Prípravky na pamäť a sústredenie - Test


Autori: Lenka Riganová | Aktualizované: 26. 09. 2020

Odporúčané prípravky na podporu pamäti

BrainActive

100% prírodné zloženie

Prípravok so 100% prírodným zložením pozostáva z 13 účinných prírodných látok.

od 16 €

Doplnok stravy Mindflow recenzia

Vhodný aj pre vegánov

Účinné látky sú obsiahnuté v rastlinnej kapsule, vhodnej aj pre vegánov. 

od 16 €

Ginkoprim

Urýchľuje proces učenia

Pomáha s koncentráciou a urýchľuje proces učenia, vďaka čomu je obľúbený u študentov.

od 9 €

Recenzie prípravkov na pamäť a sústredenie

15 hodín sme u nás v redakcii pátrali po tých najlepších voľnopredajných liekov určených na podporu pamäti, sústredenia a učenia. Z množstvo dostupných prípravkov sme po dôkladnej analýze vybrali 5 najlepších, ktorých recenzie vám dnes prinášame.  

KOMBO expert testuje pre vás

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v súčasnosti pracuje ako zodpovedný farmaceut v lekárni REGIA v Lučenci.

Ako sme hodnotili

Množstvo prírodných doplnkov na podporu pamäti funguje na rovnakom, resp. veľmi podobnom zložení. Líšia sa však pomerom jednotlivých látok, v niektorom prípravku je pridaná účinná látka navyše, v inom zase absentuje, a podobne. Aj práve preto sme pri zostavovaní rebríčka najlepších prípravkov na podporu pamäti vychádzali v prvom rade zo skúseností používateľov, ktorí dané produkty vyskúšali a reálne otestovali.

Ďalej sme sa zamerali aj na dávkovanie či veľkosť kapsúl a celkový komfort pri ich užívaní. Zohľadnili sme tiež veľkosť balenia v pomere k cene.

Prípravok, ktorý z nášho hodnotenia zišiel ako víťaz a odporúčame ho každému, kto potrebuje podporiť pamäť a zvýšiť koncentráciu, od nás získal odznak Náš tip.

Recenzie prípravkov na pamäť a sústredenie

1. ADVANCE BrainActive - 100% prírodné zloženie

BrainActive

Cena od 16 €

Prírodný prípravok ADVANCE BrainActive určený na podporu pamäti je doslova nabitý množstvom účinných látok, ktoré zlepšujú nielen pamäť, ale i sústredenie. A o ktoré látky ide? 

V bohatom zložení prípravku možno nájsť nasledovné látky - Schizandra, Rhodiola, ženšeň, Bacopa, eleuterokok, vitamíny B5 a B6, ginkgo biloba, kofeín, taurín, DMAE. Tie spolu vytvárajú zdraviu prospešnú kombináciu, ktorá pomôže s pamäťou, sústredením, zlepší kognitívne schopnosti a dodá energiu. Pozitívne vnímame aj zlepšenie mentálneho výkonu a zvýšenú odolnosť voči v stresu aj počas ťažkého obdobia.

Dávkovanie

Jedenkrát alebo dvakrát denne sa užíva 1 kapsula, spolu s jedlom alebo pred jedlom.

Skúsenosti užívateľov

„Kupuji ho pravidelně, když mám zkouškové období. Zdá se mi, že pomáhá. Kafe už nezabírá. Možná už je spíš psychickou berličkou, ale zatím ho nebudu měnit.“ Overený zákazník

"Super sa učí, výborná pamäť." Overený zákazník

Náš názor

ADVANCE BrainActive je kvalitným produktom, ktorý účinkuje naozaj rýchlo, povzbudzuje a zvyšuje koncentráciu. Už krátko po užití človek začne pociťovať príval energie. 

Na druhej strane sa však pri tomto prípravku môžu objaviť problémy so zaspávaním, preto by sa nemal užívať vo večerných hodinách. Pri kúpe sa niekomu nemusí pozdávať ani vyššia cena.

2. Mindflow - Vhodný aj pre vegánov

Doplnok stravy Mindflow recenzia

Cena od 16 €

Prípravok Mindflow bol vyvinutý na podporu dlhodobej pamäti i sústredenia, zahnanie únavy a upokojenie mysle.

Ide o čisto prírodný produkt, ktorý obsahuje sedem účinných látok - zelený čaj, kofeín, guaranu, ženšen a vitamíny B3, B12 a B6. Každá z látok ma pozitívny vplyv na sústredenie a pamäť. Kokteil týchto účinných látok je obsiahnutý v rastlinnej kapsule, čo znamená, že prípravok je vhodný aj pre vegánov. Kapsule majú dobrú veľkosť a jednoducho sa prehĺtajú. 

Pri už užívaní nehrozia žiadne vedľajšie účinky. Samozrejme, je potrebné, rovnako ako pri ostatných prípravkoch tohto typu dbať na načasovanie užívania. Ak ho užijete vo večerných hodinách, môžu sa objaviť problémy s nespavosťou. 

Dávkovanie

Prípravok a užíva v množstve jedna tableta, a to 20 minút pred tým, než začnete s učením či inou mozgovou aktivitou. Účinok trvá približne 3 hodiny. 

Skúsenosti užívateľov

„S Mindflow mám dobré zkušenosti. Efekt nastupuje postupně, takže se Vám nestane například kofeinový šok jako po vypití silné kávy. Nezaznamenala jsem žádné vedlejší účinky, jen ty dobré - byla jsem schopna vnímat vše rychleji a hlavně jasně myslet. Úplně odstoupilo takové to zastření, které mě vždy při náročném dni brzdilo. Soustředění se opravdu zlepšilo. Navíc produkt je vhodný i pro lidi s různými dietami (vegetariáni, vegani...). Děkuji !" Sabina

Náš názor

Prírodný prípravok Mindflow má množstvo pozitívnych používateľských skúseností, ktoré dokazujú jeho vynikajú účinnosť. Počítať však treba aj s tým, že jeho účinok sa nemusí dostaviť ihneď v prvý deň po užití prvej tablety.  

Tip: Zaujal vás prípravok Mindflow? Viac sa o ňom dočítate v našej podrobnej recenzii.

3. WALMARK GinkoPrim - Urýchľuje proces učenia

Ginkoprim

Cena od 9 €

Ginkgo je jedným z najznámejších prostriedkov na zlepšenie sústredenia, pričom je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny prípravkov určených na pamäť. Jedným z takýchto prípravkov je aj výživový doplnok WALMARK GinkoPrim MAX.

Okrem samotného ginkga sa v jeho zložení nachádza horčík, prírodná látka DMAE i magnézium. Hlavným účinkom ginkga je zachovávanie priaznivého stavu pamäti, sústredenia, ale i vnímania. Taktiež sa stará o schopnosť správneho myslenia a reči, ktoré neraz môže s pribúdajúcim vekom klesať. Ginkgo má tiež pozitívny vplyv na duševnú rovnováhu a pomôže so sústredením aj počas náročného obdobia. Za zmienku nepochybne stojí aj fakt, že blahodárne pôsobí na krvný obeh.

DMAE je prírodnou zložkou, ktorá pomôže s koncentráciou, urýchľuje proces učenia a vďaka pomerne rýchlemu účinku je obľúbená predovšetkým u študentov.

Dávkovanie

Doplnok sa užíva jedenkrát denne - jednu tabletu po jedle. Tú je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody. Pred začatím užívania by ste mali vedieť, že ide o prípravok, ktorý nie je vhodný pre osoby mladšie ako 18 rokov či tehotné a dojčiace ženy.

Skúsenosti užívateľov

„Po tom, čo som začal pociťovať počiatočné problémy s pamäťou, rozhodol som sa najskôr výrobok len otestovať. Po ročnom "testovaní" a výborných výsledkoch som už pri ňom zostal.“ Neumann

„Tento produkt užívam dlhodobo a nakoľko vidím, že moja pamäť sa výrazne zlepšuje a vyhovuje mi aj cenovo, budem si ho kupovať aj naďalej, a samozrejme ho odporúčam aj ďalším.“ Gabriela

Náš názor

Ginkgo je jedným z najznámejších voľnopredajných prípravkov určených na podporu pamäti, po ktorom často siahajú práve študenti. Pomôcť však môže aj starším ľuďom, ktorým už pozorujú problémy s pamäťou.

Navyše, obsahuje i magnézium, ktoré pôsobí ako antioxidant a spomaľuje tak proces starnutia. 

4. Lucetam 1200 mg - Aj na liečbu dyslexie

prípravok na pamäť Lucetam 1200 mg

Cena od 7 €

Účinnou látkou prípravku Lucetam je liečivo Piracetam, ktoré má výborný vplyv na funkciu mozgových buniek, zlepšuje schopnosť učenia, bdelosť, sústredenie i pamäť. Je vhodný pre zdravých ľudí, ktorí potrebujú podporiť pamäť, ale rovnako aj pre osoby trpiace rôznymi poruchami mozgovej činnosti. 

Práve pri druhej skupine ľudí prípravok dokáže pomôcť s rozličnými typmi demencie či pri strate a poškodení pamäti. Je účinný aj pri narušení kognitívnych schopností, ku ktorým došlo v dôsledku nadmerného požívania alkoholu.

Prípravok môžu užívať nielen dospelé osoby, ale aj deti pri liečbe dyslexie, teda poruche reči či problémoch s čítaním. Na tento účel prípravok poslúži aj dospelým osobám.

Dávkovanie

Zvyčajne sa liek užíva spôsobom 1-2 tablety, 1 až dvakrát denne, nezávisle na jedle. Deti užívajú jednu tabletu jeden alebo dvakrát denne, taktiež bez ohľadu na jedlo.

Skúsenosti užívateľov

„Vybrala som si ho preto, lebo som mala pocit, že veľa zabúdam. Neviem či je to psychikou alebo lucetamom, ale cítim sa istejšia a hlavne keď pracujete hlavou.Odporúčam aj pre mladšie ročníky.“ Overený zákazník

„Maximálna spokojnosť.“ Ján

Náš názor

Piracetam je liečivo patriace do skupiny nootropík, ktoré zlepšujú pamäť, koncentráciu i funkciu nervových buniek, pričom je ich účinok preukázaný klinickými skúškami. 

Aj napriek tomu, že liek sa predáva voľne, bez konzultácie s lekárom by ste ho však nemali dlhodobo užívať, keďže môže ovplyvňovať zrážanlivosť krvi.


5. ACUTIL - Vhodný aj pre starších ľudí

prípravok na pamäť ACUTIL

Cena od 12 € 

Výživový doplnok ACUTIL pozostáva z viacerých účinných látok, pričom dominujú zdraviu prospešné omega-3 mastné kyseliny. Ich nedostatok často stojí za postupným zhoršovaním pamäti, demenciou, Alzheimerovovou chorobou či depresiou. Jednou z ich základných úloh je spracovanie informácií v mozgu. 

V zložení sa taktiež nachádza i kyselina listová, ktorá vplýva na funkciu psychiky, Vitamín B12 na znižovanie únavy a vyčerpania, ale i na správne fungovanie nervového systému. Vitamín E obsiahnutý v zložení zas ochraňuje bunky pred oxidačným stresom. Nechýba ani extrakt z Gingko biloby. 

Prípravok sa veľmi dobre znáša a je obľúbený nielen u mladšej vekovej kategórie, ale aj u starších ľudí, ktorí si chcú zachovať zdravý stav pamäti a mysle.

Dávkovanie

Jedna kapsula sa užíva jedenkrát denne, po jedle alebo s jedlom. Sú vhodné aj na dlhodobé užívanie.

Skúsenosti užívateľov

„Som spokojný.“ Overený zákazník

„Vzhľadom na vek, potrebujeme si chrániť cievy, mozgové bunky.“ Štefan

Náš názor

Výživový doplnok ACUTIL má naozaj priaznivý vplyv na pamäť i schopnosť učiť sa, avšak musíme konštatovať, že efekt nie je okamžitý. Acutil teda neposlúži ako rýchly pomocník či záchrana pred skúškou, ale je skôr vhodný na dlhodobé užívanie.

Ako vybrať prípravok na pamäť a sústredenie?

Výživové doplnky na pamäť a sústredenie

Lieky na podporu pamäti bývajú označované aj za neškodné životabudiče, ktoré stavajú prevažne na bezpečnom, prírodnom zložení.

Na ľudský mozog vplývajú rôzne, pričom drvivá väčšina z nich v ňom zvyšuje prietok krvi, čím sa následne zvyšuje aj prívod kyslíka a glukózy, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie mozgu.

A čo dokážu?

 • Upravujú prenos a spracovávanie informácií.
 • Urýchľujú proces rastu neurónov i vytváranie nových prepojení v mozgu.
 • Pozitívne pôsobia na molekuly, ktoré v mozgu prenášajú informácie. 
 • Podporujú sústredenie, schopnosť pamätania si, učenia a zlepšujú pamäť.

Kombík radí

Kombík radí

Najväčší dopyt po prípravkoch na pamäť a sústredenie je v januári a v júni, teda v mesiacoch skúškového obdobia. Okrem študentov sú však tieto prípravky často vyhľadávané i staršími ľuďmi. 


Niektoré sľubujú takmer okamžité účinky, iné je potrebné brať s predstihom či dlhodobejšie, avšak nájdu sa aj také, ktoré nie sú vhodné na dlhodobé užívanie. Predtým, než teda začnete s užívaním takéhoto prípravku, si prečítajte i príbalový leták. 

5 najúčinnejších látok na podporu pamäti

Látky na podporu pamäti

1. Ginkgo Biloba

Ginkgo predstavuje najznámejší prípravok určený na zlepšenie pamäti. Rozširuje cievy a zlepšuje prekrvenie a pomáha aj pri studených rukách a nohách.

Dlhodobé užívanie prináša zlepšenie pozornosti i dlhodobej pamäti. Denná dávka by mala byť 120 – 360 mg, pričom účinky sa dostavia cca mesiac od začatia užívania. 

Ginkgo sa nemá užívať v kombinácii s liekmi určenými na zníženie zrážania krvi.


2. Guarana

Guarana je všeobecne známa vysokým obsahom katechínov a koefínu a preto býva využívaná aj ako stimulant. Zvyšuje pozornosť, pomáha prekonať únavu a vplýva aj na správne fungovanie pamäti.

Užívať by sa mala dopoludnia a denná dávka sa má pohybovať od 50 – 100 mg.


3. Piracetam

Táto látka býva častou súčasťou voľnopredajných liekov určených na pamäť. Zlepšuje prietok krvi v mozgu a dokáže pomôcť už aj pri poškodených kognitívnych funkciách, ale aj ako prevencia u osôb v staršom veku.

Denná dávka by sa mala pohybovať v rozmedzí od 1200 až 4800 mg denne. Prvé účinky možno pozorovať po uplynutí jedného mesiaca a obávať sa nemusíte ani dlhodobého užívania.

Dostaviť sa však môžu aj nežiadúce účinky, ako napríklad nespavosť, nervozita či bolesti hlavy.


4. Omega-3 mastné kyseliny

Tieto látky sa prirodzene vyskytujú v rybom oleji, avšak vzhľadom na prevažujúcu nízku konzumáciu rýb, ich dostať aj v lekárni, vo forme kapsúl. Zlepšujú prietok krvi v mozgu a spomaľujú kognitívny úpadok, ktorý môže byť spôsobený vekom.


5. Ženšen

Ženšen pozitívne vplýva na zlepšenie krvného obehu a má aj antioxidačné účinky. V spojení s ginkgo bilobou zlepšuje pamäť. Pre dosiahnutie požadovaných účinkov by ste mali denne užívať 400 mg ženšenu. 

Tip od experta

"Keď sme pozitívne naladení, sme schopní lepšie si nahrávať pamäťové stopy."


Catriona Morrison, psychologička

Chcete si zlepšiť pamäť? Robte tieto veci! 

 • Jedzte čučoriedky, červené hrozno a aspoň jedno jablko denne. 
 • Veľa si predstavujte. 
 • Doprajte si kvalitný spánok a odpočinok. 
 • Meditujte a majte dostatok pobytu na čerstvom vzduchu.
 • Čítajte.
 • Hýbte sa.
 • Buďte pozitívne naladení. 
 • Lúštite krížovky a rôzne hlavolamy. 

Tip od experta

"Antocyníny, chemické látky, ktoré dodávajú ovociu tmavé sfarbenie, sú absorbované mozgovými membránami a dokážu zlepšiť pamäť aj poznávanie.“


Profesor James Josepf z univerzity Tufts

Najčastejšie kladené otázky pri výbere prípravku na pamäť a sústredenie

1. Ako fungujú prípravky na pamäť a sústredenie?

Prípravky určené na podporu pamäti a sústredenia pozostávajú z látok, ktoré majú preukázateľný pozitívny vplyv na pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa.

V mozgu zvyšujú prietok krvi, na základe čoho dochádza k zvyšovaniu glukózy a kyslíka, teda látok, ktoré zabezpečujú správne fungovanie mozgu. 

2. Je možné užívať prípravky na pamäť a sústredenie i dlhodobo?

Niektoré prípravky sú určené na krátkodobé užívanie a po väčšine sľubujú rýchle účinky. Sú ideálne v skúškovom období, resp. vtedy, keď potrebujete do hlavy naraz "dostať" veľké množstvo učiva či akýchkoľvek iných informácií. 

Iné prípravky je zas potrebné užívať dlhodobejšie, aby ste mohli pozorovať zlepšenie pamäti.

Platí teda, že predtým než začnete s užívaním prípravku, prečítajte si aj informácie uvedené na príbalovom letáku. 

3. Majú prípravky na podporu pamäti vedľajšie účinky?

Voľnopredajné prípravky na pamäť a sústredenie majú prírodné zloženie a sú navrhnuté tak, aby ich užívanie nespôsobovalo žiadne vedľajšie účinky, resp. len minimálne. Vzhľadom na to, že obsahujú simulujúce látky ako napríklad kofeín, môžu spôsobovať problémy so spánkom, a to najmä pri užití vo večerných hodinách. 

4. Sú prípravky na pamäť a sústredenie návykové? 

Voľnopredajné lieky na pamäť a sústredenie majú prírodné zloženie a tak pri ich užívaní nehrozí riziko návyku. Pridajte vašu recenziu

avatar