Neviete, ako sa zbaviť potkanov? Poradíme vám!

Boj s potkanmi môže byť časovo aj finančne náročný. Potkany sa totiž veľmi rýchlo rozmnožujú, sú prefíkané a dokážu sa dostať prakticky kamkoľvek, kde narobia veľké škody. Ako na ne?

Prečo sú potkany nebezpečné

Prenášajú choroby, narobia materiálne škody. Potkany, no aj ďalšie hlodavce, sú v obytných priestoroch naozaj nežiaduce. Okrem nebezpečnej besnoty môže uhryznutie od potkana spôsobiť aj listeriózu. Pri kontakte s krvou nakazeného hlodavca môže človek dokonca ochorieť aj na zápal mozgových blán.

Pokiaľ ide o materiálne škody, bežné je znehodnotenie uskladnených potravín alebo krmiva. V zimnom období dokážu potkany narobiť veľké škody aj v autách, kde hľadajú útočisko. Samozrejme, ich prítomnosť je sprevádzaná nepríjemným zápachom a výlučkami.

otrava na potkany

Jed na potkany je síce účinný, ale nebezpečný pre deti a iné zvieratá

Tradičné spôsoby likvidácie potkanov

V prípade, že sa v blízkosti vášho obydlia vyskytujú potkany, s ich likvidáciou určite neváhajte. Veľmi rýchlo sa totiž dokážu premnožiť. K bežným možnostiam likvidácie patrí:

  • Pasca na potkany. Pasca môže potkana len lapiť, pričom ho môžete vypustiť inde. Alebo použite pascu, ktorá potkana zahubí.
  • Jed na potkany. Je síce účinný, ale nehumánny (potkan umiera dlho a bolestivo) a nebezpečný pre deti a iné zvieratá.
  • Lepidlo na potkany. Stačí umiestniť tam, kde sa hlodavce najviac zdržiavajú.
  • Mačka a pes. Ako prirodzení nepriatelia hlodavcov.

Potkany sú však veľmi bystré. Spravidla vysielajú „prieskumníka“, ktorý otestuje terén. Ak sa chytí do pasce alebo na lep, ostatné potkany sa týmto nástrahám dokážu vyhnúť. Čo s tým?

Pasca na potkany

Potkana môžete chytiť do pasce a vypustiť ho niekde inde v prírode

Nedajte potkanom šancu!

Je teda dosť možné, že bežne používané pasce a jedy na potkany budú po čase neúčinné. Potkany totiž zbadajú nebezpečenstvo a budú sa mu vyhýbať. Preto je dobré používať odpudzovač potkanov. Ten ich do blízkosti obydlia ani nepustí. Vysiela totiž ultrazvukové signály, ktoré sú počuteľné iba pre hlodavce a sú pre ne veľmi nepríjemné. Potkany preto v krátkej dobe priestor opustia, prípadne doň vôbec neprídu. Plašič funguje tak, že ho jednoducho zapojíte do elektriny. Jeho dosah závisí od typu prístroja, ktorý si vyberiete. Je to však aj niekoľko desiatok metrov. Môžete ho využívať v interiéri, no aj v exteriéri.

Pasca na myši

Oveľa účinnejšou zbraňou ako pasce sú ultrazvukové odpudzovače potkanov

Samozrejme, pre ľudí je odpudzovač potkanov absolútne bezpečný a nijako ich neruší. To isté platí aj pre domáce zvieratá. Zariadenie pracuje bez akéhokoľvek zásahu a v prípade potreby ho stačí len zapnúť, respektíve vypnúť. Nedajte teda potkanom šancu a do vašej blízkosti ich ani nepustite! Plašič potkanov sa o to postará.  

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)