Aké sú výhody lyofilizovaného ovocia?
Lyofilizácia, čiže sušenie mrazom, je metóda využívaná naprieč odbormi na najrôznejšie účely. Stále častejšie sa využíva na konzerváciu ovocia. Aké má sušenie ovocia mrazom výhody?
Zdroj obrázku: merrimonc / stock.adobe.com
1. Ovocie si zachová farbu a tvar
Neplatí to samozrejme absolútne. V porovnaní s inými metódami konzervácie ovocia (kompótovanie, klasické sušenie a pod.) ale sušenie mrazom v najväčšej miere zachováva pôvodný tvar a farbu ovocia. Ľahko tak spoznáte, že jahoda je jahoda a malina je malina. Spoznali by ste ale, že hrozienka boli pôvodne hroznovým vínom?
Pretože je lyofilizované ovocie na pohľad veľmi pekné, je obľúbenou pochúťkou detí. Používa sa aj na zdobenie v cukrárine. Veľmi populárne sú napríklad tabuľky čokolád s týmto ovocím.
2. Zachová si väčšinu minerálov a vitamínov
Sušenie ovocia mrazom je veľmi priaznivé k nutričným hodnotám. Z ovocia je vybratá prakticky len voda. Všetky prospešné (vitamíny a minerály) aj chutné látky (sacharidy) v ovocí zostávajú. Konzumácia tohto typu ovocia je tak veľmi zdravá.
Alternatívne spôsoby, ako predĺžiť životnosť ovocia, takto šetrné nie sú. Obsah vitamínov a minerálov v ovocí klesá tak v prípade klasického sušenia, ako aj v prípade kompótovania.
3. Lyofilizované ovocie má dlhú trvanlivosť
Praktickým benefitom lyofilizácie je predĺženie životnosti. Ovocie je zbavené baktérií aj všetkých zárodkov nepriaznivých pre jeho životnosť. Vďaka absencii vody máte istotu, že ovocie sušené mrazom nezhnije alebo inak nedegraduje.
Vďaka tomu, že je také ovocie pri zakúpení spravidla nepriedušne uzavreté, môže pred otvorením vydržať dokonca aj roky.
Vďaka tomu môžeme mať aj počas zimy a jari na pultoch obchodov ovocie (hovoríme napríklad o jahodách, malinách či čučoriedkach), ktoré pritom dozrieva až v lete či na jeseň – a môže ísť o ovocie slovenského pôvodu vypestované prirodzene.
Doma sa potom také ovocie ľahko skladuje. Môžete ho mať napríklad v špajze vedľa obľúbeného müsli.
4. Žiadne pridané látky
Lyofilizácia je procesom, ktorý nevyžaduje žiadne špeciálne konzervačné látky. Celý princíp funguje len na základe hlbokého zmrazenia a podtlaku. Vďaka tomu sa nemusíte obávať toho, že by ovocie bolo nejakým spôsobom „kontaminované“, alebo ste do seba ládovali „éčka“ ako v prípade mnohých iných potravín. Lyofilizované ovocie je zdravotne úplne nezávadné a odporučia vám ho na konzumáciu v každom výživovom poradenstve.
5. Chrumká to! A chutí skvele
Okrem toho, že ovocie sušené mrazom kvôli absencii vody chrumká, sa nič nemení. Chuť zodpovedá ovociu v prirodzenom stave, len je koncentrovanejšia. Navyše v ústach príjemne chrumká a môže tak nahradiť nezdravé slané pochúťky či iné „hriechy“, ktoré doma často ujedáme.
Nič sa ale nesmie preháňať, kvôli vysokému obsahu cukru by ste rozhodne nemali zjesť celé vrecko na posedenie.
Pokiaľ naopak preferujete prirodzenú podobu ovocia, môžete lyofilizované ovocie namočiť do pohára alebo do džbánu s vodou. Potravina tekutinu opäť nasaje a razom je veľmi podobná čerstvému ovociu.