Chlad pokožke škodí – 6 tipov, ako sa starať o pleť v zime

Ako sa starať o pleť počas zimy

Chladné počasie, mráz, studený vietor či teplo v interiéroch a následná zima v exteriéri, predstavuje pre našu pleť poriadnu záťaž.

Vplyvom týchto faktorov môže byť naša pokožka počas zimných mesiacov omnoho citlivejšia, suchšia, vyčerpaná a náchylnejšia na podráždenie, a preto by sme jej v tomto období mali venovať príkladnú a hlavne zvýšenú starostlivosť. Pokožka taktiež prirodzene produkuje menej kožného mazu, ochranná vrstva je tenšia a môže sa aj pomalšie regenerovať.

Našťastie ale existujú spôsoby, ako môžeme nepríjemné vplyvy zimných poveternostných podmienok na našu pleť eliminovať. Tie najhlavnejšie sme spísali do nasledujúcich tipov.

1. Doprajte pleti poriadnu dávku hydratácie a výživy

Hydratácia a výživa sú v rámci správnej starostlivosti o pleť kľúčové a počas zimy by mala byť ich dávka zvýšená. Aby ste to dosiahli, používajte hutnejšie, vyživujúce a hydratačné pleťové krémy, taktiež pleťové séra alebo pleťové oleje, ktoré taktiež vynikajú vyživujúcimi vlastnosťami. Výber a používanie konkrétnych produktov prispôsobte typu vašej pleti.

Z pleťových olejov je pre suchú pleť odporúčaný napríklad rakytníkový, pre mastnú pleť so sklonom k nedokonalostiam napríklad jojobový a pre všetky typy zas arganový olej. Pleťové sérum zvyčajne obsahuje vyššiu koncentráciu účinných látok, je vhodné na každodenné použitie a môže podporiť účinky pleťového krému. 

Okrem vyživujúceho denného krému do svojej skincare zaraďte aj nočný krém s podobnými vlastnosťami. Pleti dodá hydratáciu, vyživí ju a taktiež počas noci podporí jej regeneráciu. Po tom, ako si nanesiete denný pleťový krém, počkajte aspoň pol hodinu, aby sa dostatočne vstrebal a nenastala nepríjemnosť, že by vám vplyvom mrazu na pleti zamrzol.

Pleťový krém

Pokožka by mala byť počas zimy hydratovaná a vyživovaná viac ako kedykoľvek predtým.

2. Nezabúdajte na správne čistenie a odličovanie pleti

Dôkladne vyčistená a odlíčená pleť je každodenný základ k zdravo vyzerajúcej pleti. Nezáleží na tom, či máte mastný, suchý, zmiešaný alebo normálny typ pleti, je nevyhnutné čistiť a odličovať každý z nich.

Dôkladne vyčistená pleť sa dokáže správne regenerovať a zároveň do nej dokážu efektívne preniknúť účinné látky z prípravkov, ktoré používame – napríklad z pleťových sér, nočných alebo denných krémov, pleťovej masky a podobne.

Ak teda z pleti nie sú prostredníctvom odlíčenia a čistenia odstránené nečistoty alebo líčidlá, môže dôjsť k tvorbe vyrážok, upchatých a rozšírených pórov, vrások alebo iných nedostatkov. Počas zimy sa odporúča siahnuť po jemných čistiacich a odličovacích produktoch – rozhodne nie po takých, v ktorých nenájdete alkohol, pretože tie pleť vysušujú.

V ideálnom prípade by sa pri odličovaní mala použiť metóda nazývaná double cleansing, kedy sa pleť najskôr odlíči a následne vyčistí. Vďaka týmto dvom krokom bude pleť dôkladne zbavená make-upu, krému, SPF a ďalších nečistôt a účinné látky z produktov budú môcť počas noci efektívne prenikať do pokožky.

Na odlíčenie pleti v prvom kroku použite prípravok na olejovej báze, ktorý rozpustí olejové zložky make-upu či SPF krému – môže sa jednať napríklad o odličovací balzam, odličovací krém alebo hydrofilný olej. Následne pleť opláchnite a použite prípravok na čistenie, napríklad čistiaci gél, čistiacu penu, čistiaci krém a podobne.

3. Nevynechajte očný krém

Pokožka v okolí očí je omnoho jemnejšia ako na zvyšku tváre, a preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a aj kozmetiku.

Na to, aby bolo očné okolie dostatočne hydratované aj počas zimných mesiacov, nevynechávajte vo svojej rutine krok, ktorý zahŕňa používanie očného krému. Siahnite po takom, ktorý pokožku v okolí očí vyživí. Okrem ochrany a hydratácie týmto krokom taktiež môžete predísť vzniku hlbokých očných vrások či kruhov pod očami.

Tipy na vyživujúce pleťové a očné krémy

4. Aspoň dvakrát do týždňa použite pleťovú masku

Pleťové masky sú výborným krokom v starostlivosti o pleť, pretože jej dodajú potrebné živiny, zregenerujú ju, zjemňujú, podporujú účinky ďalších používaných produktov a podobne. 

V zime, rovnako ako v prípade pleťových krémov, siahnite po hydratačných a vyživujúcich produktoch. Pleťovú masku používajte pravidelne a aspoň 2x týždenne.

Tipy na hydratačné pleťové masky

5. Nezabúdajte na pitný režim, SPF a prísun vitamínov

Starostlivosť o pleť nezhŕňa len používanie kozmetických produktov. Rovnako dôležitá je aj životospráva. Dostatočný pitný režim podporuje to, aby bola pleť správne hydratovaná, takže ho dodržiavajte aj počas zimného obdobia. Rovnako je potrebné pravidelne dopĺňať potrebné vitamíny a minerály – predovšetkým napríklad vitamín C, vitamín E, vitamín D, zinok alebo selén. 

Pleťové krémy s ochranným SPF faktorom by sa mali používať na dennej báze počas celého roka, nielen vtedy, keď sme na dovolenke pri mori. Ak nie ste na horách) nemusíte používať krém s ochranným faktorom SPF 50, postačí aj s SPF 15 alebo SPF 25. Každopádne, tento krok zo svojej dennej starostlivosti o pleť ani počas zimy určite nevynechávajte.

6. Okrem pleti chráňte aj svoje pery

Osobitnú starostlivosť si počas zimy vyžadujú aj naše pery. Vplyvom nízkych teplôt môžu byť vysušené a popraskané, a to preto, že koža na perách je tenučká a náchylná na podráždenie.

Majte preto vždy po ruke vyživujúci balzam na pery, ktorý môžete používať nielen v prípade, že pociťujete problém a potrebujete pery upokojiť, ale aj z preventívneho hľadiska. Siahnite po takých, v ktorých nájdete napríklad bambucké maslo, glycerín, panthenol, vosk alebo prírodné oleje.

K dispozícii sú aj masky na pery, ktoré mávajú hydratačné a regeneračné vlastnosti. Na veľmi popraskané pery môže pomôcť aj vazelína.

Ochrana pier počas zimy

Počas zimných mesiacov je potrebné chrániť aj pery, ktoré môžu byť vplyvom chladu popraskané.

Záver

Naša pleť môže vplyvom chladu, mrazu a snehu skutočne trpieť. Doprajte jej preto to, čo v tomto období najviac potrebuje – hydratáciu, ochranu a výživu. Vďaka takejto starostlivosti bude pleť v dobrej kondícii aj počas zimy a tieto kroky sú veľmi potrebné aj z hľadiska prevencie.


O autorovi

Iveta Mencáková
 

Ivet sa zanietene venuje marketingu a písaniu, pri ktorom môže využívať svoju kreativitu. Zaujíma ju aj svet kozmetiky a módy, a vždy jej ulahodí šálka kávy, dobrá detektívka, umenie, akákoľvek sladkosť a vôňa dobrého parfému.

Pridajte komentár ku článku

avatar