Vysoký krvný tlak: Prevenciou proti tichému zabijakovi

Merač krvného tlaku




Mnoho ľudí trpí vysokým krvným tlakom bez toho, aby o tom vedeli. To, že nemá jasné a bolestivé symptómy, však neznamená, že nie je nebezpečný. Vysoký krvný tlak, alebo hypertenzia, je často chronický stav, ktorý pôsobí ničivo na vaše cievy, zvyšuje riziko infarktu, mŕtvice a mnoho ďalších zdravotných problémov

Kardiovaskulárne ochorenia sú na Slovensku príčinou až 47% úmrtí mužov a 60% žien. Počet pacientov stále stúpa spolu so starnutím populácie. Dôvodom častých ochorení, ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom je, vo väčšine prípadov, neskoré diagnostikovanie a nedostatočná prevencia.

Optimálny krvný tlak

Srdce pracuje ako „pumpa“ - poháňa krv do celého tela. Krvou sa do všetkých orgánov a končatín privádza kyslík a živiny a odvádzajú sa toxické látky a oxid uhličitý. Aby tento transport fungoval správne, je dôležitý optimálny krvný tlak.

Prvé číslo, ktoré sa ukáže na displeji tlakomera po zmeraní tlaku, znamená systolický tlak, ktorý vzniká v prvej fáze činnosti srdca – pri jeho stiahnutí. Znamená to silu, ktorou srdce vypudí krv do cievneho riečišťa cez aortu. Druhé číslo znázorňuje tzv. diastolický tlak. Ten vzniká v druhej fáze srdcovej činnosti, keď sa srdečný sval uvoľní a plní sa krvou.

Normálna hodnota krvného tlaku zdravého človeka je 120/80 mmHg.

Okrem toho, že sa krvný tlak mení pod vplyvom zdravotného stavu človeka, kolíše počas dňa podľa toho, akú ťažkú prácu vykonávate. Počas spánku je najnižší, srdce sa stiahne 60 - 90x. Počas dňa stúpa podľa toho, aký intenzívny pohyb vykonávate.

Meranie krvného tlaku

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?

Existuje primárna a sekundárna hypertenzia. Vo väčšine prípadov, keď ide primárnu hypertenziu, nie je možné zistiť príčinu, teda je ťažké nájsť metódu liečby. Často je príčinou dedičnosť. Riziko hypertenzie stúpa s pribúdajúcim vekom.

Sekundárny vysoký tlak je príznakom choroby, zmien vnútorných orgánov, alebo môže byť následkom zlej životosprávy. 

Najčastejšou príčinou vysokého krvného tlaku býva depresia a stres. Pocity úzkosti, strachu a nervozity s krvným tlakom priamo súvisia. Stres vyvoláva v tele poplachovú reakciu, ktorá má za následok zvýšené prekrvenie svalstva a zrýchlenie srdcovej frekvencie. Zvýšenie krvného tlaku môže stres vyvolať aj u ľudí, ktorí sa už liečia na hypertenziu. Psychika zohráva dôležitú úlohu pri liečení akéhokoľvek ochorenia, preto treba svojej duši venovať veľkú pozornosť a naučiť sa zvládať aj náročné situácie pokojne.

Ďalšou častou príčinou hypertenzie je obezita. V tomto prípade musí srdce vyvinúť oveľa väčšiu námahu, aby sa krv dostala do celého tela cez zúžené a upchaté cievy.

Cievy môže zúžiť aj nikotín z cigariet, ak máte problémy s krvným tlakom, jednoznačne vám odporúčame prestať fajčiť.

Nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok môže byť príčinou, ale aj následkom vysokého krvného tlaku.

Stres je častou príčinou vysokého krvného tlaku

Príznaky vysokého krvného tlaku

Vysoký krvný tlak sa nazýva tichým zabijakom preto, že jeho príznaky nemusíte ani pocítiť. Môžu sa však objaviť bolesti hlavy, závrat či krvácanie z nosa. Tieto príznaky zrejme znamenajú, že hodnoty krvného tlaku stúpli do extrémnej výšky treba vyhľadať lekársku pomoc. Hodnota systolického tlaku, ktorá si vyžaduje lekárske ošetrenie, je 180.

Okrem týchto príznakov sa môže objaviť hučanie v ušiach, vnímanie pískanie či pukania, bolesti na hrudi alebo zhoršené videnie. Pri dlhodobo zvýšenom krvnom tlaku sa môžu prejaviť poruchy spánku a únava.

Jedným z príznakom vysokého krvného tlaku môže byť aj bolesť hlavy

Ako sa chrániť pred vysokým krvným tlakom?

Skôr, ako siahnete po liekoch, znižujúcich krvný tlak, zamyslite sa, či by pre vás nebola prospešnejšia zmena životosprávy. Zdravá strava a dostatok pohybu vás ochráni aj pred mnohými ďalšími zdravotnými komplikáciami, ktoré sa časom môžu dostaviť. Ak trpíte nadváhou, skúste schudnúť, zbavte sa zlozvykov, ako je fajčenie či pitie alkoholu vo veľkom množstve. 

Zmena jedálnička

Zmena životného štýlu môže začať práve vo vašom jedálničku. Odporúčame vám doňho zaradiť tieto potraviny:

  • jablká, banány, pomaranče, grepy – ovocie, plné vitamínov, draslík v banánoch a grepe potrebujete pre správnu činnosť srdca;
  • brokolica a mrkva;
  • cibuľa – znižuje obsah tuku v krvi, rozpúšťa krvné zrazeniny;
  • cesnak – overený „ľudový“ liek na vysoký krvný tlak;
  • zeler – má široké spektrum blahodarných účinkov na zdravie;
  • obilné vločky – obsahujú veľa vlákniny a pomáhajú pri redukcii hmotnosti;
  • hnedá ryža, celozrnné cestoviny a pečivo;
  • pohánka – zvyšuje pružnosť ciev a má protirakovinové účinky;
  • tučné ryby, bohaté na omega-3 mastné kyseliny, pôsobia priaznivo na srdce a cievy, riedia krv;
  • jogurt, kefír – potraviny s obsahom probiotických kultúr;
  • čokoláda s vysokým obsahom kakaa;
  • orechy – obsahujú zdravé tuky, draslík a horčík;
  • strukoviny – sú zdrojom vlákniny, minerálov a bielkovín.
Proti vysokému krvnému tlaku sa dá chrániť zmenou stravy

Ak sa k ozdraveniu jedálnička pridá dostatok pohybu, znížite riziko vysokého krvného tlaku na minimum. Odborníci odporúčajú aspoň 30 minút dynamického cvičenia 5 – 7 dní v týždni. Postačí napríklad svižnejšia prechádzka alebo výbeh

Akýkoľvek pohyb, aj predchádzka, je pri vysokom krvnom tlaku dobrý

Preventívna prehliadka u lekára

Ďalším potrebným opatrením v prevencii vysokého krvného tlaku, ale aj ďalších možných ochorení, je pravidelná preventívna prehliadka u všeobecného lekára. Meranie krvného tlaku je súčasťou prehliadky. Podľa nameraných hodnôt je môže lekár odhaliť a liečiť ochorenie v počiatočnom štádiu. Keďže vysoký tlak spočiatku nemusíte cítiť, nezanedbávajte pravidelnú prehliadku.

Preventívna prehliadka u lekára

U niektorých pacientov sa objavuje tzv. syndróm bieleho plášťa. Znamená to nervozitu, ktorú pociťujete pri návšteve lekára. Tá niekedy spôsobuje zvýšený tlak.

Krvný tlak je ovplyvnený mnohými ďalšími faktormi, napríklad polohou tela, časťou dňa, ale aj psychickým stavom. Preto je lepšie ho kontrolovať aj v domácom prostredí, kde sa cítite pokojne.

Našťastie, moderné digitálne tlakomery sú schopné merať takmer rovnako presne ako tie lekárske. Ak ste sa rozhodli pre pravidelné meranie tlaku u vás doma, s pomocou tlakomera, pre čo najpresnejší výsledok je potrebné dodržovať niekoľko zásad:

1. Pol hodiny pred meraním nešportujte a nevykonávajte žiadnu fyzicky náročnú aktivitu.

2. Nekonzumujte alkohol, kávu ani veľké množstvo jedla, mohlo by to ovplyvniť výsledok merania.

3. Oblečenie majte pohodlné, nesmie tlačiť na paže.

4. Tlak si merajte stále na rovnakej paži, v pokoji, v sede s opretým chrbtom a s nohami rovno vedľa seba. V tejto polohe nameriame vždy o 5 mmHg (milimetrov ortuti) vyššiu hodnotu diastolického tlaku, ako v ľahu. Prekrížené nohy môžu hodnotu zvýšiť o 8 mmHg systolického tlaku.

5. Ruka musí byť uvoľnená, pretože aj napätie svalov môže zvýšiť nameranú hodnotu. Mala by byť položená na pevnej podložke.

6. Manžetu tlakomeru umiestnite na nadlaktie, čo najbližšie k úrovni srdca, 2-3 cm nad záhybom lakťa.

7. Počas merania sa nehýbte a nerozprávajte.

8. Tlak si merajte pravidelne v tom istom čase, najlepšie ihneď po prebudení.

9. Pre čo najpresnejší výsledok merania opakujte počas 2-3 minút a výsledok spriemerujte. Prvý výsledok bude zrejme najvyšší.

10. Hodnoty si denne zapisujte do zápisníka, aby ste mali prehľad o vývoji svojho krvného tlaku. Niektoré tlakomery ukladajú výsledky do svojej pamäte.

Domáci tlakomer pomôže sledovať prípadné zvýšenie tlaku

Domáci tlakomer a jeho funkcie

Tlakomer sa skladá z displeja, na ktorom sa zobrazujú namerané hodnoty a manžety, ktorá sa počas merania upevňuje na nadlaktie a pri meraní sa nafúkne.

Niektoré modely majú manžetu, určenú na zápästie, ich výsledky však nie sú tak presné. Manžety sú dostupné v rôznych veľkostiach od S (obvod 17-22 cm) do L (32-42 cm), alebo nastaviteľné manžety, pre prípad, že domáci tlakomer bude používať viac osôb.

Špeciálne tlakomery bývajú vybavené LED indikátormi, ktoré vám pomôžu si správne nasadiť manžetu, alebo vás upozornia na pohyb nežiadúci ruky, aby bol výsledok merania presný.

Ďalšou doplnkovou funkciou môže byť detekcia arytmie. Prístroj s takouto funkciou vás upozorní na počiatočné štádium ochorenia, keď je potrebné navštíviť lekára.

Moderné tlakomery umožňujú namerané výsledky ukladať a neskôr zobraziť, aby ste mohli sledovať, ako sa vyvíja váš stav. Súčasťou prístroja môže byť aj USB port na prepojenie s počítačom. Ak si plánujete merať tlak denne, vyberte si tlakomer s pamäťou.

Na preventívne meranie tlaku vám postačí bežný domáci tlakomer so základnými funkciami.

Pri výbere toho najpresnejšieho tlakomeru vám odporúčame si prečítať recenzie užívateľov. Medzi nimi sú aj pacienti, ktorí sa na hypertenziu liečia dlhodobo a majú s domácimi tlakomermi skúsenosti. 

domáci tlakomer a meranie tlaku

Náš tip: Otestovali sme 6 tlakomerov a výsledky zhrnuli prehľadnej recenzii, ktorá vám pomôže urobiť si prehľad o spoľahlivých produktoch na trhu. 

So zdravím sa hazardovať neoplatí

Najzákernejší je fakt, že vysoký krvný tlak má bezbolestný priebeh, no zdravotné následky, ktoré spôsobuje môžu byť fatálne. Nehazardujte so svojím zdravím, najmä ak sa necítite v poslednej dobe 100% fit. Zmena životosprávy a pravidelné sledovanie hodnôt krvného tlaku dokáže odhaliť arytmie, ktoré lekári včas podchytia a pomôžu vám. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar