Henrieta Martinková z Annemarie Börlind: Obávala som sa, či na slovenskom trhu prežijem.

Henrieta Martinková - CEO a ambasádorka značky prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND

Henrieta Martinková - CEO značky ANNEMARIE BÖRLIND 

Značka prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND o kráse, ekológii a trvalej udržateľnosti nielen hovorí, ale týmito hodnotami aj žije. O jej úspechoch svedčia certifikáty kvality, medzinárodné ocenenia a tisícky spokojných zákazníkov vo viac ako 30 krajinách sveta.

Na začiatku každého úspechu je však jedno neľahké rozhodnutie – ísť do toho. Takéto rozhodnutie urobila aj Henrieta Martinková, úspešná, akčná Slovenka s dávkou pokory, o ktorej budeme ešte veľa počuť.

Vďaka svojmu odhodlaniu sa jej podarilo urobiť z neznámej značky pojem. Pod svoje krídla vzala distribúciu certifikovanej prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND, stala sa jej CEO a ambasádorkou pre Česko a Slovensko, a tak začala písať jej úspešný príbeh. 

Na Slovensku ste rozbehli niečo, čo tu v tej dobe ešte nebolo. Kde ste na to nabrali odvahu a motiváciu?

Inšpiroval ma príbeh zakladateľky značky Annemarie Lindner, jej vášeň pre prírodnú kozmetiku, neochvejná viera v silu prírody a odhodlanie priniesť svetu túto filozofiu. Povedala som si, že ak dokázala zmeniť pohľad na prírodnú kozmetiku v časoch, keď ešte nebola všeobecne akceptovaná, tak aj ja prekonám prekážky a prinesiem na Slovensko túto výnimočnú značku. To mi s mojou vášňou pre udržateľnosť a lásku k prírode dodalo silu konať, a tak som sa stala jej distribútorkou a ambasádorkou. 

Prírodná kozmetika ANNEMARIE BORLIND - línia NATUROYALE

Doprajte svojej pleti kvalitnú prírodnú starostlivosť línie produktov ANNEMARIE BÖRLIND - NATUROYALE

Kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND spája prirodzenosť a udržateľnosť už vyše 65 rokov, čím neskromne prispievate k ochrane životného prostredia. Čo všetko to obnáša?

Ctíme si prírodu i človeka. Rešpektujeme a ochraňujeme prírodu, vyberáme si udržateľné suroviny, dbáme na šetrné výrobné procesy a recykláciu obalov pre minimalizáciu ekologického vplyvu. Podporujeme aj rôzne iniciatívy, ktoré prispievajú k udržateľnosti, ochrane prírody a kvalite života ľudí. Vidíme zmysel v spojení krásy a zodpovednosti voči prírode pre zelenšiu budúcnosť.

Hodnoty značky sa opierajú o 4 najdôležitejšie piliere firmy – tradície, udržateľnosť, inovatívnosť a certifikáciu. Ako sa odzrkadľujú v každodennom fungovaní firmy?

Udržateľnosť je pre nás kľúčová, preto dbáme na environmentálnu zodpovednosť. Poctivo triedime odpad, využívame recyklovateľné obaly a podporujeme programy na minimalizáciu odpadu. Nebojíme sa inovovať a neustále hľadáme nové spôsoby, ako robiť veci inak.

Baví nás byť ľadoborcami v neznámych vodách, jasne a priamo si stáť za hodnotami. Veríme, že to zákazníkom prináša skutočnú hodnotu.

Produkty ANNEMARIE BÖRLIND sú klimaticky neutrálne a 100 % vegetariánske. V časoch, keď ste na Slovensku začínali, nebola téma ekológie ešte taká rozšírená, prírodná kozmetika bola skôr raritou ako štandardom. Tým ste predbehli dobu. Nemali ste strach?

Spočiatku som sa obávala, či na slovenskom trhu prežijem. Poháňalo ma však presvedčenie ísť proti prúdu a ponúknuť Slovenkám vysokokvalitné produkty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a rešpektujú prírodu a etickú zodpovednosť. Chcela som ukázať, že prírodná kozmetika môže byť nielen alternatívou, ale aj štandardom krásy. Na Slovensku však rýchlo rastie záujem o prírodnú a dekoratívnu kozmetiku. Som hrdá, že som pomáhala edukovať trh a zvyšovať povedomie o dôležitosti používania prírodnej kozmetiky.

„Ľudia sú čoraz náročnejší. Chcú produkty, ktoré sú aj etické a ekologické."

Zatiaľ čo ostatní výrobcovia kozmetiky používajú obyčajnú vodu, vaše produkty obsahujú vlastnú termálnu vodu. Čím je výnimočná?

Získavame ju z prameňa v Čiernom lese, ktorý obklopuje čistá príroda. Nie je chemicky ošetrená, je mimoriadne čistá, kvalitná, plná minerálov a stopových prvkov. Minerálne zloženie podporuje hydratáciu, revitalizáciu a ochranu pokožky, a tým tvorí vynikajúci základ pre našu kozmetiku.

ANNEMARIE BÖRLIND a prírodná kozmetika z radu ROSE NATURE

Línia ANNEMARIE BÖRLIND - ROSE NATURE obsahuje kmeňové bunky ruže z Čierneho lesa

ANNEMARIE BÖRLIND je vôbec prvou kozmetickou značkou, ktorá vyvinula kolagén na báze rastlín. V čom sa vegánsky kolagén líši od živočíšneho a aké sú jeho najväčšie výhody? 

Tento kolagén pre nás predstavuje revolúciu. Získava sa napríklad z kukuričných, sójových a pšeničných bielkovín v kombinácii s proteínom z lupiny bielej. Je rovnako efektívny ako tradičný kolagén, ale bez využitia živočíšnych zdrojov. Podporuje kľúčové vlastnosti v boji proti starnutiu, teda pevnosť a elasticitu pokožky, a zároveň je šetrný k životnému prostrediu aj eticky akceptovateľný.

Tým však zoznam prvenstiev nekončí. Ktoré z nich by ste špeciálne vyzdvihli?

ANNEMARIE BÖRLIND - 2-fázový shake

Výber z 2-fázových shake-ov od ANNEMARIE BÖRLIND

Patrí nám prvenstvo vo využití hľuzovky bielej – klenotu v receptúrach prírodnej anti-aging kozmetiky. Obsahuje ju línia Naturoayle Biolifting, známa svojimi liftingovými účinkami.

Už v 70. rokoch minulého storočia sme ako prví predstavili revolučnú líniu LL Regeneration, využívajúcu unikátny komplex bioaktívnych zložiek, tzv. LL BIOKOMPLEX, ktoré zlepšujú elasticitu pleti a zároveň ju intenzívne hydratujú.

Vynašli sme ceramidy podobné tým v našej pokožke, čím sme povýšili úroveň účinnosti našich produktov. Za ďalší míľnik považujeme použitie botanickej kyseliny hyalurónovej, ktorá pleti poskytuje ochranu pred voľnými radikálmi.

Taktiež sme objavili potenciál kmeňových buniek ruže z Čierneho lesa, tvoriacich základ pre dva unikátne extrakty, pričom prvý z nich prispieva k mladistvejšiemu vzhľadu elimináciou výskytu jemných liniek a vrások, druhý zanecháva pleť vyživenú, zdravú a žiarivú. Nájdete ich napríklad v produktoch EnergynatureRose Nature či v revitalizéri z ružových kvetov.

Týmito inováciami dokazujeme našu vášeň pre prírodnú kozmetiku a vyhľadávanie nových spôsobov, ako využiť dary prírody.

Produkty však neriešia iba starnutie, ale aj problematickú, atopickú či začervenanú pleť. Podľa recenzií na ne máte veľmi dobrú odozvu. Čím sú tieto produkty zaujímavé?

Pre túto skupinu zákazníkov máme rad dermokozmetiky DADO SENS. Vyvinuli sme ju v spolupráci s odborníkmi v oblasti dermatológie a prírodnej kozmetiky. Produkty neobsahujú agresívne chemické látky, parabény ani syntetické zložky.

V produktoch používate (nielen) menej známych ingrediencií. Napríklad maslo Cupuacu z Brazílie, lupene damašskej ruže a ďalšie. V čom sú iné?

Vďaka organickej čistote a šetrnému spracovaniu si zachovávajú mnoho aktívnych látok. Napríklad maslo Cupuacu z Brazílie dokáže pokožku hlboko hydratovať a zjemniť. Lupene damašskej ruže z Iránu sa zbierajú ručne. Pokožku chránia pred voľnými radikálmi a bojujú proti známkam starnutia. Zaujímavé sú aj morské riasy z Bretónska, ktoré obsahujú veľa minerálov a stopových prvkov, a pre naše produkty sú nenahraditeľným zdrojom hodnotných látok. Pochádzajú z organicky čistého mora a zbierajú sa s ohľadom na udržateľnosť a zachovanie ekologickej rovnováhy. Pokožke dodávajú potrebnú výživu, obnovujú jej rovnováhu a podporujú revitalizáciu.

Na ktorý produkt nedáte dopustiť?

Najviac zrejme na anti-aging krémovú masku a hyalurónové očné obklady. To sú pre mňa pleťové zázraky.

ANNEMARIE BÖRLIND - línia ROSE NATURE

Línia produktov ANNEMARIE BÖRLIND - ROSE NATURE s unikátnymi extraktmi 

Aká je vaša každodenná kozmetická rutina? 

Henrieta Martinková a línia kozmetiky System Absolute

Henrieta Martinková s líniou kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND - System Absolute, ktorá je súčasťou jej dennej kozmetickej rutiny   

Základ tvoria produkty ANNEMARIE BÖRLIND. Jednak verím v ich účinnosť a hodnoty, a je to tiež moja forma sebavyjadrenia a spôsob, ako prenášam posolstvo prírodnej krásy a etických hodnôt. Ráno začínam čistením pokožky enzymatickým peelingom, aplikáciou séra System Absolute Anti-Aging a denného krému System Absolute, obohateného o kyselinu hyalurónovú a inovatívnu technológiu 3D matrix, vďaka čomu sa počas 12 hodín postupne uvoľňujú aktívne látky. Výrazne sa tým líši od tradičných krémov, ktorých efekt vyprchá už po 2 hodinách.

Denne používam aj produkty dekoratívnej kozmetiky. Make-up mi vydrží celý deň a cítim sa v ňom veľmi prirodzene. Počas dňa sa prestriekam ochranným sprejom ROSE NATURE proti modrému svetlu. Ani večer nevynechám dôkladné čistenie pokožky. Používam čistiaci Cleanser Rose nature a nočný krém System Absolute, ktorý spevňuje, vyhladzuje a obnovuje pokožku počas spánku.

ANNEMARIE BÖRLIND dekoratívna kozmetika

ANNEMARIE BÖRLIND ponúka aj dekoratívnu kozmetiku

Aké možnosti vám otvorilo používanie produktov ANNEMARIE BÖRLIND významnými osobnosťami?

Otvorilo nám to viacero dverí, čo by som predtým považovala za nemožné. Naskytol sa mi nový rozmer sebavedomia a sebaúcty. Keď predávate produkty, ktoré si získali aj srdcia prominentných osobností, cítite sa naozaj výnimočne. Práve tieto osobnosti posilňujú moje posolstvo o dôležitosti starostlivosti nielen o seba, ale aj o našu planétu.

Každá firma si prechádza dobrým aj zlým obdobím. Mali ste niekedy chuť to zabaliť?

Keď sme odolávali ekonomickým výzvam a konkurencii na trhu, cítila som tlak súvisiaci s riadením firmy. Bolo to náročné obdobie, kedy sa rozhodovalo o smerovaní značky. Zároveň som zažila aj silné osobné výzvy. Krátko po narodení druhého dieťaťa som utrpela vážne zranenie ruky, ktoré mi obmedzilo schopnosť vykonávať moje denné povinnosti. Túžila som byť plnohodnotnou mamou, starať sa o rodinu a zároveň riadiť značku ANNEMARIE BÖRLIND, z čoho vyplýval veľký tlak. Kľúčová bola podpora najbližšej rodiny a tiež ma to naučilo odhodlaniu a vytrvalosti.

Dokážete z takého vysokého nasadenia zvoľniť?

Zažila som vyhorenie, preto viem, aké je dôležité počúvať svoje telo a jeho signály. Hoci mám teoretické znalosti o správe času a vyhýbaní sa prepracovaniu, prax je iná. Je náročné riadiť firmu, vychovávať malé deti, zvládať domácnosť a neustále sa prispôsobovať meniacemu sa trhu. Povinnosti čakajú a zvoľniť je občas takmer nemožné. Musím však byť ostražitá a reagovať, keď mi telo dáva jasné signály, že je čas na oddych.

Henrieta Martinková - CEO, distribútorka a ambasádorka prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND

Henrieta Martinková - do prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND vkladá celú svoju dušu

Po čom v ANNEMARIE BÖRLIND aktuálne najviac túžite?

Jedným z mojich najväčších snov je otvorenie vlastného beauty centra so showroomom v Poprade. Zrealizovať by sa mal na jeseň 2024. Chcem vytvoriť miesto relaxu, regenerácie, kde ľudia zažijú skrášlenie a ozdravenie svojej pokožky aj tela, budú sa cítiť ako králi a kráľovné a načerpajú novú energiu.

 Novinky a zaujímavosti zo sveta prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND môžete sledovať aj na ich bloguInstagrame alebo Facebooku.

O autorovi

Kristína Lóciová
 

Kika väčšinu svojej profesijnej kariéry zasvätila online marketingu, reklame a nikdy nekončiacej hre s písmenkami, slovíčkami a vetami - jej zónou génia a zároveň vášňou sú korektúry textov, záverečných prác a kníh (proofreading), preklady článkov a tiež písanie textov, blogov či PR článkov (copywriting).


Pod svojimi krídlami má sociálne médiá mnohých známych aj menej známych klientov a je tajomníčkou občianskeho združenia APOVKA MAMOVKA, o ktoré sa s láskou starajú spolu s manželom. Je šťastne vydatá a má dve deti.

Pridajte komentár ku článku

avatar