ginkgo-biloba-ucinky

Ginkgo Biloga patrí medzi najstaršie druhy stromov na zemi. Jeho korene siahajú 200 až 300 miliónov rokov dozadu, vďaka čomu si vyslúžilo pomenovanie žijúca fosília. 

Pochádza z Číny, ktorá je jediným miestom, kde sa tento strom v súčasnosti prirodzene vyskytuje. Vďaka svojej vysokej odolnosti voči klimatickým zmenám a prírodným vplyvom ho však možno čoraz častejšie nájsť aj v iných kútoch sveta, kde sa pestuje najmä ako okrasný strom. 

Aj napriek tomu, že ginkgo je často označované za akýsi všeliek, najčastejšie je vyhľadávané kvôli svojim vynikajúcim účinkom na pamäť. Aké sú ale jeho ďalšie účinky? A vôbec, funguje? 

Prečítajte si naše osobné skúsenosti s prípravkom GS Ginkgo 60 PREMIUM. Prinášame vám tiež všetko podstatné, čo by ste o ginkgu mali vedieť ešte pred tým, než sa rozhodnete užívať ho. 

Čo je ginkgo a kde sa vzalo? 

Ginkgo biloba - jeden spomedzi najstarších druhov stromov, sa na zemi vyskytoval už v prvohorách, pričom jeho výskyt vrcholil v období druhohôr.  

Obdobie treťohôr mu až tak neprialo a kvôli masívnemu ochladeniu jeho výskyt výrazne klesol. Skameneliny tohto stromu sa objavili v Ázii, Severnej Amerike, Európe, ale aj v Grónsku (1).

V súčasnosti sa prirodzene vyskytuje už iba v Číne (kde je doteraz posvätný) na malom území pohoria Tianmu Shan, no možno ho nájsť aj v iných krajinách sveta, kde je pestované predovšetkým ako okrasný strom. Ginkgo biloba rastie aj v našich končinách, napríklad v meste Humenné, v Sudcovciach v okrese Krupina či v Lučenci. 

Ginkgo predstavuje dlhoveký strom, ktorý sa môže dožiť až 1000 a viac rokov. Podľa vedcov z univerzity of North Texas tajomstvo jeho dlhovekosti spočíva v tom, že ginkgo nemá vopred určený program starnutia a počas celého svojho života si zachováva zdravý obranný systém.

Stromy ginkga dokážu produkovať obranné chemikálie, antioxidanty, rastlinné hormóny a antimikrobiálne látky, ktoré bojujú proti suchu, vplyvu patogénov či rôznych negatívnych faktorov životného prostredia (2).

Ginkgo bolo dokonca prvým stromom v Nagasaki a Hiroshime, ktorému po atómových útokoch začali rásť listy. Vďaka tomu je od tej doby považovaný za symbol nádeje. 

Vzhľadom na svoju naozaj dávnu históriu sa ginkgo začalo na liečivé účinky používať pomerne neskoro, v 90. rokoch minulého storočia. 

Ako vyzerá ginkgo?

Ginkgo má veľmi špecifický vzhľad a prakticky je nemožné pomýliť si ho s nejakým iným stromom. A podľa čoho ho spoznať?

Tento urastený strom dorastá až do výšky okolo 39 metrov. Má kužeľovitú korunu, ktorú tvoria konáre vytvárajúce ostrý uhol. Kôra má hnedosivú až tmavohnedú farbu a je sieťovito popraskaná. 

Listy ginkga majú vejárovitý tvar a rastú na dlhých výhonkoch. Ich farba sa mení v závislosti od práve prebiehajúceho ročného obdobia. V jari sú svetlozelené, v lete postupné tmavnú a na jeseň žltnú. Aj keď sa v súvislosti s ginkgom zvyčajne hovorí o listoch, nejde však o listy v pravom zmysle slova, ale skôr o špecifický tvar ihličia. 

Ginkgo biloba listy

Listy ginkga majú vejárovitý tvar. 

Ginkgo patrí medzi dvojdomé rastliny. Samčie stromy v jari kvitnú a samičie stromy zas v jeseni vytvárajú žltohnedé plody, ktoré sa svojou veľkosťou a tvarom podobajú čerešniam. V ich vnútri sa taktiež nachádza kôstka. 

Plody sú považované za jedlé, a to aj napriek ich výraznému zápachu po dozretí. Zvyknú sa namáčať v slanej vode a následne vyprážať. Takúto delikatesu bežne dostanete na čínskych či japonských trhoch. 

Ginkgo biloba plody

Plody ginkga pripomínajú svojou veľkosťou a tvarom čerešne. 

Aké účinné látky obsahuje ginkgo dvojlaločné?

Ginkgo biloba je strom doslova nabitý množstvom účinných látok. Obsahuje až okolo 60 dôležitých zložiek. K tým najvýznamnejším patria: 

 • Ginkolidy - Pod týmto označením sa skrývajú špecifické látky, ktoré sú typické len pre ginkgo dvojlaločné, ako napríklad ginkgolid či ginkgetín.  
 • Flavonoidy (amentoflavon, kamferol, kvercetín, ginkgetin, sekvoiaflavon, bilobetin )  - predstavujú rastlinné pigmenty, ktoré v ríši rastlín plnia rozličné úlohy. Majú na svedomí sfarbenie ovocia, zeleniny či kvetov. Ochraňujú rastliny pred bylinožravcami, ale aj pred ultrafialovým žiarením. 
 • Mastné a organické kyseliny - Pre ľudský organizmus neoceniteľné. 
 • Minerály a vitamíny - Z vitamínov má v ginkgu svoje zastúpenie áčko, béčko i céčko. Ginkgo tiež obsahuje aj minerály, ako horčík, draslík, fosfor či vápnik.   
 • Ďalšie látky - Ginkgo ďalej obsahuje aj bielkoviny, lipidy, škrob či anthocyanín. 

Z hľadiska liečivých účinkov majú najväčší význam najmä listy a plody ginkga.

V listoch ginkga sa nachádzajú fenoly, flavonoidy a ginkolidy. 

Plody ginkga obsahujú ginkolidy, vitamíny, minerály, škrob, lipidy i mastné kyseliny. 

Ginkgo a jeho najznámejšie účinky

Ginkgo a jeho účinky pozná veľmi dôverne nejeden študent. Ginkgo je totiž tá najznámejšia rastlina na pamäť, ktorej extrakt možno nájsť v množstve výživových doplnkov určených na podporu sústredenia, koncentrácie a zapamätávania si. 

Okrem tohto účinku sa však ginkgo biloba môže pochváliť aj dalšími pozitívnymi vplyvmi na zdravie. 

 • Podpora pamäti, sústredenia a vitality

Ginkgo podporuje nervový systém i mentálne zdravie. 

Zlepšuje činnosť mozgových buniek, podporuje pamäť a zlepšuje jej výkonnosť, pozitívne vplýva na schopnosť sústredenia a učenia sa. 

Okrem študentov je veľmi často odporúčané aj dôchodcom, keďže pomáha podporovať psychickú sviežosť a dodáva vitalitu. Využíva sa aj ako podporný prostriedok pri liečbe Alzheimerovej choroby. 

 • Podpora kardiovaskulárneho systému

Ginkgo zlepšuje stav krvných kapilár a ciev, vďaka čomu môže slúžiť aj ako prevencia pred mozgovou príhodou alebo infarktom. 

Ginkgo pozitívne vplýva aj na prekrvenie končatín, pomáha so studenými nohami a rukami, ale aj pri pocite tzv. ťažkých nôh. 

 • Zvýšenie libida

Ginkgo možno označiť aj za veľmi účinné afrodiziakum. Na tomto jeho účinku sa podieľajú látky ako nodradrenalín, acetylcholín či dopamín, ktorých tvorbu ginkgo podporuje. 

Zvýšením týchto látok v tele sa zvyšuje aj sexuálna túžba a vzrušenie. Pravidelné užívanie ginkga tak môže pomôcť aj pri poruchách potencie a erekcie u mužov. 

 • Detoxikačné a antioxidačné účinky

Ginkgo má antioxidačné účinky, teda chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov

Okrem toho tiež dokáže poslúžiť ako nástroj na detoxikáciu a očistu tela. Obzvlášť účinný je pri očiste pečene či obličiek (3).

účinky ginkgo biloba

Môže mať užívanie ginkga vedľajšie účinky? Pre koho nie je vhodné? 

Ginkgo biloba je síce účinná látka pochádzajúca z prírody, no aj napriek tomu nie je vhodná pre každého. Dokonca, v istých prípadoch môže byť nebezpečná a ohroziť život. 

 • Pozor pri problémoch so zrážanlivosťou krvi

Obzvlášť opatrné by mali byť osoby s poruchami zrážanlivosti krvi, ako aj osoby so zvýšenou krvácavosťou, ktoré by ginkgo nemali užívať. 

Ginkgo obsahuje látku ginkolid, ktorá je blokátorom faktoru aktivujúceho krvné doštičky. Aj preto sa ginkgo neodporúča kombinovať s antitrombotikami a s antikoagulanciami - liekmi, ktoré spomaľujú zrážanie krvi. V prípade úrazu či krvácania by mohol byť ohrozený život človeka. 

 • Na pozore by mali byť aj ľudia s epilepsiou

Pokiaľ trpíte epilepsiou, užívanie ginkga je potrebné vopred konzultovať s lekárom. 

 • Ginkgu by sa mali vyhýbať aj tehotné ženy

Ginkgo by nemali užívať ani tehotné ženy. Užívanie by totiž mohlo spôsobiť predĺženie doby krvácania po pôrode. 

 • Možné alergické reakcie

Tak, ako pri iných výživových doplnkoch na prírodnej báze, tak aj pri ginkgu hrozia možné alergické reakcie z dôvodu precitlivenosti na niektorú zložku. Objaviť sa môže začervenanie, svrbenie, opuch a v závažnejších prípadoch aj problémy s dýchaním. 

Ginkgo biloba a jeho formy: Ktorá je najlepšia?

Na súčasnom trhu nájdete ginkgo v rôznej podobe - čaj, kvapky, tinktúry, tablety či kapsule. Ktorá forma je tá najlepšia? 

 • Ginkgo biloba čaj

Ginkgo je veľmi častou súčasťou rôznych čajových zmesí určených na zníženie únavy či podporu vitality, ale možno ho dostať aj bez iných pridaných látok, teda len čisté ginkgo. 

Účinky čaju z ginkga možno pozorovať až po dlhodobejšej, pravidelnej konzumácii. 

 • Kvapky a rôzne tinktúry s obsahom ginkga

Na trhu nájdete aj bylinné kvapky či tinktúry obsahujúce ginkgo, ktoré najčastejšie vznikajú liehovým výluhom sušených listov. Obsah liehu, resp. alkoholu však nemusí vyhovovať každému. 

 • Tablety a kapsule s obsahom ginkga

Tablety a kapsule s obsahom ginkga predstavujú najjednoduchšiu a zároveň aj najčastejšie vyhľadávanú formu ginkga. 

Spravidla ponúkajú veľmi dobrú dávku ginkga, jednoduché užívanie či iné zdraviu prospešné látky navyše. 

Prečítajte si naše skúsenosti s ginkgom v nasledujúcej recenzii prípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM


Recenzia a skúsenosti: GS Ginkgo 60 PREMIUM

GS Ginkgo 60 PREMIUM recenzia skúsenosti

 O produkte

Výživový doplnok GS Ginkgo 60 PREMIUM je prípravok na prírodnej báze, podporujúci pamäť, sústredenie, ale aj prekrvenie tela.

Kým niektoré prípravky s obsahom ginkga pozostávajú len zo samotného ginkga, výživový doplnok od spoločnosti GS obsahuje aj iné látky - hloh obyčajný, horčík a gotu kola. Táto kombinácia ešte viac podporuje účinky ginkga. 

Prípravok GS Ginkgo 60 PREMIUM je vhodný jednak pre študentov, ktorí potrebujú "nakopnúť" do učenia a pomôcť so sústredením. Ďalej sú tu seniori, ktorým užívanie ginkga môže priniesť vitalitu a podporiť pamäť. Rovnako môže ginkgo pomôcť aj ľudom s Alzheimerovou chorobou. 

Ak vás trápia večne studené ruky a nohy, ginkgo môže byť vhodnou voľbou aj pre vás. 

Aké účinky prípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM uvádza výrobca?

 • Podpora krátkodobej a dlhodobej pamäti
 • Podpora sústredenia
 • Podpora psychickej a duševnej výkonnosti
 • Pomoc pri pocite studených nôh a rúk
GS Ginkgo 60 PREMIUM balenie

Zvýhodnené balenie s 50% navyše. 

GS Ginkgo 60 PREMIUM účinky

Prípravok podporuje pamäť, sústredenie a prekrvenie. 

  Zloženie GS Ginkgo 60 Premium 

Výživový doplnok GS Ginkgo 60 Premium tvoria 4 účinné látky - extrakt z mladých lístkov ginkgo biloba, hloh obyčajný, gotu kola (alebo aj pupočník ázijský) a minerál horčík. 

Extrakt z mladých lístkov ginkgo biloba (60 mg v jednej tablete)

V jednej tablete GS Ginkga 60 PREMIUM sa nachádza 60 mg štandardizovaného extraktu z mladých lístkov ginkga. Ten sa získava špeciálnou technológiou, ktorá zaručuje vysoké množstvo účinných látok v tablete. 

K účinkom ginkga patrí zlepšenie pamäti, sústredenia a schopnosti učiť sa. Podporuje tiež krvný obeh, a chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Hloch obyčajný (20 mg v jednej tablete)

Hloch obyčajný je bohatý na rôzne cenné látky. Obsahuje flavonoidy, triesloviny, saponíny, aminopuríny a vitamíny B a C. Svojim zložením priaznivo vplýva na krvný obeh, podporuje imunitu, dokáže si poradiť s nespavosťou a stresom, zmierňuje tiež menštruačné bolesti či príznaky klimatéria.

Gotu kola (20 mg v jednej tablete)

Veľmi silný, účinný antioxidant, ktorý má prizápalové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Je považovaný za symbol dlhovekosti. 

Detoxikuje telo, pôsobí proti zápalom, urýchľuje hojenie rán. Priaznivo vplýva na stav pokožky i stav vlasov. 

Horčík (150 mg v jednej tablete)

Magnézium, alebo aj horčík, sa v ľudskom tele podieľa na množstve procesov. Pôsobí na nervovú sústavu, pomáha redukovať stres, nervozitu či bolesti hlavy. 

Uvoľňuje svalové sťahy, znižuje krvný tlak, ale aj inzulínovú rezistenciu.  

zloženie GS Ginkgo 60 PREMIUM

Okre ginkga prípravok obsahuje ďalšie tri účinné zložky. 

GS Ginkgo 60 PREMIUM zloženie

Zloženie tvorí ginkgo biloba, gotu kola, hloh obyčajný a horčík. 

  GS Ginkgo 60 PREMIUM: Pre koho nie je vhodný? + Dávkovanie

Prípravok je dostupný vo forme menších tmavočervených tabliet, ktoré sa vzhľadom na svoju veľkosť pohodlne prehĺtajú. Denne sa užíva jedna tableta, ideálne súčasne s jedlom.

Pre koho nie je GS Ginkgo 60 PREMIUM vhodné? 

 • Deti
 • Tehotné, dojčiace ženy
 • Ľudí s alergiou na niektorú zložku
 • Osoby s problémami so zrážanlivosťou krvi
 • Osoby s epilepsiou

Môže mať užívanie Ginkga 60 PREMIUM nejaké vedľajšie účinky?

Užívanie Ginkga môže spôsobiť viacero vedľajších účinkov, o ktorých sme sa zmienili už vyššie - od rôznych alergických reakcií až po vážne problémy v prípade zlej zrážanlivosti krvi. 

GS Ginkgo 60 PREMIUM dávkovanie

Odporúčaná denná dávka je jedna tableta. 

GS Ginkgo 60 PREMIUM veľkosť tabliet

Tablety sú menšie a ľahko sa prehĺtajú. 

  Cena

Balenie 40 + 20 tabliet (50 % navyše) sa aktuálne predáva za sumu 7,50 €. 

Zakúpiť si ale možno i cenovo výhodnejšie balenie s obsahom 60 + 30 tabliet za 8,50 €.  

GS Ginkgo 60 PREMIUM tablety

Prípravok nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy, ľudí s problémami so zrážanlivosťou krvi či ľudí s epilepsiou. 

Výhody a nevýhody prípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM

Výhody

 • okrem ginkga obsahuje i hloh, horčík a gotu gola 
 • podpora krátkodobej i dlhodobej pamäti
 • podporuje sústredenie
 • pomoc pri studených nohách a rukách
 • obzvlášť vhodný pre seniorov
 • prijateľná cena

Nevýhody

 • možné vedľajšie účinky
GS Ginkgo 60 PREMIUM recenzia

 Celkové hodnotenie prípravku GS Ginkgo 60 PREMIUM

Výživový doplnok GS Ginkgo 60 PREMIUM na zlepšenie pamäti ocení počas náročného obdobia skúšok každý študent, ale napríklad aj dôchodca pre zachovanie mentálnej sviežosti. 

Plusom tohto doplnku je unikátne zloženie, ktoré okrem ginkga pozostáva aj z ďalších troch zdraviu prospešných látok, ktoré vhodne dopĺňajú celkové zloženie. 

Pravidelné užívanie doplnku podporuje sústredenie, krátkodobú i dlhodobú pamäť, zlepšuje duševnú i psychickú výkonnosť a pomáha aj pri studených rukách a nohách.

Aj napriek priaznivým účinkom i prírodnému charakteru, je potrebné byť pri užívaní ginkga opatrní.

Pokiaľ ide o zdravého jedinca bez akýchkoľvek zdravotných komplikácií, ginkgo mu nemá ako uškodiť. Pozor by si ale mali dať ľudia s nejakým zdravotným problém, obzvlášť s poruchami zrážanlivosti krvi či epilepsiou, ktorí by gingo nemali užívať. 

Opatrnosť nie je na škodu aj v prípade, že užívate nejaké lieky, ktoré by sa mohli vzájomne ovplyvňovať s ginkgom. Vždy je preto vhodné poradiť sa o užívaní výživového doplnku vopred s lekárom. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar