Test akčných kamier 2019


​Patríte k fanúšikom akčných športov a o vaše ​adrenalínové ​zážitky sa radi delíte s ostatnými alebo len hľadáte malú, spratnú a šikovnú kameru na dennodenné natáčanie? Siahnite po akčnej kamere. 

Odporúčané ​outdoorové kamery

Akčná kamera ​GoPro Hero 7 Black náš tip

​GoPro Hero 7

od 405 €

Akčná kamera GOPRO Fusion top model

​GoPro Fusion

od 685 €

Akčná kamera GoPro HERO5 Session

​GoPro HERO5 Session

od 230 €


​Porovnanie ​outdoorových kamier

​ŠPIČKOVÉ AKČNÉ KAMERY

​OUTDOOR KAMERY PRE NÁROČNÝCH

​JEDNODUCHÉ ​MODELY

akčná kamera GoPro Hero 7 Black
akčná kamera GoPro Fusion
akčná kamera Sony Action Cam FDR
akčná kamera GoPro Hero 6
Akčná kamera GoPro HERO5 Session
akkčná kamera Xiaomi Yi 4K
Akčná kamera Niceboy Vega 6 star
Akčná kamera LAMAX X7.1
Akčná kamera Sencor 3CAM 2001

​maximálne rozlíšenie

​4K

(4096 × 2160)

​5,2K

 (4096 × 2160)

​Ultra HD

 (3840 × 2160)

​Ultra HD

 (3840 × 2160)

4K

(3840 x 2160)

​​​​​4K 

(4096 × 2160)

​​​​​4K 

(4096 × 2160)

​​​​​4K 

(4096 × 2160)

​FullHD

(1920 x 1080)

​fotoaparát

​12 Mpx

​18 Mpx

​8,2 Mpx

​12 Mpx

10 Mpx

​12 Mpx

​​12 Mpx

​16 Mpx

​​​12 Mpx

cena

​405 €

​685 €

​390 €

​390 €

230 €

​​240 €

​110 €

​100 €

​30 €

hodnotenie

Recenzie ​​​outdoorových kamier

​Ako sme načrtli hneď v úvode, akčné kamery boli primárne vyvinuté na zaznamenávanie akcie v teréne a v náročných podmienkach. V súčasnej dobe sa však čoraz častejšie začínajú používať aj na bežné natáčanie, pričom sa obľube tešia najmä vďaka malým rozmerom. 

Tentokrát sme pre vás vybrali 9 najlepších modelov, ktoré sme rozdelili do troch prehľadných kategórií.

​Špičkové akčné kamery

​1.​ GoPro HERO7

​maximálne rozlíšenie videa 4K (4096 × 2160) • fotoaparát 12 Mpx •​ vodeodolnosť bez obalu 10 m 

Akčná kamera ​GoPro Hero 7 Black náš tip

Je už akýmsi zvykom, že GoPro rok čo rok prináša novú sériu akčných kamier. Ani tento rok tomu nebolo inak a na trhu sa objavila línia GoPro Hero 7, ktorej súčasťou sú tri kamery - GoPro Hero 7 White, GoPro Hero 7 Silver a najprémiovejšia GoPro Hero 7 Black. Práve posledná akčná kamera GoPro Hero 7 Black si v našom teste najlepších outdoor kamier vyslúžila prvé miesto. 

Kľúčovou vlastnosťou, ktorá v porovnaní s konkurenciou tlačí túto kameru dopredu aj naďalej ostáva vysokokvalitný obraz 4K. Hodnota rozlíšenia počas natáčania je tak 3840 x 2160 px. Pri rozlíšení 1080 px vás prekvapí dokonca aj frekvencia 240 snímok za sekundu. Ak sa rozhodnete s touto kamerou fotiť, výsledné snímky budú dosahovať kvalitu 12 Mpx, čo je pomerne slušné. 

Pridané smerom nahor bolo aj stabilizácii. Aktuálny stabilizačný program HyperSmooth sa postará o kvalitné, neroztrasené video. Ak teda hľadáte akčnú kameru, s ktorou zachytíte aj tie najdynamickejšie športy, tento kúsok je pre vás vhodnou voľbou. Prekážkou pre vás nebude skutočne nič, ani voda, keďže kamera je vodeodolná, konkrétne do hĺbky 10 metrov.

Ak sa radi hráte s obrazom, nepochybne oceníte aj možnosť natáčania osemnásobne spomalených záberov. Vďaka podpore Wifi môžete video priamo z kamery streamovať aj na sociálnych sieťach. Okrem toho však môžete kameru pripojiť aj k počítaču či k televízii klasicky, za pomoci HDMI alebo USB kábla.

Ovládanie kamery prebieha prostredníctvom dotykového 2" displeja, no v prípade, že máte kameru umiestnenú napríklad na helme, môžete ju ovládať hlasovými pokynmi. Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť zaručujú prívetivú a komfortnú manipuláciu​.

Akčná kamera GoPro Hero 7 má všetko to, čo má špičková kamera mať a pri používaní vás rozhodne nesklame. V porovnaní s​ jej predchodcami možno tomuto modelu vytknúť hádam len menej vylepšení. Na mieste je však otázka, či je pri tak dokonalom zariadení ešte čo vylepšovať. Nás GoPro Hero 7 dostala natoľko, že si od nás vyslúžila titul Náš tip.

Výhody

 • smile-o
  ​kvalitný obraz
 • smile-o
  ​stabilita obrazu
 • smile-o
  ​vodeodolnosť
 • smile-o
  ​natáčanie spomalených záberov
 • smile-o
  ​kompaktné rozmery
 • smile-o
  ​Wifi
 • smile-o
  ​výborný zvuk

Nevýhody

 • frown-o
  ​bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​405 €

​maximálne rozlíšenie videa 5,2K (4096 × 2160) • fotoaparát 18 Mpx • vodeodolnosť bez obalu 5 m

Akčná kamera GOPRO Fusion top model

​Pri GoPro ešte ​zostaneme. Ďalší testovaný model GoPro Fusion zaujme hneď na prvý pohľad svojim netradičným vzhľadom, ktorý sa ​značne odlišuje od všetkých predchádzajúcich 360° akčných kamier. Ako uvádza výrobca, tento model v jednom tele spája až 6 kamier. Napriek tomu však na ňom nájdete len dva objektívy. 

Akčná kamera GoPro Fusion je určená pre profesionálov a je vôbec prvým sférickým modelom pochádzajúcim z rúk tohto výrobcu. Dokáže natáčať videá v rozlíšení 5,2K s 30fps. Pokiaľ by ste však chceli klasické video, s funkciou OverCapture môžete už natočené virtuálne video pretvoriť na to klasické. Po našom otestovaní akčnej kamery musíme konštatovať, že kvalita obrazu je jednoducho dychberúca.

​Ako sme už uviedli, kamera GoPro Fusion má dva objektívy s rozlíšením 18 Mpx. ​Okrem videa v spomínanom 5,2K rozlíšení ňou natočíte aj 3K video s 60fps. Veľkým plusom je aj vynikajúci zvuk, ktorý je výsledkom vydarenej kombinácie štvorice mikrofónov. Kamera tak poskytuje nezabudnuteľný virtuálny zážitok nielen vašim očiam, ale aj ušiam.

Aká by to bola len akčná kamera, ak by nebola vodeodolná. GoPro to vie, a preto tomuto modelu dožičil vodeodolnosť bez puzdra do hĺbky 5 metrov. Aj keď nejde o závratnú hodnotu, je potrebné uvedomiť si, že pri potápaní je hĺbka 5 metrov naozaj dosť.

​Vo výbave tejto kamery môžete nájsť výbornú elektronickú stabilizáciu obrazu, GPS, gyroskop či kompas. Nechýba ani možnosť Wifi a bezdrôtového prepojenia bluetooth. Na tejto kamere však nenájdete dotykový displej, ten nahradil malý informačný panel. Ovládanie kamery je hlasové, a tak ju môžete používať za akýchkoľvek podmienok. 

Pred kúpou tejto akčnej kamery vás môže odradiť jej vysoká cena, ktorá sa pohybuje okolo sumy 685 €. Pri tomto modeli si však môžete byť istí, že platíte skutočne za kvalitu. Aj preto sme mu v našom testovaní udelili titul Top model.

Výhody

 • smile-o
  ​pohodlné držanie v ruke
 • smile-o
  ​sférický model
 • smile-o
  ​výborný zvuk
 • smile-o
  ​Wifi rozhranie
 • smile-o
  ​intuitívne ovládanie
 • smile-o
  ​vysoká kvalita obrazu

Nevýhody

 • frown-o
  ​vyššia cena

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​685 €

​​maximálne rozlíšenie videa ​Ultra HD (3840 × 2160) • fotoaparát 8,2 Mpx • vodeodolnosť ​s puzdrom až do 60 m

akčná kamera Sony Action Cam FDR

​K drahším zariadeniam možno zaradiť aj akčnú kameru Sony Action Cam FDR-X3000RFDI, ktorá by vám nemala chýbať v prípade, že si radi zaznamenávate a uchovávate svoje adrenalínové zážitky. 

​Môžete ňou natáčať video v 4K rozlíšení s frekvenciou 30 snímok za sekundu. Ak pri natáčaní radšej dáte prednosť FullHD videu, zvýšite frekvenciu snímok až na štvornásobok a pri HD rozlíšení dokonca na osemnásobok, teda 240 snímok za sekundu. S kamerou tiež môžete natáčať časozberné video a taktiež fotografovať. Výsledné snímky majú rozlíšenie 8,2 Mpx.

Pri snímaní máte na výber z troch rôznych uhlov záberu - široký, stredný a zúžený uhol. Pri používaní kamery ​dozaista oceníte aj optickú stabilizáciu obrazu. Tá vám poskytne ostré zábery aj za zhoršených svetelných podmienok a na zahodenie nie sú ani zábery natočené za šera či tmy. Súčasťou kamery je aj GPS prijímač, a tak sa okrem samotného videa i zvuku ukladajú na záznam aj informácie o aktuálnej polohe. 

Pokiaľ preferujete bezdrôtové prepojenie, môžete využiť funkciu Wifi alebo bluetooth či NFC. Ak patríte k zástancom káblov, kameru s počítačom či televíziou prepojíte pomocou USB alebo HDMI konektora. 

Kameru je možné ovládať tlačidlami nachádzajúcimi sa priamo na jej tele, ale taktiež aj diaľkovým ovládaním, ktoré vám pri používaní​ poskytne nezameniteľný komfort. Na dia​ľkovom ovládači nájdete aj farebný displej, ktorý umožňuje nastavenie kamery, fotografovanie, ale aj jej zapnutie či vypnutie. Tento ovládač môžete nosiť aj na gumovom náramku​, čím získate i štýlový módny doplnok. 

Okrem už spomínaných spôsobov ovládania môžete s kamerou manipulovať aj prostredníctvom vášho smartfónu či tabletu. Stačí vám iba aplikácia, ktorú si bezplatne stiahnete a pripojenie k Wifi sieti. 

​Kamera Sony Action sa k nám na testovanie dostala spolu s praktickým gripom na prst, s ktorým zachytíte nové perspektívy pohodlne jednou rukou, z akéhokoľvek uhla.

Výhody

 • smile-o
  ​kvalita obrazu
 • smile-o
  ​redukcia šumu
 • smile-o
  ​dobrá stabilizácia
 • smile-o
  ​možnosti ovládania
 • smile-o
  ​malé rozmery
 • smile-o
  ​vodeodolnosť

Nevýhody

 • frown-o
  ​výdrž batérie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​390 €

​Outdoor kamery pre náročnejších

​​​​maximálne rozlíšenie videa ​​​Ultra HD (3840 × 2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť ​s puzdrom až do 10 m

akčná kamera GoPro Hero 6

​Pokiaľ patríte k fanúšikom GoPro kamier, určite nám dáte za pravdu keď povieme, že väčšina kamier tohto výrobcu sa len minimálne alebo aj takmer vôbec dizajnovo ​od seba neodlišuje. Dôkazom toho je aj ďalší testovaný model GoPro Hero 6, ktorý je takmer na nerozoznanie od svojho predchodcu Hero 5. Aj napriek tomu však medzi nimi možno nájsť rozdiely, a to najmä vo vnútri. 

Konštrukcia kamery je pevná a odolná, a aby sa v rukách držala pohodlne a zároveň sa nešmýkala, nechýba ani pogumovaný povrch. Má malé rozmery a nízku hmotnosť, a tak nájdete na nej len to, čo budete naozaj potrebovať. Poďme sa ale pozrieť do jej vnútra, keďže práve tam sa udiala najpodstatnejšia zmena.

Akčná kamera GoPro Hero 6 je vybavená vlastným čipsetom GP1, vďaka ktorému je tento model až dvakrát rýchlejší ako jeho predchodca. Vlastný čipset poskytuje aj možnosť natáčania videí v 4K rozlíšení a 60fps. ​Pri FullHD môžete rátať s 240fps a v rozlíšení 2,7K ​zas so 120 snímkami za sekundu. ​Snímky nasnímané touto kamerou majú rozlíšenie 12 Mpx.

Za zmienku stojí aj výborná stabilizácia. Na druhej strane však ide len o softvérové riešenie, a teda v prípade, že si zvolíte čo najvyššie rozlíšenie, stabilizáciu nečakajte. Aj napriek tejto skutočnosti je však konečný obraz vynikajúci. ​​​

​Nový procesor vo vnútri tejto outdoor kamery zabezpečuje nielen kvalitnejší obraz, ale aj zbieranie dát, ako napríklad z gyroskopu či GPS a ich odosielanie do aplikácie. ​​​Pre vás ako používateľa to znamená špičkové videá, so všetkými dôležitými údajmi a s minimálnym ľudským zásahom. 

Pri testovaní ​kamery sa nám páčilo jej hlasové ovládanie, s ktorým si nepochybne užijete množstvo zábavy. Stačí povedať napríklad "GoPro, start recording" a spustí sa automatické nahrávanie. Túto možnosť si zamilujete najmä v prípade, že patríte k nadšencom cyklokrosu či inej športovej aktivity, pri ktorej potrebujete mať kameru umiestnenú na prilbe.

Rovnako ako každá dobrá akčná kamera aj GoPro Hero 6 je vodeodolná, a to až do hĺbky 10 metrov bez puzdra. Ak siahnete po puzdre, môžete si ju so sebou vziať až do hĺbky neuveriteľných 60 metrov. Mínus však vidíme v nie práve najlepšej kapacite batérie. Tá dostala hodnotu 1220 mAh, čo môže byť obmedzujúce ​napríklad vtedy, ak sa chystáte vyraziť na dlhú túru.

Výhody

 • smile-o
  ​minimalistický dizajn
 • smile-o
  ​kompaktné rozmery
 • smile-o
  ​hlasové ovládanie
 • smile-o
  ​špičková kvalita obrazu
 • smile-o
  ​konektivita
 • smile-o
  ​odolná a pevná konštrukcia

Nevýhody

 • frown-o
  ​výdrž batérie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​390 €

lightbulb-o

Náš tip: ​Uvažujete nad kúpou tejto outoodrovej kamery? Nahliadnite aj do našej detailnej recenzie kamery GoPro Hero 6, v ktorej sme sa výlučne venovali tomuto modelu. Nájdete v nej aj zaujímavé videoukážky z nášho testovania. 

maximálne rozlíšenie videa 4K (3840 x 2160) • fotoaparát 10 Mpx • vodeodolnosť s puzdrom až do 10 m

Akčná kamera GoPro HERO5 Session

Pre všetkých tých, ktorí hľadajú finančne menej náročné zariadenie, no aj napriek tomu túžia po kvalite, máme tip v podobe akčnej kamery GoPro HERO5 Session.

Kamera ponúka používateľovi natáčanie videí s rozlíšením 3840 x 2160 px, známe aj pod označením 4K. Rovnako dobre je na tom aj fotografovanie, keďže ​zhotovené snímky majú hodnotu 10 Mpx, čo v konečnom výsledku predstavuje celkom slušnú kvalitu​. Pri tejto kamere sa nám páči aj prítomnosť stabilizácie obrazu, ktorá zaručuje ostré záznamy i fotografie v akýchkoľvek podmienkach.

Spoľahnúť sa môžete aj na vodeodolnosť až do hĺbky 10 metrov. O niečo horšie je však na tom batéria, ktorá dostala kapacitu 1000 mAh, čo v prepočte znamená výdrž po dobu cca dvoch hodín. Samozrejme, ide o orientačnú výdrž, ktorá závisí od podmienok využívania kamery. 

Akčná kamera má nízku hmotnosť a malé rozmery, teda nemusíte sa obávať toho, že by vám pri vašich športových aktivitách nejako prekážala. Aj keď tieto kompaktné rozmery vnímame ako pozitívum, vypýtali si svoju daň v podobe absentujúceho displeja. Ten totiž na kamere nenájdete. S inteligentným zariadením ju prepojíte za pomoci USB či Wifi pripojenia. Zabudnúť však môžete aj na HDMI konektor.

Ak teda uvažujete nad kúpou ​akčnej kamery GoPro HERO5 Session, odporúčame vám vopred sa zamyslieť nad tým, či absentujúci displej, ale aj chýbajúci HDMI konektor nebude pre vás prekážkou​. Pokiaľ nie, zariadenie s kvalitnými parametrami vo všetkých ohľadoch, kompaktnosťou a prijateľnou cenou vám môžeme len a len odporučiť.

Výhody

 • smile-o
  ​kvalita videa
 • smile-o
  ​vynikajúci zvuk
 • smile-o
  ​malé rozmery
 • smile-o
  ​odolnosť
 • smile-o
  ​priaznivá cena 

Nevýhody

 • frown-o
  ​absencia HDMI konektora 

Naše hodnotenie

Orientačná cena

230 €

​​​​​maximálne rozlíšenie videa ​​​​4K (4096 × 2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť ​s puzdrom až do 40 m

akčná kamera Xiaomi Yi 4K

​Kým kedysi bol ​čínsky gigant Xiaomi známy najmä ako výrobca smartfónov, dnes to už skúša takpovediac všade. Dôkazom toho je aj ďalšia testovaná kamera Xiaomi Yi 4K pochádzajúca práve od tohto výrobcu. A ako v našom testovaní dopadla? Oplatí sa jej kúpa? 

Kamera sa vyznačuje malými rozmermi a jednoduchým dizajnom. Má plastové telo a jej predná strana ponúka imitáciu karbónu. Aj napriek pevnej konštrukcii sa však akosi pozabudlo na jej odolnosť. Kamera totiž nieje odolná voči vode ani prachu, takže bez puzdra ani na krok. ​Túto skutočnosť hodnotíme negatívne, keďže akčné kamery boli stvorené na to, aby slúžili aj v tých najextrémnejších podmienkach. 

Našťastie tu máme už spomínané puzdro, s ktorým je kamera vodeodolná do hĺbky až 40 metrov, čo je v porovnaní s niektorými konkurentmi zvučného mena lepšie číslo. 

V špeciálnom móde možno túto kameru ovládať iba jediným tlačidlom, ale taktiež aj hlasom. Nechýba ani možnosť dotykového ovládania, ktoré sa uskutočňuje na prehľadnom 2,2" dotykovom displeji. Displej má výbornú čitateľnosť aj na slnku a ako plus hodnotíme aj rýchle a presné reakcie i odozvy. 

Kamera Xioami Yi 4K ​vstúpila na trh ako nástupca predchádzajúcich modelov a my ​musíme ​podotknúť, že výrobca mal veru čo vylepšovať. ​Ale podarilo sa. Nie veľmi odladený softvér či komplikované prepojenie kamery so smartfónom je preč. Vylepšená bola aj mobilná aplikácia a ovládanie kamery je pomocou nej rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. 

A čo batéria? Tá dostala kapacitu 1400 mAh, pričom jej výdrž závisí od množstva faktorov, ako napríklad rozlíšenie nahrávania, snímková frekvencia či prepojenie. Počas nášho testovania nám kamera pri nahrávaní 4K videa s rozlíšením 60fps vydržala cca jednu hodinu. 

​Najdôležitejším parametrom akčných kamier je bez debaty výsledná kvalita záznamu a tá je pri kamere Xiaomi Yi 4K​ viac ako dobrá. Videá sú ostré a plné farieb. Mínus by sme však videli v menej kvalitnom zvuku, a to najmä vtedy, ak máte kameru umiestnenú v puzdre. Na druhej strane sú však záznamy natočené akčnou kamerou neraz sprevádzané vlastnou hudbou, a tak pre väčšinou používateľov nemusí ​predstavovať menej kvalitný zvuk výrazný nedostatok. 

Výhody

 • smile-o
  ​ovládanie
 • smile-o
  ​rýchle menu
 • smile-o
  ​slow motion
 • smile-o
  ​rýchle nabíjanie
 • smile-o
  ​kvalita obrazu
 • smile-o
  ​mobilná aplikácia

Nevýhody

 • frown-o
  ​nemá HDMI konektor

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​240 €

Nenáročné ​akčné kamery

​​​​​​maximálne rozlíšenie videa ​​​​4K (4096 × 2160) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť ​s puzdrom až do 40 m

Akčná kamera Niceboy Vega 6 star

​Tak a dostali sme do najnižšej cenovej kategórie, v ktorej môžete nájsť outdoorové kamery pre všetkých menej náročných používateľov. Začíname modelom Niceboy Vega 6 star.

Akčnú kameru Niceboy Vega 6 star možno označiť za mladšiu sestru úspešného modelu Niceboy VEGA 5 Pop, ktorá sa u používateľov teší naozaj veľkej obľube. Na prvý pohľad je viditeľnou zmenou iba menší displej, ktorým novinka Vega 6 star disponuje. Nájdete na nej 2" displej, ktorý však nie je dotykový. Menší displej ale umožnil to, že kamera ​získala aj menšie rozmery, čo považujeme za pozitívum. 

Niceboy Vega 6 star ponúka nahrávanie v 4K rozlíšení, ale aj 2K video a FullHD rozlíšenie so 60 snímkami za sekundu. Batéria s kapacitou 1050 mAh vydrží približne hodinu prevádzky, závisí však od aktuálnych podmienok natáčania. Nebude teda na škodu, ak budete mať po ruke aj náhradnú batériu, ktorú budete môcť v prípade núdze použiť.

Aby ste mohli kameru prepojiť so smartfónom či iným inteligentným zariadením, podporuje aj možnosť Wifi pripojenia. Kameru ​môžete ovládať za pomoci aplikácie na to určenej, s bohatými možnosťami nastavenia. Pri tejto kamere nájdete napríklad ISO, nahrávanie pod vodou, vytváranie slowmotion či zmenu uhlu záberu.

​Pri prehliadaní menu ​kamery nás príjemne prekvapila možnosť snímania 16 Mpx fotiek. Pre čo najlepšie výsledky vám však odporúčame voliť hodnoty približujúce sa čo najviac k natívnemu rozlíšeniu čipu. Fotografie sú relatívne ostré, aj keď musíme povedať, že je na nich badateľný i softvérový zásah. Ak ale budete fotiť za priaznivých svetelných podmienok, kvalita snímok vás nesklame.

S kvalitným rozlíšením, výbornou stabilizáciou, praktickým diaľkovým ovládaným je akčná kamera Niceboy Vega 6 Star vo svojej kategórii bestellerom. Podľa portálu Heureka.sk ide aktuálne o 8. najpredávanejší model medzi akčnými kamerami, ktorý sa teší množstvu pozitívnych používateľských ohlasov. Medzi najčastejšie negatíva, ktoré uvádzajú používatelia patrí nižšia výdrž batérie či odolnosť iba s použitím puzdra. 

Výhody

 • smile-o
  ​jednoduché ovládanie
 • smile-o
  ​dobrý zvuk
 • smile-o
  ​prehľadný displej
 • smile-o
  ​bohaté príslušenstvo
 • smile-o
  ​komunikácia s aplikáciou
 • smile-o
  ​diaľkový ovládač
 • smile-o
  ​cena

Nevýhody

 • frown-o
  ​odolnosť iba s použitím puzdra
 • frown-o
  ​nižšia výdrž batérie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​110 €

​​​​​​​maximálne rozlíšenie videa ​​​​​4K (4096 × 2160) • fotoaparát 16 Mpx • vodeodolnosť ​s puzdrom až do 30 m

Akčná kamera LAMAX X7.1

​A s cenou ideme ešte nižšie. Ďalšia testovaná akčná kamera LAMAX X7.1 Naos totiž môže byť vaša za 100 €. Oplatí sa ale táto investícia? 

Kamera má nenáročný, no osvedčený dizajn, pevnú konštrukciu a v rukách sa výborne drží. Na jej zadnej strane sa nachádza 2 palcový displej, na ktorom nájdete všetky podstatné informácie. V balení​ sa okrem samotnej kamery nachádza i ​puzdro, ktoré zabezpečuje vodeodolnosť, a to až do hĺbky 30 metrov. 

Kamera je dodávaná s naozaj bohatým príslušenstvom, ktoré pozostáva až z 23 kusov doplnkov. Nájdete medzi nimi napríklad aj užitočnú náhlavnú súpravu, ktorú oceníte v situáciách, kedy potrebujete mať voľné ruky. Nechýba tu ani diaľkové ovládanie, ktoré celkový komfort pri používaní kamery ešte viac umocňuje. Slušnú výbavu dopĺňa i úchyt na oblečenie, prilbu, do auta, ale aj na bicykel. 

​Zamrzela nás však batéria s kapacitou 900 mAH, od ktorej veru nemožno očakávať špičkový výkon. Ak sa vybije, opätovné nabitie na plný stav jej trvá približne dve hodiny.

Ak sa rozhodnete pre základné nastavenie, kamera ponúka záznam v rozlíšení 2,7K pri 30 snímkach za sekundu. Takýto záznam sa vyznačuje vysokou ostrosťou a detailným obrazom. Kamera dokáže i natočenie videa vo FullHD rozlíšení pri 60 snímkoch za sekundu, avšak tu je potrebné rátať s miernymi zásekmi. ​​Natáčať môžete aj v 4K, ale vzhľadom na nízku cenovku prístroja nečakajte žiadne zázraky.

​Výrobca uvádza, že s ​kamerou LAMAX zhotovíte fotografie s rozlíšením až 16 Mpx. Ak fotíte za dobrých svetelných podmienok a najmä v exteriéri, môžete sa tešiť na pomerne pekné fotografie. Horšie sú však na tom fotografie nasnímané v interiéri, ktoré nemajú práve najlepšiu ostrosť či najjasnejšie farby. Pokiaľ ale chcete kameru používať na príležitostné fotenie, myslíme, že vám celkom obstojne poslúži. 

Výhody

 • smile-o
  ​malé rozmery
 • smile-o
  ​nízka hmotnosť
 • smile-o
  ​bohaté príslušenstvo
 • smile-o
  ​ľahké ovládanie
 • smile-o
  ​prehľadný displej
 • smile-o
  ​priaznivá cena

Nevýhody

 • frown-o
  ​výdrž batérie
 • frown-o
  ​o niečo slabší zvuk

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​100 €

​​​​​​​​maximálne rozlíšenie videa ​FullHD (1920 x 1080) • fotoaparát 12 Mpx • vodeodolnosť ​s puzdrom až do 60 m

Akčná kamera Sencor 3CAM 2001

​Posledný testovaný model Sencor 3CAM 2001 zaujme predovšetkým svojou nízkou cenovkou, pohybujúcou sa okolo 30 €. A čo možno od tejto kamery za tak nízku cenu očakávať? 

Akčná kamera Sencor 3CAM 2011 predstavuje základný model pochádzajúci z radu akčných kamier výrobcu Sencor. To, že ide o ​základný model v spojení s nízkou cenou značí, že od tejto kamery nemožno veľa očakávať a je vhodná pre všetkých nenáročných používateľov. Ponúka možnosť natáčania interpolových videí v FullHD rozlíšení (1920 x 1080) pri 30 snímkach a taktiež i v natívnom HD (1280x720) pri 30fps. Samozrejme, pri tomto modeli nemožno očakávať kvalitu záznamov schopnú konkurencie modelom za pár stoviek €. 

Príjemným prekvapením však pre nás bola​ prítomnosť 2" displeja, na ktorom môžete uskutočňovať rôzne nastavenia kamery a tiež prezerať natočené zábery či nasnímané fotografie. S vodeodolným puzdrom sa s touto kamerou môžete ponárať až do hĺbky 60 metrov.

Okrem vodeodolného puzdra sa v balení nachádza aj úchytka na helmu či opasok, sada pre upevnenie na selfiestick alebo statív, sťahovacie pásky, sada pre uchytenie na riadidlá či tyč. Nechýba ani USB dátový kábel a nabíjačka. S nastaveniami kamery vám zas pomôže priložený návod na použitie. 

S malými rozmermi a nízkou hmotnosťou kameru jednoducho umiestnite kdekoľvek, pričom si môžete byť istí tým, že vám určite nebude zavadzať, ani vás pri pohybe nijako obmedzovať. Ak chcete začať s vytváraním záznamov z vašich športových aktivít a hneď na začiatok nechcete zbytočne investovať veľké peniaze do kvalitného modelu, outdoor kamera Sencor 3CAM 2011 je pre vás tým pravým. 

Výhody

 • smile-o
  ​2" displej
 • smile-o
  ​príslušenstvo
 • smile-o
  ​vodeodolnosť s puzdrom do hĺbky 60 m
 • smile-o
  ​jednoduché používanie
 • smile-o
  ​kompaktné rozmery
 • smile-o
  ​nízka cena

Nevýhody

 • frown-o
  ​slabšia kvalita záznamu
 • frown-o
  ​funkčne jednoduchší model

Naše hodnotenie

Orientačná cena

​30 €


​Ako vybrať ​akčnú kameru? 

Recenzie akčných kamier

​Pokiaľ ste sa dostali na túto stránku, s najväčšou pravdepodobnosťou patríte k fanúšikom pohybu a rôznych akčných športov. Ak si ich chcete zaznamenať a následne sa o ne podeliť s blízkymi či priateľmi na sociálnych sieťach, potrebujete kvalitnú outdoorovú kameru, špeciálne vyvinutú na tieto účely.

​No ako si spomedzi veľkého množstva kamier vybrať tú správnu pre vás? Odpoveď je jednoduchá. Pri kúpe si všímajte tieto základné kritériá:


1. ​T​elo

​​​Telo kamery je to, na čo by ste pri výbere rozhodne nemali zabúdať. Keďže ide o kameru do náročných podmienok, mali by ste staviť na prvotriednu kvalitu. V opačnom prípade sa môže ľahko stat to, že kamera vám dlho neposlúži.


Rozmery a hmotnosť​

​Neprehliadnite ani rozmery a hmotnosť kamery. Kým pri klasických kamerách platí akési nepísané pravidlo, že čím väčšia kamera je, tým stabilnejší obraz môžete očakávať, pri outdoorových kamerách je to presne naopak. 

​Hmotnosť kamery je dôležitým parametrom i v prípade, že ju chcete mať pripevnenú na helme či odeve. Aby vás zariadenie nijako neobmedzovalo, mali by ste voliť ​čo najnižšiu hmotnosť. 


Tvar

Možno ste si už všimli, že akčné kamery majú rozličné tvary. Nie, nejde o otázku dizajnu, ale funkčnosti. Rôzne tvary kamier totiž majú svoje výhody, ale aj nevýhody. A o ktoré ide?

Vo všeobecnosti sa môžete stretnúť s dvoma typmi:

1. Kamera s objektívom na širšej strane

2. Kamera s objektívom na užšej strane

Kamery, ktoré majú objektív na širšej strane sú ideálne pre použitie v autách. Užšiu kameru odporúčame v prípade, že uvažujete nad jej umiestnením na bok helmy.


2. ​Kvalita obrazu/rozlíšenie

​Pokiaľ túžite po kvalitnom zázname, mali by ste si zaobstarať kameru s vysokým rozlíšením. Kým kedysi bola slabinou akčných kamier práve kvalita obrazu, dnes už nepredstavuje žiaden problém. Na trhu totiž nájdete kamery s HD rozlíšením 720p, ale aj s FullHD 1080 p. Výnimkou už nie sú ani zariadenia s UltraHD či 4K rozlíšením. Pri nich je však​ potrebné rátať aj s vyššou cenou a zároveň musíte mať aj techniku schopnú spracovať 4K Video. 

Po kamere s VGA rozlíšením siahnite len v prípade, že ste naozaj nenáročný používateľ.

Pri rozlíšení kamery sa často môžete stretnúť aj s údajom uvedeným v Mpx. Nenechajte sa zbytočne zmiasť. Tento údaj totiž označuje kvalitu výsledných fotografií uskutočnených touto kamerou. 


​3. Snímková frekvencia

​Snímková frekvencia označovaná aj ako FPS znamená počet snímok za sekundu​, pričom výrazne ovplyvňuje aj plynulosť videa. Čím vyššia frekvencia je, tým plynulejšie video môžete očakávať.

​Najčastejšie sa môžete stretnúť s hodnotou pohybujúcou sa okolo 24 snímok za sekundu. Ide o frekvenciu, na ktorej sú vytvárané aj filmy a pre ľudské oko je prirodzená. Kamery s nižšou hodnou snímkovej frekvencie môžu zaznamenávať "rozsekané" videá. 

A čo vyššia snímková frekvencia? Tie najšpičkovejšie modely sa môžu pochváliť frekvenciou 60 až 120 snímok za minútu. Za takúto hodnotu si priplatíte, avšak na druhej strane sa môžete tešiť na natáčanie spomalených tzv. slow motion videí.


4. Dátový tok

​Pri outdoorových kamerách nieje dôležité len vysoké rozlíšenie či vysoká frekvencia, ale aj dátový tok, ktorý ovplyvňuje prenos nahraných dát. Každá kamera v priebehu sekundy totiž dokáže uložiť do pamäte len isté množstvo informácií, okolo 20 MB/s. Ak sa v priebehu sekundy vytvorí záznam väčší než dátový tok, dáta je nutné komprimovať, na základe čoho sa zníži kvalita, veľkosť ale i ostrosť obrazu. ​​​​

Najslabšie hodnoty, ktoré rozhodne neodporúčame sú okolo 10 MB/s. Oproti ním stoja kamery s dátovým tokom 30 MB/s, ktoré sú schopné uložiť aj tie najmenšie detaily.


​5. Zoom a stabilizácia

​Dôležitým parametrom je aj zoom, ktorý slúži na plynulé priblíženie​. Rozoznávame dva typy

 • ​optický
 • digitálny

Optický zoom je prijateľnejší z dôvodu, že nemení kvalitu obrazu. Obraz je pritom približovaný za pomoci optickej sústavy. 

​Digitálny zoom pri približovaní uberá čo to aj z kvality záznamu, resp. čím väčšie priblíženie, tým nižšia kvalita.


Stabilizácia

​Stabilizácia je ​podstatným parametrom najmä pri klasických kamerách, avšak stretnete sa s ňou aj pri akčných ​modeloch.

Lacnejším variantom je elektronická, teda digitálna stabilizácia. Tá funguje na princípe vyrezávania obrazu v reálnom čase a na eliminácii rušivých pohybov. 

Za optickou stabilizáciou zas stojí pohyb optickej súčiastky v objektíve. A nakoniec tu máme mechanickú stabilizáciu, kedy sa optický snímač pohybuje v opačnom smere ako samotná kamera, čím sa znižuje chvenie.

Ako vybrať akčnú kameru


​6. Ovládanie

​Ešte pred samotnou kúpu kamery by ste si mali vopred premyslieť, na čo ju budete používať. Od toho sa totiž odvíja aj spôsob ovládania. Pokiaľ chcete kameru využívať pri zimných športoch, v hrubých rukaviciach sa vám pravdepodobne bude medzi gombíkmi ťažko prepínať.

Ako najpraktickejšia a najlepšia možnosť sa javí posuvné ovládanie, s ktorým si poradíte za akýchkoľvek podmienok. 

​7. Ďalšie funkcie


​Displej

Nie všetky akčné kamery majú displej. V prípade, že je pre vás toto kritérium dôležité, mali by ste voliť kameru umožňujúcu bezdrôtové pripojenie ku smartfónu, ktorý vám v prípade potreby plnohodnotne zastúpi i displej.


​Pamäťová karta

Kde sa výsledný záznam či fotografia nasnímaná touto kamerou bude ukladať? Najčastejšou možnosťou je pamäťová karta, ktorej veľkosť si sami zvolíte. Menej bežným riešením, ktorým disponujú niektoré modely je aj vlastná pamäť.

​Prečo outdoorovú kameru?

 • ​Outdoorové kamery sú vhodné do extrémnych podmienok.  
 • ​Môžete s nimi natáčať i pod vodou. 
 • ​Akčné kamery majú miniatúrne rozmery a veľké možnosti uchytenia. 
 • check
  ​Outdoor kamery môžete pripojiť i k smartfónu.

Názor experta

"Ak plánujete natáčať hlavne šport, je komfort používania dôležitejší, než samotná kvalita natočeného materiálu. Otravnú kameru totiž pravdepodobne necháte doma a nenatočíte nič."


​Michal Maňák, poradca Datart

Veríme, že ste si z testovaných modelov vybrali svoj kúsok, ktorý bude vašim nerozlučným parťákom pri každom dobrodružstve.


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

tpd.sk
andreashop.sk
hej.sk
alza.sk logo

Pridajte vašu recenziu

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok