Veľké porovnanie kolagénov. Ktorý je najlepší? 


Autor: Dominika Ježová, Lenka Riganová | 13. 12. 2023

Najlepšie kolagény porovnanie

Tieto kolagény odporúčame

Inca Collagen

Najpredávanejší na trhu

Aktuálne najpredávanejší kolagén na trhu špičkovej kvality. 

cena od 49 €

Oslo Skin Lab - The Solution

Ocenený produkt 

Čistý hovädzí kolagén bez akýchkoľvek chemických prísad. 

cena od 62 €

Marine Collagen

Švajčiarska kvalita

Práškový kolagén so skvelým pomerom cena/kvalita.

cena od 44 €

Recenzie a test kolagénov

O tom, že kolagén patrí v súčasnosti k najpopulárnejším výživovým doplnkom na trhu niet pochýb. 

Ženy po ňom najčastejšie siahajú s cieľom udržať si mladú a zdravú pleť, krásne vlasy i nechty. Športovci ho užívajú kvôli lepšej regenerácii spojivových tkanív. Kolagén je svojimi pozitívnymi účinkami na kosti a kĺby populárny aj u starších ľudí. 

Skrátka, kolagén ako taký, má predpoklad zaujať kohokoľvek, bez ohľadu na vek, v čom môžu vidieť veľký potenciál samotní výrobcovia. A preto niet divu, že súčasný trh je kolagénmi doslova zaplavený.

Ako sa teda v tejto kolagénovej záplave vyznať a vybrať si naozaj účinný kolagén, ktorý pomôže? 

39 hodín sme u nás v redakcii strávili hľadaním, porovnávaním, analyzovaním a testovaním jednotlivých kolagénov na trhu a dnes vám prinášame výber 7 najlepších, spolu s radami a tipmi, ako si vybrať ten správny kolagén pre vás.  

Ako sme hodnotili

Spomedzi množstva dostupných kolagénov na trhu sme po dôkladnej analýze zloženia, účinkov i používateľských skúseností vybrali 7 najlepších kolagénov. Naše hodnotenie nie je ovplyvnené žiadnym výrobcom ani eshopom - všetky vybrané kolagény sme si sami zakúpili.

Aby sme vám na tému kolagén mohli priniesť čo najviac informácií, medzi hodnotenými kolagénmi nájdete zástupcu z každej kategórie - kolagény v práškovej i v tekutej forme, morské kolagény, ale i hovädzí kolagén, ochutené, ale aj neochutené varianty. 

Vybrané kolagény sme hodnotili z pohľadu bežného používateľa. Aj preto sme sa zamerali v prvom rade na zloženie a obsah jednotlivých typov kolagénov, ako aj účinky deklarované výrobcom. Tie sme následne porovnávali s našimi skúsenosťami, ale aj skúsenosťami používateľov, ktorí dané kolagény užívali. 

Ďalej sme testovali i chuť a vôňu vybraných prípravkov, pretože tie sú veľmi častým dôvodom, pre ktorý ľudia s užívaním kolagénu "seknú". Pri testovaní sme sa zamerali aj na rozpustnosť, ale tiež aj balenie či jeho veľkosť, vzhľadom na cenu. 

Kolagén, ktorý v našom hodnotení obstál najlepšie a odporúčame ho, od nás získal odznak Náš tip.


Porovnanie kolagénov

Tabuľku zobrazíte posúvaním zľava doprava.

Inca Collagen

#1

Zeen Collagen

#2

Oslo Skin Lab - The Solution

#3

Collalloc recenzia

#4

Cemio Kamzík

#5

Marine Collagen

#6

Collagen Powerlogy

#7

Zerex kolagén

#8

COLLAGEN 10 000 PURE PEPTIDE

#9

VIACOLLAGEN & hyaluronic acid

#10

Typ 

morský

morský

hovädzí

morský

hovädzí

morský

hovädzí

morský

morský

morský

Forma 

prášková

prášková

prášková

prášková

tabletka

prášková

prášková

prášková

tekutá

prášková

Obsah kolagénu 

typ I, II, III

typ I, II, III

typ I

typ I, II, III

typ I, II

typ I, III

typ I, II

typ I

typ I, II

typ I, III

Balenie 

90 g

250 ml

70 g

99 g

60 ks 

150 g

350 g

285 g

500 ml

191 g

Hodnotenie 

Plusy 

+ obsah kolagénu typu I, II a III

+ Bio-aktívny

+ neutrálna chuť

+ výborná rozpustnosť

+ balenie

+ praktické balenie

+ bez chemických prísad

+ obsahuje tri tipy kolagénu

+ veľmi dobrá rozpustnosť

+ čisté  zloženie

+ dobrá rozpustnosť

+ možno ho pridať aj do jedla 

nemá žiadnu chuť ani vôňu

+ čisté zloženie

+ bioaktívny

+ praktické balenie

obsah kolagénu typu I, II a III

cena

+ kolagén typu I, II + vitamín C

+ vo forme kapsuly

+ švajčiarska kvality

praktické balenie

+ švajčiarska kvalita

+ bez pridaných látok

+ vitamín C

vyrábaný za studena

+ kvalitný produkt

výborná rozpustnosť

bez zápachu a chuti

účinný najmä na pohybový aparát

+ prírodná jahodová príchuť 

+ atraktívne a praktické balenie (aj keď cestujete)  

príjemná vôňa jahôd

bez rybacieho zápachu

+ tekutý kolagén

+ bez nutnosti rozrábania

výborná chuť

bez rybacieho zápachu

+ priaznivá cena 

+ príjemná chuť aj vôňa

+ kyselina hyalurónová

vitamín C

vplyv na vlasy, nechty a pokožku

Mínusy 

- vyššia cena

- vyššia cena

- vyššia cena

- vôňa

- nezistené

- neobsahuje kolagén typu II

- neobsahuje kolagén typu II

- horšia rozpustnosť - neekologické balenie

- neobsahuje kolagén typu II - pridané látky

- neobsahuje kolagén typu II

-  rozpustnosť

Cena 

49 €

49 €

62 €

30 €

15 €

44 €

26 €

26 €

23 €

35 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie kolagénov

1. Inca Collagen - Najpredávanejší na trhu

• 90 g (30 vrecúšok x 3 g)

Inca Collagen
Inca Collagen recenzia skúsenosti
Inca Collagen zloženie
Inca Collagen balenie
Inca Collagen dávkovanie

Nielen jeden z najznámejších, ale aktuálne aj najlepších kolagénov na trhu je výživový doplnok Inca Collagen. Jeho unikátnosť tkvie v tom, že v sebe spája kolagén typu I., II. a III. Poďme ale pekne po poriadku. 

Inca Collagen predstavuje hydrolyzovaný 100% morský kolagén. Okrem hydrolyzovaného kolagénu možno na trhu nájsť aj kolagén natívny. Podľa viacerých štúdií je však práve hydrolyzovaný kolagén lepšou voľbou, keďže už je rozložený a teda lepšie sa vstrebáva (1).

Kolagén, ktorý z bežného života môžeme poznať ako želatínu, je v takomto stave pre ľudské telo nestráviteľný. Preto sa hydrolyzuje, teda štiepi na menšie proteínové reťazce - peptidy, ktoré sa ľahko a rýchlo vstrebávajú. Navyše, Inca collagen sa hŕdo pýši i nálepkou Bio-aktívny, čo znamená, že sa spracováva studenou technológiou tak, aby v ňom všetko dôležité zostalo zachované. 

Veľkým plusom Inca Collagenu je aj jeho samotné zloženie. To totiž pozostáva z kolagénu typu I, II a II (kolagén typ I - 80%, kolagén typ II - 19,5% a kolagén typ III - 0,5%).

Kolagén typu I sa v ľudskom tele nachádza v pokožke, šľachách, kostiach. Kolagén typu II zas tvorí dôležitú časť chrupaviek. Kolagén typu III predstavuje dôležitú časť extracelulárnej hmoty, ktorá tvorí orgány. Aj vzhľadom na obsah daných troch typov kolagénov má prípravok Inca Collagen predpoklad pomôcť nielen po estetickej stránke, teda zlepšiť stav pokožky, vlasov a nechtov, ale pomôcť napríklad aj pri bolestiach kĺbov.

A presne tieto účinky deklaruje aj výrobca, podľa ktorého užívanie tohto kolagénového prípravku pozitívne pôsobí na šľachy, kosti, kĺby, vyhladzuje vrásky, zlepšuje stav vlasov, nechtov i pleti a pomáha jej udržať si mladý vzhľad. Nejde však len o sľuby.

Prípravok Inca Collagen má v súčasnosti množstvo spokojných zákazníkov a veľa pozitívnych recenzií, ktoré dokazujú jeho fungovanie (recenzie užívateľov na Heureka.sk). Samozrejme, prípravok je potrebné užívať dlhodobejšie, na čo upozorňuje aj výrobca. V prípade prvotného užívania Inca collagenu je na začiatok nutné nasadiť si trojmesačnú kúru. Ak sa táto kúra predčasne preruší, môžu nadobudnuté účinky rýchlo vyprchať. 

Denná dávka Inca Collagenu je jedno vrecúško denne, t. j. 3000 mg prášku, ktorý sa rozpúšťa v 200-300 ml vody alebo v ľubovoľnom studenom nápoji, napríklad džús či mlieko. Možno ho pridať aj do jedla. Práve miešanie v nápoji či pridanie do jedla dokáže pomôcť s arómou, ktorá nie je práve najlákavejšia. Prípravok má jemne rybací zápach, ktorý v užívaní môže odradiť. Chuťovo je však neutrálny.

Čo sa týka rozpustnosti, tá je veľmi dobrá. Prášok sa vo vode rozpúšťa v podstate okamžite. Pri rozrábaní je však dôležité prášok vysypať do suchého pohára, následne zaliať tekutinou a premiešať.

Prípravok možno užívať kedykoľvek počas dňa. Športovcom sa odporúča užívanie večer pred spaním, keďže regeneračné procesy sú najaktívnejšie v noci, keď človek spí.

Užívanie kolagénu neraz láka aj tehotné ženy, keďže tehotenstvo predstavuje veľký nápor na telo ženy, ktorý sa zvykne prejavovať aj zlým stavom vlasov, nechtov či pokožky. V tejto oblasti však doteraz neexistujú štúdie, ktoré by užívanie kolagénu v tehotenstve odporúčali. Inak je to už po pôrode a počas dojčenia, kedy je kolagén vhodný na regeneráciu a zlepšenie kvality vlasov, nechtov či pleti.

Jedno balenie Inca Collagenu obsahuje 30 vrecúšok, pričom v každom vrecúšku je naporciovaná jedna denná dávka. Vrecúško si možno vziať jednoducho so sebou a užiť kdekoľvek. Balenie teda hodnotíme veľmi prakticky.

A čo cena? Tá je aktuálne 49 € za celé balenie + vitamín C ako darček. Vitamín C totiž napomáha k normálnej tvorbe kolagénu a preto je časťou súčasťou kolagénových prípravkov.

Výhody

 • hydrolyzovaný 100% morský kolagén
 • obsah kolagénu typu I, II a III
 • Bio-aktívny
 • zlepšenie stavu pokožky, vlasov, nechtov
 • pomoc pri bolesti kĺbov
 • neutrálna chuť
 • výborná rozpustnosť
 • praktické balenie
 • vitamín C

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

49 €

Hodnotenie

2. ZEEN COLLAGEN PURE - Bez chemických prísad

• 250 ml

ZEEN COLLAGEN pure recenzia
ZENN COLLAGEN pure skúsenosti
ZEEN COLLAGEN PURE zloženie
ZEEN COLLAGEN pure balenie
ZEEN COLLAGEN pure dávkovanie

Druhé miesto v našom hodnotení patrí prípravku Zeen Collagen, ktorý púta pozornosť elegantným balením v čierno-zlatej krabičke.

Toto balenie zaujme s najväčšou pravdepodobnosťou najmä ženy. Zaujímavosťou je, že práve na tie sa snaží väčšina výrobcov kolagénov zamerať, keďže ubúdanie kolagénu je najčastejšie spájané so stárnutím, ktoré viac riešia práve ženy. Kolagén však aj napriek tomu nie je ani zďaleka produkt určený len pre ženy, aj keď v tejto cieľovej skupine vidia výrobcovia najväčší potenciál.  

Zeen Collagen je hydrolyzovaný francúzsky morský kolagén, 100% čistý, bez akýchkoľvek pridaných látok. Keďže ide o morský kolagén, získava sa z rybacích šupín a kostičiek. Vo všeobecnosti býva morský kolagén v porovnaní s hovädzím často označovaný za lepší. Je približne 1,5-krát ľahšie stráviteľný, vo vode sa lepšie rozpúšťa, obsahuje dôležité antioxidanty a v neposlednom rade je aj šetrnejší k životnému prostrediu (2).

Treba však tiež dodať, že táto oblasť nie je dostatočne preskúmaná, a to najmä čo sa týka konkrétnych účinkov pri oboch druhoch kolagénov na ľudské telo. Aj preto dnes nejestvuje jednoznačná odpoveď na otázku, či je pre človeka lepší morský alebo hovädzí kolagén. 

Poďme ale späť k Zeen Collagen. Tento prípravok obsahuje tri najčastejšie typy kolagénu - kolagén typu I, kolagén typu II a kolagén typu III, teda jeho pôsobenie je širokospektrálne.

Priaznivo pôsobí na krásu, zvyšuje elasticitu pokožky, vyhladzuje a redukuje vrásky, hĺbkovo hydratuje a pôsobí aj na strie a rozšírené cievky. Ovplyvňuje aj kvalitu nechtov a vlasov. Kombinácia kolagénu typu I a II zas dokáže pomôcť pohybovému aparátu, zlepšuje pohyblivosť, vyživuje kĺby, zmierňuje bolesti a podporuje regeneráciu svalov. 

Balenie Zeen Collagenu obsahuje 30 malých, prakticky zabalených vrecúšok. Jedno vrecúško s obsahom 6 gramov predstavuje zároveň aj dennú dávku, t. j. 6000 mg. Tu by sme radi poukázali na rozdiely v odporúčanej dennej dávke pri jednotlivých produktoch. Všimnite si, že kým denná dávka pri Inca Collagene predstavuje 3000 mg, pri collallocu (tretí hodnotený kolagén) to je 3300 mg (čo ešte nečiní až taký rozdiel) a pri Zeen Collagene až 6000 mg, čo je v podstate dvakrát toľko.

Tieto rozdiely v odporúčanom dávkovaní vyznievajú nanajvýš nedôveryhodne, a to aj vzhľadom na to, že nejestvuje presne stanovená odporúčaná denná dávka tak, ako pri iných pre telo dôležitých látkach, ako napríklad minerály či vitamíny. 

A čo chuť, vôňa a spôsob rozrábania Zeen Collagen Pure? Väčšinu užívateľov pri kolagénoch zaujíma práve chuť a vôňa, ktoré sú neraz kameňom úrazu pri užívaní koalgénových prípravkov, a to aj napriek tomu, že výrobcovia uvádzajú, že ich prípravky sú bez vône a chuti.

Zeen Collagen je morský kolagén, teda možno predpokladať nie práve najpríjemnejšiu arómu či chuť, čo je aj pravda. Prípravok jemne cítiť rybacinou, no jeho chuť je neutrálna. Slabšie žalúdky však môže odradiť práve vôňa, keďže s ňou prichádzame do styku ešte pred samotným ochutnaním. Na oklamanie čuchových buniek odporúčame rozrábanie kolagénu v nejakom sladenom nápoji, ovocných šťavách či v smoothies.  

Samotné rozrábanie prebieha bez problémov - stačí vysypať obsah jedného vrecúška do pohára a následne rozmiešať v 200 ml vody (alebo iného studeného nápoja). Kolagén je veľmi dobre rozpustný.

A kedy ho užívať? Tu taktiež nejestvuje presné, jasné určenie, iba odporúčania. Ranné užívanie kolagénu pomôže hydratovať telo zvnútra i zvonku. Užívanie v obedňajších hodinách môže napomôcť k správnemu fungovaniu čriev. Užívanie večer podporuje regeneračné procesy, ktoré prebiehajú v tele počas spánku. 

Kolagén značky Zeen je dostupný v dvoch variantoch -  Zeen Collagen Pure, ktorý sme testovali a Zeen Collagen, ktorý je na rozdiel od prvého prípravku doplnený o kyselinu hyalurónovú, vitamín C, zinok  a citrónovú arómu a aj preto môže byť vhodnou voľbou pre každého, kto chce začať užívať kolagén kvôli účinkom na krásu. Zeen Collagen Pure je zas určený pre všetkých, ktoré preferuje čisté prípravky, bez akýchkoľvek pridaných látok.

Poobzerali sme sa aj po recenziách a skúsenostiach používateľov s týmto prípravkom. Tých však nie je veľa, čo môže byť aj kvôli tomu, že ide o produkt, ktorý je na našom trhu pomerne krátko.

Vzhľadom na svoje zloženie, účinky či rozpustnosť má však Zeen Collagen dobre našliapnuté a aj preto v našom hodnotení skončil v TOP trojke najlepších kolagénov. 

Výhody

 • praktické balenie
 • bez chemických prísad
 • obsahuje tri tipy kolagénu
 • priaznivé účinky na organizmus
 • veľmi dobrá rozpustnosť
 • dodávaný spolu s vitamínom C

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

49 €

Hodnotenie

3. Oslo Skin Lab - THE SOLUTION™ - Len jedna ingrediencia

• 28 sáčkov po 2,5 g

The Solution kolagénový prášok od Oslo Skin Lab recenzia
The Solution sáčok
The Solution hydrolyzovaný kolagénový prášok od Oslo Skin Lab
The Solution hydrolyzovaný kolagén od Oslo Skin Lab
The Solution hydrolyzovaný kolagén od Oslo Skin Lab rozpustnosť

Kolagén od značky Oslo Skin Lab s názvom The Solution™ je esteticky a minimalisticky pôsobiaci produkt s dôrazom na kvalitu. Je víťazom niekoľkých cien v kategórii kozmetických a výživových doplnkov, pričom jeho kvalita bola testovaná ešte pred samotným uvedením produktu na trhu. (Prieskum prebiehal na univerzite v Kieli, kde boli podporené účinky redukcii vrások o 20,1 % aj zlepšenie elasticity pokožky.)

Samotná prezentácia produktu znie veľmi príjemné a sympaticky, spoločne sa pozrime, čo sa nachádza v dizajnovej krabičke, ktorá nepochybne zaujme.

The Solution™ obsahuje iba jednu zložku - hydrolyzovaný kolagén typu I.  Jedna dávka obsahuje 2,5 gramu 100 % čistého hydrolyzovaného kolagénu Verisol® typu I. bez akýchkoľvek ďalších prímesí. Ide o kolagén hovädzieho pôvodu.

Prípravok je vo forme prášku. Jedno balenie obsahuje 28 sáčkov určených na 28 dní. Kolagénový prášok je bez vône či chuti, preto si ho pokojne môžete zmiešať s akýmkoľvek jedlom alebo nápojom. Po zamiešaní sa prášok v priebehu pár sekúnd celkom rozpustí. Rozpustnosť je výborná, aj v obyčajnej vode v pohári nezostávali zvyšky prášku. Pozitívom je, že prášok môžete pridať aj do jedla, kde sa výborne rozpúšťa a zmenu na chuti jedla nepocítite.

Vráťme sa k baleniu produktu, ktoré je veľmi estetické. Dizajnová krabička obsahuje dvojradové usporiadanie jednotlivých sáčkov s kolagénom. Sáčky sú malé a skladné, a pokiaľ niekam pocestujete, tak si ich môžete vziať so sebou aj do tej najmenšej batožiny. Ide o praktický detail, ktorý oceníte, ak sa niekam vyberiete. Jediné mínus vidíme práve v tom, že hoci je balenie naozaj pekné, nie je príliš v súlade s ekológiou. 

Kolagén rozhodne nepatrí k najlacnejším, mohli by sme pokojne priradiť do vyššej triedy. Jedno balenie The Solution™ na 28 dní stojí 62,40 €. Ak si však predplatíte členstvo, každých 28 dní vám automaticky domov dorazí nové balenie a cena je o 30 % nižšia v porovnaní s pôvodnou. Pokiaľ premýšľate nad pravidelnou konzumáciou, ide o výhodnú kúpu. 

Celkovo pôsobí produkt minimalisticky, kvalitne, pričom ide o čistý a bezpečný prípravok, ktorý sa môže stať súčasťou kúry a starostlivosti o tele. 

Výhody

 • čistý zloženie prípravku
 • nemá žiadnu chuť ani vôňu
 • možno ho pridať aj do jedla
 • veľkosť sáčkov ideálna aj pri cestovaní
 • dobrá rozpustnosť 

Nevýhody

 • dizajnové balenie, ale neekologické
 • vyššia cena

Orientačná cena

62,40 €

Hodnotenie

4. collalloc - Spojenie 3 typov kolagénov

• 30 sáčkov po 3 300 mg

collalloc skúsenosti
collalloc použitie
collalloc balenie
Collalloc recenzia

Ďalším hydrolyzovaným bio-aktívnym morským kolagénom je aj prípravok s názvom collalloc. Ten si zakladá na svojom čistom zložení, bez akýchkoľvek pridaných látok, pričom poukazuje na švajčiarsku kvalitu. V názve nesie aj prívlastok biokatívny, čo znamená, že ľudské telo tento kolagén považuje za vlastný a preto sa ľahko a rýchlo vstrebáva. 

Poďme k zloženiu. collalloc predstavuje hydrolyzovaný kolagén z rýb a obsahuje kolagén typu I, II a II. Práve táto trojkombinácia je najúčinnejšia. Na trhu totiž možno nájsť aj také prípravky, ktoré obsahuje jeden alebo dva typy kolagénu, čo však z hľadiska účinnosti nemusí byť efektívne. Napríklad, ak pociťujete bolesti kĺbov, užívať prípravok, ktorý obsahuje len kolagén typu I nemá veľký význam, pretože súčasťou kĺbov je aj chrupavka a pre tú je dôležitý kolagén typu II. 

Vzhľadom na svoje zloženie collalloc môže pomôcť s bolesťami pri pohybe a pozitívne vplývať na celkový pohybový aparát - podpora regenerácie pri záťaži, podpora pružnosti väzív a šliach.

Kolagén má preukázané účinky aj v oblasti krásy. Priaznivo pôsobí na pokožku, na kvalitu nechtov, vlasov i zubov, pomáha aj pri striách, celulitíde či pigmentových škvrnách. Pomôcť môže aj pri podpore imunitného systému či detoxikácii. 

collalloc je dostupný v prášku, ktorý je nadávkovaný v 30 jednorázových vrecúškach. Jedno vrecúško predstavuje jednu dávku, teda 3300 mg kolagénu. Je ale táto dávka postačujúca? A vôbec, aká je odporúčaná denná dávka kolagénu? Ťažké otázky, na ktoré ani v súčasnosti nejestvujú overené, dostatočne potvrdené a podložené odpovede zakladajúce sa na výskumoch. Tým, ktorí chcú užívať kolagén tak neostáva nič iné, ako sa riadiť odporúčaným dávkovaním uvedením na konkrétnom produkte. 

A čo použitie? Jedno vrecúško sa rozpúšťa v 2 dcl vody alebo iného studeného nápoja. Tu je však potrebné počítať s horšou, resp. pomalšou rozpustnosťou prípravku.

Najlepšie na tom nie je ani vôňa prípravku, a to aj napriek tomu, že výrobca uvádza, že collalloc je bez zápachu a chuti. Prášok sám o sebe cítiť rybacinou a to sa nezmení ani po jeho rozrobení. Toto môže do značnej miery znepríjemniť konzumáciu collallocu, no na druhej strane vypovedá aj o kvalite produktu a o tom, že ide naozaj o čistý morský kolagén. 

V jednom balení sa nachádza 30 vrecúšok kolagénu, teda celé balenie pri dávkovaní jedno vrecúško denne vydrží jeden mesiac. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov však výrobca odporúča užívať kolagén minimálne tri mesiace.

Ani tento výrobok priamo neobsahuje vitamín C, ktorý je dôležitý pre správnu vstrebateľnosť kolagénu. Výrobca však ponúka dokúpenie vitamínu C vo fľaštičke za sumu 3,90 €. Balenie collallocu vás vyjde na 29,90 €, čo je stále (spolu s vitamínom C) menšia suma, ako tá, na ktorú by vás vyšiel napríklad produkt Inca Collagen. 

Výhody

 • čisté zloženie
 • bez pridaných látok
 • bioaktívny
 • praktické balenie
 • obsah kolagénu typu I, II a III
 • cena

Nevýhody

 • vôňa

Orientačná cena

30 €

Hodnotenie

Náš TIP: Zaujal vás collalloc? Viac sa o ňom dočítate v našej podrobnej recenzii.

5. Cemio KAMZÍK® - Švajčiarska kvalita

Cemio Kamzík

Cemio Kamzík ® je aktuálne jeden z najpopulárnejších kolagénov na slovenskom trhu, ktorý je veľmi obľúbený medzi zákazníkmi a môžete ho poznať aj z televíznych reklám. Prečo je tomu tak? 

Ide o špičkový kĺbový prípravok, ktorý kombinuje 2 typy kolagénu - prírodný kolagén NCI® a NCII®, a tiež vitamín C. Treba zdôrazniť, že ide o produkt švajčiarskej kvality, ktorý je vyrábaný priamo vo Švajčiarsku. Jeho spracovanie prebieha v renomovanej farmaceutickej továrni, ktorá disponuje šetrnou metódou pre spracovanie prírodného kolagénu do konečnej podoby. 

V kolagéne sa nachádzajú látky v prirodzenej podobe. Sú vhodné a bezpečné aj pri dlhodobom užívaní produktu.

Pozrime sa bližšie na samotné zloženie produktu. Ako sme už spomínali, v produkte je kombinácia 2 natívnych kolagénov NCI® a NCII® , ktoré sú spracované švajčiarskou technológiou. Natívny kolagén je špecifický tým, že zostáva biologicky aktívny po užití ešte 90 minút. V porovnaní s neaktívnym je efektívnejší a nestratí svoj účinok ani hodinu po konzumácií. Kolagén je hovädzieho pôvodu.

Vo výsledku tak Kamzík spája kolagén typu I, ktorý pôsobí na väzy, šľachy, kosti, a tiež kolagén typu II, ktorý pôsobí na kĺbovú chrupavku a zaisťuje jej pevnosť a odolnosť. V produkte nájdeme aj vitamín C, ktorý má schopnosť podporiť tvorbu vlastného kolagénu pre správnu funkciu kĺbových chrupaviek. Celkovo produkt vyniká tým, že poskytuje kompletnú starostlivosť pohybovému aparátu. 

Je to ideálny prípravok pre turistov, športovcov, ale aj starších ľudí, ktorí potrebujú doplniť kolagén. 

Kamzík sa užíva sa v podobe 1 želatínovej kapsuly denne. Zaujalo nás, že je bez cukru, laktózy aj lepku, je teda vhodný aj pre ľudí s rôznymi intoleranciami. Konzumácia je praktická a nie je potrebné produkt miešať, odmeriavať ani inak pripravovať. V závere tak odpadá starosť s prípravou, ktorá môže byť pre aktívne športujúcich ľudí nepraktická. Naopak užiť kapsulu je možné kedykoľvek v priebehu dňa, aj pokiaľ ste napríklad na horách.

Cena produktu je veľmi adekvátna vzhľadom na jeho efektivitu. Napríklad za základný produkt so 60 kapsulami zaplatíte 15 €, ale môžete si zakúpiť aj väčšie a výhodnejšie balenia kedy za 90 kapsúl zaplatíte 20 €. 

Kompletná kúra trvá 2 mesiace, pričom je možné ju opakovať niekoľkokrát do roka. Vhodné je, aby ste si dávkovanie nastavili na pravidelnú dobu, aby ste produkt nezabudli užiť.

Výhody

 • vo forme kapsúl
 • kolagén typu I, II + vitamín C
 • praktické balenie 
 • produkt švajčiarskej kvality 
 • výhodná cena 

Nevýhody

 • nezistené

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

6. Bionutrian Marine Collagen - Švajčiarska kvalita

• 150 g

Marine Collagen Bionutrian
Marine Collagen Bionutrian zloženie
Marine Collagen Bionutrian balenie
Marine Collagen Bionutrian recenzia

Štvrté miesto v našom hodnotení patrí kolagénu Marine Collagen od Bionutrian. Aj napriek tomu, že ide o jeden z menej známych kolagénov (bez masívnej kampane na sociálnych sieťach), ponúka hneď niekoľko benefitov. 

V prvom rade ide o produkt švajčiarskej kvality. Tento hydrolyzovaný 100% čistý morský kolagén v prášku sa vyrába z rýb vo Švajčiarsku za dodržania prísnych noriem. Výrobca odkazuje na absolútnu čistotu, ktorú zároveň aj garantuje.

Kolagén neobsahuje žiadne pridané látky, žiadne farbivá ani konzervanty. Výrobca sa totiž nesnaží maskovať chuť či arómu produktu, ale práve naopak, snaží sa z nich vyťažiť a predkladá ich ako dôkaz o čistote a jedinečnosti tohto kolagénu. Kolagén prechádza prísnymi testami, aby sa zabránilo prítomnosti nežiadúcich látok.

Tento kolagén je hydrolyzovaný, teda vyrába sa za studena, prostredníctvom metódy zvanej hydrolýza. Bielkovina sa pod vplyvom enzymatického štiepenia rozloží na menšie časti - kolagénové peptidy, vďaka čomu sa docieli lepšia vstrebateľnosť. Kolagénové peptidy sa tiež dokážu dostať k receptorom buniek produkujúcich kolagén v tkanivách, kde stimulujú jeho prirodzenú tvorbu.

Na stránke tohto výrobcu sa dočítate aj o tom, že tento kolagén je štiepený na di a tripetidy s veľkosťou len 2000 Datonov, pričom platí, že čím je kolagénové vlákno kratšie, tým ľahšie prejde cez stenu tenkého čreva a je teda lepšie využiteľné. Tu musíme dodať, že webová stránka je veľmi dobre spracovaná a nájdete na nej naozaj všetky dôležité informácie. 

Keď sa pozrieme na samotné zloženie, môžeme pozorovať, že v tomto kolagéne sa nachádza kolagén typu I a kolagén typu III. V porovnaní s prvými tromi kolagénovými prípravkami absentuje prítomnosť kolagénu typu II, ktorý tvorí veľmi dôležitú časť chrupavky a nachádza sa iba tam. Konkrétne cca až 60% chrupavky tvorí práve kolagén typu II. Už aj kvôli tomuto faktu sa nemusí užívanie Marinne kolagénu na bolesti kĺbov javiť ako dostatočne účinné.

Výrobca však na svojej stránke tiež uvádza, že dodávaním kolagénu typu I do tela stimulujeme proces tvorby kolagénu typu II a tak ho nie je nutné stoj čo stoj dodávať do tela z iných zdrojov. 

Okrem vyššie uvedených dvoch typov kolagénov je v prípravku obsiahnutý už aj vitamín C, čo znamená, že ho nie je nutné užívať osobitne. Vitamín C má v spojitosti s kolagénom nesmierne dôležitú úlohu, keďže okrem iného podporuje aj jeho vstrebávanie. Tento kolagén má takmer nulový obsah sacharidov a tukov a preto je jeho užívanie možné aj v prípade držania diéty. 

Väčšina kolagénových prípravkov láka na v podstate rovnaké účinky, ako zlepšenie stavu pokožky, nechtov, vlasov, spomalenie starnutia a jeho príznakov, ďalej pôsobenie na pohybový aparát, výživa chrupaviek, svalov, šliach a inak to nie je ani pri kolagéne od Bionutrian. Navyše, spokojné recenzie zákazníkov Marine Collagenu tieto účinky potvrdzujú. 

Kolagén je dostupný v dóze s objemom 500 ml, v ktorej sa vo vnútri nachádza i praktická odmerka s objemom 5 gramov. Jedna odmerka zároveň predstavuje dennú dávku, v ktorej sa nachádza 5000 mg rybieho kolagénu. Kolagén sa rozpúšťa vo vode alebo v inom studenom nápoji.

Pri dodržaní odporúčaného dávkovania jedno balenie vydrží na mesiac. Aktuálne sa predáva za sumu 40 €. Chuťovo je tento kolagén neutrálny, no je potrebné pri ňom počítať s miernym rybacím zápachom. Rozpustnosť je pomerne dobrá. 

Marine Collagen od Bionutrian sa predáva v dvoch variantoch - v práškovej forme, ktorú sme testovali a taktiež aj v kapsulách. Zloženie je v oboch prípadoch takmer rovnaké, no dávka hydrolyzovaného kolagénu v kapsulách je o niečo menšia, konkrétne 3000 mg. Kapsuly však môžu byť lepšou voľbou pre každého, kto má problém s pitím kolagénu, či už kvôli zápachu alebo chuti. 

Výhody

 • výborný pomer cena vs. kvalita
 • produkt švajčiarskej kvality
 • žiadne pridané látky
 • vyrábaný za studena
 • s obsahom vitamínu C
 • takmer nulový obsah sacharidov a tukov

Nevýhody

 • neobsahuje kolagén typu II

Orientačná cena

44 €

Hodnotenie

7. Powerlogy Collagen - Bez zápachu

• 350 g

Powerlogy Collagen
Powerlogy Collagen zloženie
Powerlogy Collagen skúsenosti

Aby sme vám mohli priniesť náš pohľad na oba typy kolagénov - teda na rybí i hovädzí, bolo nutné zaradiť do nášho testu i hovädzí kolagén. Spomedzi dostupných hovädzích kolagénov na trhu sme pre vás vybrali jeden z najpopulárnejších - Powerlogy Collagen. Pozrime sa ale najprv na rozdiely medzi týmito dvoma druhmi kolagénov. 

Jeden zo základných rozdielov medzi rybím a hovädzím kolagénom je spôsob ich získavania. Morský kolagén je získavaný z rybacích šupiniek a kostičiek, hovädzí kolagén zas z kože kráv. A ktorý je lepší?

Podľa niektorých štúdií je lepšou voľbou morský kolagén, keďže je lepšie vstrebateľný a nehrozí pri ňom riziko prenosu chorôb (3). Podľa Dr. Igora Bukovského však nejestvujú dostatočné dôkazy, na základe ktorých by bolo možné označiť či už jeden alebo druhý kolagén za ten lepší pre ľudské telo. V konečnom dôsledku platí, že oba kolagény môžu byť prospešné pre organizmus (4).

Hovädzí kolagén, rovnako ako morský, pozitívne vplýva na pokožku, spomaľuje starnutie a jeho príznaky, zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov a tiež vyživuje kosti a kĺby. Stretnúť sa však môžete aj s názorom, že kým morský kolagén je lepší na krásu, hovädzí kolagén zas na kosti a kĺby, a podporu pohybového aparátu i regeneráciu.

Ak sa rozhodnete pre hovädzí kolagén, je veľmi dôležité vybrať si kvalitný produkt získaný z kráv chovaných v dobrých podmienkach, ktoré sa pásli na lukách a neboli kŕmené obilninami. To však, samozrejme, bežný spotrebiteľ nedokáže zistiť, a tak mu neostáva nič iné, len ako veriť výrobcovi. 

Práve obľúbený kolagén Powerlogy prináša všetko to, čo by kvalitný hovädzí kolagén mal mať. Výrobca uvádza informácie o pôvode suroviny, v tomto prípade Francúzsko, a nechýba ani informácia o tom, že tento kolagén je získavaný z dobytka pasúceho sa na tráve.

Ide o hydrolyzovaný hovädzí kolagén, ktorý bol hydrolyzovaný enzymaticky, teda tak, aby bolo jeho spracovanie čo najšetrnejšie. Obsahuje kolagén typu I a II. Jeho výhodou je, že neobsahuje lepok, laktózu, sóju, žiadne sladidlá ani umelé konzervanty. Aj vďaka tomu môže byť vhodnou voľbou pre ľudí s intoleranciou na laktózu, alergikov či dokonca aj diabetikov alebo ľudí, ktorí sa rozhodli obmedziť vo svojej strave cukor. 

Powerlogy kolagén sa predáva v znovu uzatvárateľnom obale s objemom 350 gramov. Má jemnú, práškovú konzistenciu a v takomto stave je úplne bez zápachu. Spomedzi nami hodnotených čistých kolagénov (bez príchutí) je Powerlogy kolagén vôňou najneutrálnejší, čo nás príjemne prekvapilo. To sa nejako výrazne nezmení ani po jeho rozrobení vo vode. Možno teda povedať, že tento hovädzí kolagén je vôňou rozhodne príjemnejší ako rybacie kolagény.

Veľmi dobre je na tom aj rozpustnosť. Kolagén sa rozpúšťa v podstate hneď po pridaní do vody a môžeme predpokladať, že rovnako dobre sa rozpúšťa a vstrebáva aj v ľudskom organizme. 

Powerlogy kolagén je rozpustný vo vode, alebo v inom studenom, ale aj v teplom nápoji (podľa odporúčania výrobcu), no pokojne ho možno pridať aj do jedla, koláčov, do polievok na zahustenie a podobne. Denná dávka predstavuje jednu odmerku, t. j. 10 gramov (odmerka sa nachádza v balení). 

Tento obľúbený hovädzí kolagén má množstvo pozitívnych používateľských recenzií, medzi ktorými sa najčastejšie objavuje pomoc pri bolesti kĺbov, zlepšenie pohyblivosti či zlepšenie stavu pleti. 

Výhody

 • kvalitný produkt
 • výborná rozpustnosť
 • bez zápachu a chuti
 • účinný najmä na pohybový aparát

Nevýhody

 • neobsahuje kolagén typu II

Orientačná cena

26 €

Hodnotenie

8. Zerex - Collagen  - Práškový kolagén

Kolagén od značky Zerex, ktorý sa ocitol na 8. mieste v našej tabuľke, prináša aktívnu starostlivosť o pokožku, vlasy aj nechty. Tieto účinky sľubuje vo vizuálne atraktívnom balení, ktorému takmer niet čo vytknúť a bezmála osloví aj prírodnou jahodovou príchuťou kolagénu. 

Ide o kolagénový nápoj s obsahom viacerých zložiek, ktoré majú spoločne prispievať k zdravému vzhľadu pokožky, pevnosti nechtov a elasticite vlasov. Primárnou zložkou je 100 % hydrolyzovaný kolagén, ale nachádza sa tu aj kyselina hyalurónová, vitamínov C a B2, biotín, zinok a extraktu z viniča hroznorodého. 

Kyselina hyalurónová sa v kolagéne nachádza v stabilnej forme - hyaluronát sodný, a práve v tejto forme prispieva k hydratácii pokožky. Komplex vitamínov a biotínu majú za cieľ prispieť k maximálnemu účinku kolagénu.

Zaujímavou zložkou kolagénu je extrakt z hroznových jadier, ktorý priaznivo vplýva na pokožku. Je schopný ju hydratovať, upokojiť a rozjasniť, ale zároveň má aj antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia pokožku pred oxidačným stresom spôsobeným environmentálnymi faktormi, ako je UV žiarenie a znečistenie. 

Vitamín C je pre pokožku účinným bojovníkom proti starnutiu. Regeneruje ju, podporuje tvorbu kolagénu, rozjasňuje pleť a pomáha tiež s pigmentovými škvrnami. Biotín pozitívne vplýva na zdravie vlasov, pričom im dodáva objem a lesk. 

Kolagén má príjemnú jahodovú vôňu a prijateľnú chuť. Nie je príliš výrazná, ale je schopná prekryť akýkoľvek náznak rybacej chuti. Veľmi oceňujeme, že ide o 100 % prírodnú jahodovú arómu, ktorou je produkt ochutený. 

Rozpustnosť prípravku je v poriadku, ale je dôležité zmieniť, že kolagén je potrebné niekoľkokrát dôkladne premiešať lyžičkou, aby sa rozpustil. Môže sa vám stať, že aj napriek precíznemu miešaniu prípravok nebude 100 % rozpustený a malá časť prášku zostane na dne pohára.  

Prakticky hodnotíme aj dávkovanie, hoci nejde o najviac ekologické riešenie. Kolagén obdržíte v atraktívnej krabičke, v ktorej sa nachádza 15 - 45 kusov vreciek s práškovým kolagénom. Dávkovanie je veľmi jednoduché, stačí, aby ste užili 1 vrecko denne. V jednej dávke prijmete 8000 mg kvalitného hydrolyzovaného kolagénu, ktorý má rybí pôvod.

Kolagénový nápoj si môžete zakúpiť v rôznych variantoch. Cena sa pohybuje v závislosti toho, koľko vrecúšok si vyberiete. Za 15 vreciek kolagénového prášku zaplatíte až 26,30 €. Tento objem nie je dostatočný k tomu, aby ste dosiahli adekvátne výsledky. Ak si budete chcieť zakúpiť väčšie balenie, cena bude výhodnejšia. 

Výhody

 • prírodná jahodová príchuť
 • extrakt z hroznových jadier 
 • atraktívne a praktické balenie (aj keď cestujete)  
 • príjemná vôňa

Nevýhody

 • horšia rozpustnosť
 • neekologické balenie

Orientačná cena

26 €

Hodnotenie

9. Collagen 10 000 PURE PEPTIDE - Tekutý kolagén

• 500 ml

COLLAGEN 10 000 PURE PEPTIDE
COLLAGEN 10 000 PURE PEPTIDE zloženie
Zloženie COLLAGEN 10 000 PURE PEPTIDE
COLLAGEN 10 000 PURE PEPTIDE skúsenosti

Z práškových kolagénov sme sa dostali ku kolagénu Pure Peptide, ktorý je dostupný v tekutej forme.

Aj napriek tomu, že v súčasnosti je najvyhľadávanejšia a najpopulárnejšia forma kolagénu prášok, do popredia sa čoraz viac dostáva práve tekutý kolagén. Jeho výhodou je, že ide o hotový prípravok, ktorý nie je potrebné rozrábať. Stačí naliať do priloženej odmerky a užiť. Nehrozí tak nevhodné nadávkovanie. Podľa niektorých tvrdení je tekutý kolagén zároveň aj biologicky najlepšie dostupný, veľmi rýchlo sa vstrebáva a je ľahšie stráviteľný. 

Collagen Pure Peptide je hydrolyzovaný rybí kolagén, vyrábaný vo Švédsku za dodržania najvyšších štandardov kvality. Obsahuje dva typy kolagénov, a to kolagén typu I a kolagén typu II. Okrem toho obsahuje aj ďalšie látky, ako kyselinu hyalurónovú, vitamín C, vitamíny B5, B6, B12, biotín, meď, kremík. Tieto látky navzájom pôsobia synergicky a majú za úlohu podporiť účinnosť prípravku.

V detailnom zložení na etikete produktu je ďalej uvedený aj konzervátor sviežosti (sorban draselný a benzoan sódny), emulgátor, regulátor kyslosti a taktiež aj sladidlo stévia, považované za zdravú náhradu cukru. Aj z toho vyplýva, že tento produkt nie je vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú čistý prípravok bez pridaných látok alebo prípravok úplne bez cukru. 

Obsah cukru v tomto tekutom kolagéne výrobca vysvetľuje ako spôsob, ktorým dodať kolagénu lepšiu chuť, keďže množstvo ľudí skončí s užívaním kolagénu kvôli tomu, že sa jednoducho nedokážu preniesť cez rybací zápach. Tento kolagén má však vďaka pridanej príchuti lesných plodov veľmi dobrú chuť a pomerne príjemnú i vôňu. Ak by sme spomedzi všetkých hodnotených kolagénov mali vybrať jeden najchutnejší, bol by to práve tento kolagén.

Výrobca medzi účinkami kolagénu uvádza vplyv na krásu - nechty, vlasy, pokožku, spomalenie príznakov starnutia, podpora hojenia rán. Dokáže pomôcť pri lámajúcich a štiepajúcich sa nechtoch, za ktorými neraz stojí práve nedostatok kolagénu. Hydrolyzovaný kolagén v tejto oblasti môže pomôcť už po 4 týždňoch užívania (3). Podľa štúdií kolagén podporuje aj rast vlasov, keďže je súčasťou kmeňových buniek vlasových folikulov. Nedostatok kolagénu môže byť často sprevádzaný práve vypadávaním vlasov (5).

Vyššie spomenuté účinky môže tento kolagén dosahovať práve vďaka obsahu kolagénu typu I a II. Výrobca však medzi účinkami ďalej uvádza i zníženie bolesti a degenerácie kĺbov. Vzhľadom na to, že kolagén Pure Peptide neobsahuje kolagén typu II, teda hlavú kolagénnu zložku chrupavky (ktorá je zároveň i súčasťou kĺbov), nemusí mať tento kolagénový prípravok taký vplyv na kĺby, aký by ste si priali.

Aj napriek tomuto faktu však v recenziách od niektorých zákazníkov (uverejnených na stránke výrobcu www.kolagendrink.sk) možno nájsť aj priaznivé pôsobenie kolagénu na pohybový aparát. Častejšie sa ale objavujú účinky na pleť, zlepšenie kvality vlasov i nechtov. Aj preto je tento kolagén z nášho pohľadu vhodný skôr pre zachovanie prirodzenej krásy a možno ho tak označiť za kolagén pre ženy. 

Kolagen drink Pure Peptide 1000 sa predáva v menšej fľaštičke s objemom 500 ml, ktorá vydrží 20 dní. Denná dávka predstavuje 25 ml (priložená odmerka na vrchnáku fľaše). V 25 ml tohto kolagénu človek prijme okrem iných látok až 10 000 mg kolagénu, čo je v porovnaní s ostatnými hodnotenými prípravkami o dosť viac. Na etikete sa nachádza i údaj o tom, že odporúčaná denná dávka kolagénu nie je stanovená. 

Jedno balenie tohto kolagénu určené na 20 dní sa predáva za sumu 23 €. My už ale vieme, že na dosiahnutie vôbec nejakých účinkov tak krátkodobé užívanie kolagénu nebude stačiť. 

Výhody

 • v tekutej forme
 • bez nutnosti rozrábania
 • výborná chuť
 • bez rybacieho zápachu
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • neobsahuje kolagén typu II
 • pridané látky

Orientačná cena

23 €

Hodnotenie

10. VIACOLLAGEN & hyaluronic acid - Kolagén na krásu

• 191 g

VIACOLLAGEN & hyaluronic acid skúsenosti
Skúsenosti VIACOLLAGEN & hyaluronic acid
VIACOLLAGEN & hyaluronic acid zloženie
VIACOLLAGEN & hyaluronic acid balenie
VIACOLLAGEN & hyaluronic acid použitie
VIACOLLAGEN & hyaluronic acid recenzia

Posledné siedme miesto v našom hodnotení patrí ViaCollagenu od Orinu. Rovnako ako prechádzajúci prípravok aj tento kolagén je ochutený, avšak má práškovú formu. Je dostupný v dvoch príchutiach - limetka a višňa. My sme testovali príchuť višňa.

Ide o morský hydrolyzovaný kolagén, doplnený o viacero látok, konkrétne kyselinu hyalurónovú, biotín, vitamín C a zinok. Kyselina hyalurónová zabezpečuje anti-aging efekt, spomaľuje príznaky starnutia, upokojuje, hydratuje a má antioxidačné vlastnosti. Jej denná dávka vo ViaCollagene predstavuje 80 g.

Biotín je známy aj pod označením vitamín krásy, ktorý priaznivo vplýva na kvalitu vlasov, nechtov i pokožky. Podobne je na tom aj zinok, ktorý v kombinácii s biotínom ešte viac umocňuje účinky kolagénu. Vitamín C má množstvo účinkov na organizmus, no v kolagéne je zastúpený predovšetkým vďaka jeho schopnosti zabezpečiť správnu vstrebateľnosť kolagénu. 

Čo sa týka zastúpenia kolagénu, tento prípravok obsahuje kolagén typu I a kolagén typu III. Zaujímavosťou je, že výrobca pri tomto kolagéne uvádza, že je vhodný na vlasy, nechty, pleť i pokožku, no nikde nenájdete zmienku o účinkoch na pohybový aparát, tak ako pri iných kolagénových prípravkoch s obsahom kolagénu typu I a III. Účinok kolagénu na kĺby nie je uvádzaný ani medzi recenziami zákazníkov. Najčastejšie sa pri nich možno stretnúť so zlepšením kvality vlasov, nechtov a pleti. 

Kolagén ďalej obsahuje aj prírodnú arómu a prírodné farbivo. Pri variante s príchuťou višne je ako farbivo použitá červená repa, príchuť limetka je bez pridaného farbiva. Sladkastú chuť kolagénu a potlačenie rybieho zápachu a pachute zabezpečuje pridané sladilo - glykozidy steviolu, ktoré sú považované za neškodné pre ľudské telo.

Na etikete kolagénu sa nachádzajú aj informácie o obsahu aminokyselín v dennej dávke. Vo ViaCollagene možno nájsť L-Glycín, L-Prolín, kyselinu glutámovú, hydroxyprolín, L-Arginín, L-Alanín, kyselinu asparágovú, L-Lyzín, L-Serín, L-Treonín, L-Leucín, L-Fenylalanín, L-Valín, L-Izoleucín, Hydroxylizín, L-Histidín, L-Metionín, L-Tyrozín, L-Cysteín + Cistín. Význam aminokyselín spočíva v tom, že sa vo významnej miere podieľajú na fungovaní mnohých dôležitých procesov v ľudskom tele. 

A čo chuť a rozpustnosť tohto kolagénu? Keďže ide o kolagén s príchuťou višne a s prídavkom stévie, nemá chuť ani vôňu typickú pre morský kolagén. Práve naopak. Príjemne višňovo vonia, chuťovo je sladký, bez akýchkoľvek stôp po rybacom zápachu či chuti. Výrazná ružová farba je už iba bonusom, ktorý poteší predovšetkým ženské oko. Pri tomto kolagéne nám nedá nekonštatovať, že ViaCollagen je, či už svojím balením alebo účinkami na krásu zameraný najmä na ženy. 

Kolagén sa rozrába vo vode, a to nasledovným postupom - do pohára s objemom cca 200 ml nasypte jednu odmerku prášku (nachádza sa v balení), zalejte vodou a dobre premiešajte. Kolagén sa o niečo pomalšie rozpúšťa.

Tento hydrolyzovaný morský kolagén je vyrábaný na Slovensku, spoločnosťou ORIN Group, s. r. o. so sídlom vo Zvolene a je platne registrovaný na Úrade verejného zdravotníctva. V portfóliu firmy nájdete aj obľúbený a populárny QUEEN kolagén Zuzany Plačkovej.

Výhody

 • príjemná chuť aj vôňa
 • obsahuje kyselinu hyalurónovú
 • s obsahom vitamínu C
 • pozitívny vplyv na kvalitu vlasov, nechtov a pokožky

Nevýhody

 • neobsahuje kolagén typu II
 • pomalšie sa rozpúšťa

Orientačná cena

35 €

Hodnotenie

 Ktorý kolagén je najlepší? Aký kolagén užívať? 

Kolagén je v súčasnosti veľmi rozšírená téma, no nie dostatočne preskúmaná. Visí nad ňou viacero otáznikov, a to hneď v niekoľkých oblastiach.  

Prvý problém vidíme v tom, že ani dnes nie je jasné a hlavne dostatočne podložené, ktorý kolagén je pre ľudský organizmus lepší, či kolagén morský alebo hovädzí. Existujú síce tvrdenia, podľa ktorých je morský kolagén ideálny na vlasy, nechty a pleť, teda na krásu a hovädzí kolagén je zas vhodnejší pre problémy s pohybovým aparátom, avšak vzhľadom na množstvo štúdií zaoberajúcich sa touto problematikou, by bolo unáhlené považovať to za definitívny verdikt.  

Ďalší veľmi závažný problém spočíva v odporúčanej dennej dávke kolagénu. Tá totiž nie je stanovená, a tak, kým jeden výrobca odporúča užívanie kolagénu v dennej dávke 3000 mg, iný zas odporúča dávku 1000 mg. Aká dávka ale skutočne môže pomôcť s danými zdravotnými problémami, ťažko povedať. 

Nemožno nespomenúť ani individuálny účinok. Ten sa ale môže objaviť pri akomkoľvek výživovom doplnku. Taktiež sa môže stať to, že účinky si nemusíte všimnúť, resp. nebudú také, ako ste chceli. Kolagén sa totiž v ľudskom tele rozkladá na aminokyseliny, ktoré následne putujú tam, kde to telo momentálne najviac potrebuje. Ak teda začnete užívať kolagén, dajme tomu, kvôli zlému stavu nechtov, ľahko sa môže stať to, že jeho účinky spozorujete najprv na pleti a pokožke, pretože práve tam, ste mali najmenej kolagénu. 

Aj napriek týmto vyššie popísaným nedostatkom sa ale odborníci zhodujú na tom, že kolagén je pre ľudské telo veľmi dôležitý a má na neho priaznivé účinky. Jedným dychom ale zároveň dodávajú aj to, že najlepší kolagén je ten prirodzený, ktorý si naše telo vytvorí samo. Aj preto odporúčajú v prvom rade zamerať sa na podporu tvorby nášmu telu prirodzenému kolagénu a až potom siahať po kolagénových výživových doplnkoch. 

Pokiaľ ste ale rozhodnutí pre užívanie kolagénu, za nás vám môžeme odporučiť Inca collagen, ktorý v našom teste obsadil prvé miesto. Veľmi dobrou voľbou je ale napríklad aj collalloc či Zeen collagen. Hovädzí kolagén od Powerlogy zas môže byť ideálnym pre športovcov či aktívnych ľudí. Ochutené kolagény si obľúbia predovšetkým tí, ktorí sa nemôžu preniesť cez rybaciu pachuť morských kolagénov. 

Ak hľadáte kolagén s najlepším pomerom cena vs. kvalita, môžeme tiež odporučiť produkt značky Bionutrian a ich morský kolagén v prášku.

Vyskúšali sme aj B. ESTÉE kolagén

B.ESTEE kolagény

V našej redakcii sme vyskúšali aj B. ESTÉE kolagén. Ako sme s ním boli spokojný sa dozviete v našej recenzii.

Ako si vybrať kolagén?

O tom, že kolagén je prospešný na kosti a kĺby, pokožku, vlasy či nechty, počúvame v podstate neustále z každej strany. Čo to ten kolagén ale vlastne je?

Kolagén - základná stavebná bielkovina ľudského tela

Kolagén je základnou stavebnou bielkovinou, a to nielen ľudského tela, ale aj organizmov živočíchov. Je súčasťou približne 30% všetkých bielkovín v ľudskom organizme a až 70% bielkovín v pokožke.

Plní funkciu spojiva buniek nachádzajúcich sa v celom tele, teda v pokožke, kostiach, kĺboch, v šľachách, ale tiež aj v zuboch či v krvných cievach a v orgánoch ako srdce a pečeň. Jeho pomenovanie pochádza z latinského slova "kólla", ktoré v preklade znamená lepidlo. 

Kolagén pozostáva z navinutých aminokyselín, ktoré vytvárajú dlhé vlákna. Patrí tu:

 • Glycín - až 33% kolagénu
 • Prolín - až 10% kolagénu
 • Hydroxyprolín - 10% kolagénu
 • Hydroxylizín - 1% kolagénu

Podľa stupňa mineralizácie môžu byť kolagénové tkanivá elastické (šľachy), pevné (kosti) a poddajné (chrupavka). 

Typy kolagénov

Podľa najnovších štúdií existuje v rôznych živočíšnych tkanivách 28 tipov kolagénov. V súvislosti s ľudským telom sa však najčastejšie hovorí o troch. 

Typ I

Kolagén typu I tvorí v ľudskom tele najväčšiu časť kolagénu, konkrétne až 90%. Je súčasťou štruktúry šliach, kostí, pokožky, zubov, spojivových vlákien či vláknitej chrupavky. Pozostáva z eozinofilných vlákien, ktoré formujú ľudské telo. 

Tento typ kolagénu napomáha hojeniu rán, pozitívne vplýva na kosti a dodáva elasticitu pokožke.  

Typ II

Ide o hlavnú kolagénnu zložku chrupavky. Tvoria ho voľnejšie vlákna, ktorých úlohou je tlmenie nárazov v kĺboch.

Kolagén typu II sa podieľa na budovaní chrupaviek. 

Typ III

Tento kolagén tvoria retikulárne väzivá, ktoré sú hlavnou zložkou extracelulárnej hmoty tvoriacej orgány. Najčastejšie sa vyskytuje spolu s kolagénom typu I. Pozitívne pôsobí na elasticitu kože, pomáha srdcovým tkanivám, cievam. 

Nachádza sa najmä v rýchlo rastúcich tkanivách a teda v mladom organizme. Neskôr býva nahrádzaný kolagénom typu I. 


Aj napriek tomu, že v súvislosti s kolagénom sa najčastejšie hovorí o prvých troch typoch, pravdou je, že ľudský organizmus potrebuje pre svoje bezproblémové fungovanie všetky typy kolagénu - tie sú totiž na seba navzájom naviazané. Typovo sú pre nás špecifické, a teda odlišné od molekúl rybacieho, hovädzieho či akéhokoľvek iného živočíšneho kolagénu. 

Tip od experta

"Čo sa stane vo vašom organizme, ak zjete celú molekulu nejakého kolagénu z kravy, ryby alebo iného živočícha? Kolagén je bielkovina, ak bielkovina príde do žalúdka, tráviace enzýmy a kyselina chlorovodíková a neskôr v tenkom čreve aj tráviace enzýmy z pankreasu, spôsobujú rozklad veľkej bielkoviny, buď na menšie časti, ktoré sú tvorené niekoľkými aminokyselinami, toto voláme peptidy, alebo a to je ešte častejšie a dôležitejšie - dochádza k rozkladu tej bielkoviny na jednotlivé aminokyseliny."


Igor Bukovský

Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu?

Kolagén je dôležitá bielkovina, ktorú si naše telo dokáže vytvoriť i samo. Jeho produkcia však začne klesať okolo 25. roku života (5). Práve v tomto období sa môžu začať objavovať príznaky, ktoré signalizujú nedostatok kolagénu v tele.

Patria tu: 

 • Ochabnutie pleti, strácanie jej pružnosti
 • Tvorba vrások
 • Lámavosť nechtov a vlasov
 • Bolesti šliach a kĺbov
 • Zhoršená pohyblivosť

Kolagén a jeho účinky

K hlavným účinkom kolagénu možno zaradiť:

 • Omladenie pleti - kolagén omladzuje pleť a pokožku, pomáha predchádzať jej starnutiu, ale napríklad tiež aj striám. Urýchľuje liečbu kože po akné či po popáleninách (6). 
 • Pozitívny vplyv na pohybový aparát - pomáha pri jeho ochoreniach, chráni šľachy, kĺby, chrupavky i kosti (7). 
 • Zlepšenie stavu vlasov a nechtov - ich posilnenie i urýchlenie rastu (8).


Vedeli ste, že ...

Kombík radí

Staviť môžete aj na podporu tvorby prirodzeného kolagénu, a to stravou, ktorá by mala byť bohatá na ryby, rôzne druhy orechov, vitamín C a červenú zeleninu a ovocie. 

Aký kolagén si vybrať?

V súčasnosti máte na výber z veľkého množstva rozličných kolagénov, ktoré sa nelíšia len značkou, cenou či obalom, ale aj svojou formou, resp. typom.

Pri výbere môžete naraziť na pojmy ako čistý, natívny, hydrolyzovaný, morský alebo hovädzí kolagén. Ako si medzi nimi správne vybrať? 

Je lepší hovädzí alebo rybí kolagén?

Ak sa rozhodnete užívať kolagén, vybrať si môžete z dvoch základných typov - rybací alebo hovädzí kolagén (tu patrí kravský a prasačí). Pýtate sa ktorý je lepší? Odpoveď je - nevieme. 

Podľa Dr. Igora Bukovského ani v súčasnosti neexistuje dostatok informácií a dôkazov, na základe ktorých by bolo možné jednoznačne označiť, či už hovädzí alebo rybí kolagén, za ten lepší. Áno, existuje viacero článkov, ktoré oba druhy porovnávajú, no väčšinou ide o texty pochádzajúce od samotných výrobcov či skryté reklamné texty.

Pozrime sa teda aspoň na všeobecné definície rybieho a hovädzieho kolagénu a ich základné rozdiely. 


Rybí kolagén

Rybí kolagén sa vyrába z rybacích šupín a koží, tvorí ho najmä kolagén typu I. Vďaka menším peptidovým reťazcom je biologicky dostupnejší a telo ho dokáže ľahšie absorbovať. V rybom kolagéne sa nachádza veľké množstvo kyseliny hydroxyprolín, ktorá predstavuje základnú zložku pokožky a rôznych spojivových tkanív. 

Aj vzhľadom na to, rybí kolagén pozitívne vplýva na: 

 • Redukcia vrások - rybí kolagén zvyšuje elasticitu pokožky, obnovuje tkanivá, redukuje vrásky. 
 • Zdravá pokožka - zvyšuje vlhkosť pokožky, chráni ju pred účinkami UV žiarenia
 • Zmiernenie príznakov starnutia - antioxidanty obsiahnuté v rybom kolagéne blokujú voľné radikály a ochraňujú tak pokožku pred starnutím.


Hovädzí kolagén

Táto forma kolagénu je získavaná zo spracovaných koží dobytka. Proteíny sa počas spracovania hydrolyzujú a štiepia na ľahko stráviteľné, menšie reťazce aminokyselín. 

Hovädzí kolagén tvorí najmä kolagén typu I a III, ktoré sú dôležité pre kosti, šľachy a väzivá. Hovädzí kolagén preto:

 • Pozitívne pôsobí na zdravie čriev
 • Zmierňuje bolesti kĺbov
 • Zvyšuje silu a pevnosť svalov


Z vyššie uvedených informácií možno konštatovať, že voľba konkrétnej formy kolagénu by sa mala odvíjať od zdravotného stavu človeka a od toho, čo od kolagénu očakáva.

V prípade bolesti kĺbov či šliach, na zlepšenie pohyblivosti a podobne, sa ako lepšia voľba javí hovädzí kolagén. S vráskami, zlým stavom nechtov či pokožky by si zas mal vedieť lepšie poradiť rybí kolagén. 

Natívny alebo hydrolyzovaný kolagén?

Ani na túto otázku nejestvuje jednoznačná, štúdiami dostatočne podložená, odpoveď. Jasno v tom však majú jednotliví výrobcovia.

Tí, ktorí vyrábajú hydrolyzovaný kolagén, ho vychvaľujú do nebies a vyzdvihujú pred natívnym kolagénom. A naopak, výrobcovia natívneho kolagénu zas nedajú dostupiť na ten svoj produkt. Poďme sa teda na oba typy pozrieť trochu detailnejšie. 


Hydrolyzovaný kolagén

Hydrolyzovaný kolagén vo forme želatíny, teda tak ako ho poznáme z bežného života je pre ľudské telo veľmi ťažko stráviteľný. Aj preto býva spracovaný tzv. hydrolyzáciou - procesom, pri ktorom sa kolagén rozbije na menšie proteínové reťazce, známe pod označením peptidy. Takýto kolagén by sa teda mal lepšie vstrebávať a mal by byť pre telo jednoduchšie stráviteľný. 

Na druhej strane však stoja vyjadrenia výrobcov natívneho kolagénu, podľa ktorých hydrolyzovaný kolagén vzniká ako dôsledok tepelného zničenia peptidových reťazcov, pričom na predbežné spracovanie surovín sa využívajú silné kyseliny. 


Natívny kolagén

Natívny kolagén je výrobcami ospevovaný kvôli svojej unikátnosti a čistote, pričom sa odkazuje na jeho výbornú vstrebateľnosť, ktorá je zabezpečená šetrným spôsobom spracovania, pri ktorom sa kolagén iba koncentruje. 

Vo všeobecnosti však natívny kolagén možno chápať ako čistý, pôvodný, nespracovaný kolagén, ktorý má tým pádom aj o niečo horšiu vstrebateľnosť.

A kde je pravda? Ktorý kolagén je lepší? V tom, žiaľ, okrem samotných výrobcov nemajú jasno ani samotní vedci, keďže nejestvuje dostatok dôveryhodných, podložených štúdií. 

Čo hovoria nové štúdie

Maskot kombík ponúka

V poslednom čase sa množia rôzne štúdie, ktoré naznačujú, že užívanie kolagénu typu I a typu II prináša podobné výsledky.


Naopak, keď sa telu dodáva len natívny (nehydrolyzovaný kolagén, resp. nedegradovaný), tak ten nemá vplyv na syntézu kolagénu typu II, to znamená, že prínos pre chrupavku je iba po použití hydrolyzátu (a je jedno, či je to hydrolyzát I alebo hydrolyzát II).


Ide o sekundárny efekt, kde sa enzymaticky rozštiepené kolagénové vlákno na úroveň krátkych reťazcov aminokyselín dostane k receptorom buniek (v našom prípade osteocytov) a zvýšenie koncentrácie týchto peptidov v extracelulárnom tkanive (ECM) spôsobia zvýšenú syntézu kolagénu typu II.


Tieto malé fragmenty štiepeného kolagénu sú aj v prípade typu I a typu II veľmi podobné a podľa nových štúdií nie je rozdiel či telu dodávate typ I alebo typ II.

Aký typ kolagénu užívať - I, II alebo III?

O jednotlivých typoch kolagénov sme si napísali už vyššie a teda vieme, že kolagén typu I tvorí v ľudskom tele až 90% všetkého kolagénu vôbec a je obsiahnutý predovšetkým v kostiach, šľachách, cievach či vnútorných orgánoch. 

Kolagén typu II predstavuje základnú štruktúru spojivového tkanivá chrupaviek. Aj z toho teda vyplýva, že pokiaľ chcete kolagén užívať na kĺby, ktoré obsahujú aj chrupavky, je nutné užívať oba typy kolagénu. 

To možno aplikovať aj na ďalšie oblasti zdravia. Aj preto v súčasnosti veľká časť ponúkaných kolagénových prípravkov obsahuje všetky tri typy kolagénov, t.j. kolagén typu I, II aj III. 

Tip od experta

"Ak vám skutočne niečo, čo je z kolagénu pomohlo za týždeň alebo za dva týždne s kožou, kĺbmi, nechtami, vlasmi, čímkoľvek, nemôže to byť ten kolagén. Kolagén má trojmesačný životný cyklus... Ak chcete vidieť nejaký efekt na koži, nemôžete ho vidieť skôr ako o mesiac, a ak chcete nejaký efekt od kolagénu a kolagénových derivátov na kĺboch, nemôžete to vidieť skôr ako o tri mesiace."


Igor Bukovský

Najčastejšie kladené otázky pri výbere kolagénu

1. Čo je kolagén?

Kolagén je základnou stavebnou hmotou tela, ktorá tvorí spojivové tkanivá. Je súčasťou nielen štruktúry kĺbov, kostí, väzív, ale aj chrupaviek, šliach a pokožky. 


2. Aké účinky má kolagén?

Kolagénu sa pripisuje množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie.

V oblasti krásy ide o zlepšenie stavu pleti, redukcia vrások, podpora rastu nechtov a vlasov. Kolagén pomáha obnovovať kĺbové tkanivo, zmieruje bolesti kĺbov a pohybového aparátu. 


3. Môže užívanie kolagénu spôsobovať vedľajšie účinky?

Áno, začiatky užívania kolagénu bývajú u niektorých ľudí sprevádzané alergickými reakciami či potravinovou senzitivitou. Tie vznikajú vtedy, ak tráviaci trakt nerozloží molekulu kolagénu na kyseliny a peptidy, skôr než sa cez presakujúcu sliznicu dostane do krvi.  Táto situácia zvyčajne nastáva vtedy, ak tráviaci trakt nie je v poriadku. 

Problémom môže byť aj väčšia dávka kolagénu, keďže množstvo bielkovín ovplyvňuje črevnú mikroflóru. Práve z bielkovín žijú predovšetkým tie baktérie, ktoré podporujú chronický zápal v tele. 


4. Ako dlho by sa mal kolagén užívať pre dostavenie účinkov?

Kolagén nie je žiadny zázrak s účinkami na počkanie. Skutočnosť je taká, že pokiaľ chcete mať z užívania kolagénu nejaký osoh, mali by ste ho užívať aspoň tri mesiace.

To platí predovšetkým pri užívaní so zameraním na pohybový aparát. Čo sa týka zlepšenia stavu pleti, priemerná doba dostavenia účinkov je približne jeden mesiac.

Samozrejme, tu do hry vstupuje viacero dôležitých faktorov, ako napríklad zdravotný stav, vek či životný štýl.


8
Pridajte vašu recenziu

avatar
Regina Kostolna
Komboš
Regina Kostolna

Dobrý deň, štúdie preukazujú, že kolagén typu II nemusíte nevyhnutne dopĺňať. Totižto doplnením typu I k receptorom buniek dávate telu impulz na produkciu typu II. Takže telo si kolagén typu II vytvorí, keď má dostatokk typu I. Dokonca som natrafila na článok, ktorý hovoril o slabšej vstrebateľnosti typu I a III, ak sa kombinuje práve s typom II. Takže ak nejaký kolagén neobsahuje typ II, nie je to naškodu. Marine Collagen značky Bionutrian zaberá jednoznačne v problémoch s kĺbami a opotrebovanými chrupavkami. Parametricky je to určite top spomedzi toho, čo je dostupné na trhu.

Čo sa vám na produkte páči?
Kolagén Bionutrian- Najnižšia molekulová hmotnosť častíc, teda najlepšie vstrebateľný
Najčistejší kolagén - Švajčiarsky certifikát
Eva
Komboš
Eva

pre mňa najchutnejší kolagén a na moje nechty úplne senzačný je višňový ORIN z popupstore čo je vlastne VIACOLLAGEN S KYSELINOU HYALURÓNOVOU + LUCUMA & ACEROLA

Nin
Komboš
Nin

za mňa jedine VITAL KOLAGEN BOOSTER od iuvenio

Linda
Komboš
Linda

ja som ho zacala tiez nedavno brat

Bea
Komboš
Bea

kolagén je teraz dosť hit, tiež som začala používať

Lýdia
Komboš
Lýdia

tiez pouzivam kolagen, celkom som mala problem vybrta si z tej skaly co je na trhu

Zita
Komboš
Zita

tiez pouzivam kolagen

zuzu
Komboš
zuzu

Ja som mala tú česť skúsiť dva z recenzovaných, ale ani jeden mi tak nechutil ako piňacoladový Brain Max collagen drink – taktiež obsahuje baobab bohatý na C-čko a mám pocit, že nechty aj vlasy mám s ním o dosť pevnejšie

Čo sa vám na produkte páči?
chuť
zloženie
efekt
Čo sa vám na produkte nepáči?
cena