Pôžička na bývanie rýchlo a spoľahlivo - ako si vybrať ten správny úver?

Snáď na každom bývaní je stále čo vylepšovať. Raz túžite po novej kuchynskej linke, raz po novej obývačkovej stene, inokedy po prerábke celého jadra. Všetko si v hlave starostlivo naplánujete, zmeny preberiete so zvyškom rodiny, a vtom si zistíte, že naozaj nejde o malú investíciu.

Nie je však nič, čo by vás mohlo odradiť, a tak si začnete zisťovať, kde sa dá čo najvýhodnejšie vziať úver. Aj keď googlite niekoľko hodín, je pár kľúčových vecí, na ktoré by ste sa mali pri výbere zamerať, aby ste neprerobili. Teda, prerobili, ale váš domov, nie vaše financie.

Ako vybrať správny úver

Zdroj: pxhere.com

Zbytočné poplatky

Akoby nestačilo, že už aj tak do banky vrážate nemalé peniaze, prekvapiť vás môžu aj rôzne poplatky. Poplatok za spracovanie úveru, poplatok za poskytnutie úveru, poplatok za mimoriadnu splátku a čoskoro to bude hádam aj poplatok za to, že bol vôbec niekto ochotný vám s úsmevom na tvári odpovedať na jednoduché otázky.

Okrem tých uvedených v zmluve, vás však môžu zaskočiť aj niektoré skryté (teda, v zmluve samozrejme uvedené budú, ale na ich prečítanie budete potrebovať hádam tie najsilnejšie dioptrie). Splácanie vašej pôžičky na bývanie sa tak môže značne predražiť, a vy v tom momente budete celú prerábku poriadne ľutovať.

Nekonečné predbežné posúdenie

Posúdenie celého úveru býva často beh na dlhé trate a z vysnívaného bývania sa neraz stáva čakanie na Godota, ktorý nikdy nepríde. Vašu žiadosť si pracovníci posúvajú z rúk do rúk a na konečné slovo sa poriadne načakáte. Vyberte si preto starostlivo banku, ktorá vám už do pár minút dokáže vystaviť aspoň predbežné posúdenie. Aj to vám predsa ukáže, akým smerom sa celá rekonštrukcia bude uberať.

Ako vybrať správny úver

Zdroj: bigstock.com

Flexibilita pôžičky

Požičať si od banky peniaze, každý mesiac si zodpovedne vyplatiť svoju splátku a žiť si spokojný život vo vynovenom byte či dome. Predstava je to síce krásna, ale niekedy celkom utopická. Život nám kedykoľvek môže pripraviť prekvapenia, ktoré nás môžu potešiť, alebo naopak zraziť na kolená. Dajte si pri konečnom rozhodnutí preto záležať aj na flexibilite pôžičky. Zahŕňať môže napríklad čiastočné alebo úplné predčasné splatenie, navýšenie úveru či spojenie viacerých úverov do jedného.

Seriózny prístup nadovšetko

Niektoré banky sa od klientov snažia vylákať čo najviac peňazí a nikoho netrápi, že ich nemáte ako splácať. Jedine vášho nového (ne)priateľa - exekútora. Výber by mal preto rozhodne padnúť na spoločnosť, ktorá pri posúdení pôžičky na bývanie starostlivo zváži aj vašu finančnú situáciu, aby predišla zbytočnému zadlžovaniu. Niekedy neseriózny prístup odhalíte aj sami pri osobnom rozhovore so zamestnancami banky, inokedy na vás zahrajú divadielko hodné muzikálu na Broadway. Nenechajte sa v žiadnom prípade oklamať!

Ako vybrať správny úver

Zdroj: pixabay.com

Ďalšie nepríjemnosti

Vyhnúť by ste sa mali aj akýmkoľvek ďalším nepríjemnostiam, ktoré vás môžu doslova zaraziť. Napríklad nutnosť založenia nového bankového účtu, povinné poistenie, viazanosť, ale aj potreba ručiteľa a ručenia nehnuteľnosťou. Vyberte si zodpovedne a tešte sa spoločne vynovenému domovu.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar