Najlepšie tlakomery - Test


Autori: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizované: 10. 07. 2021

Tieto modely odporúčame

tlakomer Omron M6 Comfort

Najpredávanejší

Najpredávanejší a najobľúbenejší model na súčasnom trhu. 

cena od 81 €

Tlakomer Hartmann Veroval Duo

Dve metódy merania

Tlakomer kombinuje dve metódy merania, vďaka čomu je veľmi presný.

cena od 88 €

Tlakomer Microlife BP A2

Detekcia arytmie

Tento tlakomer je vybavený špeciálnou technológiou na detekciu arytmie. 

cena od 41 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie tlakomerov

41 hodín sme u nás v redakcii hľadali tie najlepšie tlakomery na trhu. Za ten čas sme porovnávali, skúmali a analyzovali jednotlivé modely a dnes vám prinášame výber 7 najlepších z nich. 

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v súčasnosti pracuje ako zodpovedný farmaceut v lekárni REGIA v Lučenci. 

"V súčasnej modernej dobe sa digitálne tlakomery stávajú bežnou súčasťou takmer každej rodiny. Ako si však vybrať spomedzi toľkých druhov?"

Ako sme hodnotili

Súčasná ponuka tlakomerov je naozaj pestrá, aj keď treba povedať, že síce možno vyberať z rôznych modelov, tie však väčšinou pochádzajú od pár overených výrobcov, ktorí dominujú na trhu s tlakomermi. Tí svoje modely neustále vylepšujú a pridávajú nové a nové funkcie. 

Aj preto sme pri hodnotení tlakomerov zohľadňovali najmä jednotlivé funkcie, kvalitu materiálov, vyhotovenie, ale i presnosť výsledkov merania, pričom sme vychádzali zo skúseností používateľov. Všetky zistené výsledky a zaujímavosti sme spísali do recenzií, ktoré vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.  


Porovnanie hodnotených tlakomerov

tlakomer Omron M6 Comfort

#1

Tlakomer Hartmann Veroval Duo

#2

Tlakomer Microlife BP A2

#3

Tlakomer Omron M3

#4

Tlakomer Omron M2 Basic Intelissense

#5

Tlakomer Sencor SBP 690

#6

tlakomer Tensoval MOBIL

#7

Hodnotenie

Plusy

+ špeciálna manžeta

+ veľký displej

+ detekcia arytmie

+ kombinácia 2 metód merania

+ presnosť

+ pamäť

+ detekcia arytmie

+ ochrana proti prefúknutiu

+ adaptér

+ detekcia arytmie

+ jednoduché ovládanie

+ pamäť

+ detekcia arytmie

+ prehľadný displej

ľahká obsluha


+ detekcia arytmie

+ výhodná cena 

+ indikácia pohybu pri meraní

+ kompaktné rozmery

+ prenosnosť

+ zvukový signál

Mínusy

- nezistené

- hlasný indikátor merania

- menšia pamäť

- tvrdšia manžeta

- väčšie rozmery

- pamäť pre jednu osobu

- menšia presnosť merania

Recenzia

Cena

81 €

88 €

41 €

66 €

51 €

20 €

38 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Recenzie tlakomerov

1. Omron M6 Comfort - Najpredávanejší

na rameno • vyhodnotenie rannej hypertenzie • systém Intelli Sense

tlakomer Omron M6 Comfort

Tlakomer OMRON M6 je vybavený modernými senzormi na presné meranie tlaku a pozitívne recenzie dostáva aj od ľudí dlhodobo liečených na hypertenziu.

Častým problém pri meraní tlaku býva nesprávne umiestnená manžeta a následné skreslenie výsledkov merania. Tento tlakomer je preto vybavený LED indikátormi, ktoré používateľa upozornia na správne nasadenie manžety a zároveň signalizujú aj zvýšené hodnoty tlaku. Merania si môžete uložiť do pamäte a porovnávať vývoj za dlhšie obdobie. Pamäť tlakomera Omron M6 dokáže uložiť 2 x 100 meraní s dátumom a časom, preto dokážete sledovať hodnoty až dvoch členov domácnosti.

Presnosť merania je naozaj vysoká a navyše, aj klinicky overená.

Jeho univerzálna manžeta s obvodom 22 - 42 cm sa vďaka funkcii Intelli Sense nafúkne podľa aktuálneho systolického tlaku, zbytočne sa neprefukuje a šetrí svoju životnosť.

Okrem toho táto funkcia zvyšuje presnosť merania - tlak meria počas nafukovania aj vyfukovania manžety. Dokáže tiež detekovať arytmiu a eliminuje nepresnosti merania spôsobené nesprávnym umiestnením. Tlakomer zobrazuje aj priemerný výsledok zachytený z posledných troch meraní.

Zdrojom energie pre tento tlakomer sú batérie, ktorých výdrž je približne 1000 meraní. Netreba na to zabúdať, keďže tlakomer s dosluhujúcimi batériami nemusí ukazovať presné a pravdivé hodnoty. 

Podľa portálu Heureka.sk je tlakomer OMRON M6 v súčasnosti najpredávanejší produkt na trhu, s množstvom pozitívnych ohlasov. Aj nás svojimi kvalitami presvedčil natoľko, že si od vyslúžil odznak Náš tip.

Výhody

 • Intelli manžeta eliminuje nepresnosti 
 • veľký displej
 • grafický vývoj hodnôt krvného tlaku
 • vypracovanie týždenných priemerov nebezpečnej rannej hypertenzie - porovnanie hodnôt tlaku ráno a večer
 • meranie tlaku stlačením jediného tlačidla
 • funkcia detekcie arytmie
 • pamäť meraní pre 2 používateľov

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

81 €

Hodnotenie

2. Hartmann Veroval duo control - S dvoma metódami merania

na rameno kombinácia 2 metód merania  pamäť pre dvoch používateľov

Tlakomer Hartmann Veroval Duo

Tlakomer Hartmann priniesol na trh výnimočnú technológiu Duo Sensor, ktorá spája 2 metódy merania krvného tlaku - posluchovú a oscilometrickú. 

Kým ostatné digitálne tlakomery merajú tlak oscilometricky, Tensoval v snahe vytvoriť čo najlepší tlakomer, skombinoval túto metódu aj s veľmi presnou Korotkovovou (počúvacou) metódou. Toto spojenie prináša najlepšie možné výsledky merania, a to aj u osôb s nepravidelným srdečným rytmom.

V balení okrem samotného tlakomera nájdete i manžetu L  32-42 cm a sieťový adaptér. Manžeta je anatomicky tvarovaná, má špeciálny výsek pre lakťovú jamku a vďaka technológii Comfort Air je jej nafúknutie úplne bezbolestné. 

Všetko dôležité uvidíte na kvalitnom extra veľkom displeji. Tlakomer sa veľmi jednoducho ovláda - stlačením jediného tlačidla. Ak tlakomer skončí meranie, zaznie zvukový signál a výsledok sa objaví na displeji. Zvukový signál je pomerne intenzívny, čo síce niekomu môže prekážať, no tlakomer aj vďaka tejto vlastnosti môže byť skvelou voľbou napríklad pre starších ľudí. 

Tlakomer disponuje i pamäťou s veľkosťou 100 meraní, pričom si merania môžu ukladať až 2 používatelia. Tlakomer na svoju prevádzku využíva 4 alkalické batérie typu AA, ktoré vydržia približne 1400 meraní.  

Vzhľadom na svoju vysokú prenosnosť merania, funkcie zariadenia, ale i spokojné ohlasy používateľov od nás v našom hodnotení získal tlakomer Hartmann titul Top model.

Výhody

 • kombinácia 2 metód merania tlaku
 • pamäť pre dvoch používateľov
 • prenosť merania
 • jednoduché ovládanie

Nevýhody

 • trochu hlasnejší indikátor merania

Orientačná cena

88 €

Hodnotenie

3. Microlife BP A2 - Detekcia arytmie

na rameno • patentovaná technológia detekcie arytmie

Tlakomer Microlife BP A2

Digitálny tlakomer Microlife je plnoautomatický prístroj vybavený patentovanou technológiou PAD pre včasné odhalenie arytmie.

Vďaka farebnému rozlíšeniu hodnôt nameraného krvného tlaku dokáže používateľ jednoducho interpretovať namerané výsledky. Ani tomuto tlakomeru nechýba pamäť, aj keď v porovnaní s dvoma predchádzajúcimi tlakomermi je výrazne nižšia, konkrétne iba na 30 meraní.

Súčasťou balenia je predĺžená mäkká manžeta kónického tvaru s technológiou Gentle+, ktorá sa nafúkne len toľko, koľko si aktuálny tlak vyžaduje a meranie je tak bezbolestné. Manžeta sa zároveň veľmi ľahko nasadzuje a pomáha prinášať ešte presnejšie výsledky. 

Tlakomer sa veľmi jednoducho používa a ovláda. Má veľké tlačidlo pre zapnutie a vypnutie prístroja a samozrejmosťou je aj veľký prehľadný displej.  

Tlakomer vo svojej výbave neponúka okrem detekcie arytmie žiadne špeciálne funkcie, akými sa môžu pochváliť pokročilejšie zariadenia tohto typu, a preto je vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí od tlakomera očakávajú iba spoľahlivé meranie tlaku. 

Microlife BP A2 sa nám osvedčil ako zodpovedný prístroj za rozumnú cenu, a preto v našom hodnotení získal titul Cena/výkon.

Výhody

 • patentová technológia značky Microlife na odhalenie srdcovej arytmie
 • predĺžená manžeta s obvodom 22 - 42 cm s technológiou Gentle+ proti prefúknutiu
 • sieťový adaptér v balení
 • veľký prehľadný displej
 • rozumná cena

Nevýhody

 • menšia pamäť
 • iba základné funkcie

Orientačná cena

41 €

Hodnotenie

4. Omron M3 - S univerzálnou manžetou

na rameno • predĺžená manžeta Intelli Sense • detekcia arytmie

Tlakomer Omron M3

Ďalší hodnotený tlakomer Omron M3 je na našom trhu taktiež veľmi populárny a často vyhľadávaný prístroj vo svojej kategórii.

Meranie tlaku s týmto tlakomer je veľmi jednoduché a intuitívne. Tlakomer bol navrhnutý tak, aby poskytoval používateľom čo najvyšší komfort, a to všetko za zachovania čo najvyššej presnosti. Prístroj je vybavený LED indikátormi, ktoré používateľa pri meraní upozornia na zvýšený krvný tlak. Indikátory tiež upozornia na nesprávne nasadenie manžety alebo pohyb pri meraní, čím by sa mohla ľahko znížiť presnosť hodnôt.

Veľkou výhodou tohto zariadenia je farebný indikátor hypertenzie. Ak sa po uskutočnení merania zobrazuje na displeji nepodsvietená hodnota, znamená to, že výsledky sú v poriadku. Ak je hodnota podsvietená na oranžovo, je to znak toho, že niektorý z výsledkov prevyšuje normu. 

Namerané hodnoty merač spriemeruje a vyhodnotí. Do pamäte sa dá uložiť 2 x 60 meraní, preto ho môžu používať 2 osoby súčasne.

Výrobcovia tento fakt zohľadnili aj pri manžete. Tlakomer má v balení univerzálnu predĺženú Intelli Sense manžetu s obvodom 22 - 42 centimetrov, čo zodpovedá veľkosti M a L. Tlakomer je tak vhodný aj pre ľudí s mohutnejšími rukami. Naopak, táto manžeta môže byť menej vyhovujúca pre osoby s chudými rukami. 

Výhody

 • predĺžená manžeta veľkosti M a L
 • vypracovanie priemerného výsledku posledných troch meraní
 • meranie tlaku stlačením jediného tlačidla
 • funkcia detekcie arytmie
 • pamäť meraní pre 2 používateľov
 • cestovné puzdro

Nevýhody

 • pri chudých rukách môže byť manžeta veľká
 • nemá vyhodnotenie rannej hypertenzie

Orientačná cena

66 €

Hodnotenie

5. Omron M2 Basic Intelissense - Pre presné meranie

na rameno • systém Intelli Sense • detekcia arytmie

Tlakomer Omron M2 Basic Intelissense

Automatický tlakomer OMRON M2 BASIC INTELISSENSE je nenáročným, no spoľahlivým zariadením, ktoré nesklame. 

O čo najpohodlnejšie používanie sa stará systém Intelli Sense, ktorý je zárukou komfortného natlakovania, s minimálnym tlakom manžety počas merania. Je vybavený i kontrolou správneho nasadenia manžety, ktorá eliminuje nezrovnalosti pri meraní. 

Všetky údaje, ktoré tlakomer nameria sa zobrazujú na veľkom prehľadnom displeji. Do pamäte je možné uložiť 30 posledných nameraných hodnôt. Ide síce o menšiu pamäť, no skúsenosti používateľov poukazujú na to, že pri používaní postačuje. Meranie tlaku sa spúšťa jednoducho a rýchlo - stlačením veľkého modrého tlačidla. 

Nechýba ani detekcia nepravidelných pulzov - arytmie, vďaka ktorej tento tlakomer dokáže včas odhaliť aj nebezpečný zdravotný problém. 

Za nevýhodu, okrem menšej pamäte, považujeme aj o niečo robustnejšie rozmery tlakomera. Samozrejme, nejde však o výrazný nedostatok, ktorý by znemožňoval používanie zariadenia. Tlakomer poskytuje veľmi presné výsledky a jeho presnosť je taktiež i klinicky overená. 

Ak si váš zdravotný stav vyžaduje pravidelné meranie krvného tlaku, pri tomto modeli nepochybne oceníte praktické cestovné puzdro.

Výhody

 • systém Intelli Sense
 • detekcia arytmie
 • kontrola nasadenia manžety
 • ovládanie jedným tlačidlom
 • prehľadný displej

Nevýhody

 • väčšie rozmery 
 • menšia pamäť

Orientačná cena

51 €

Hodnotenie

6. Sencor SBP 690 - Indikácia pohybu pri meraní

na rameno detekcia arytmie • upozornenie na pohyb pri meraní

Tlakomer Sencor SBP 690

Pre všetkých, ktorí hľadajú cenovo dostupný, no spoľahlivý tlakomer máme tip v podobe zariadenia Sencor SBP 690.

Tlakomer značky Sencor má jednoduché používanie a veľký displej pre pohodlné čítanie informácií.

Funguje na princípe oscilometrickej metódy. Namerané hodnoty graficky vyhodnotí a následne si ich používateľ môže uložiť do pamäte a sledovať zmeny krvného tlaku. Pamäť ponúka uloženie až 60 meraní pre jedného používateľa. 

Aby sa tlakomer používal čo najpohodlnejšie, dostal manžetu s automatickým nafukovaním s veľkosťou 22 - 42 cm. Tlakomer preto využije viacero členov rodiny bez ďalšieho dokupovania manžety. Pri automaticky nafukovacej manžete nám nedá nespomenúť, že meranie môže byť trochu bolestivé z dôvodu stlačenia ruky. 

Aby sa zabezpečila presnosť merania, tlakomer vás upozorní na pohyb pri meraní a tiež má funkciu detekcie arytmie. Tlakomer meria systolický a diastolický krvný tlak i pulz srdca. Zvýšené hodnoty, ktoré prevyšujú odporúčané normy sú graficky rozlíšené, takže používateľ vie okamžite, že niečo nie je v poriadku. 

Celkovo je tlakomer Sencor SBP 690 veľmi vydareným zariadením, ktoré ponúka pomerne presné výsledky merania a jeho kúpa vás vyjde na veľmi prijateľnú sumu cca 20 €. 

Výhody

 • predĺžená manžeta veľkosti M a L
 • funkcia detekcie arytmie
 • indikácia pohybu pri meraní
 • výhodný pomer ceny a kvality
 • jednoduchá obsluha

Nevýhody

 • pamäť iba pre 1 používateľa
 • automaticky nafukujúca sa manžeta

Orientačná cena

20 €

Hodnotenie

7. Hartmann Veroval - Tlakomer na zápästie

na zápästie • technológia Comfort Air • zvukový signál

tlakomer Tensoval MOBIL

Posledným hodnoteným modelom je zápästný digitálny tlakomer Hartmann Veroval, ktorý sa oproti ostatným tlakomerom vyznačuje predovšetkým svojou praktickosťou, a v neposlednom rade aj určením. Kým ostatné tlakomery sú určené na meranie na rameno, tento tlakomer sa počas merania umiestňuje na zápästie. 

O to, aby nafukovanie pri meraní už viac nebolelo sa stará technológia Comfort Air. Do pamäte tlakomera je možné uložiť 2 x 100 meraní, teda môžu ho používať aj dve osoby súčasne. 

Tlakomer zobrazuje systolický a diastolický krvný tlak a nezabúda ani na tepovú frekvenciu. O začatí merania a rovnako aj o jeho ukončení vás informuje zvukový signál.

Malé rozmery a cestovné puzdro vám umožnia vziať si tento tlakomer so sebou kdekoľvek sa vyberiete. 

Výhody

 • praktickosť
 • kompaktné rozmery
 • technológia Comfort Air
 • zvukový signál
 • cestovné puzdro

Nevýhody

 • menšia presnosť merania

Orientačná cena

38 €

Hodnotenie

Ako si vybrať tlakomer

Merač krvného tlaku

Kvalitný tlakomer nie je krátkodobá investícia, preto si pred kúpou treba premyslieť niekoľko vecí. Pokročilé tlakomery sú vybavené zaujímavými funkciami, ktoré počas používania určite oceníte. 


1. Typ tlakomera podľa typu umiestnenia 

tlakomer na zápästie

Tlakomery na zápästie majú zväčša kompaktnejšie rozmery, preto ich využívajú športovci alebo cestovatelia.

Výsledky meraní nie sú tak presné, ako pri tlakomeroch na rameno a treba ich brať skôr orientačne.

Pri meraní ľahšie pohnete rukou a tak je väčšia šanca zlého umiestnenia tlakomera, čo vplýva na presnosť výsledku merania.

tlakomer na rameno

Tlakomery na rameno ponúkajú presné meranie a ich výrobcovia neustále pracujú na vylepšení senzorov, aby ste aj s domácim tlakomerom dosiahli merania podobné tým lekárskym.

Tieto merače sú väčšie, lepšie vybavené, a preto aj o niečo drahšie.

Tip od experta

"Ja osobne pacientom doporučujem tlakomery s ramennou manžetou, nakoľko sú presnejšie ako zápästné a vybavené viacerými funkciami. Dôležité je vybrať si správnu veľkosť manžety podľa obvodu Vášho ramena, resp. v prípade, ak bude tlakomer používať viacero členov domácnosti, zvoliť tlakomer s univerzálnou manžetou (22-42cm)".


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

2. Spôsob napájania

Niektoré tlakomery majú v balení automaticky pribalený sieťový kábel. Ak sa chystáte používať merač hlavne doma, kábel bude určite užitočný. Všetky tlakomery majú napájanie na batérie, nepotrebujú veľa energie a vydržia aj niekoľko tisícok meraní.

 

3. Veľkosť manžety

Manžeta je kľúčový prvok tlakomera, pretože ovplyvňuje presnosť meraní. Bežne narazíte na niekoľko veľkostí:

 • Obvod 17 - 22 cm - veľkosť S
 • Obvod 22 - 32 cm - veľkosť M
 • Obvod 32 - 42 cm - veľkosť L
 • Predĺžená manžeta s veľkosťou 22 - 42 cm.

Ak sú tlakomery určené na používanie viacerými osobami, výrobca zvyčajne pribalí posledný typ manžety, ktorú je možné prispôsobiť na rôzne priemery ramena. 


4. Certifikáty

Tlakomery musia spĺňať kalibračné podmienky a prejsť testami kvality.

Vyberajte preto iba značkové prístroje, ktoré majú certifikáty BHS (British Hypertension Society), AAMI (Asociation of the Medical Instrumentation), IP EHS (Protokol podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti).

Čím viac certifikátov merač má, tým lepšiu presnosť od neho môžete očakávať. 

Tip od experta

"V našej lekárni pracujeme už niekoľko rokov s najvyššími radami zariadení Omron a Microlife a sme s nimi nadmieru spokojní my i naši pacienti - meranie je rýchle, komfortné a presné".


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

5. Doplnkové funkcie

Tlakomery majú okrem svojej primárnej funkcie aj množstvo ďalších, ktoré pomôžu sledovať vývoj zdravotného stavu. LED indikátory vás upozornia, ak máte zle nasadenú manžetu, detekujú pohyb ruky alebo signalizujú zvýšené hodnoty krvného tlaku.

Vyhodnotenie rannej hypertenzie a detekcia arytmie môžu včas odhaliť počiatočné štádium ochorenia, o ktorom by ste mali informovať lekára.

Pamäť sa vám zíde pre dlhodobé sledovanie vývoja. Niektoré prístroje dokážu vyhodnocovať a graficky spracovať historické hodnoty výšky krvného tlaku.

Cez USB port viete tlakomer spojiť s počítačom. Špeciálne manžety merajú tlak pri nafukovaní aj pri vyfukovaní, kvôli väčšej presnosti.

Tip od experta

"Mnohé digitálne tlakomery už okrem merania krvného tlaku a pulzu disponujú aj inými užitočnými funkciami, ako je napríklad rozšírená pamäť pre viacerých používateľov, detekcia arytmie alebo možnosť synchronizácie s PC/smartfónom. Za veľmi užitočnú funkciu považujem indikátor správneho nasadenia manžety, ktorý Vás upozorní, ak je manžeta zle nasadená a mohlo by dôjsť ku chybe merania alebo zlej interpretácii výsledkov. Pre seniorov je zase výhodný farebný indikátor výsledkov, ktorý im jednoducho na "semafórovom" princípe oznámi, či je ich krvný tlak v norme, mierne zvýšený alebo veľmi vysoký. V poslednom prípade je už vhodné kontaktovať lekára".


PharmDr.  Eva Fehérpataky Badíková

Ako správne merať krvný tlak? 

 • Používajte vždy presný, kvalitný a spoľahlivý tlakomer. 
 • Meranie tlaku by ste mali uskutočňovať v maximálnom pokoji, bez rozrušenia či premýšľania nad starosťami. Z merania si urobte akýsi rituál a merajte vždy v rovnakú dobu, napríklad ráno a večer. 
 • Manžetu navliekajte priamo na kožu, nie na oblečenie. Šírka manžety má zodpovedať obvodu vášho ramena. Ak je manžeta príliš široká alebo naopak príliš úzka, výsledky merania môžu byť skreslené.  
 • Pokiaľ máte ramenný tlakomer, predlaktie položte na stôl. V prípade zápästného tlakomera, držte zápästie vo výške srdca.  
 • Po správnom umiestnení ruky môžete stlačiť tlačidlo na začatie merania. Dýchajte pokojne, v žiadnom prípade nezdržiavajte dych, pretože to by mohlo viesť k skresleniu výsledkov. 
 • Po uskutočnení merania vypustite manžetu, počkajte cca 3 minúty a meranie opakujte znova.  

Tip od experta

"Pri kúpe tlakomera nepozerajte len na cenu prístroja, ale zamerajte sa na jeho funkcie, certifikáty kvality a dĺžku záručnej doby, poprední výrobcovia totiž poskytujú záruku až 5 rokov."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

Kombík radí

Kombík radí

Osoby, ktoré majú sklon k nízkemu tlaku by mali vyskúšať meranie tlaku postojačky, konkrétne v prvej až piatej minúte po postavení sa. 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere tlakomera:

1. Aké presné sú tlakomery?

Súčasné tlakomery sú veľmi presné, teda v prípade, že boli skalibrované a klinicky overené. Nutnosťou je i dodržiavanie dôležitých zásad správneho merania. 


2. Je lepší tlakomer na rameno alebo tlakomer na zápästie?

Oba typy tlakomerov sú dobré a v prípade dodržiavania správnych zásad merania poskytujú spoľahlivé výsledky. Tlakomery na zápästie však môžu mať v meraní menšie odchýlky. 


3. Ktorá značka tlakomerov je najlepšia?

Medzi popredných, no najmä spoľahlivých výrobcov tlakomerov patrí Omron, Tensoval či Microlife. Pri výbere odporúčame všímať si aj to, či má vybraný model značky európskych certifikátov. 


4. Akými európskymi certifikátmi by mal tlakomer disponovať? 

Najkvalitnejšie tlakomery by mali byť nasledovné typy certifikátov: 

 • IP protokol ESH (Európskej spoločnosti pre hypertenziu)
 • AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation)
 • BHS (British Hypertension Society)


5. Ako zistím veľkosť manžety, ktorú potrebujem?

Veľkosť manžety zistíte tak, že si odmeriate obvod ramena v strede, medzi ramenným a lakťovým kĺbom. 

Štandardné manžety sú vhodné pre obvod ramena v rozmedzí od 22 do 32 cm. Univerzálne manžety sú určené pre ramená s obvodom od 22 do 42 cm. 


Pridajte vašu recenziu

avatar