spočíva problém.

Vo všeobecnosti je lepšie začať s diagnostikou a zistiť, v akej kondícii je chrbát z anatomického hľadiska, či tam nie sú nejaké poškodenia platničiek a pod., kedy je potrebné riešiť tému chrbtice veľmi citlivo a odborne pod dohľadom. 

Aké pomôcky by ste odporučili ľuďom so sedavým zamestnaním, aby vďaka nim dochádzalo k lepšiemu držaniu tela, ktoré je nevyhnutné?

Najjednoduchšie je začať správnou obuvou a potom cvičeniami na nohy. Aj v práci či doma pri sedení je možné používať guličky na masírovanie chodidiel a uvoľňovanie fasciálnej siete.

Ďalej možno pokračovať s akupresúrnou podložkou, po ktorej možno aj chodiť. Nevyhnutné sú určite prestávky a krátke cvičenie medzi sedením. 

Pri sede je možné striedať statický a dynamický sed (fitlopta, ergonomické stoličky a pod.).

Pomôcky a produkty v rámci homeoffice a kancelárie nájdete v tejto sekcii

Akrupresúrna podložka na chrbát

Akupresúrna podložka stimuluje akupresúrne body na tele a chodidlách

Kto by si podľa vás mal dať väčší pozor na svoju chrbticu okrem ľudí so sedavým zamestnaním?

Okrem ľudí, ktorí majú sedavú prácu, určite aj mamičky, a to napríklad z týchto dôvodov: časté predklony, dvíhanie bábätka, detí a pod.

Tejto téme sme sa venovali aj v našom podcaste s fyzioterapeutom.

Čo ešte môžeme urobiť pre zdravie nášho chrbta?

Mimoriadne prospešné je pravidelné cvičenie, plávanie a masáže. Po určitom čase netreba zabúdať ani na kontrolu u špecialistov.

Ak sa ešte vrátime k joge, aké základné pomôcky by nám pri jej cvičení nemali chýbať?

Na začiatok je najviac potrebná kvalitná a bezpečná podložka, ideálne s protišmykovou úpravou.

V joga pozíciách si viete dopomôcť prostredníctvom joga blokov, popruhu a bolstru. Ak potrebujete extra vrstvu pre absorpciu potu a vlhkosti, oplatí sa mať aj jeden uterák na podložku alebo na ruky.

Jooga popruh Flexity

Popruhy sú v podstate základnou jogovou pomôckou, ktorá pomáha začiatočníkom i pokročilým 

V rámci vnútornej prípravy sa oplatí mať aj jeden meditačný vankúš. Pre rozšírenie praxe sa potom môžete rozhodnúť pre yoga wheel či feetup. 🙂

Feetup Flexity

FeetUp podporná stolička pomáha pri cvičeniach so záklonom

Chystáte v blízkej dobe do vášho sortimentu zaradiť nejaké novinky, na ktoré sa môžeme tešiť?

Určite áno. Každý mesiac u nás pribúdajú novinky a tento rok plánujeme výrazne rozšíriť portfólio.

Pôjde o množstvo doplnkov stravy, ajurvédskych potravín či doplnkov pre zdravie, plachty na fly jogu, iyengar joga pomôcky, krištáľové misy, ladičky a ďalšie špecifické pomôcky, aby sme vedeli ponúknuť potreby pre úplne všetky smery jogy a meditácie.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a aj za rady týkajúce sa starostlivosti o náš chrbát. 🙂

O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar