Test akčných kamier 2021


Autor: Lenka Riganová | Aktualizované: 06. 03. 2020

Tieto outdoorové kamery odporúčame

GoPro HERO7

Špičková kamera

Akčná kamera, ktorá má všetko to, čo má špičková kamera mať a rozhodne nesklame.

od 300 €

GoPro HERO8

Jednotka na trhu

Aktuálne posledný model z dielne GoPro, v prvotriednej kvalite.

od 380 €

GoPro HERO5 Session

4K rozlíšenie

Kamera ponúka natáčanie videí s rozlíšením 3840 x 2160 px, známe aj pod označením 4K.

od 167 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie akčných kamier

Hodnoteniu akčných kamier sme sa u nás v redakcii venovali 20 hodín. Hľadali sme, porovnávali, analyzovali a dnes vám prinášame výber 9 najlepších modelov, ktoré sme kvôli lepšej prehľadnosti rozdelili do troch kategórií - špičkové akčné kamery, outdoor kamery pre náročnejších a nenáročné akčné kamery, z ktorých si vyberie každý. 

Ako sme hodnotili

Akčné kamery boli primárne vyvinuté na zaznamenávanie akcie v teréne a v náročných podmienkach. V súčasnej dobe sa však čoraz častejšie začínajú používať aj na bežné natáčanie, pričom sa obľube tešia najmä vďaka malým rozmerom. Pri hodnotení sme preto vychádzali z rozmerov, hmotnosti, ale aj celkového prevedenia a kompaktnosti. 

Ďalej sme sa zamerali na kvalitu obrazu i zvuku, možnosti ovládania, výdrž batérie či príslušenstvo. Do úvahy sme brali i skúsenosti používateľov, ktorí si jednotlivé modely zakúpili. 

Víťaz nášho hodnotenia od nás získal odznak Náš tip. Kvalitná, špičková akčná kamera si zas odnáša odznak TOP model. A cenovo výhodné, no spoľahlivé zariadenie sa môže pochváliť odznakom skvelý pomer Cena/výkon.Porovnanie outdoorových kamier

Header

ŠPIČKOVÉ AKČNÉ KAMERY

OUTDOOR KAMERY PRE NÁROČNEJŠÍCH

NENÁROČNÉ AKČNÉ KAMERY

GoPro HERO7

#1

GoPro HERO8

#2

GoPro Fusion

#3

DJI Osmo Action

#4

GoPro HERO5 Session

#5

akkčná kamera Xiaomi Yi 4K

#6

Akčná kamera Niceboy Vega 6 star

#7

Akčná kamera LAMAX X7.1

#8

Akčná kamera Sencor 3CAM 2001

#9

Max. rozlíšenie videa

4K (4096 × 2160)

4K (4096 × 2160)

5,2K (4096 × 2160)

4K (4096×2160)

4K (3840 x 2160)

4K (4096 × 2160)

4K (4096 × 2160)

4K (4096 × 2160)

FullHD (1920 x 1080)

Fotoaparát

12 Mpx

12 Mpx

18 Mpx

12 Mpx

10 Mpx

12 Mpx

12 Mpx

16 Mpx 

12 Mpx

Vodeodolnosť

do 10 m bez obalu

do 10 m bez obalu

do 5 metrov bez obalu

bez puzdra 11 m s do 60 m

do 10 m bez obalu

do 40 m s puzdrom

do 30 m s puzdrom

do 30 m s puzdrom

do 60 m s puzdrom

Hodnotenie

Plusy

+ kvalitný obraz

+ stabilita obrazu

kompaktné rozmery

Wifi

+ kvalita obrazu

+ redukcia šumu

výborná stabilizácia

odolnosť

+ sférický model

+ výborný zvuk

Wifi

intuitívne ovládanie

+ dizajn

+ kvalitný obraz

profesionálna stabilizačná technológia


+ kvalita videa

+ vynikajúci zvuk

+  malé rozmery

+ odolnosť

+  cena

+ ovládanie

+ rýchle menu

slow motion

kvalita obrazu

mobilná aplikácia

+ jednoduché ovládanie

+ dobrý zvuk

prehľadný displej

bohaté príslušenstvo

+ malé rozmery

+ nízka hmotnosť

bohaté príslušenstvo

cena

+ vodeodolnosť

bohaté príslušenstvo

cena

kompaktné rozmery

Mínusy

- nezistené

- výdrž batérie

- vyššia cena

- príslušenstvo

- bez HDMI konektora 

- bez HDMI konektora 

- výdrž batérie

- výdrž batérie

- zvuk

jednoduchý model

Cena

360 €

380 €

450 €

340 €

167 €

209 €

90 €

75 €

25 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie jednotlivých modelov

Špičkové akčné kamery

GoPro HERO7 - Špičková kamera

maximálne rozlíšenie videa 4K (4096 × 2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť bez obalu 10 m 

GoPro HERO7

Prvé miesto v našom teste najlepších outdoor kamier si vyslúžila akčná kamera GoPro Hero 7 Black

Kľúčovou vlastnosťou, ktorá v porovnaní s konkurenciou tlačí túto kameru dopredu aj naďalej ostáva vysokokvalitný obraz 4K. Hodnota rozlíšenia počas natáčania je tak 3840 x 2160 px. Pri rozlíšení 1080 px vás prekvapí dokonca aj frekvencia 240 snímok za sekundu. Ak sa rozhodnete s touto kamerou fotiť, výsledné snímky budú dosahovať kvalitu 12 Mpx, čo je pomerne slušné. 

Pridané smerom nahor bolo aj stabilizácii. Aktuálny stabilizačný program HyperSmooth sa postará o kvalitné, neroztrasené video. Ak teda hľadáte akčnú kameru, s ktorou zachytíte aj tie najdynamickejšie športy, tento kúsok je pre vás vhodnou voľbou. Prekážkou pre vás nebude skutočne nič, ani voda, keďže kamera je vodeodolná, konkrétne do hĺbky 10 metrov.

Ak sa radi hráte s obrazom, nepochybne oceníte aj možnosť natáčania osemnásobne spomalených záberov. Vďaka podpore Wifi môžete video priamo z kamery streamovať aj na sociálnych sieťach. Okrem toho však môžete kameru pripojiť aj k počítaču či k televízii klasicky, za pomoci HDMI alebo USB kábla.

Ovládanie kamery prebieha prostredníctvom dotykového 2" displeja, no v prípade, že máte kameru umiestnenú napríklad na helme, môžete ju ovládať hlasovými pokynmi. Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť zaručujú prívetivú a komfortnú manipuláciu.

Akčná kamera GoPro Hero 7 má všetko to, čo má špičková kamera mať a pri používaní vás rozhodne nesklame. V porovnaní s jej predchodcami možno tomuto modelu vytknúť hádam len menej vylepšení. Na mieste je však otázka, či je pri tak dokonalom zariadení ešte čo vylepšovať. Nás GoPro Hero 7 dostala natoľko, že si od nás vyslúžila titul Náš tip.

Výhody

 • kvalitný obraz
 • stabilita obrazu
 • vodeodolnosť
 • natáčanie spomalených záberov
 • kompaktné rozmery
 • Wifi
 • výborný zvuk

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

360 €

Hodnotenie

GoPro Hero8 Black Edition - Jednotka na trhu

maximálne rozlíšenie videa 4K (4096×2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť do 10 m bez obalu

GoPro HERO8

K špičkovým modelom možno zaradiť aj akčnú kameru GoPro HERO8 Black Edition, ktorá by vám nemala chýbať v prípade, že si radi zaznamenávate a uchovávate svoje adrenalínové zážitky. Ide ešte o pomerne horúcu novinku, ktorá sa na trhu objavila koncom minulého roka.

Táto kamera spadá do ďalšej generácie akčných kamier GoPro. Ako to už býva zvykom, dočkala sa mnohých vylepšení i inovácií. Zmeny sú viditeľné už hneď na prvý pohľad. Kamere chýba rámik, ktorý bol využívaný na pripevnenie. Vylepšenia sa však neudiali len zvonku, ale aj zvnútra. 

Týmto modelom výrobca mieri najmä na tvorcov selfie videí, teda vloggerov, ktorí s touto kamerou budú môcť natáčať videá ešte s kvalitnejším zvukom ako doteraz. Kamera má kvalitný mikrofón, ktorý zníži šum vetra na minimum a umožňuje tiež pridať i dodatočný mikrofón, a to pomocou 3,5 mm konektora. 

Už predchodkyňa GoPro HERO7 bola vychvaľovaná vďaka špičkovej stabilizácii obrazu, no GoPro HERO8 ju dokázala tromfnúť aj v tomto. Kamera disponuje výkonnou stabilizáciou obrazu HyperSmooth 2.0 a postará sa tak o ešte kvalitnejší obraz. Súčasťou sú i obľúbené funkcie, ako napríklad živé vysielanie pri 1080p, nočné snímanie či SuperPhoto. 

Na kamere sa nachádzajú dva displeje. Na prednej strane je monochromatický displej, ktorý zobrazuje údaje o režime kamery, nahrávaní a taktiež aj o stave batérie a pamäti. V zadnej časti sa nachádza veľká dotyková obrazovka. Odozvy sú bezchybné, rovnako i samotné podsvietenie. 

Ovládanie kamery a užívateľské prostredie sú celkovo veľmi intuitívne. Okrem dotykového ovládania možno kameru ovládať aj pomocou 14 hlasových pokynov, čo oceníte najmä vtedy, keď ste v pohybe. Ovládanie kamery je možné dokonca aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. Škoda len slabšej batérie, ktorá svojou výdržou nijako zvlášť nevyniká medzi ostatnými akčnými kamerami. 

Čo k tejto kamere na záver? Výrobca nasadil latku tak vysoko, že si ani nedokážeme predstaviť, čím ju v budúcnosti ešte chce prekonať. Od nás jej zaslúžene patrí odznak TOP model.

Výhody

 • kvalita obrazu
 • redukcia šumu
 • výborná stabilizácia
 • bohaté možnosti ovládania
 • malé rozmery
 • odolnosť

Nevýhody

 • výdrž batérie

Orientačná cena

380 €

Hodnotenie

 GoPro Fusion - 360° VR kamera

maximálne rozlíšenie videa 5,2K (4096 × 2160) • fotoaparát 18 Mpx • vodeodolnosť bez obalu 5 m

GoPro Fusion

Pri GoPro ešte zostaneme. Ďalší testovaný model GoPro Fusion zaujme hneď na prvý pohľad svojim netradičným vzhľadom, ktorý sa značne odlišuje od všetkých predchádzajúcich 360° akčných kamier. Ako uvádza výrobca, tento model v jednom tele spája až 6 kamier. Napriek tomu však na ňom nájdete len dva objektívy. 

Akčná kamera GoPro Fusion je určená pre profesionálov a je vôbec prvým sférickým modelom pochádzajúcim z rúk tohto výrobcu. Dokáže natáčať videá v rozlíšení 5,2K s 30fps. Pokiaľ by ste však chceli klasické video, s funkciou OverCapture môžete už natočené virtuálne video pretvoriť na to klasické. 

Ako sme už uviedli, kamera GoPro Fusion má dva objektívy s rozlíšením 18 Mpx. Okrem videa v spomínanom 5,2K rozlíšení ňou natočíte aj 3K video s 60fps. Veľkým plusom je aj vynikajúci zvuk, ktorý je výsledkom vydarenej kombinácie štvorice mikrofónov. Kamera tak poskytuje nezabudnuteľný virtuálny zážitok nielen vašim očiam, ale aj ušiam.

Aká by to bola len akčná kamera, ak by nebola vodeodolná. GoPro to vie, a preto tomuto modelu dožičil vodeodolnosť bez puzdra do hĺbky 5 metrov. Aj keď nejde o závratnú hodnotu, je potrebné uvedomiť si, že pri potápaní je hĺbka 5 metrov naozaj dosť.

Vo výbave tejto kamery môžete nájsť výbornú elektronickú stabilizáciu obrazu, GPS, gyroskop či kompas. Nechýba ani možnosť Wifi a bezdrôtového prepojenia bluetooth. Na tejto kamere však nenájdete dotykový displej, ten nahradil malý informačný panel. Ovládanie kamery je hlasové, a tak ju môžete používať za akýchkoľvek podmienok. 

Pred kúpou tejto akčnej kamery vás môže odradiť jej vysoká cena, ktorá sa pohybuje okolo sumy 685 €. Pri tomto modeli si však môžete byť istí, že platíte skutočne za kvalitu. Aj preto sme mu v našom testovaní udelili titul Top model.

Výhody

 • pohodlné držanie v ruke
 • sférický model
 • výborný zvuk
 • Wifi rozhranie
 • intuitívne ovládanie
 • vysoká kvalita obrazu

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

450 €

Hodnotenie

Outdoor kamery pre náročnejších

DJI Osmo Action - Konkurencia pre GoPro

maximálne rozlíšenie videa 4K (4096×2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť bez puzdra 11 m, s puzdrom 60 m

DJI Osmo Action

Športová kamera DJI Osmo Action predstavuje dlho očakávaný produkt, o ktorom sa hovorilo aj ako o vážnej konkurencii, ktorá by mohla narobiť problémy GoPro. Je to naozaj tak? 

Kamera sa vzhľadom nijako výrazne neodlišuje od svojich konkurentov. Má malé rozmery 65 x 42 x 35 mm a hmotnosť iba 124 gramov. Konštrukcia je veľmi pevná, odolná a kvalitná. Na prednej strane sa nachádza farebný displej a vzadu displej s dotykovým ovládaním. V spodnej časti je priestor pre vyberateľnú batériu s priemernou kapacitou. 

Samozrejmosťou je aj vodeodolnosť kamery. Bez puzdra je to 11 metrov, s puzdrom až 60 metrov. 

Kamera nahráva video v maximálnom rozlíšení až 4K/60fps alebo (+50/48/30/25/24 fps) a prítomné je i nahrávanie videa v režime 4K HDR (30/25/24 fps). Ponúka profesionálnu stabilizačnú technológiu Rocksteady, ktorá je kombináciou mechanických a elektronických prvkov so zložitými algoritmami. Výsledkom tejto kombinácie sú ostré a stabilné zábery za akýchkoľvek podmienok. 

Čo sa týka fotografií, väčšina používateľov fotí s akčnou kamerou len núdzovo. Pokiaľ sa však do fotografovania aspoň trochu vyznáte, s DJI Osmo Action vytvoríte celkom použiteľné zábery. 

Ako nevýhodu hodnotíme minimum príslušenstva, chýbajú držiaky či redukcia a na škodu by nebola ani náhradná batéria. 

Výhody

 • minimalistický dizajn
 • kvalitný obraz
 • profesionálna stabilizačná technológia
 • vodeodolnosť

Nevýhody

 • príslušenstvo

Orientačná cena

340 €

Hodnotenie

 GoPro HERO5 Session - 4K rozlíšenie

maximálne rozlíšenie videa 4K (3840 x 2160) • fotoaparát 10 Mpx • vodeodolnosť bez puzdra až do 10 m

GoPro HERO5 Session

Pre všetkých tých, ktorí hľadajú finančne menej náročné zariadenie, no aj napriek tomu túžia po kvalite, máme tip v podobe akčnej kamery GoPro HERO5 Session.

Kamera ponúka používateľovi natáčanie videí s rozlíšením 3840 x 2160 px, známe aj pod označením 4K. Rovnako dobre je na tom aj fotografovanie, keďže zhotovené snímky majú hodnotu 10 Mpx, čo v konečnom výsledku predstavuje celkom slušnú kvalitu. Pri tejto kamere sa nám páči aj prítomnosť stabilizácie obrazu, ktorá zaručuje ostré záznamy i fotografie v akýchkoľvek podmienkach.

Spoľahnúť sa môžete aj na vodeodolnosť až do hĺbky 10 metrov. O niečo horšie je však na tom batéria, ktorá dostala kapacitu 1000 mAh, čo v prepočte znamená výdrž po dobu cca dvoch hodín. Samozrejme, ide o orientačnú výdrž, ktorá závisí od podmienok využívania kamery. 

Akčná kamera má nízku hmotnosť a malé rozmery, teda nemusíte sa obávať toho, že by vám pri vašich športových aktivitách nejako prekážala. Aj keď tieto kompaktné rozmery vnímame ako pozitívum, vypýtali si svoju daň v podobe absentujúceho displeja. Ten totiž na kamere nenájdete. S inteligentným zariadením ju prepojíte za pomoci USB či Wifi pripojenia. Zabudnúť však môžete aj na HDMI konektor.

Ak teda uvažujete nad kúpou akčnej kamery GoPro HERO5 Session, odporúčame vám vopred sa zamyslieť nad tým, či absentujúci displej, ale aj chýbajúci HDMI konektor nebude pre vás prekážkou. Pokiaľ nie, zariadenie s kvalitnými parametrami vo všetkých ohľadoch, kompaktnosťou a prijateľnou cenou vám môžeme len a len odporučiť.

Výhody

 • kvalita videa
 • vynikajúci zvuk
 • malé rozmery
 • odolnosť
 • priaznivá cena 

Nevýhody

 • absencia HDMI konektora 

Orientačná cena

167 €

Hodnotenie

Xiaomi Yi 4K+ - Takmer dokonalá outdoor kamera

maximálne rozlíšenie videa 4K (4096 × 2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť s puzdrom až do 40 m

akčná kamera Xiaomi Yi 4K

Kým kedysi bol čínsky gigant Xiaomi známy najmä ako výrobca smartfónov, dnes to už skúša takpovediac všade. Dôkazom toho je aj ďalšia testovaná kamera Xiaomi Yi 4K pochádzajúca práve od tohto výrobcu. A ako v našom testovaní dopadla? Oplatí sa jej kúpa? 

Kamera sa vyznačuje malými rozmermi a jednoduchým dizajnom. Má plastové telo a jej predná strana ponúka imitáciu karbónu. Aj napriek pevnej konštrukcii sa však akosi pozabudlo na jej odolnosť. Kamera totiž nieje odolná voči vode ani prachu, takže bez puzdra ani na krok. Túto skutočnosť hodnotíme negatívne, keďže akčné kamery boli stvorené na to, aby slúžili aj v tých najextrémnejších podmienkach. 

Našťastie tu máme už spomínané puzdro, s ktorým je kamera vodeodolná do hĺbky až 40 metrov, čo je v porovnaní s niektorými konkurentmi zvučného mena lepšie číslo. 

V špeciálnom móde možno túto kameru ovládať iba jediným tlačidlom, ale taktiež aj hlasom. Nechýba ani možnosť dotykového ovládania, ktoré sa uskutočňuje na prehľadnom 2,2" dotykovom displeji. Displej má výbornú čitateľnosť aj na slnku a ako plus hodnotíme aj rýchle a presné reakcie i odozvy. 

Kamera Xioami Yi 4K vstúpila na trh ako nástupca predchádzajúcich modelov a my musíme podotknúť, že výrobca mal veru čo vylepšovať. Ale podarilo sa. Nie veľmi odladený softvér či komplikované prepojenie kamery so smartfónom je preč. Vylepšená bola aj mobilná aplikácia a ovládanie kamery je pomocou nej rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. 

A čo batéria? Tá dostala kapacitu 1400 mAh, pričom jej výdrž závisí od množstva faktorov, ako napríklad rozlíšenie nahrávania, snímková frekvencia či prepojenie.

Najdôležitejším parametrom akčných kamier je bez debaty výsledná kvalita záznamu a tá je pri kamere Xiaomi Yi 4K viac ako dobrá. Videá sú ostré a plné farieb. Mínus by sme však videli v menej kvalitnom zvuku, a to najmä vtedy, ak máte kameru umiestnenú v puzdre. Na druhej strane sú však záznamy natočené akčnou kamerou neraz sprevádzané vlastnou hudbou, a tak pre väčšinou používateľov nemusí predstavovať menej kvalitný zvuk výrazný nedostatok. 

Výhody

 • ovládanie
 • rýchle menu
 • slow motion
 • rýchle nabíjanie
 • kvalita obrazu
 • mobilná aplikácia

Nevýhody

 • nemá HDMI konektor

Orientačná cena

209 €

Hodnotenie

Nenáročné akčné kamery

Niceboy VEGA 6 star - S pokročilou optickou stabilizáciou

maximálne rozlíšenie videa 4K (4096 × 2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť s puzdrom až do 30 m

Akčná kamera Niceboy Vega 6 star

Tak a dostali sme do najnižšej cenovej kategórie, v ktorej môžete nájsť outdoorové kamery pre všetkých menej náročných používateľov. Začíname modelom Niceboy Vega 6 star.

Akčnú kameru Niceboy Vega 6 star možno označiť za mladšiu sestru úspešného modelu Niceboy VEGA 5 Pop, ktorá sa u používateľov teší naozaj veľkej obľube. Na prvý pohľad je viditeľnou zmenou iba menší displej, ktorým novinka Vega 6 star disponuje. Nájdete na nej 2" displej, ktorý však nie je dotykový. Menší displej ale umožnil to, že kamera získala aj menšie rozmery, čo považujeme za pozitívum. 

Niceboy Vega 6 star ponúka nahrávanie v 4K rozlíšení, ale aj 2K video a FullHD rozlíšenie so 60 snímkami za sekundu. Batéria s kapacitou 1050 mAh vydrží približne hodinu prevádzky, závisí však od aktuálnych podmienok natáčania. Nebude teda na škodu, ak budete mať po ruke aj náhradnú batériu, ktorú budete môcť v prípade núdze použiť.

Aby ste mohli kameru prepojiť so smartfónom či iným inteligentným zariadením, podporuje aj možnosť Wifi pripojenia. Kameru môžete ovládať za pomoci aplikácie na to určenej, s bohatými možnosťami nastavenia. Pri tejto kamere nájdete napríklad ISO, nahrávanie pod vodou, vytváranie slowmotion či zmenu uhlu záberu.

Pri prehliadaní menu kamery nás príjemne prekvapila možnosť snímania 16 Mpx fotiek. Pre čo najlepšie výsledky vám však odporúčame voliť hodnoty približujúce sa čo najviac k natívnemu rozlíšeniu čipu. Fotografie sú relatívne ostré, aj keď musíme povedať, že je na nich badateľný i softvérový zásah. Ak ale budete fotiť za priaznivých svetelných podmienok, kvalita snímok vás nesklame.

S kvalitným rozlíšením, výbornou stabilizáciou, praktickým diaľkovým ovládaným je akčná kamera Niceboy Vega 6 Star vo svojej kategórii bestellerom. Podľa portálu Heureka.sk ide aktuálne o 8. najpredávanejší model medzi akčnými kamerami, ktorý sa teší množstvu pozitívnych používateľských ohlasov. Medzi najčastejšie negatíva, ktoré uvádzajú používatelia patrí nižšia výdrž batérie či odolnosť iba s použitím puzdra. 

Výhody

 • jednoduché ovládanie
 • dobrý zvuk
 • prehľadný displej
 • bohaté príslušenstvo
 • komunikácia s aplikáciou
 • diaľkový ovládač
 • cena

Nevýhody

 • odolnosť iba s použitím puzdra
 • nižšia výdrž batérie

Orientačná cena

90 €

Hodnotenie

LAMAX X7.1 Naos - Cenovo dostupná, no výkonná

maximálne rozlíšenie videa 4K (4096 × 2160) • fotoaparát 16 Mpx • vodeodolnosť s puzdrom až do 30 m

Akčná kamera LAMAX X7.1

A s cenou ideme ešte nižšie. Ďalšia testovaná akčná kamera LAMAX X7.1 Naos totiž môže byť vaša za 100 €. Oplatí sa ale táto investícia? 

Kamera má nenáročný, no osvedčený dizajn, pevnú konštrukciu a v rukách sa výborne drží. Na jej zadnej strane sa nachádza 2 palcový displej, na ktorom nájdete všetky podstatné informácie. V balení sa okrem samotnej kamery nachádza i puzdro, ktoré zabezpečuje vodeodolnosť, a to až do hĺbky 30 metrov. 

Kamera je dodávaná s naozaj bohatým príslušenstvom, ktoré pozostáva až z 23 kusov doplnkov. Nájdete medzi nimi napríklad aj užitočnú náhlavnú súpravu, ktorú oceníte v situáciách, kedy potrebujete mať voľné ruky. Nechýba tu ani diaľkové ovládanie, ktoré celkový komfort pri používaní kamery ešte viac umocňuje. Slušnú výbavu dopĺňa i úchyt na oblečenie, prilbu, do auta, ale aj na bicykel. 

Zamrzela nás však batéria s kapacitou 900 mAH, od ktorej veru nemožno očakávať špičkový výkon. Ak sa vybije, opätovné nabitie na plný stav jej trvá približne dve hodiny.

Ak sa rozhodnete pre základné nastavenie, kamera ponúka záznam v rozlíšení 2,7K pri 30 snímkach za sekundu. Takýto záznam sa vyznačuje vysokou ostrosťou a detailným obrazom. Kamera dokáže i natočenie videa vo FullHD rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu, avšak tu je potrebné rátať s miernymi zásekmi. Natáčať môžete aj v 4K, ale vzhľadom na nízku cenovku prístroja nečakajte žiadne zázraky.

Výrobca uvádza, že s kamerou LAMAX zhotovíte fotografie s rozlíšením až 16 Mpx. Ak fotíte za dobrých svetelných podmienok a najmä v exteriéri, môžete sa tešiť na pomerne pekné fotografie. Horšie sú však na tom fotografie nasnímané v interiéri, ktoré nemajú práve najlepšiu ostrosť či najjasnejšie farby. Pokiaľ ale chcete kameru používať na príležitostné fotenie, myslíme, že vám celkom obstojne poslúži. 

Výhody

 • malé rozmery
 • nízka hmotnosť
 • bohaté príslušenstvo
 • ľahké ovládanie
 • prehľadný displej
 • priaznivá cena

Nevýhody

 • výdrž batérieslabší zvuk

Orientačná cena

75 €

Hodnotenie

Sencor 3CAM 2001 - Lacný základ

maximálne rozlíšenie videa FullHD (1920 x 1080) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť s puzdrom až do 60 m

Akčná kamera Sencor 3CAM 2001

Posledný testovaný model Sencor 3CAM 2001 zaujme predovšetkým svojou nízkou cenovkou, pohybujúcou sa okolo 30 €. A čo možno od tejto kamery za tak nízku cenu očakávať? 

Akčná kamera Sencor 3CAM 2011 predstavuje základný model pochádzajúci z radu akčných kamier výrobcu Sencor. To, že ide o základný model v spojení s nízkou cenou značí, že od tejto kamery nemožno veľa čakať a je vhodná pre všetkých nenáročných používateľov. Ponúka možnosť natáčania interpolových videí v FullHD rozlíšení (1920 x 1080) pri 30 snímkach a taktiež i v natívnom HD (1280x720) pri 30fps. 

Príjemným prekvapením je pre nás prítomnosť 2" displeja, na ktorom môžete uskutočňovať rôzne nastavenia kamery a tiež prezerať natočené zábery či nasnímané fotografie. S vodeodolným puzdrom sa s touto kamerou môžete ponárať až do hĺbky 60 metrov.

Okrem vodeodolného puzdra sa v balení nachádza aj úchytka na helmu či opasok, sada pre upevnenie na selfiestick alebo statív, sťahovacie pásky, sada pre uchytenie na riadidlá či tyč. Nechýba ani USB dátový kábel a nabíjačka. S nastaveniami kamery vám zas pomôže priložený návod na použitie. 

S malými rozmermi a nízkou hmotnosťou kameru jednoducho umiestnite kdekoľvek, pričom si môžete byť istí tým, že vám určite nebude zavadzať, ani vás pri pohybe nijako obmedzovať. Ak chcete začať s vytváraním záznamov z vašich športových aktivít a hneď na začiatok nechcete zbytočne investovať veľké peniaze do kvalitného modelu, outdoor kamera Sencor 3CAM 2011 je pre vás tým pravým. 

Výhody

 • 2" displej
 • príslušenstvo
 • vodeodolnosť s puzdrom do hĺbky 60 m
 • jednoduché používanie
 • kompaktné rozmery
 • nízka cena

Nevýhody

 • slabšia kvalita záznamu
 • funkčne jednoduchší model

Orientačná cena

25 €

Hodnotenie

Ako vybrať akčnú kameru? 

Recenzie akčných kamier

Patríte k fanúšikom pohybu a rôznych akčných športov? Ak si ich chcete zaznamenať a následne sa o ne podeliť s priateľmi na sociálnych sieťach, potrebujete kvalitnú outdoorovú kameru, špeciálne vyvinutú na tieto účely.

No ako si spomedzi veľkého množstva kamier vybrať tú správnu pre vás? Pri kúpe si všímajte tieto základné kritériá:


1. Telo

Telo kamery je to, na čo by ste pri výbere rozhodne nemali zabúdať. Keďže ide o kameru do náročných podmienok, mali by ste staviť na prvotriednu kvalitu. V opačnom prípade sa môže ľahko stat to, že kamera vám dlho neposlúži.


Rozmery a hmotnosť

Neprehliadnite ani rozmery a hmotnosť kamery. Kým pri klasických kamerách platí akési nepísané pravidlo, že čím väčšia kamera je, tým stabilnejší obraz môžete očakávať, pri outdoorových kamerách je to presne naopak. 

Hmotnosť kamery je dôležitým parametrom i v prípade, že ju chcete mať pripevnenú na helme či odeve. Aby vás zariadenie nijako neobmedzovalo, mali by ste voliť čo najnižšiu hmotnosť. 


Tvar

Možno ste si už všimli, že akčné kamery majú rozličné tvary. Nie, nejde o otázku dizajnu, ale funkčnosti. Rôzne tvary kamier totiž majú svoje výhody, ale aj nevýhody. A o ktoré ide?

Vo všeobecnosti sa môžete stretnúť s dvoma typmi:

1. Kamera s objektívom na širšej strane

2. Kamera s objektívom na užšej strane

Kamery, ktoré majú objektív na širšej strane sú ideálne pre použitie v autách. Užšiu kameru odporúčame v prípade, že uvažujete nad jej umiestnením na bok helmy.


2. Kvalita obrazu/rozlíšenie

Pokiaľ túžite po kvalitnom zázname, mali by ste si zaobstarať kameru s vysokým rozlíšením. Kým kedysi bola slabinou akčných kamier práve kvalita obrazu, dnes už nepredstavuje žiaden problém. Na trhu totiž nájdete kamery s HD rozlíšením 720p, ale aj s FullHD 1080 p. Výnimkou už nie sú ani zariadenia s UltraHD či 4K rozlíšením. Pri nich je však potrebné rátať aj s vyššou cenou a zároveň musíte mať aj techniku schopnú spracovať 4K Video. 

Po kamere s VGA rozlíšením siahnite len v prípade, že ste naozaj nenáročný používateľ.

Pri rozlíšení kamery sa často môžete stretnúť aj s údajom uvedeným v Mpx. Nenechajte sa zbytočne zmiasť. Tento údaj totiž označuje kvalitu výsledných fotografií uskutočnených touto kamerou. 

Tip od experta

"Ak nájdete kameru, ktorá sa vám príjemne ovláda a nie je problém ju používať v cieľových podmienkach, začnite sa venovať kvalite videa. Základným ukazovateľom je v takom prípade rozlíšenie a snímkovacie frekvencie. Rozlíšenie udáva, z koľkých pixelov sa skladá obraz na výšku a šírku, zobrazovacie frekvencie potom značí, koľko "fotografií" sa za jednu sekundu zaznamená."


Michal Maňák, Datar

3. Snímková frekvencia

Snímková frekvencia označovaná aj ako FPS znamená počet snímok za sekundu, pričom výrazne ovplyvňuje aj plynulosť videa. Čím vyššia frekvencia je, tým plynulejšie video môžete očakávať.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s hodnotou pohybujúcou sa okolo 24 snímok za sekundu. Ide o frekvenciu, na ktorej sú vytvárané aj filmy a pre ľudské oko je prirodzená. Kamery s nižšou hodnou snímkovej frekvencie môžu zaznamenávať "rozsekané" videá. 

A čo vyššia snímková frekvencia? Tie najšpičkovejšie modely sa môžu pochváliť frekvenciou 60 až 120 snímok za minútu. Za takúto hodnotu si priplatíte, avšak na druhej strane sa môžete tešiť na natáčanie spomalených tzv. slow motion videí.


4. Dátový tok

Pri outdoorových kamerách nieje dôležité len vysoké rozlíšenie či vysoká frekvencia, ale aj dátový tok, ktorý ovplyvňuje prenos nahraných dát. Každá kamera v priebehu sekundy totiž dokáže uložiť do pamäte len isté množstvo informácií, okolo 20 MB/s. Ak sa v priebehu sekundy vytvorí záznam väčší než dátový tok, dáta je nutné komprimovať, na základe čoho sa zníži kvalita, veľkosť ale i ostrosť obrazu.

Najslabšie hodnoty, ktoré rozhodne neodporúčame sú okolo 10 MB/s. Oproti ním stoja kamery s dátovým tokom 30 MB/s, ktoré sú schopné uložiť aj tie najmenšie detaily.

Kombík radí

Kombík radí

Pri natáčaní videa vo vysokom rozlíšení by ste mali rátať s rýchlym napĺňaním úložiska, v dôsledku vysokého dátového toku. 


Odporúčame preto investovať pár € navyše do kvalitnej pamäťovej karty.


5. Zoom a stabilizácia

Dôležitým parametrom je aj zoom, ktorý slúži na plynulé priblíženie. Rozoznávame dva typy

 • optický
 • digitálny

Optický zoom je prijateľnejší z dôvodu, že nemení kvalitu obrazu. Obraz je pritom približovaný za pomoci optickej sústavy. 

Digitálny zoom pri približovaní uberá čo to aj z kvality záznamu, resp. čím väčšie priblíženie, tým nižšia kvalita.


Stabilizácia

Stabilizácia je podstatným parametrom najmä pri klasických kamerách, avšak stretnete sa s ňou aj pri akčných modeloch.

Lacnejším variantom je elektronická, teda digitálna stabilizácia. Tá funguje na princípe vyrezávania obrazu v reálnom čase a na eliminácii rušivých pohybov. 

Za optickou stabilizáciou zas stojí pohyb optickej súčiastky v objektíve. A nakoniec tu máme mechanickú stabilizáciu, kedy sa optický snímač pohybuje v opačnom smere ako samotná kamera, čím sa znižuje chvenie.

Ako vybrať akčnú kameru


6. Ovládanie

Ešte pred samotnou kúpou kamery by ste si mali vopred premyslieť, na čo ju budete používať. Od toho sa totiž odvíja aj spôsob ovládania. Pokiaľ chcete kameru využívať pri zimných športoch, v hrubých rukaviciach sa vám pravdepodobne bude medzi gombíkmi ťažko prepínať.

Ako najpraktickejšia a najlepšia možnosť sa javí posuvné ovládanie, s ktorým si poradíte za akýchkoľvek podmienok. 

7. Ďalšie funkcie


Displej

Nie všetky akčné kamery majú displej. V prípade, že je pre vás toto kritérium dôležité, mali by ste voliť kameru umožňujúcu bezdrôtové pripojenie ku smartfónu, ktorý vám v prípade potreby plnohodnotne zastúpi i displej.


Pamäťová karta

Kde sa výsledný záznam či fotografia nasnímaná touto kamerou bude ukladať? Najčastejšou možnosťou je pamäťová karta, ktorej veľkosť si sami zvolíte. Menej bežným riešením, ktorým disponujú niektoré modely je aj vlastná pamäť.

Prečo si vybrať outdoorovú kameru?

 • Outdoorové kamery sú vhodné do extrémnych podmienok.  
 • Môžete s nimi natáčať i pod vodou. 
 • Akčné kamery majú miniatúrne rozmery a veľké možnosti uchytenia. 
 • Outdoor kamery môžete pripojiť i k smartfónu.

Tip od experta

"Ak plánujete natáčať hlavne šport, je komfort používania dôležitejší, než samotná kvalita natočeného materiálu. Otravnú kameru totiž pravdepodobne necháte doma a nenatočíte nič."


Michal Maňák, Datart

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe akčnej kamery

1. Ktorá značka akčných kamier je najlepšia?

Keď sa povie akčná kamera, s najväčšou pravdepodobnosťou si hneď každý vybaví GoPro. Táto značka totiž patrí k tým najznámejším a aj prvá akčná kamera, ktorá sa na trhu objavila pochádzala práve od tohto výrobcu. GoPro kamery sa vyznačujú vysokou kvalitou i nadupanými funkciami, no spravidla aj vyššou cenou. Ide však o adekvátnu cenu, za ktorú dostanete špičkovú výbavu. 

Na trhu dostať i cenovo dostupnejšie kamery pochádzajúce od rôznych výrobcov, ako napríklad Xiaomi, Niceboy, Lamax či Sencor.

Tu je však dôležité uvedomiť si, že taký svetovo známy výrobca ako GoPro, rok čo rok investuje do vývoja, aby mohol za každým priniesť ešte vymakanejšiu GoPro kameru. Sústreďuje sa na inovácie a nové technológie. Ostatní výrobcovia majú vo svojom portfóliu okrem akčných kamier i ďalšie produkty a ich zameranie preto nie je také jednosmerné. 

2. Kameru s akým rozlíšením voliť?

Rozlíšenie predstavuje pri výbere akčnej kamery jeden z najdôležitejších parametrov.  Ovplyvňuje jemnosť, ostrosť a celkovú kvalitu obrazu. Ak chcete kvalitné videá mali by ste voliť kameru s vyšším rozlíšením vzniknutého videa. Netreba ale tiež zabúdať na to, že priveľké rozlíšenie na malej ploche tiež nemusí byť práve najideálnejšia voľba. 

Čo sa týka samotného rozlíšenia, na výber máte z viacerých možností, ako VGA, HD či Full HD, Ultra HD a 4K. Najstaršou alternatívou je VGA, ktoré sa už v súčasnosti úplne vytráca. Väčšina kamier poskytuje HD (vysoké rozlíšenie, 1280 x 720 pixlov), Full HD (veľmi vysoké rozlíšenie, 1920 x 1080 pixlov či dokonca Ultra HD (3840 x 2160 pixlov). Stretnúť sa môžete aj s 4K rozlíšením (4096 x 2160 pixlov), to je ale výhodné vtedy, ak disponujete zariadením, ktoré ho dokáže prečítať. 

3. Čo udáva snímková frekvencia?

Veľmi dôležitým parametrom je aj snímková frekvencia, ktorá predstavuje koľko snímok sa sekundu kamera zhotoví. Ovplyvňuje tiež plynulosť videa, teda čím je vyššia, tým plynulejší je obraz. Býva uvádzaná v fps.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s hodnotou okolo 24 až 30 snímok za sekundu, ale aj s frekvenciou 60 či až 120 snímok za sekundu. 

4. Aká je priemerná výdrž batérie u akčných kamier?

Zdrojom energie akčných kamier sú zabudované akumulátory s rôznou kapacitou, ktorá prezrádza výdrž batérie. Čím vyššia kapacita, tým vyššia výdrž. Priemerná výdrž batérií sa pohybuje okolo 1 až 3 hodiny. 

5. A čo pamäť akčných kamier?

Väčšina akčných kamier nedisponuje vlastnou vnútornou pamäťou, ale slotom pre využitie pamäťovej karty. Výhodou je, že si môžete zvoliť kartu s takou veľkosťou, ako potrebujete a v prípade jej naplnenia môžete mať po ruke ďalšiu. 


Pridajte vašu recenziu

avatar