Akú výbavu mať na cyklistiku, beh a turistiku? Poradí Martin Belan
K letu neodmysliteľne patria aj exteriérové aktivity, respektíve letné športy. Či už obľubujete napríklad cyklistiku, turistiku alebo beh, v každom prípade by ste mali dbať o správnu výbavu, ktorá poskytuje nielen bezpečnosť, ale aj komfort. V tomto smere by sme si mali nechať poradiť od odborníkov na športový tovar, a preto sme tak urobili.
Od pána Belana sme zisťovali napríklad to, čo by nám nemalo chýbať v cyklistickej výbave, čím by sme sa mali riadiť pri výbere obuvi na beh alebo aj to, čo nevyhnutné si so sebou vziať na turistiku.
Rozhovor s Martinom Belanom, synom zakladateľov Belda Sport
Pán Belan, dočítala som sa, že Belda Sport na trhu pôsobí už od roku 1996, kedy sa na Slovensko začal dovážať športový tovar. Čo zaujímavé z histórie by ste nám ešte mohli prezradiť?
Majitelia vo svojich začiatkoch najskôr podnikali popri svojej regulérnej práci (mama učiteľka, otec úradník) s galantériou, neskôr s talianskym spodným prádlom a až potom sa dostali k športovému oblečeniu a obuvi. 90-te roky boli v maloobchode špecifické tým, že bol veľmi veľký hlad po tovare zo západu. Otec mal veľmi dobré obchodné schopnosti, dokázal získať do prenájmu lukratívny priestor na pešej zóne. Zaujímavo prebiehal aj nákup tovaru.
Značkový športový tovar sa veľkoobchodne predával za hotovosť, žiadne splatnosti faktúr alebo objednávky rok dopredu ako teraz. Prišiel obchodný zástupca s vrecom tovaru, z ktorého sme si vybrali, zaplatili a mohli sme predávať.
Značky ako Nike a Adidas sa predávali ako teplé rožky – hlavne teplákové súpravy a tenisky. Boli sme jedným z prvých obchodov v Nitre, ktoré predávali značkový tovar. Prvá športová predajňa bola na pešej zóne v Nitre, kde sme sa udržali takmer 20 rokov. Potom prišla éra obchodných centier kam sme sa tiež dostali, no a dnes sme Belda Sport prevádzku presunuli z OC do vlastných priestorov.
Zákazníci u vás môžu nakupovať online, ale aj v kamenných predajniach, ktoré aktuálne nájdeme v Nitre a v Žiline. Plánujete v tomto smere rozšírenie aj do iných slovenských miest, prípadne do Českej republiky, kde taktiež pôsobíte online?
V najbližšej dobe neplánujeme expanziu do iných miest. Nedávno sme otvorili vlajkovú športovú predajňu vo vlastnej budove v Nitre. Vybudovať ju a otvoriť v rekordnom čase, za jeden rok, počas pandémie, nás stálo veľmi veľa energie a tiež investícii. Máme s ňou veľké plány, okrem predaja tu bude špičkový ski servis, ski požičovňa a taktiež servis bicyklov a elektrobicyklov.
Pracovať na úspechu bude vyžadovať ešte veľa síl a energie. Sme rodinná firma a prvoradá je pre nás rodina, momentálne rastieme hlavne do počtu členov, keďže nám v rodine za posledné dva roky 2 malé prírastky. Nové prevádzky vyžadujú nových zamestnancov, čo je v dnešnej dobe problém nájsť spoľahlivých. Ďalej sa budeme sústreďovať na existujúce prevádzky, pretože nie je vyčerpaný ich potenciál.
Ak by ste mali poukázať na nejaké prednosti, ktorými sa napríklad odlišujete od konkurencie, čo by to predovšetkým bolo?
Naše prednosti sú maximálny fokus na zákazníka a jeho potreby. U nás sa skutočne zákazník môže cítiť ako král. Majitelia osobne participujú na predaji, budujeme so zákazníkmi osobné vzťahy, prispôsobujeme im ponuku presne na mieru.
Služby sú druhá konkurenčná výhoda, roky si budujeme meno ako špičkový ski-servis, robíme bootfitting (prispôsobenie lyžiarky na mieru), analýzu chodidla Currex s výberom vhodnej športovej vložky do topánok, požičovňa skialpovej výbavy a pracujeme na ďalších - cykloservis, servis elektro bicyklov a ski požičovňa. Naši zamestnanci pre nás pracujú cez 10 rokov, školia sa, stále na sebe pracujú, aby mohli poskytnúť prvotriednu zákaznícku starostlivosť, to je naša tretia konkurenčná výhoda.
Vo vašej ponuke nájdeme vybavenie a doplnky na zimné i letné športy, vzhľadom na prichádzajúce teplé dni sa teda poďme povenovať tým letným. Začala by som cyklistikou – aké nevyhnutné doplnky by nám určite nemali chýbať v cyklistickej výbave?
Doplnkov na bicykel je veľmi veľa. Nevyhnutnosťou je, samozrejme, prilba na bicykel. Obe musia spolu dobre sedieť. V prvom rade prilba musí dobre sedieť na hlave a v druhom musí mať dobré bezpečnostné parametre. V našej ponuke máme overené prilby značky POC alebo FOX – nie sú lacné, ale sú veľmi kvalitné a bezkonkurenčne chránia to najdôležitejšie, čo máme.
Na bicykel je tiež dobré mať kvalitné slnečné okuliare, ideálne fotochromatické, ktoré prispôsobujú svoje zafarbenie svetelným podmienkam, ďalej také, ktoré chránia zrak zo všetkých strán a svojou geometriou sú prispôsobené noseniu pod prilbou. Tu sa spoliehame na značku Oakley, ktorá je špecialistom na optiku.
Na dlhšie cyklo túry treba zvážiť dobrý, komfortný batoh, ktorý vás nebude nikde drieť a na chrbtovej časti bude dobre odvetraný. Odporúčame batoh Dakine Drafter alebo Salomon Trailblazer.
Potrebujeme pri jazde na bicykli aj špeciálnu obuv alebo oblečenie?
Správna obuv určite zvyšuje komfort, kvalitné a dobre sediace tretry ušetria sily pri šliapaní. U nás sa zákazníci stretnú so značkou Northwave a Shimano. Nevyhnutnosť je dobré funkčné oblečenie, ktoré minimalizuje trenie, dobre odvádza pot a tiež chráni pred živlami ako vietor a dážď. Tu sa spoliehame na taliansku značku Dynafit alebo UYN. Veľmi dobré skúsenosti máme aj s oblečením od KTM alebo Silvini.
Veľkým trendom sú taktiež elektrobicykle – aké najväčšie výhody a nevýhody majú podľa vás oproti bežným bicyklom?
Kopce viac nebudú problémom. Môžete zabudnúť aj na únavu, ranné zápchy a kolóny. Elektrobicykel jazdí mimoriadne svižne, šetrí váš čas a energiu. Elektrobajky sú pre každého, sú však vhodné aj pre ľudí vo vyššom veku, v obľube ich majú aj tí, ktorí si chcú užiť horskú jazdu, kopce alebo jednoducho chcú zájsť ďalej. Ak fandíte trendom, ekologický spôsob prepravy je in, no nielen kvôli tomu je vhodné zvoliť tento spôsob dopravy. Fakty hovoria sami za seba.
„Elektrobicykel neprodukuje emisie, je tichý a stačí jedno nabitie na to, aby dokázal prejsť vzdialenosť viac ako 100 km. A ak vezmete do úvahy fakt, že nepotrebujete zákonné poistenie ani vodičský preukaz, neexistuje asi vhodnejší prostriedok ako elektrobicykel.“
Rozmenené na drobné – elektrobicykel je charakterizovaný ako jednostopové osobné vozidlo s pomocným motorom o maximálnom výkone 250 W, dosahujúce maximálnu rýchlosť 25 km/hod. Vďaka týmto atribútom nepotrebujete žiadne „papiere“. Treba však počítať s vyššou cenou ako pri bežných bicykloch a tiež s vyššou váhou, ktorá je približne o 15 % vyššia.
Ďalšou obľúbenou aktivitou počas letnej sezóny je beh. V tomto prípade by sme určite nemali podceniť kvalitnú bežeckú obuv. Čím by sme sa pri jej výbere mali riadiť? A ako prípadne spoznáme, že sme si zvolili zle?
Pri výbere bežeckej obuvi treba myslieť na terén, v ktorom budem behať. Či je to tvrdý povrch ako asfalt, mäkká lesná alebo poľná cesta alebo horský členitý a kamenistý terén. Každý terén si vyžaduje odlišnú podporu, tvrdosť a typ podrážky.
Vaše kĺby sa vám poďakujú, ak zvolíte dobre odpruženú obuv. Bežecká obuv musí tiež dobre sedieť na nohe, nemôže tlačiť a mala by mať približne pol centimetrovú vôľu na špičke – hlavne vtedy, ak mám v pláne behať dlhšie behy, kedy noha prirodzene opúcha. Skvelou voľbou pre cestný beh je obuv značky On running, model Cloudmonster alebo obuv od značky Hoka. Tieto značky majú vynikajúco odpruženú a veľmi dobre sediacu obuv, ktorá má tiež geometriu podporujúcu “odvalenie” nohy – má pridvihnutú špičku a pätu v tvare kolísky, a teda šetrí vašu energiu.
Pre horský alebo lesný beh zasa odporúčame obuv Dynafit alebo Salomon, ktoré sú pevnejšie a majú veľmi dobre spracovanú protisklzovú podrážku.
Pri bežeckej obuvi treba tiež myslieť na vhodnú vložku do topánky, ktorá kompenzuje prípadnú pronáciu/sublimáciu, a tiež funkčné ponožky, ktoré zasa chránia pred otlakmi a odvádzajú pot. U nás sa zákazník stretne s vložkami značky Currex a Sidas, ktoré odporúčame na mieru po absolvovaní 2 minútovej analýzy chodidla a funkčné ponožky UYN.
A čo také bežecké oblečenie, ako sú šortky, legíny, tričká, ponožky a pod.? Čo nám poskytuje oproti bežným kúskom oblečenia? Je to nevyhnutnosť?
Pre začínajúcich bežcov je dôležitejšia obuv ako oblečenie avšak pre pravidelných bežcov aj oblečenie hrá rolu. Dobré funkčné oblečenie správne odvádza pot, eliminuje trenie, aby nevznikali nepríjemné odreniny od tkaniny hlavne pri dlhom behu.
Kvalitné, funkčné, bežecké oblečenie UYN je vyrábané zo špeciálneho vlákna prírodného pôvodu Natex, ktoré je navyše prirodzene antibakteriálne, a teda eliminuje zápach. Keď už nič iné, odporúčame mať aspoň dobré funkčné ponožky. Jednak zabránia vzniku otlakov, odvádzajú pot a tiež sú odolné a vydržia oveľa dlhšie.
Z letných športov by som sa ešte zastavila pri turistike. Keďže je to mimoriadne dôležité, poradili by ste, prosím, ako si vybrať správne turistické topánky a prípadne aj to, ako sa o nich starať, aby mohli dlhé roky plniť svoju funkciu?
Turistické topánky sa podobne ako bežecké vyberajú aj podľa toho, aké túry idem zdolávať a tiež ako rýchlo. Pre rýchlu turistiku, tzv. speedhiking, padnú vhod nízke alebo stredne vysoké mäkšie topánky, napríklad tie od značky Dynafit, Salewa alebo model Salomon X Ultra 4.
Dôležitá je podrážka, ktorá musí podržať v teréne na klzkých kameňoch, koreňoch alebo v blate. V prípade výskytu zrážok, ktoré sú v horskom prostredí nepredvídateľné, je dobré mať nepremokavú obuv, ideálne s membránou Gore Tex.
Obuv stačí udržiavať čistú, čistiť stačí len vodou a kefkou, raz za čas naimpregnovať zvršok.
Ak by ste mali spomenúť ešte nejaké tipy na turistickú výbavu, aby sme boli v pohodlí a v bezpečí, čo by to bolo?
Hlavne pre bezpečie je veľmi vhodné so sebou nosiť lekárničku, núdzové bivakovacie vrece a tiež protišmykové retiazky na topánky, tzv. nesmeky, pretože vo vysokohorskom prostredí môžu často ešte na začiatku leta panovať zimné podmienky a môže sa vyskytovať sneh, ktorý bude hlavne ráno namrznutý a môže sa šmýkať.
Odporúčame mať tiež turistické paličky, ktoré veľmi pomáhajú pri dlhých túrach, šetria sily a predchádzajú úrazom – sú teleskopické, a teda skladné v batohu alebo ich ľahko pripnete na batoh. Samozrejmosťou by mal byť pitný režim, a teda mať po ruke dobrú fľašu vody, ktorá drží teplotu.
A na záver ešte trošku zo súkromia – venujete sa aj vy nejakému športu? Ktorý letný a zimný je u vás najobľúbenejší? 🙂
Samozrejme 🙂 Momentálne sa venujem hlavne týmto disciplínam: uspávaniu detí, behu s kočiarom, skialpinizmu a turistike s detskou krosnou. V prípade úspešného uspania a nejakých zbytkov síl si idem zabehať aj sólo, ale momentálne sa mi to podarí tak raz za týždeň.
Ale v minulom živote (v tom bez detí) som lyžoval a skialpoval pokojne aj 40 dní v roku, behával maratóny (Praha, Viedeň), štafetové behy (Vltava run, The Run, OTKD) a iné bežecké závody. Rodičia, zakladatelia firmy, tiež holdujú skialpinizmu a lyžovaniu, mama aj beháva, otec zase vo voľnom čase vyrazí na horský bicykel. Dovolenky, ktoré trávime často spolu, sú tiež spojené s týmito športami.
Ďakujeme za rozhovor a prínosné odporúčania na to, aby naše letné športové aktivity boli komfortnejšie a bezpečnejšie. 🙂
Pridajte komentár ku článku