Šprintérska hviezda Šimon Bujna a jeho atletický kouč Radoslav Ivan: „Našiel som sa v tom, čo chcem v živote robiť

Rozpoviem vám neskutočný príbeh... v máji 2017 Šimona Bujnu, ktorý dovtedy hrával tretiu futbalovú ligu, otestovali v doktorandskom výskume na šprint na 50 m. Medzi spolužiakmi výrazne exceloval a tak sa začala jeho raketová kariéra. Dnes je druhým najrýchlejším slovenským šprintérom. Wow.

Šimon momentálne trénuje pod taktovkou Radoslava Ivana. Ten bol mimochodom juniorským reprezentantom SR na 400 m cez prekážky. Pôsobí aj ako crossfitový kouč najlepších slovenských crossfitových atlétov.

Tak s takýmito mladými hviezdami slovenského športového neba sa mi podarilo spraviť rozhovor. Dozviete sa nielen zaujímavosti z ich života, ale chalani vám dajú aj tipy, čo si obliecť a obuť na beh. Ako má vyzerať správny bežecký tréning a mnoho iného.

Tri, dva, jedna štart!

Čaute chalani, teším sa, že ste si našli čas na rozhovor. Prenechám vám štafetu, aby ste sa predstavili a vysvetlili tým, prečo robím rozhovor s vami oboma.

Š: Ahoj, volám sa Šimon Bujna, mám 22 rokov a som reprezentantom SR v atletike, konkrétne v šprintérskych disciplínach na 60,100, 200, 400 m.  Zároveň som študentom piateho ročníka na FTVŠ UK v Bratislave (odbor Kondičné trénerstvo vo výkonnostnom a vrcholovom športe).

R: Moje meno je Radoslav Ivan, mám 28 rokov a vyštudoval som FTVŠ UK v Bratislave (Kondičné trénerstvo vo výkonnostnom a vrcholovom športe a učiteľstvo). Bol som juniorským reprezentantom SR na 400 m cez prekážky. V súčasnosti pôsobím ako atletický tréner Šimona a tiež ako osobný tréner najlepších slovenských crossfiterov. Obidvaja sme členmi atletického klubu Slávia UK Bratislava.

Odkedy sa venujete svojej profesii? Rovno prezradím, že narážam na fakt, že Šimon je objav minulého roka a závratnou rýchlosťou si začal budovať šprintérsku kariéru. Povedzte nám o tom niečo bližšie.

R: Ja som sa po ukončení aktívnej atletickej kariéry začal venovať trénerskej činnosti už popri štúdiu na vysokej škole

Š: Atletike sa venujem od mája 2017. Dostal som sa k nej na škole cez doktorandský výskum, kde nás testovali v behu na 50 m. Oproti ostatným spolužiakom som bol výrazne rýchlejší, a tak mi doktorandi odporučili, aby som sa dal na atletiku.

Ako vyzerajú vaše tréningy? Líšia sa niečím v letnom a zimnom období?

R: Charakter tréningov sa líši v závislosti od obdobia prípravy, samozrejme tréning v prípravnom období je iný ako v súťažnom - pretekovom období. V súťažnom období sa zvyšuje intenzita a cvičenia majú špeciálny charakter, zatiaľ čo v prípravnom období sa zameriavame na všeobecný rozvoj jednotlivých schopností (sila, rýchlosť, vytrvalosť a koordinácia).

V lete prebieha príprava a súťaže vonku, narozdiel od zimy, kde najväčšia časť prípravy prebieha v atletickej hale, ako aj všetky preteky. 

Momentálne sme na sústredení v Portugalsku, kde sa pripravujeme na zimnú halovú sezónu, ktorej vrcholom sú ME v Glasgowe, na ktoré sa Šimon kvalifikoval v behu na 60 m. Denne máme dva tréningy, jeden doobedný a jeden poobedný. 

Premostím rovno do témy, že momentálne máme chladno a sychravo a hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený bežec. Dajte nám tipy, ako by sme sa na jeseň a v zime mali obliekať, ak chceme ísť behať von.

Š:Ja v chladnejšom počasí vždy trénujem v dlhých legínach od značiek Adidas aj Nike, a s obidvomi som veľmi spokojný. Pod nimi nosím ešte krátke termo šortky od Nike

Š: Navrch si obliekam 3 vrstvy - funkčné termo tričko s dlhým rukávom, na to športové tričko - nosím značky Nike, Adidas, Puma, Reebok. A posledná vrstva je nepremokavá „šuštiaková“ bunda Adidas

R: Ja zasa v chladnejšom počasí väčšinou nosím oblečenie značky Reebok, s ktorým mám veľmi dobré skúsenosti. Či už pri indoorových alebo outdoorových športových aktivítách. Je to moja najoblúbenejšia značka športového oblečenia.

Asi so mnou budete súhlasiť, že alfou a omegou behu je správna obuv. Ako a podľa čoho by sme si ju mali vyberať? A s ktorými teniskami ste spokojní najviac vy?

Š: Samozrejme, výber správnej obuvi je pre bežca veľmi dôležitý. V mojom prípade som pri výbere obuvi nikdy nepozeral na značku, ale hlavne na to, ako som sa v nich cítil. Vyskúšal som už mnoho bežeckých topánok, či už od Adidas alebo Reebok, no zo všetkých mi najlepšie sadli topánky Nike, ktoré momentálne používam pri rozcvičke na tartane. 

Na behy v lese alebo po nerovnom povrchu používam topánky Adidas Terrex. Od značky Nike (Metcon) používam aj tenisky do posilňovne a takisto od Nike mám aj tretry (Nike Zoom Superfly Elite).

Rado, ako by mala vyzerať správna príprava na beh? Asi nie je ideál, ak sa iba oblečiem, obujem, vyjdem von a rovno začnem behať.

R: V niektorých prípadoch je úplne normálne len tak rovno začať behať. Napríklad keď idete behať dlhšiu vzdialenosť napr. v chôdzi alebo rovnomerný, či stupňovaný klus. Naopak, ak chcete ísť intervalový tréning, mali by ste sa na začiatku tréningu rozcvičiť

Najprv by ste sa mali voľne rozbehať a potom by mal nasledovať dynamický strečing, bežecká abeceda a prípadne aj bežecké rovinky. Je to asi veľmi stručne napísané, ale charakter a dĺžka rozcvičenia sa veľakrát líši od náplne hlavnej časti tréningu.

Na konci by som určite dal pomalý klus a pokiaľ nie je veľmi zima, tak statický strečing vonku. A ak nám to poveternostné podmienky nedovoľujú, alebo ak sme už napríklad veľmi spotení a nechceme sa vystavovať riziku prechladnutia, strečing by som nechal na doma.

Ako vyzerá regenerácia v profi podaní? Je dôležité chodiť na masáže, alebo vykonávať aj nejakú inú aktivitu okrem behu?

Š: Moja regenerácia prebieha hlavne s fyzioterapeutmi z PROFY Fyzioterapia, kam chodím minimálne 1x týždenne, kde veľa strečujeme a robíme cvičenia na kompenzáciu zaťaženia.

Ďalej na regeneráciu využívam zariadenie Compex Performance, na sústredení chodievame 1-2 krát do týždňa plávať. Takisto využívam aj saunu a vírivku, ak sú dostupné.


Užívate aj nejaké doplnky výživy? Odporučil by si brať nejaké vitamíny alebo minerály aj bežným ľuďom, ktorí si občas radi zašportujú, zabehajú? 

R: Doplnky výživy sú dôležitou súčasťou rekreačného, výkonnostného a samozrejme aj vrcholového športu. Pre bežcov všetkých výkonnostných kategórií by som určite odporúčal základné doplnky výživy ako sú: minerály - Multimineral Compressed od Nutrendu, kĺbovú výživu - Flexit Drink od NutrendFlexit Gelacoll od Nutrend alebo Alavis). A rôzne iontové nápoje ako napr. Isodrinx od NutrendUnisport Zero tiež od Nutrend alebo HypoFit od Kompavy.

My ešte okrem už spomenutého používame: Magnes Life od Nutrend, Creatine Monohydrate od Scitec, L-Glutamine od MyProtein, BCAA od MyProtein, Amino X od BSN a Beta Alanine od BioTechUSA

Samozrejme v priebehu prípravy sa doplnky a ich dávkovanie mení.

Radko, okrem toho, že si atletický tréner, pôsobíš aj ako tréner crossfitu, ako to stíhaš? Máš aj nejakých iných zverencov okrem Šimona?

R: Áno, pôsobím aj ako tréner v našom novootvorenom gyme Alpha Prime CrossFit v Bratislave, kde mám skupinové tréningy. Takisto trénujem aj jedných z najlepších crossfiterov na Slovensku ako sú Pavel Frajdt a Martin Kružlic, ktorí takisto v Alpha Prime pôsobia ako tréneri. Náš tím uzatvárajú uznávaný kondičný tréner Daniel Miladinovič a náš najúspešnejší crossfiter - dvojnásobný regionals atlét Jindro Tovaryš.

R: Okrem toho v gyme momentálne  “koučujem” viacero mladých a nádejných “crossfitových atlétov” ako sú napríklad Tamarka Korenačková (17), Anetka Kohútová (19), Dominik Drgoň (17). A len nedávno sa k mojej tréningovej skupine pridal aj Marek Kysucký (19) a nestarnúci Erik Fekete (36). 

Dlhodobo spolupracujem na bežeckej a vzpieračskej príprave aj s našou najlepšou crossfiterkou Karin Freyovou, ktorá sa tento rok prebojovala na Europe Regionals. V tomto roku tiež doniesla striebro z Akademických Majstrovstiev sveta vo vzpieraní z Poľska. 

A odpoveď na tvoju otázku, ako “to” všetko stíham? Toto všetko je to, čo som chcel robiť od chvíle, ako som šiel študovať trénerstvo na FTVŠ. Neberiem to ako svoju prácu, aj keď si uvedomujem, že je to obrovská zodpovednosť. Bude to tým, že ma to baví a napĺňa a našiel som sa v tom, čo chcem v živote robiť.

Šimon, aké sú tvoje ciele do budúcnosti? Možno aj také vzdialenejšie, keď doštuduješ…   

Š: Konkrétne vzdialené ciele nemám, pretože sa vždy snažím sústredovať na to, čo ma čaká v najbližšej dobe.  Ale samozrejme, asi ako každý športovec, aj ja sa budem chcieť kvalifikovať na najvýznamnejšie atletické súťaže ako sú ME, MS, Svetová univerziáda a Olympijské hry.

Všetko bude záležať od mojej formy a výkonnosti, akú budem mať v danom období. Všeobecne a najjednoduchšie povedané, mojím cieľom bude vždy bežať čo najrýchlejšie, a tým pádom dosahovať čo najlepšie výsledky.

Chalani, ďakujem vám veľmi pekne za nesmierne prínosný rozhovor!  

Určite si nezabudnite všetci checknúť Radov aj Šimonov instagram. Obidvoch ich nájdete trénovať okrem outdooru aj v Alpha Prime Crossfit Bratislava. 

Dúfam, že máte chuť ísť si rovno zabehať!

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar