MUDr. Šimurdová: „V procese starnutia vzniká deficit všetkých typov kolagénov.“

 B. Estēe kolagény

Produkcia kolagénu s pribúdajúcim vekom, prirodzene, klesá. Na trhu dnes nájdeme viacero kolagénov vo forme výživových doplnkov, ktoré nám poskytujú jeho suplementáciu. V tomto rozhovore sa zameriame na beauty kolagénové nápoje od značky B. ESTÉE, ktoré nám bližšie predstavila pani doktorka Šimurdová.

Opýtali sme sa na ich zloženie, výrobu a hlavné prednosti, zisťovali sme, ako môžeme zistiť, že máme deficit kolagénu, a neobišli sme ani kozmetický produkt, ktorý má značka taktiež v ponuke.

Rozhovor s pani MUDr. Janou Šimurdovou, zakladateľkou B. ESTÉE

Dr. Šimurdová zakladateľka Bestee

Pani Šimurdová, ako, kedy a prípadne aj prečo vznikla značka B. ESTÉE, a aké je jej hlavné poslanie? 

Dobrý deň, značka B. Estēe vznikla v roku 2021 ako osobná angažovanosť a iniciatíva v starostlivosti o klientov na mojej klinike estetickej medicíny a kozmetológie. Ako lekárka často odporúčam rôzne druhy krémov a doplnkov stravy do kombinácie s lekárskymi procedúrami – nájsť ideálnu kombináciu v jednom produkte alebo správne zloženie je zložité, a je skôr o znalosti veľmi širokého spektra produktov, prípadne taktiež o stúpajúcom množstve krémov v kúpeľni, ktoré klient ani nevie, na čo presne má. 

Takto vyrobenými produktami na mieru máme aktuálne beauty kolagénový nápoj, ale čoskoro pribudne aj nová kozmetická rada. Môžem odporučiť tú najlepšiu starostlivosť a ideálne zloženie bez výčitiek, a zvýšiť tak pravdepodobnosť úspechu v dosiahnutí osobných cieľov klienta v kráse, omladzovaní a v ozdravovacích procesoch.

Vaše portfólio primárne tvorí 100 % morský kolagén typu I, II a III – z akého dôvodu ste sa rozhodli spojiť 3 typy do jedného produktu?

V tele máme dodnes známych až 27 – 28 typov kolagénov ako základný stavebný kameň tela. Každá bunka tela či nervová alebo svalová bunka pokožky “vie”, ktorý kolagén je jej súčasťou, a ktorý z nich výraznejšie starnutím stráca. Dokonca po rodičoch dedíme, ktorý typ kolagénu strácame viac a kde sa to prejaví najskôr. Príklad – niekto má vrásky už v 30-tke a niekto v 30-ke úplne minimálne, niekoho chrupavky v 40-ke degradujú, niekto druhý je v 40-ke ako laň.

V procese starnutia vzniká deficit všetkých typov kolagénov, ktorý sa prehlbuje už po 30. roku života a  prejavuje sa viditeľnými známkami “príznakmi” tohto procesu, ktorý je nevratný. Žiaľ, nie všetky kolagénové typy vieme suplementovať, ale 1,2 a 3 áno, a tým proces starnutia spomaliť či prejavy deficitu zmierniť. Dôvodom, prečo má kolagénový drink B. Estée všetky 3 typy kolagénov, je teda komplexná starostlivosť a komplexný pohľad na krásu a na omladzovanie tela. Zloženie sme vyšperkovali a je všestrannejšie. Taká “hudba budúcnosti” medzi kolagénmi. 

Krásna pokožka, vlasy a nechty, ale tiež krásne a zdravé vnútorné orgány či vitálne kĺby a telo – to všetko patrí k ideálu o kráse a zdraví v dospelosti. Už si nemusíte vyberať medzi vnútornou a vonkajšou krásou, môžete mať obe a cítiť sa lepšie a mladšie.

B-estee kolagén príchuť jahoda

B. ESTÉE kolagén s jahodovou príchuťou

Je zastúpenie týchto typov kolagénu v jednej dávke rovnomerné?

Kolagén typu I predstavuje 90 % kolagénu v organizmoch, je prítomný v pokožke, vlasoch a nechtoch, taktiež v kostiach a zuboch. Kolagén typu II sa vyskytuje v chrupavkách. Kolagén typu III sa vyskytuje v hladkých svalových bunkách, nervových vláknach atď.

Preto aj náš kolagén obsahuje najviac kolagénu typu I. Naše telo nestráca všetky kolagénové typy rovnako, a tento fakt sme zohľadnili aj v zložení.

Kde prebieha výroba vašich produktov?

Výber surovín je pre mňa osobná záležitosť a dávam si na nich záležať. Výroba je nadnárodná a logisticky aj celkom zložitá. Získavanie kvalitného morského kolagénu z voľne žijúcich lososovitých a treskovitých rýb, čo je z hľadiska kvality a výživnosti kolagénu pre naše telo najdôležitejší atribút, beží v Nórsku. Ďalšie spracovanie prebieha vo Francúzsku a finálna homogenizácia s ostatnými procesmi v Českej republike. Jedna strana mince sú kvalitné suroviny, na druhej strane skutočné výsledky u klientov – tie musia byť  v dokonalej rovnováhe.

Dočítala som sa, že vo vašom kolagéne ešte nájdeme aj vitamín C a kyselinu hyalurónovú – čomu napomáhajú tieto látky?

Bez nich by to nebolo ono. Z hľadiska vitamínu C asi upozorním na fakt, že kolagén (aj najlepšie hydrolyzovaný alebo bioaktívny) sa bez aktívneho prenášača, alias vitamínu C, nevstrebáva. Preto je nevyhnutnou súčasťou kolagénových nápojov. Tiež asi podotknem, že akonáhle máte aspoň 5000 – 5500 mg kolagénu v jednej dávke, potrebujete minimálne dennú dávku vitamínu C, čo je je 800 – 1000 mg. Inak, laicky povedané, “nebudete mať dostatočný počet vagónov na transport  surovín”. A nezabudnime na protizápalové, antitrombotické či antipigmentačné účinky vitamínu C. Bola to jasná voľba. 

Kyselina hyalurónová je “pitný režím” pre našu pleť a kĺby. Okrem kolagénu je to druhý základný kameň pre našu pokožku, telo a tkanivá. Má vysokú príťažlivosť k vode, čo pozitívne ovplyvňuje elasticitu (hydratáciu) tkanív, napr. kože alebo chrupaviek.

Kolagény B-estee

Kolagény B. ESTÉE zaujmú aj pekným farebným obalom

Zaujímavosťou je, že tvorí záchytné siete pre kolagén. Má vaše telo nedostatok kyseliny hyalurónovej? Jednoznačne vám kolagénové prípravky búdú účinkovať v menšej miere a s pomalým nástupom nejakých pozitívnych zmien. Preto náš B. Estée kolagenový drink obsahuje až bezkonkurenčných 100 mg, čo je stimulačná dávka a s výraznejšími či menšími známkami starnutia sa dokáže vysporiadať rýchlo a veľmi efektívne. 

Nástup účinku vnútorne požívanej kys. HA je do 14 dní, a za tento čas dokáže natiahnuť do pokožky až 1,4 l vody, ktorá by sa tam len horko-ťažko dostávala klasickým pitným režimom. V našom beauty drinku máme 3 kvalitné produkty v 1, a to v silných koncentráciách a najvyšších dávkach vzhľadom na priaznivú cenu. Ako som už spomenula, je to jednoducho komplexná starostlivosť. Nejde o “biznis farmaceutickej firmy”, ale o dosiahnutie kvalitného produktu pre každú ženu, ktorá sa chce o seba starať kvalitne a dosahovať skutočné výsledky.

Neraz som sa stretla s informáciou, že by sme mali začať nášmu telu dopĺňať kolagén už po 25. roku života. Prečo je to tak?

Spodná veková hranica z hľadiska užívania kolagénu je nejasná. 25 či 30? Ako som spomínala vyššie, proces starnutia  je ovplyvnený genetikou po rodičoch, životným štýlom či chorobami. Aj 25. ročná mladá žena môže mať po veľkých akné jazvičky, a aj napriek tomu, že má svojho vlastného kolagénu dosť, takýto doplnok stravy by jej vedel pomôcť a urýchliť zlepšenie jazvičiek. 

Doplnok stravy je pre všetkých, ktorí na sebe pociťujú známky deficitu kolagénu či kyseliny hyalurónovej. Taktiež pre ľudí po operáciách, ťažkých stavoch akné alebo pre tých, ktorí na sebe vidia známky starnutia alebo sú po (pre telo) náročnom tehotenstve.

Takže by sme podľa vás mali kolagén užívať nielen vtedy, ak napríklad pociťujeme problémy v rámci pokožky, vlasov alebo kĺbov, ale aj z preventívneho hľadiska?

Prevencia v medicíne ešte nie je tak bežným fenoménom a skôr sa sústredíme na riešenie následkov než ich predchádzaniu. Mám klientov, pre ktorých prevencia starnutia začína v 40. rokoch a mám aj klientov, ktorí v 30. rokoch riešia skutočné vrásky. Je to aj o uhle pohľadu a vnímaní samého seba. Ja s prevenciou súhlasím, pretože z dlhodobého hľadiská váš čaká spokojnejší život. Ale všetko s mierou.

Zakladateľka B-estee Dr. Šimurdová

MUDr. Jana Šimurdová

Ako môžeme s určitosťou zistiť, že máme deficit kolagénu v tele?

Deficit kolagénu máte s určitosťou, takto v rýchlosti mi napadnú aspoň 4 atribúty:

  • ak máte vrásky či jemné linky,
  • ak máte po 40-tke,
  • dosť pravdepodobne vtedy, ak máte strie a celulitídu,
  • ste po tehotenstve a dojčení.

Ak by ste mali uviesť 3 hlavné prednosti vášho kolagénu oproti konkurenčným, aké by boli?

1. Sofistikované zloženie, kde každá zložka má svoj zmysel a vysoko účinnú dávku – akoby ste si kúpili 3 kvalitné produkty v 1 balení bez straty na kvalite.

2. Najvyššie množstvo kyseliny hyalurónovej na trhu, a to nielen spomedzi kolagénov, ale aj samostatných produktov kyseliny hyaluronóvej ako doplnkov stravy.

3. Výber z rôznych príchutí (jahoda, mango-marakuja a pomaranč), preto vás nikdy neomrzí – stačí si len vybrať inú príchuť.

Okrem kolagénu máte v ponuke aj kozmetický produkt, a to kolagénovú pleťovú masku. Pre aký typ pleti, je určená a čo poskytuje?

Je to náš pilotný produkt kozmetickej rady produktov, na ktorých vývoji práve pracujeme a budeme s ňou prichádzať na jeseň 2022. Je určená pre všetky typy pleti a nazývame ju aj “všetko v jednom”. Maska, ktorá je tak účinná ako liečivo a dostupná bez receptu. Je to maska, ktorú odporúčam každej žene, ktorú trápi suchá pleť, a potrebuje hydratovať, alebo má normálnu pleť a chce len zažiariť. Tiež ju odporúčam ženám 40+, ktoré chcú omladenie a chcú ho vidieť okamžite. Alebo je skvelou voľbou aj vtedy, ak máte otvorené póry a potrebujete dokonalú pleť na fotky. Efekt masky vydrží až 4 dni, čo je oproti iným bežným maskám extrémne dlhý účinok hydratácie, výživy, stimulácie a liftingu.

Kolagénová maska B-estee

B. ESTÉE kolagénová pleťová maska

Ak ešte na chvíľočku všeobecne ostaneme pri pleťových maskách, prečo by mali byť súčasťou našej starostlivosti o pleť? Ako často ich odporúčate používať? Alebo to závisí od typu a stavu pleti?

Maska je všeobecne kozmetický produkt, ktorý obsahuje vyššiu koncentráciu účinných látok v porovnaní s krémom alebo inou bežnou každodennou starostlivosťou. Je to taký doping pre vašu pleť. Maska by mala byť súčasťou týždennej starostlivosti alebo aspoň raz mesačne.

Chystáte v blízkej dobe nejaké novinky? Môžete prípadne prezradiť, o čo sa bude jednať?

Aktuálne pracujeme na vývoji novej kozmetickej rady, ktorá bude obsahovať ďalšie 4 produkty v rámci dennej starostlivosti o pleť. A koncom roka prídeme s ďalšou príchuťou kolagénového beauty drinku a beauty kolagénom pre mužov.

Pani doktorke veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a za rady týkajúce sa starostlivosti o našu pokožku a aj celkové zdravie. 

P.S.: My sme už mali možnosť spomínané kolagény vyskúšať. A ako ich hodnotíme? Dozviete sa v tejto recenzii.

O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar