Arónia: kráľovná superpotravín vás prekvapí svojimi účinkami
Arónia, malinké, čierne bobule so silou superpotraviny, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou v kruhu vyznávačov zdravého životného štýlu. Ešte ste o nej nepočuli?
Prečítajte si o účinkoch arónie, prečo sa jej hovorí aj kráľovná antioxidantov, akými vitamínmi a minerálmi je arónia nabitá, aj kde ju kúpite. Skrátka, prinášame vám podrobný prehľad o tom, čo by ste o arónii mali vedieť.
Odkiaľ arónia pochádza?
Bobule arónie rastú na kríkoch z čeľade ružovité pôvodom zo Severnej Ameriky. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje vo vlhkých lesoch a dorastá do výšky okolo dvoch metrov. Indiáni tradične využívali jej čierne plody ako liek na prechladnutie.
Vďaka svojej nenáročnosti na pôdu a odolnosti voči mrazu, škodcom a suchu sa časom rozšírila do celého sveta. V Európe sa začala udomácňovať v roku 1700. V súčasnosti je tento ker rozšírený najmä v severnej časti Európy a u nás sa vyskytuje skôr ako okrasná rastlina zdobiaca parky a záhrady, ktorú možno poznáte pod názvom jarabina čierna.
Prečo je arónia vzácna superpotravina?
Arónii sa nie nadarmo hovorí superstar medzi antioxidantmi. Má veľmi vysokú hodnotu ORAC - oxygen radical absorbance capacity, teda absorbčnú kapacitu kyslíkových radikálov. ORAC je mernou jednotkou pre antioxidanty a uznávaným štandardom pre porovnanie antioxidačného potenciálu tej ktorej potraviny.
Hodnota ORAC je teda číselným vyjadrením schopnosti a účinnosti viazania voľných radikálov kyslíka. Čím je hodnota ORAC vyššia, tým je antioxidant účinnejší v boji proti škodlivým voľným radikálom. Hodnota nameraná pri arónii (16 062 ORAC / 100 g čerstvých bobúľ) sa zaraďuje medzi najvyššie zaznamenané hodnoty u ovocia a práve preto si arónia vydobyla označenie superpotravina (1).
Pre porovnanie, toľko ospevovaná Acai berry má ORAC hodnotu iba 5500 / 100 g.
Kráľovná antioxidantov
Bobule arónie predstavujú malé balenie vysokých a silných hladín antioxidantov. Antioxidanty zabraňujú poškodeniu buniek pôsobením voľných radikálov. Nazhromaždené voľné radikály môžu totiž spôsobovať oxidačný stres, ktorý môže a často aj vedie ku chronickým stavom ako sú kardiovaskulárne choroby a rakovina.
Arónia je vynikajúcim zdrojom polyfenolov, skupiny antioxidantov, do ktorej patria fenolové kyseliny, antokyány a flavanoly. Arónia za svoje tmavo purpurové až čierne sfarbenie vďačí práve vysokému obsahu fenolových zlúčenín, a to najmä antokyánom – modrý a červeným pigmentom. Antokyány sú významné nielen pre samotné sfarbenie bobúľ arónie, ale aj pre mimoriadnu antioxidačnú silu. Podiel antokyánov v arónii patrí k najvyšším meraným množstvám u rastlín.
Doprajte si poriadnu dávku vitamínov
Okrem antioxidantov sú bobule arónie bohaté na vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K a P (rutín). Je to ovocie priam nabité zdraviu prospešnými vitamínmi.
Nezanedbateľným je aj obsah vlákniny a minerálov ako je vápnik, draslík, železo, jód, zinok a mangán. Navyše majú nízky kalorický obsah, nízky obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka.
Blahodarné účinky arónie
Arónia blahodarne pôsobí na viacero orgánových sústav tela:
Srdce, cievy, krvný obeh
- pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém a krvný tlak
- priaznivo ovplyvňuje pevnosť a pružnosť ciev
- vplýva na zlepšenie krvného obehu
- prečisťuje krv
- dopomáha k zníženiu a stabilizácii cukru, vďaka čomu je vhodná aj pre diabetikov
- znižuje cholesterol v krvi
- pomáha pri liečbe kŕčových žíl
- znižuje riziko arteriosklerózy
Trávenie a vylučovanie
- pôsobí preventívne proti chorobám pečene a tráviaceho traktu
- priaznivo pôsobí na žalúdok a pomáha pri žalúdočných vredoch
- pomáha pri zápche, nadúvaní a hnačke
- vhodná na detoxikáciu organizmu
- účinne bojuje proti zápalom močových ciest
Nervová sústava
- podporuje správnu funkciu nervového systému
- podporuje pamäť, koncentráciu a správne fungovanie mozgu
- znižuje emocionálnu nerovnováhu
- pôsobí proti depresiám
Štítna žľaza
- podporuje správne fungovanie štítnej žľazy
- pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu
Imunitný systém a obranyschopnosť
- podporuje imunitný systém
- má protizápalový účinok
- zamedzuje rozmnožovaniu baktérií a vírusov
- znižuje riziko prechladnutia a chrípky
Ďalšie účinky
- zvyšuje pružnosť pokožky
- spomaľuje proces starnutia
- pôsobí proti voľným radikálom a oxidačnému stresu
- chráni bunky očí pred poškodením a tvorbou šedého zákalu
- napomáha pri liečbe chronických ochorení ako Parkinsonova choroba a rakovina – znižuje rast rakovinových buniek
- zmierňuje vedľajšie účinky protirakovinových liekov
Ako konzumovať aróniu?
Zdraviu prospešná „výbava“ arónie pôsobí naozaj širokospektrálne a prináša mnoho pozitívnych vplyvov na organizmus. Aké množstvo tohto zázraku je však potrebné prijať, aby sa žiaduce účinky arónie aj dostavili? V akej podobe?
Bobule arónie možno prijímať v rôznych formách. Často sa konzumujú samotné plody v surovom stave, ale ich trpká chuť nemusí vyhovovať každému. Dostupné sú tak rôzne produkty ako sirupy, šťavy, doplnky výživy a iné.
Surové plody alebo sušené plody možno využiť na prípravu čaju, pridať do šalátov alebo jogurtu, prípadne ich priamo konzumovať samotné, napr. obalené v horkej čokoláde. Pre ich spomínanú trpkú chuť je možné bobule ochutiť aj medom. Plody arónie je však veľmi náročné kúpiť, omnoho dostupnejšie sú produkty z nej vyrobené.
K dispozícii sú rôzne tekuté formy, ktoré si môžete zakúpiť alebo tí šikovnejší aj sami doma pripraviť. Veľmi populárne sú rôzne čajoviny, tinktúry, bio šťavy alebo sirupy, vhodné na prípravu osviežujúcich domácich limonád, drinkov alebo teplých nápojov. Sú dostupné za studena lisované šťavy výhradne z plodov arónie alebo je možné zakúpiť šťavy obsahujúce kombináciu arónie a iného zdraviu prospešného ovocia alebo zeleniny. Šťavy by samozrejme nemali obsahovať konzervačné látky, pridaný cukor a ani farbivá.
Populárne sú aj marmelády, džemy a zaváraniny, prípadne iné produkty obsahujúce aróniu ako napr. sušienky, pudingy, plody či dokonca vína. Tu je potrebné upozorniť, že pri tepelnej úprave sa môže znížiť obsah niektorých vitamínov.
Na trhu je arónia dostupná aj vo forme doplnkov výživy, či už v podobe kapsúl alebo práškov.
Odporúčaná denná dávka
Pokiaľ ste si už našli favorita spomedzi foriem, v akých možno aróniu prijímať, je nutné sa pozrieť aj na správne dávkovanie.
Arónia je vhodná na dlhodobé užívanie, najlepšie nalačno 30 minút pred jedlom alebo 30 minút po jedle. Ideálne denné množstvo skonzumovaného ovocia predstavuje 1 polievkovú lyžicu bobúľ. Už pri tomto množstve sa dostavia blahodarné účinky arónie.
Ak si pripravujete čaj, 1 lyžicu plodov zalejte 2 dcl vriacej vody a takto pripravený čaj pite raz denne. V prípade šťavy sa odporúča najviac 50 - 60 ml denne, ktorú možno zriediť s vodou alebo pridať do čaju.
Supervýnimočná, no nenáročná – ako ju pestovať?
Arónia je trváci ker, nenáročný na pôdu a odolný nepriaznivému počasiu. Tieto vlastnosti tak umožňujú aj pomerne nenáročné samotné domáce pestovanie v našich klimatických podmienkach. Najviac sa arónii darí, ak má dostatok slnka a vlhka, no je možné ju pestovať aj v tieni iných stromov.
Výsadba arónie nie je ani finančne náročná, nakoľko cena sadeníc sa pohybuje okolo 4 eur. Sadí sa na jeseň alebo na jar a možno ju vysadiť ako samostatné kríky alebo ako živý plot, ktorý vaše oko na jar poteší krásnymi bielymi súkvetiami a na jeseň nádhernými oranžovo červenými listami.
Po zasadení nemáte v zásade žiadne ďalšie starosti, nakoľko po dozretí plodov, plody nehnijú a neopadávajú, iba uschnú. Je veľmi jednoduché aj zistiť, či sú už plody zrelé a to tak, že jemne za bobule potiahnete a pokiaľ sa bobule ľahko neoddelia, je potrebné im dať ešte čas. Dozrievajú v prvej polovici septembra.
Samotné plody potom môžete priamo konzumovať alebo pripraviť šťavy, sirupy, zaváraniny či džemy, prípadne aj uchovávať v mrazničke, čo nemá žiadny negatívny vplyv na prospešné látky v plodoch obsiahnuté.
Tak čo, podľahli ste kúzlu arónie?
Arónia je bezpochyby veľmi výnimočným ovocím a zaradiť si ju do jedálnička v dnešnej dobe vôbec nie je náročné ani pre tých, ktorí nemajú možnosť pestovať si ju na záhrade a pripravovať z nej domáce produkty.
Neváhajte preto po nej siahnuť v podobe štiav, sirupov, marmelád či doplnkov výživy, poznateľne ovplyvní vaše zdravie v mnohých smeroch.
Pridajte komentár ku článku