Ako zladíte kreslo s farbou stien v obývačke?

Práve zariaďujete si novú obývačku a rozmýšľate, akú farbu kresla zvoliť? Čo by ste mali zvážiť pri jeho výbere, aby ste vytvorili harmonický, ucelený interiér? Tu nájdete odpovede na všetky otázky. Pozývame vás na čítanie!

Ako zladíte kreslo s farbou stien v obývačke?

Kreslo do obývačky: jednotné alebo kontrastné!

Kreslo do obývačky by malo byť zvolené tak, aby ladilo s farebnou schémou stien alebo aby bolo kontrastné.

Pokiaľ ide o prvý spôsob, zladenie kresla s odtieňom steny neznamená, že musí mať presne rovnakú farbu. Môže to byť farba odvodená od farby steny, udržiavaná v rovnakom tóne alebo teplote. Ak sú napríklad steny vo vašej obývačke vymaľované v béžových odtieňoch, dobrou voľbou bude čalúnené kreslo v horčicovej alebo svetlosivej farbe. Nezabudnite do interiéru nevnášať priveľa farieb – aj tlmené pokojné farby nevyzerajú dobre, ak je ich na malom priestore priveľa.

Druhým spôsobom, ktorý je veľmi obľúbený v moderných aranžmánoch, je výber stoličky, ktorá kontrastuje s odtieňom stien. Nie ste si istí, ako vytvoriť dokonalý kontrast? A viete, čo je to farebný kruh? Je to model, ktorý znázorňuje miešanie a vznik farieb. Z neho ľahko vyčítate, ktoré farby sú navzájom kontrastné (ležia oproti sebe v kruhu). Pri horčicových stenách sa ako najlepší kontrastný prvok osvedčí tmavomodré kreslo a pri bledoružových stenách morský odtieň.

Farebnosť kresiel zlaďte s veľkosťou obývačky

Hovorí sa, že tmavé farby interiér zmenšujú a svetlé farby ho zväčšujú. Myslite na to pri zariaďovaní svojej novej obývačky.

Ak nechcete miestnosť opticky zahltiť, zvoľte svetlé steny a tmavý nábytok – nie naopak. Taktiež si nevyberajte veľmi tmavý nábytok – napríklad čierny alebo tmavý grafitový. Namiesto toho si vyberte módne fľašovozelené kreslá alebo tmavomodré sedačky. Vnesú do interiéru veľa života a vytvoria nádherný kontrast so svetlými stenami, ale zároveň opticky nezaťažia interiér.

„Zladiť farbu nábytku s interiérom vymaľovaným tmavými farbami je trochu zložitejšie. Táto kombinácia bude lepšie fungovať vo väčších priestoroch. K tmavým stenám je najlepšie zvoliť svetlý nábytok, ktorý vytvorí nielen zaujímavý kontrast, ale dodá interiéru dojem priestrannosti. Aj keď sa rozhodnete pre tmavý nábytok v tmavej obývačke, ako je napríklad v poslednej dobe módnom štýle dark glamour, nezabudnite obývačku oživiť doplnkami. V opačnom prípade vám bude obývacia izba pripadať ohromujúca a... nudná,“ odporúča špecialista z Agáty Nábytek.

Využite vzory a textúry!

Berte do úvahy, že rovnaké kreslo, v rovnakej farbe, v hladkej verzii hladkou alebo s bohato prešívaným čalúnením, vyzerá úplne inak. Využite tieto vedomosti! Čalúnenie s jemným vzorom alebo ozdobné prešívanie robí dané kreslo dekoratívnejším.

Chcete vytvoriť harmonické usporiadanie na základe vzájomnej zhody, ale obávate sa, že interiér bude pôsobiť monotónne? Vedľa hladkej pohovky umiestnite kreslo v rovnakej farbe, ale so zaujímavým prešívaním. Táto kombinácia oživí aranžmán, najmä keď sú steny v podobnom tóne.

Vyberte si kreslo, ktoré sa vám najviac páči

Už viete, že kreslo by malo ladiť s farbou stien:

  • na základe zhodných alebo kontrastných farieb,
  • pri zachovaní rovnakej tonality všetkých farieb,
  • vzhľadom na veľkosť obývacej izby,
  • s použitím rôznych štruktúr a vzorov látok.

Nezabúdajte však, že kreslo sa vám jednoducho musí páčiť! Tento kus nábytku, dokonca dokonale zladený s farbou stien v obývačke, vás nepoteší, ak sa vzdáte modelu, ktorý vám okamžite ukradol srdce. Kreslo sa často stáva najpoužívanejším a najobľúbenejším kusom nábytku v domácnosti, a preto sa často oplatí vzdať sa toho najmódnejšieho interiérového dizajnu, aby ste si vytvorili svoj vysnívaný relaxačný kútik.

Ak sa chcete v obývačke cítiť dobre, obklopte sa farbami, ktoré máte radi. Týka sa to nielen výberu nábytku, ale aj farieb, ktorými plánujete steny vymaľovať.

Nezabudnite, že farba nie je všetko

Pri hľadaní ideálneho kresla do obývačky majte vždy na pamäti, že farba čalúnenia nie je všetko, na čo by ste sa mali zamerať. Vždy posudzujte dané kreslo ako celok, berte do úvahy jeho tvar alebo farbu nožičiek.

Tmavomodré alebo zelené kreslo na drevených nožičkách sa skvele hodí do tradičných alebo škandinávsky inšpirovaných interiérov. Rovnaké kreslo na čiernych kovových nožičkách však môže byť skvelým doplnkom interiéru v loftovom štýle. Strieborné alebo zlaté nožičky dokonale zvýraznia akýkoľvek glamour aranžmán.

Veľký význam má aj tvar stoličky. Ťažký ružový ušiak sa určite stane oveľa nápadnejším akcentom v obývačke ako kreslo v rovnakej farbe. Ak sa rozhodnete pre tmavý nábytok do obývačky, zvážte, či by pre malý priestor neboli lepšou voľbou vizuálne svetlejšie vzory.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)