20 jednoduchých tipov, ako sa zbaviť mravcov raz a navždy

Prichádzajúca jar teší nejedného z nás. Po dlhej zime sa príroda prebúdza a spolu s ňou aj jej drobní obyvatelia, mravce. Kde je jeden mravec, s veľkou pravdepodobnosťou ich tam bude niekoľko tisíc. V prírode to samozrejme nikomu neprekáža, ale problémy a nepríjemnosti začínajú, keď sa tieto spoločenské tvory objavia vo vašej domácnosti.

Ako sa zbaviť mravcov

Nie je to síce koniec sveta, no treba rýchlo a šikovne zakročiť. Mravce sa totiž na výprave za potravou dostanú úplne všade, lozia v záhradkách a najmä v kuchyni. Každý si určite vie vybaviť karavánu mravcov usilovne pochodujúcu skrz kuchyňu, popod chladničku a do špajzy, ktorá je rajom pre tieto húževnaté stvorenia.

Mravce sa rozmnožujú extrémne rýchlo a hniezda si dokážu vytvoriť prakticky kdekoľvek, či už v múke, v zabudnutých časopisoch alebo chlebníku. Ako tomuto predísť, resp. ako proti takejto armáde bojovať?

Máme pre vás 20 účinných rád, ktoré vás zbavia neželaných hostí prirodzeným a bezpečným spôsobom bez použitia chemikálií. Navyše, väčšinu týchto prostriedkov máte určite bežne v domácnosti.

1. Soľ

Pravdepodobne neexistuje domácnosť, v ktorej by ste nenašli obyčajnú kuchynskú soľ. Síce najdostupnejší prostriedok, vyžaduje však štipku trpezlivosti a pravidelné sypanie soli do škár, odkiaľ vyliezajú, na prahy a parapety, pokiaľ úplne nevymiznú.

2. Ocot

Veľmi účinným prostriedkom pomoci v boji proti mravcom je aj samotný ocot, ktorý sa nájde asi tiež v každej domácnosti. Ocot mravce priam neznášajú. Miesta, kde sa mravce vyskytujú a kadiaľ mravce chodia pravidelne, pretierajte roztokom vody a octu v pomere 50:50. Môžete tak robiť aj čistým octom, keďže platí, že čím väčšia koncentrácia o to lepší výsledok. Nevýhodou je však štipľavý zápach octu.

Ocot proti mravcom

Ocot je výborný dezinfekčný prostriedok, ktorý má široké využitie. Výborne poslúži aj proti mravcom.

3. Kypriaci prášok

Veľmi jednoduché a dostupné riešenie problémov s mravcami. Kypriacim práškom posypete miesta, odkiaľ vyliezajú, a cestičky, ktoré využívajú. Pre lepší efekt môžete do kypriaceho prášku pridať pálivé kajanské korenie.

4. Čierne a kajenské korenie

Zdá sa, že nakoľko majú mravce veľmi vyvinutý čuch, vnímajú vôňu korenia ako dráždivú a tak jedným zo spôsobov ako sa ich zbaviť, je použitie mletého čierneho alebo kajenského korenia. Tento prostriedok je úplne prirodzený a bezpečný.

Soľ a korenie sú účinné proti mravcom

Soľ, škorica, kajenské korenie či kypriaci prášok sú účinným prírodným prostriedkom, ako sa zbaviť mravcov.

5. Cukrová voda

V mnohých prípadoch sa osvedčila špongia navlhčená cukrovou vodou. Po kuchyni rozmiestnite zopár takýchto špongií. Mravce nedokážu odolať sladkému vábeniu. Špongiu s mravcami vám potom stačí už len zlikvidovať.

6. Čistič na sklo, tekutý čistiaci prostriedok, mydlo na ruky

Svoje obydlie môžete pred nepozvanými hosťami ochrániť aj kombináciou čističa na sklo a tekutého čistiaceho prostriedku alebo saponátu v rozstrekovači. Kombinácia týchto prostriedkov odstráni vonnú feromónovú stopu, ktorú mravce zanechávajú pri chôdzi. Prostriedok nastriekajte na miesta, kde sa mravce zhromažďujú, na ich cestičky, ktoré využívajú, prípadne na miesta, kde do obydlia vstupujú.

Pokiaľ vám vôňa čističa na sklo prekáža, feromónovú stopu dokáže odstrániť aj mydlová voda akéhokoľvek druhu. Opäť použite na miestach, kde mravce vstupujú do príbytku. Bez feromónových trás, ktoré mravce nasledujú, totiž nedokážu navzájom komunikovať.

7. Mäta 

Mäta je prírodným odpudzovačom hmyzu, ktorý je veľmi účinný pri odpudzovaní mravcov ako aj iného hmyzu, napr. komárov. Zmes 10 až 20 kvapiek éterického oleja mäty priepornej zmiešajte s dvoma šálkami vody a nastriekajte okolo prahov a okien domu. Nastriekanú zmes nechajte uschnúť. Záhradku si pred mravcami ochránite nasadením pár kríčkov mäty priepornej.

Mäta proti mravcom

Mäta je účinná pri odpudzovaní mravcov aj komárov, navyše, príjemne rozvoniava.

8. Zeler

Vynikajúcim odpudzovačom je aj zeler. Zeler nakrájajte na menšie kúsky, osoľte a posypte škoricou a recept proti mravcom je hotový. Takto pripravená „dobrota“ vás mravcov zbaví za pár dní. Soľ totiž vytiahne zo zeleru vodu, ktorá je v kombinácii so škoricou pre mravce aromatickou bombou.

9. Čajovníkový olej

Olej z čajovníka odpudzuje a zabíja mravce. Účinnú zmes pripravíte zmiešaním 5 až 10 kvapiek čajovníkového oleja s dvoma šálkami vody. Na aplikáciu použite rozprašovač. Pokiaľ by vám vôňa prekážala, bola príliš silná, skúste do zmesi primiešať aj mätu priepornú.

10. Droždie

Pomôcť vám môže aj roztok s droždím, ktorý si pripravíte rozpustením 2 lyžičiek droždia a 1 lyžičky cukru v 500 ml vody. Takto pripravený roztok rozlejte po plochých misiek a rozmiestnite po dome alebo byte. Mravce tejto pochúťke nebudú vedieť odolať. Roztok im potom začne v tráviacom ústrojenstve kysnúť.

11. Mentolová zubná pasta

Pokiaľ vám je známe miesto, odkiaľ mravce do vášho príbytku prenikajú, vyplňte tieto škáry a otvory zubnou pastou. Opäť to bude vôňa, v tomto prípade silná vôňa mentolu, ktorá mravce z vášho príbytku vypudí.

Zubná pasta na mravce

Zubná pasta výborne poslúži aj na odpudenie mravcov. 

12. Vriaca voda

Vriaca voda sa ukázala ako veľmi efektívna pri zničení samotného mraveniska. Pokiaľ si v záhrade všimnete diery, do ktorých mravce vchádzajú a z ktorých vychádzajú, nalejte do nich vriacu vodu. To účinne a okamžite vyhubí veľké množstvo mravcov. Mraveniská sa môžu zdať malé, ale kolónie pod nimi sú rozsiahle.

13. Škorica

Zistilo sa, že prenikavá aróma škorice je efektívnym repelentom. Na odpudenie mravcov môžete použiť práškovú škoricu posypaním miest, kde sa mravce vyskytujú alebo esenciálny olej zo škorice. Zlúčeniny v esenciálnom oleji zo škorice sú efektívne jednak pri odpudzovaní ako aj usmrcovaní mravcov. Nechajte vatové guličky nasiaknuť olejom a rozmiestnite ich na miestach, kde ste mravce zazreli.

14. Kávová usadenina

Účinným prostriedkom na odstránenie problémov s mravcami je aj kávová usadenina. Posypte ňou miesta, ktoré sú lákadlom pre mravce, ako napr. misky s jedlom domácich miláčikov alebo v okolí rastlín a kvetov, ktoré sú týmito tvormi pustošené, prípadne sypte kávovú usadeninu priamo na ne. Vhodným miestom je opäť aj parapeta a prahy dverí.

Káva proti mravcom

Vypite si v kľude kávičku a kávovú usadeninu, ktorá vám ostane, použite ako zbraň proti mravcom.

15. Citrusové plody

Mravce sú odpudzované aj citrónovou šťavou a pastou z pomarančových šupiek a vody. Pastu z pomarančov si jednoducho pripravíte v mixéri. Aplikácia je tiež veľmi jednoduchá, stačí naniesť pastu alebo šťavu na miesta ich najčastejšieho výskytu a na miesta, ktorými sa ku vám do domácnosti dostávajú.

16. Neemový (nimbový) olej

Neemový olej je extraktom získaným z indického stromu Nimba. V ajurvéde je už od nepamäti známy pre svoje antiseptické, antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové pôsobenie na nedokonalosti a ťažkosti kože vrátane akné. Má špecifickú silnú vôňu, ktorá pomáha mravce odpudzovať. Najvhodnejšie je používať jeho nezriedené podoby.

17. Lepiaca páska

Extrémne jednoduchým a nápaditým riešením ako mravcom zabrániť v brázdení vašej domácnosti je aj lepiaca páska. Jej umiestnením napríklad v miestach, kde mravce prenikajú do obydlia, znemožníte mravcom prekročiť prah vašej domácnost.

Lepiaca páska na mravce

Máte doma obyčajnú lepiacu pásku? Použite ju proti mravcom lepiacou stranou nahor! 

18. Krieda

Mravcom zahatíte cestu k potrave vo vašom obydlí aj obyčajnou kriedou. Uhličitan vápenatý obsiahnutý v kriede preukázateľne mravce odpudzuje. Stačí ak kriedový prášok nasypete na vstupné miesta a máte vystarané.

19. Kremelina (Diatomická zemina)

Kremelina je prirodzene sa vyskytujúca mäkká, kremičitá, sedimentárna hornina, ktorá sa ľahko štiepi na jemný prášok. Má širokú škálu použitia. Kremelina nie je jed. Zabíja mravce a iný hmyz tým, že absorbuje oleje z ich kostry a tým ich vysušuje. Vyhnite sa však vdychovaniu kremeliny a dotyku s pokožkou, nakoľko je dráždivá. Pri hubení mravcov postupujte podľa návodu alebo aplikujte prášok všade, kde vidíte mravce.

20. Kyselina boritá

Kyselina boritá je druhom jedu, ktorý sa osvedčil ako vhodný prostriedok ničenia mravcov. Naruší ich vonkajší pancier, poškodí žalúdok, dehydruje a sterilizuje samičky, ktoré s ňou prídu do kontaktu.

Počas práce s kyselinou boritou je veľmi dôležité ju držať mimo dosah domácich zvierat a detí a pri práci s ňou používať rukavice. Roztok si pripravíte zmiešaním 1/2 čajovej lyžičky kyseliny boritej, 8 čajových lyžičiek cukru a 1 šálky teplej vody. Roztok miešate, kým sa cukor a kyselina boritá úplne nerozpustia. Takto pripraveným roztokom nasýtite vatové guličky a umiestnite ich na miesta, kde ste mravce spozorovali.

Nepodceňujte prevenciu - eliminujte ich zdroj potravy

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť mravcov, je byť o dva kroky vpred. Dobrou prevenciou je eliminovať potenciálne zdroje potravy. Dbajte o to, aby bolo jedlo pevne uzavreté v nádobách alebo plastových vreckách. Majte na pamäti, že mravce sú priťahované sladkou vôňou a môžu byť priťahované aj krmivom pre domáce zvieratá. Akonáhle váš domáci miláčik skončí konzumáciu, misky na potravu opláchnite, aby ste odstránili vôňu jedla.

Profesionálna dezinsekcia

Ak si s mravcami nedokážete poradiť svojpomocne, na rad prichádzajú profesionáli.

Čo ak nič nezabralo?

V prípade, ak z nejakého dôvodu ani jeden z prírodných spôsobov boja proti mravcom nezabral, môžete siahnuť po pesticídoch a komerčných prípravkoch špeciálne určených pre tieto účely.

Dostať mravce pod kontrolu vám pomôžu netoxické komerčné repelenty alebo pasce s návnadami. Na trhu je tiež veľa efektívnych chemických prípravkov, ktoré si dokonale poradia s mravcami aj iným hmyzom. Treba si však dávať pozor, aby sa vám nedostali do dýchacích ciest ani na sliznicu.

Ak už naozaj všetko zlyhá a vy si nedokážete svojpomocne poradiť, môže vám pomôcť profesionál. Pri výbere zvoľte profesionálnu firmu, ktorá vykonáva dezinsekciu pomocou čo najmenej toxických výrobkov. Predtým ako si u niekoho tieto služby objednáte, spýtajte sa ich, aké látky zvyčajne používajú.

Veľa šťastia v boji s mravcami!

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar