Ako vybrať kuchynského robota, ktorý splní vaše očakávania?

Príprava rodinného obeda alebo zložitejších receptov si vyžaduje viac času aj viac rúk ako rýchla a jednoduchá večera. Varenie aj pečenie vám preto veľmi dobre zjednoduší kvalitný kuchynský robot, ktorý dokáže naozaj veľa, možno viac ako si dokážete predstaviť. 

Ako si vybrať pomocníka do kuchyne, ktorý splní vaše očakávania?

Prečo si kúpiť kuchynského robota?

Kuchynské roboty sú všestranný pomocníci pri varení aj pečení. Funkcie závisia od toho, či si vyberiete jednoduchý model, alebo multifunkčného prepracovaného robota. Základné modely dokážu napríklad miesiť cesto a šľahať, tie zložitejšie vedia aj pomlieť mäso, majú nadstavce na strúhanie či výrobu domácich sušienok.

Keďže robot pracuje automaticky, kým vám vymiesi cesto alebo vyšľahá bielka, môžete si upratať alebo pripravovať ďalšie ingrediencie. Multifunkčný robot vám teda dokáže ušetriť čas aj námahu, navyše zvládne nahradiť viacero menších spotrebičov.

kuchynský robot

Zdroj foto: Eviart / Shutterstock.com

Aké máte očakávania od kuchynského robota?

Aby ste boli so svojim kuchynským robotom spokojný, mali by ste si ešte pred výberom ujasniť, čo všetko od neho očakávate. Stačí ak zvládne strúhanie, hnetenie, miešanie, sekanie a šľahanie, alebo od neho máte vyššie očakávania a mal by zvládnuť aj prípravu smoothie alebo mletie mäsa? Akú sumu chcete investovať do nového spotrebiča? Hľadáte dizajnový model, ktorý bude ozdobou kuchyne, alebo vám záleží predovšetkým na funkciách? Všetky tieto otázky by ste mali mať zodpovedané ešte pred samotným nákupom.

Čo je kuchynský robot a food processor?

Pri výbere kuchynského robota môžete natrafiť aj na food processor. Klasický kuchynský robot má výklopné rameno, nádobu a funkcie ako miesenie, šľahanie či miešanie, samozrejme môže zvládnuť oveľa viac. Food procesor nemá rameno, nádoba je osadená na pohyblivej osi. Na ňu sa následne pripevňujú nadstavce. Tento spotrebič má pohon v spodnej časti a jeho hlavnou úlohou je strúhanie, mixovanie, sekanie či krájanie, v niektorých modeloch pripravíte aj smoothie. 

Food procesor je ideálny na spracovanie rôzneho ovocia a zeleniny, zaberie menej miesta ako klasický robot a ponúka mnoho nadstavcov v základnej aj doplnkovej výbave. Drobnou nevýhodou je, že metly, resp. nože, sú umiestnené vo vnútri nádoby, čím sa zmenšuje využiteľný objem. 

Klasický kuchynský robot so sklopným ramenom môže mať viac funkcií vrátane mletia mäsa, maku či možnosti výroby domácich cestovín. S robotom môžete spracovávať aj väčšie objemy surovín, samozrejme to závisí aj na objeme nádoby. Celkovo je kuchynský robot väčší a ťažší, takže zaberie aj viac miesta, na druhej strane nahradí viac spotrebičov. 

Je teda na vás, ktoré funkcie budete najviac využívať a či je pre vás vhodnejší klasický kuchynský robot alebo food processor.

food processor

Zdroj foto: gcafotografia / Shutterstock.com

Najdôležitejšie kritériá pri výbere kuchynského robota

Dizajn a funkcie sú prvé parametre, ktoré si všimneme, ale pozornosť si zaslúžia aj iné dôležité detaily. 

Hmotnosť

Napríklad hmotnosť kuchynského robota sa môže zdať ako nepodstatný údaj, ale iba do chvíle, kým s ním nebude potrebné manipulovať. Kvalitný kovový kuchynský robot sa hravo dostane na hmotnosť 10 – 15 kg. V tomto prípade je najlepšie nájsť vášmu pomocníkovi stále miesto na kuchynskej linke, aby ste ho nemuseli neustále prenášať. Ak je základným materiálom plast, hmotnosť sa môže pohybovať na úrovni 4 – 6 kg, čo je prijateľnejšie aj pri častejšom prenášaní. V každom prípade venujte tomuto údaju pozornosť. Podceňovať netreba ani hlučnosť a to najmä pri vyšších otáčkach. Aj keď bude robot pustený len niekoľko minút, čím bude hlučnosť nižšia, tým lepšie pre vás. 

Pohyb pri miešaní

Kuchynský robot môže mať planetárny alebo stredový systém miešania. Stredový systém miešania znamená, že sa metličky točia okolo svojej osi. Planetárny systém funguje trochu inak, metlička sa točí jedným smerom a ložisko opačným, takže výsledkom je rovnomernejšie premiešanie surovín. Ak si zaobstaráte robota s planetárnym systémom nestane sa vám, že by na dne alebo na stenách misy zostali nepremiešané suroviny. 

kuchynský robot

Zdroj foto: Ground Picture / Shutterstock.com

Výkon a príkon robota

Tieto technické parametre sú dôležité z pohľadu efektivity robota. Čím vyšší príkon, tým vyšší výkon zariadenie dosiahne. To znamená aj vyššiu spotrebu energie, ale keďže robot sa používa iba príležitostne, resp. iba niekoľko minút denne, netreba mať žiadne obavy. Pre jednoduchšie modely so základnými funkciami je dostatočný príkon okolo 600 – 700 W, multifunkčný robot s rozšírenými funkciami by mal mať príkon blížiaci sa 1 000 W.  

Plast alebo kov?

Hlavný materiál robota rozhoduje o jeho životnosti aj cene. Väčšina týchto pomocníkov je vyrobená prevažne z plastu, pričom niektoré kľúčové časti sú kovové. Najčastejšie sa teda stretnete s kombináciou plastu a kovu, ale čím viac kovový častí má, tým je odolnejší. Samozrejme s odolnosťou a kvalitou rastie aj trvácnosť a cena. 

Najdôležitejšie sú kvalitné vnútorné prevody, plastové telo vôbec nemusí byť problém a navyše je takýto robot cenovo dostupný. Na čo si však dajte pozor je materiál príslušenstva a nadstavcov, ktoré by mali byť vhodné aj do umývačky riadu. 

Čo sa týka nádoby, vyrába sa z plastu, kovu alebo skla. Nerezová misa je odolnejšia ako plast, sklo vyzerá elegantne a navyše vidíte do nádoby aj z vonkajšej strany. Samozrejmosťou by mala byť možnosť umývania v umývačke riadu. V súvislosti s nádobou si všímajte aj jej objem. Na ňom záleží, koľko surovín budete môcť spracovať v jednej várke. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak pripravujete jedlo pre 4 - člennú rodinu, objem misy by mal byť 3 – 4 litre. 

kuchynský robot

Zdroj foto: Frank11 / Shutterstock.com

Ak zoberiete pri výbere do úvahy všetky dôležité detaily, ktoré sme si práve spomenuli, kuchynský robot vám prípravu obľúbených pokrmov výrazne uľahčí.

Samozrejme, čím vyššie teploty pri spracovaní pokrmov použijete, tým sa môže znížiť nutričná hodnota tejto riasy. Mnohokrát tomu treba nechať len trochu času. Ak ste sa povedzme rozhodli užívať spirulinu vo forme prášku, postupne sami prídete na ten najvhodnejší spôsob, akým ju konzumovať.

Predstavuje tiež obľúbený variant pre vegetariánov a vegánov v rámci náhrady živočíšnych proteínov. Aj vzhľadom na vývoj v trendoch stravovania a výživy je pravdepodobné, že spirulina bude ešte populárnejšia a obľúbenejšia. Rastlinná strava sa stáva moderným trendom. Naviac, takéto stravovanie je udržateľnejšie aj voči životnému prostrediu a budúcnosti našej planéty. 

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.