Prípravky na obličky a močové cesty - Test


Autor: Lenka Riganová | 27. 02. 2020

Tieto prípravky na obličky a močové cesty odporúčame

Urixin

Zmes 6 prírodných látok

Výživový doplnok s obsahom 6 prírodných látok pre zdravé močové cesty.

cena od 12 €

Urinal Akut forte

Rýchly nástup účinku

Prípravok s obsahom vysoko koncentrovaného extraktu z kanadských brusníc.

cena od 12 €

EDENPharma KAPUCÍNKA VÄČŠIA AKUT FORTE

Širokospektrálna účinnosť

Obsahuje látky brzdiace rast vírusov a baktérií, je účinný aj proti Escherischia coli.

cena od 8 €

Recenzie prípravkov na obličky a močové cesty

Ubehlo 35 hodín, odkedy sme u nás v redakcii začali hodnotiť prípravky na obličky a močové cesty. Hľadali sme, vyberali a porovnávali, aby sme vám z veľkého množstva voľnopredajých liekov na močové ústrojenstvo mohli priniesť recenzie tých najúčinnejších z nich. 

Ako sme hodnotili

Z dostupných prípravkov na močové cesty a obličky sme po dôkladnej analýze vybrali 9 najlepších. Pri hodnotení sme zohľadňovali predovšetkým zloženie, obsah účinných látok, skúsenosti používateľov, ale aj veľkosť balenia a cenu. Prípravok, ktorý z nášho hodnotenia zišiel ako víťaz od nás dostal odznak Náš tip.

A aby ste si vybrali to najlepšie pre vás, nechýbajú rady, ako zvoliť správny prípravok na obličky a močové cesty, a tiež tipy, ako sa vyhnúť zápalom močových ciest. 

Recenzie jednotlivých prípravkov

1. Urixin - Zmes 6 prírodných látok

• 60 tbl

Urixin

Cena od 12 €

Komplexný výživový doplnok Urixin pozostáva z čistého, prírodného zloženia. Obsahuje 6 prírodných látok, a to brusnicový extrakt, extrakt zo Zlatobyľu, D-manóza, Pŕhľava dvojdomá, Lactobacillus acidophilus a extrakt zo Zeleného čaju. 

Brusnice patria v súvislosti s močovými cestami k tým najznámejším prírodným látkam. Sú výborným antioxidantom, ktorý telo chráni pred škodlivými látkami. Obsahujú množstvo dôležitých vitamínov a minerálov a pomáhajú aj pri menštruačných bolestiach.

Zlatobyľ pozitívne vplýva na zdravie močových ciest a močového mechúra. Pŕhľava zas podporuje zdravie obličiek. Zelený čaj vplýva na vylučovanie vody z tela a má pozitívny vplyv aj na zdravie obličiek. 

Sacharid D-Manóza udržuje zdravý stav močových ciest a podporuje ich funkčnosť. Bakteriálne kultúry Lactobacillus acidophilus tvoria prirodzenú bakteriálnu mikroflóru v organizme.

Dávkovanie

Pri akútnych problémoch sa Urixin užíva v množstve 2 tablety ráno a jedna tableta večer. Pri dlhodobom užívaní stačí jedna tableta denne. 

Skúsenosti užívateľov

„Měla jsem dlouhodobé problémy a nic nezabíralo, pořád se mi zánět vracel. Urixin zatím beru 2 měsíce a mám klid!!! Možná náhoda, možná ne, ale užívat budu dál A určitě vyzkouším i Candix a pak napíšu jestli taky zabere“ Makula

„Od té doby co urixin beru se mi zánět nevrátil..“ Ivana

Náš názor

Výživový doplnok Urixin prináša účinnú kombináciu prírodných látok pre zdravie močových ciest. Vďaka tomu je vhodný na krátkodobé, ale aj dlhodobé užívanie. 

2. Urinal Akut forte - Rýchly účinok

• 10 tbl

Urinal Akut forte

Cena od 12 €

Obľúbeným prípravkom pri akútnych ťažkostiach súvisiacich s močovými cestami je aj prípravok Urinal Akut Forte.

Okrem rýchleho účinku výrobcovia tohto doplnku kladú dôraz aj na jeho kvalitné zloženie pozostávajúce z vysoko koncentrovaného extraktu z kanadských brusníc. Tie obsahujú okrem dôležitých minerálov, vitamínov a stopových prvkov aj špeciálne rastlinné zložky, ktoré zabraňujú prichyteniu baktérií na steny močových ciest.

Prípravok ďalej obsahuje aj extrakt zo zlatobyle obyčajnej, ktorý zabezpečuje zdravé a správne fungovanie močových ciest.

Veľmi dôležitou zložkou je aj vitamín D. Práve v obličkách dochádza k premene látok na vitamín D, ale zároveň samotné obličky potrebujú pre svoje bezproblémové fungovanie tento vitamín. Zároveň podporuje aj prirodzenú obranyschopnosť nášho organizmu (1, 2). 

Dávkovanie

Vďaka vysokému extraktu účinných látok stačí užiť jednu tabletu denne.

Skúsenosti užívateľov

„Zápal močových ciest vždy vylieči, som spokojná.“ Olívia

„Je dobrý na rýchlu pomoc od problémov na cestách, dovolenkách.“ Jindra

Náš názor

Prípravok Urinal Akut forte má nielen kvalitné zloženie, ale aj výborné účinky. V mnohých prípadoch pomáha už po užití prvej či druhej tabletky, a preto by nemal chýbať v žiadnej lekárničke.

Ako jediné negatívum vidíme iba vyššiu cenu, keďže 10 tabliet stojí približne 10 €.

3. Kapucínka väčšia - Širokospektrálna účinnosť

• 20 tbl

EDENPharma KAPUCÍNKA VÄČŠIA AKUT FORTE

Cena od 8 €

Výživový doplnok EDENPharma Kapucínka obsahuje mikronizovaný extrakt rastliny Kapucínka, ktorá zvykne byť označovaná aj za prírodný penicilín. Má širokospektrálnu účinnosť, a v porovnaní s penicilínom nevytvára rezistenciu ani alergické reakcie.

Kapucínka pozitívne vplýva na imunitu a taktiež pôsobí i proti infekciám močových ciest. Obsahuje látky, ktoré brzdia rast vírusov a baktérií. Je účinná aj proti baktérii Escherischia coli, ktorá býva veľmi častou príčinou či už akútnych, ale aj chronických zápalov močového mechúra i močových ciest. Ako plus vnímame aj jej preventívne pôsobenie.

Dávkovanie

Dva až trikrát denne sa užíva jedna tableta.

Skúsenosti užívateľov

„Po veľkých problémoch s močovým mechúrom a po vyskúšaní rôznych medikamentov, urinalov všetkého druhu mi konečne táto Kapucínka priniesla úľavu , užívam ju dlhodobo dodnes a veľmi mi pomáha“. Marta

„Kapucínku väčšiu užívam prvýkrát , pár dní a moje ťažkosti s močovými cestami sa zmiernili, nakoľko som mala opakovane zápal močových ciest.“ Jana

Náš názor

Ak sa rozhodnete pre užívanie tohto prípravku, mali by ste úplne obmedziť alkohol, a to aj napriek tomu, že ide o výživový doplnok.

Prípravok taktiež nie je vhodný pre deti.


4. CYSTONE - Aj ako prevencia

• 100 tbl

Cystone

Cena od 9 € 

V prípade, že hľadáte prípravok vhodný na preventívne užívanie, siahnuť by ste mali po doplnku Cystone.

Má unikátne zloženie, ktoré podporuje činnosť obličiek a močových ciest. Je obzvlášť vhodnou voľbou pre ľudí, ktorých už v minulosti potrápili obličkové kamene, keďže pomáha predchádzať ich opakovanému vzniku.

Zároveň zmierňuje aj bolesti, ktorými je sprevádzaná obličková kolika a dokáže uľaviť aj pri nepríjemnostiach v podobe pálivého a bolestivého močenia. Uvoľňuje svalstvo močovej rúry a ciest, vďaka čomu je ľahšie prípadne vyplavenie kameňov či piesku.

Prípravok má taktiež pozitívne protizápalové a antibakteriálne účinky, teda pôsobí aj ako prevencia pri infekciách močových ciest. Veľkým plusom sú aj jeho močopudné účinky.

Dávkovanie

Denne by ste mali užiť jednu až dve tablety, dvakrát denne. Prípravok je vhodný pre osoby staršie ako 14 rokov.

Skúsenosti užívateľov

"Užívame už druhú dávku, vypadá to, že vie odbúrať prebytočnú tekutinu v tele, ktorá sa držala, človek nie je "napuchnutý". Nie je veľmi dráždivý, ak je potreba ísť na toaletu, tak nie je nutné "utekať". zatiaľ spokojnosť.“ Overený zákazník

„Účinok sa dostavil takmer okamžite, som veľmi spokojná, odporúčam.“ Overený zákazník

Náš názor

Cystone je účinný výživový doplnok, ktorého priaznivý vplyv je preukázaný rôznymi klinickými štúdiami. Nemal by chýbať v lekárničke žiadneho pacienta, ktorý už v minulosti trpel obličkovými kameňmi.

Za výhodu považujeme aj bohaté, prírodné zloženie.

 5UROVAL manosa Akut - Aj pre tehotné ženy

• 10 tbl

Uroval manosa akut

Cena od 8 €

Ak pri liečbe infekcií či zápalov močových ciest preferujete brusnice, mali by ste vyskúšať prípravok VALOSUN UROVAL manosa akut.

Prípravok obsahuje d-manózu a brusnicový extrakt. D-manóza prestavuje látku, ktorej význam spočíva u udržiavaní zdravého stavu močových ciest i vylučovacej sústavy. Pomáha pri akútnych infekciách a taktiež pôsobí aj ako prevencia a očisťuje obličky.

Významnejšiu zložku prípravku však tvoria už spomínané brusnice, ktoré prestavujú osvedčený recept na akútne infekcie. Ich tajomstvo spočíva v schopnosti pokryť povrch niektorých orgánov, a tak vytvoriť akýsi ochranný štít pred infekciami močových ciest. Zabraňujú baktériám preniknúť do močového mechúra a usadiť sa tam.

Dávkovanie

Nezávisle od jedla sa užívajú dve tablety denne.

Skúsenosti užívateľov

"Uroval Akut su najlepšie voľnopredajné tablety na problémy močových ciest, aké som vyskúšala. Nakoľko mam chronický zápal močových ciest, tak vďaka tomuto produktu som vydržala celé tehotenstvo bez antibiotík. Odporúčam všetkými desiatimi."  Lenka

"Dcérka máva opakovaný infekt močových ciest a práve Uroval manosa akut nám pomáha tento problém zmierňovať. Nám žiaľ len brusinky nepomáhali až v kombinácii s vyšším obsahom manosy." Viera

Náš názor

Veľkým plusom tohto voľnopredajného prípravku je, že ho môžu užívať i tehotné ženy, ktoré počas tehotenstva neraz trápia rozličné problémy s močovými cestami. 

6. Canephron - Vhodný na dlhodobé užívanie

• 60 tbl

Canephron

Cena od 10 €

Canephron je prípravok vhodný na dlhodobé užívanie. Ide o liek na rastlinnej báze, ktorý je výbornou podpornou liečbou v boji proti infekciám močových ciest. Je účinný aj pri miernych zápalových ochoreniach a skvele poslúži aj ako výplach zabraňujúci usadzovaniu obličkového piesku a následnej tvorbe obličkových kameňov.  

Prípravok preto nie je úplne najvhodnejší pri akútnych problémoch, resp. nemusí byť účinný okamžite. Odporúčame ho teda užívať ako prevenciu.  

Dávkovanie 

Doplnok môžu užívať deti staršie ako 6 rokov v množstve jedna tableta trikrát denne. Osoby staršie ako 12 rokov užívajú dve tablety trikrát denne.

Skúsenosti užívateľov

„Odporučila mi ho lekárka ešte pred niekoľkými rokmi (mal iný obal vtedy ešte), mne pomáha, preto nechýba v mojej lekárničke." Overený zákazník

„Nakoľko lekárom predpísané prípravky vôbec nepomohli, rozhodla som sa pre tento prírodný liek, ktorý mi zatiaľ pomáha." Overený zákazník

Náš názor

Ak vás sužujú opakované zápaly močových ciest, mali by ste sústrediť nielen na samotnú liečbu, ale aj prevenciu. A práve s tou vám dokáže pomôcť výživový doplnok Canephron.

Pozitívne vnímame i jeho cenu. Za balenie obsahujúce 6 tabliet zaplatíte približne 14 €.

7. IALURIL - Pre normálnu činnosť obličiek

• 15 cps

Ialuril

Cena od 14 €

IALURIL je prípravok určený na preliečenie akútnej, ale i vracajúcej sa infekcie močového mechúra, ale tiež v prípade, že patríte k rizikovej skupine.

V jeho zložení sa nachádza kurkumín, kvercetína, kyselina hyalurónová a chonroitín sulfátu. Kurkumín býva často označovaný aj za prírodné analgetikum a okrem iného veľmi dobre pôsobí aj na činnosť obličiek.

Podobnými účinkami sa môže pochváliť i kvercetín, ktorý napomáha k normálnemu fungovaniu obličiek.

Kyselina hyalurónová je zas nápomocná nielen v kozmetickom priemysle, ale aj v lekárstve. Aj napriek tomu, že je známa najmä ako látka schopná vypĺňať vrásky, v ľudskom tele si tiež dokáže poradiť s vaginálnymi infekciami, ale i zápalmi močového ústrojenstva.

Posledná látka, teda chonroitín sulfátu za zas používa pri liečbe porúch či zlyhávaní obličiek.

Dávkovanie

Denne by ste mali užiť jednu, prípadne 2 kapsuly. Liečba by mala trvať minimálne 15 dní.

Skúsenosti užívateľov

„Prípravok mi pomohol pri mojich ťažkostiach s opakovanými infekciami. Určite odporúčam každému.“ Overený zákazník

"Užívam po 1.krát, ale zdá sa mi zlepšenie stavu." Marta

Náš názor

Prípravok je dostupný v balení obsahujúcom 15 tabliet, čo znamená, že pokiaľ sa rozhodnete pre užívanie tohto prípravku v množstve dve tablety denne, budete potrebovať dve balenia. Cena za jedno balenie je pritom približne 12 €.

8PROSTEASE SAW PALMETTO - Špeciálne pre mužov

• 30 + 30 cps

JAMIESON PROSTEASE SAW PALMETTO

Cena od 14 €

Kým opakované infekcie a zápaly močových ciest trápia kvôli anatómii tela prevažne ženy, nemožno zabudnúť ani na mužskú prostatu. Prípravok Jamieson Prostease saw palmetto je určený práve na podporu prostaty a mužského močového ústrojenstva. 

Základnou zložkou prípravku je Serenoa, ktorá je vhodná pri problémoch močového ústrojenstva, avšak najme pri zápaloch a zväčšení prostaty. Je určený pre mužov a vplýva pozitívne nielen na močové cesty, ale i celkové zdravie.

Dávkovanie

Denne sa užíva jedna tableta, počas jedla. 

Skúsenosti užívateľov

„Pre pánov nepostrádateľný spoločník, prevencia hypertrofie prostaty.“ Viera

"Ľahko stráviteľný." Overený zákazník

Náš názor

Doplnok stravy je špeciálne určený pre mužov, čo znamená, že zohľadňuje potreby mužského močového ústrojenstva. Možno ho užívať aj ako prevenciu, na udržiavanie zdravia močových ciest i prostaty. 

9. J.V KVAPKY - URO  - Pre zdravý močový mechúr

• 50 ml

j-v-kvapky-uro

Cena od 9 €

Pre osoby, ktoré majú problém s prehĺtaním tabletiek, sú vhodnou voľbou J.V. Kvapky – URO.  Ide o bylinný výživový doplnok, obsahujúci extrakty z Marinky voňavej, Veroniky lekárskej, Bazalky pravej, Nechtíka lekárskeho a Vresu obyčajného.

Všetky tieto bylinné extrakty dokážu pomôcť pri opakovaných zápaloch a infekciách močových ciest, pri problémoch s inkontinenciou, ako aj pri rôznych urologických ťažkostiach, ako pálenie, rezanie či bolesti pri močení.

Dávkovanie

Dvakrát denne užite 20 kvapiek, 20 minút pred jedlom. 

Skúsenosti užívateľov

„Spokojnosť, objednám znovu.“ Oľga     

„Zdá sa, že zaberá, možno to bolo aj kombináciou ďalších prípravkov.“ Overený zákazník

Náš názor

Tento prípravok je skvelým pomocníkom pri akýchkoľvek problémoch s močovým mechúrom. Plusom je aj jeho jednoduché užívanie, keďže je dostupný fo forme kvapiek, ktoré možno užiť len tak na lyžičke alebo v prípade potreby rozmiešať v troche vody.  

Ako si vybrať prípravok na obličky a močové cesty?

Prípravky na obličky recenzie

Pokiaľ hľadáte účinný prípravok na močové cesty a obličky, všímajte si zloženie. To by malo pozostávať z látok, ktoré pozitívne vplývajú na močové ústrojenstvo. A o ktoré látky ide? 

Brusnice

Brusnice patria v súvislosti s močovými cestami medzi najznámejšie účinné látky. Používajú sa pritom nielen na samotnú liečbu, ale aj prevenciu. Látky, ktoré sa v nich nachádzajú sa viažu na povrch baktérií a následne tak zabraňujú k ich prichyteniu na močový mechúr. 

Kotvičník zemný 

Táto bylina pôsobí močopudne a taktiež pomáha rozpúšťať a vyplavovať močové kamene. Podporuje činnosť obličiek a regeneruje ich. 

Praslička roľná 

Raslina s močopudnými účinkami, ktorá dokáže rozpúšťať piesok i kamene nachádzajúce sa v močových cestách a pomôže aj pri zápale obličiek. 

Pŕhľava 

Pŕhľava pôsobí antibioticky i močopudne a prečisťuje obličky. Okrem toho podporuje aj imunitný systém a reguluje hladinu cukru v krvi. Má aj detoxikačné účinky. 

Kapucínka väčšia

Táto rastlina býva označovaná i pojmom silné prírodné antibiotikum. Podporuje správne fungovanie močového ústrojenstva, ale dokáže pomôcť aj pri tráviacich ťažkostiach či problémoch s oslabenou imunitou. 

Kombík radí

Kombík radí

S niektorými problémami v oblasti močových ciest si, žiaľ, iba bylinné prípravky neporadia. Preto v prípade pretrvávajúcich problémoch bez zlepšenia neváhajte navštíviť lekára, ktorý zaháji liečbu antibiotikami. Tú liečivé rastliny a doplnky stravy dokážu výborne doplniť a podporiť. 

Obličky a močové cesty: O čo všetko sa v našom tele starajú?

  • Pôsobia ako filter – odstraňujú z tela odpadové látky.
  • Produkujú hormóny, ktoré sa podieľajú na riadení krvného tlaku.
  • Ovplyvňujú tvorbu červených krviniek.
  • Zabezpečujú stabilnú kyslosť prostredia.

O tom, že obličky majú v našom tele naozaj dôležitú funkciu niet pochýb. Je preto naozaj nevyhnutné starať sa o ne. Práve infekcia močových ciest je totiž druhým najčastejším typom infekcie v tele, ktorá sa zvyčajne prejavuje častým nutkaním chodiť na toaletu, nepríjemnými pocitmi pri močení či pálením. Objavuje sa taktiež bolesť panvy, krv v moči i zmeny v jeho farbe. Takéto stavy pritom výrazne ovplyvňujú a zhoršujú kvalitu nášho života.

6 rád, ako sa vyhnúť zápalom močových ciest

Odvodnenie

1. Nezabúdajte na pitný režim

Najdôležitejšia je prevencia, ktorá spočíva v dostatočnom pitnom režime. V prípade nedostatočného močenia, totiž koncentrovaný moč dráždi močové cesty, keďže má zvyčajne kyslé pH a tak je dobrým sprostredkovateľom rozvoja infekcie.

Denne by ste preto mali vypiť priebežne minimálne 2 litre tekutín, pričom sa odporúča najmä čistá voda, minerálky a bylinné čaje. Zabudnúť by ste mali na sladené limonády, ktoré sú nielenže kalorickými bombami, ale veľakrát obsahujú i chemické látky či stabilizátory.

Tip od experta

„Pitný režim je pri liečbe infekcií močových ciest veľmi dôležitý. Nemáme na mysli alkohol ani kávu, ale čistú vodu, zriedené zeleninové šťavy či odvary z močopudných bylín. Moč by mal byť svetlý bez nepríjemného zápachu. Ďalej sa odporúča nepikantná diéta, pobyt v suchu a teple bez fyzickej, ale aj psychickej záťaže.

 

                                                                                                                                             MUDr. Igor Bartl, urológ

2. Nezadržiavajte moč

Ďalším veľmi dôležitým pravidlom je aj vyprázdňovanie močového mechúra, ktoré by malo byť pravidelné. Rozhodne by ste nemali zadržiavať moč a v prípade, že pociťujete nutkanie na močenie, mali by ste sa ísť vymočiť.

Močením sa vyplavujú škodlivé baktérie, čím je obmedzená šanca na ich neželané množenie.

Majte na pamäti tiež to, že pri zlom pitnom režime nemôžete očakávať pravidelné močenie.


3. Dbajte na hygienu

Pri tomto bode platí, že všetko s mierou. Hygiena je, samozrejme, základ, no nemali by ste to s ňou príliš preháňať. Najmä u žien môže viesť prehnaná hygiena k mechanickému, ale i chemickému dráždeniu sliznice genitálií i kože, čím sa znižuje ich odolnosť.

Dôležité je aj striedanie menštruačných pomôcok a používanie neparfumovaného toaletného papiera.


4. Noste vhodnú spodnú bielizeň

Je dobré uvedomiť si, že bielizeň prichádza do kontaktu z intímnymi partiami a preto by mala byť zo vzdušných, prírodných materiálov. Najideálnejšou voľbou je bavlna.

Rovnako podstatný, predovšetkým u žien, je aj typ spodnej bielizne. Ženy by mali zabudnúť na tangá nohavičky, ktoré nie sú vhodné na dlhé nosenie, pretože zjednodušujú presun baktérii z oblasti konečníka smerom k močovému ústrojenstvu.


5. Majte nohy v teple

Nie nadarmo sa zvykne vravievať: „Chce to kľud a nohy v teple.“ Pokiaľ si chcete udržať zdravé močové cesty i obličky, nemali by ste podceňovať ani prechladnutie. Zabúdať by ste nemali na tielka, ktorými ochránite chrbát i kríže.

Zdraviu vašich močových ciest rozhodne neprispeje ani dlhý pobyt v mokrých plavkách, ktorú sú vynikajúcim prostredím pre rozvoj a šírenie infekcie.


6. Aj strava je dôležitá

Ako prevencia môže pôsobiť aj vhodná strava a užívanie podporných výživových doplnkov.

Veľmi dobre pôsobia na močové cesty bobuľové plody, ako brusnice či čučoriedky. Pre zdravie močového mechúra je zas prospešná konzumácia melóna, zeleru, petržlenovej vňati či púpavy.

Naopak, pozor by ste mali dať na citrusy, ktoré patria k alkalizujúcim potravinám a podporujú rast baktérií.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere prípravku na močové cesty a obličky

1. Na akom princípe fungujú voľnopredajné doplnky stravy na močové cesty a obličky?

Prípravky určené na obličky a močové cesty obsahujú látky, ktoré pozitívne pôsobia na močové ústrojenstvo, prečisťujú a dezinfikujú a zároveň pôsobia aj močopudne. Medzi takéto látky patria napríklad brusnice, praslička či kotvičník. 

2. Ako dlho môžem užívať prípravky na obličky a močové cesty? 

Závisí od toho, o aký prípravok ide. Pred začatím užívania si preto vždy dôkladne prečítajte príbalový leták. Zvyčajne sa voľnopredajné prípravky užívajú po dobu dvoch týždňov. Ak nenastane zlepšenie, mali by ste navštíviť lekára. 

3. Sú tieto prípravky určené len pre ženy?

Nie, nie sú. Aj keď je pravdou, že infekcie močových ciest trápia častejšie práve ženské pohlavie. Na trhu však možno nájsť aj prípravky špeciálne určené pre mužov a osobitne pre ženy. Pri výbere si preto všímajte či výrobca udáva nejaké určenie. Ak nie, prípravok môžu užívať ženy i muži. 


Pridajte vašu recenziu

avatar