Online hovory s blízkymi: rýchlo a jednoducho!

Krízová doba si vyžiadala krízové situácie, ale aj riešenia. Pandémia koronavírusu nás prinútila obmedziť fyzický kontakt a ešte viac sa pripútať k online svetu. Má to však aj svoje výhody. Cez online prostredie sa dokážeme spojiť s kýmkoľvek na svete v priebehu pár sekúnd, tak prečo to nevyužiť? 

Pracovné stretnutie, meeting s priateľmi alebo rodinné klábosenie je možné uskutočniť jednoducho cez internet. Pozrime sa, ako na to. 

Online videohovor

Je všeobecne známe, že väčšina komunikácie medzi ľuďmi je založená na neverbálnych prejavoch. Okrem toho komunikácia tvárou v tvár buduje dôveru a preto sa do popredia dostávajú videohovory a nahrádzajú klasické telefonáty.

Ako sa pripraviť na videohovor, aby sa nepremenil na boj s nekvalitným obrazom či zlým zvukom? A ktoré aplikácie na videohovory sú medzi ľuďmi na celom svete najobľúbenejšie?

Praktické tipy, ako sa pripraviť na videohovor

Pred začatím videohovoru je potrebné vziať do úvahy niekoľko technických faktorov. Po prvé, stabilné pripojenie k internetu je jednou z prvých požiadaviek. Mali by ste sa tiež ubezpečiť či máte kvalitné osvetlenie a webkameru. A v neposlednom rade je dôležitý zvuk. Prichádzajúci rovnako ako odchádzajúci.

Aké zariadenie zvoliť?

Na to, aby ste sa mohli s niekým spojiť, potrebujete elektronické zariadenie. Keďže čítate tento článok, nejaké doma určite máte. Je prakticky jedno, či je to smartfón, tablet, počítač alebo notebook.

Vyberte si to, čo je pre vás najpohodlnejšie. Dôležité je, aby ste mali prístup k internetu

Taktiež by ste mali mať v notebooku zabudovanú kameru a mikrofón, alebo aspoň mať možnosť webkameru a mikrofón pripojiť. Čo je už v dnešnej modernej dobe absolútna samozrejmosť.

online videohovor

Online hovory môžete uskutočňovať cez smartfón, notebook alebo tablet. Výber je na vás.

Použite slúchadlá s mikrofónom

Aby ste zabezpečili čo najväčšiu kvalitu hovoru, použite slúchadlá s mikrofónom. I keď vaše elektronické zariadenie má s najväčšou pravdepodobnosťou reproduktor a zabudovaný mikrofón, je predsa lepšie použiť slúchadlá s mikrofónom. Moderné slúchadlá s mikrofónom navyše vedia čiastočne tlmiť okolitý hluk a tak bude kvalita rozhovoru ešte lepšia.

Budete sa môcť sústrediť len na hovor, nič naokolo vás nebude vyrušovať a osobu na druhom konci budete počuť jasne a zreteľne. 

A čo je dôležitejšie, váš blízky na druhej strane vás bude počuť oveľa lepšie, bez akýchkoľvek šumov v okolí. A predsa o to vám ide, nie?

Kvalitná webkamera je základ

Pokiaľ chcete, aby vás bolo počas videohovoru čo najlepšie vidieť, tak je potrebné si zaobstarať kvalitnú webkameru. V opačnom prípade vás budú ostatní účastníci hovoru registrovať len ako pixelovú rozmazanú machuľu.

Na trhu nájdete široký výber webkamier, ktoré sa líšia v rôznych parametroch. Stačí si len vybrať. Nebojte sa investovať, výsledok stojí skutočne za to a sami budete milo prekvapení!

webkamera

Kvalitná webkamera by mala byť základom vybavenia na online meetingy.

Bez Wi-Fi to nepôjde

Môžete mať najnovší notebook, štýlové slúchadlá i perfektnú webkameru. Pokiaľ však váš Wi-Fi router nebude poriadne fungovať, tak ste dovolali. Kvalita hovoru závisí najmä od dobrého signálu.

Uistite sa preto, že vy, ale aj ostatní účastníci hovoru, majú kvalitný Wi-Fi router, ktorý vám zabezpečí dobrý signál v každom čase. Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď vám počas dôležitého hovoru začne sekať zvuk i obraz. 

Ak si nie ste istý kvalitou svojho internetového pripojenia, vyskúšajte si najprv hovor na nečisto s nejakým priateľom. Keď sa presvedčíte, že všetko funguje ako má, budete mať lepší pocit. Toto platí najmä pri pracovných meetingoch v online priestore. 

Zvoľte vhodné prostredie

Pozreli sme sa na to, ako zvládnuť videohovor po technickej stránke. Čo však ešte možno vylepšiť, aby ste pôsobili ako profík? Určite si dajte záležať na výbere vhodného prostredia.

To prispôsobte povahe videostretnutia. Pokiaľ ide o pracovný videohovor so šéfom alebo zákazníkmi, zvoľte buď neutrálne pozadie, ako je biela stena, alebo kancelárske pozadie, ak máte doma tú možnosť.

Na druhej strane, ak voláte s dobrými priateľmi alebo rodinou z druhého konca sveta, tak samozrejme kľudne aj z kuchyne, či z pohodlia gauča. 

online meeting

Chystáte sa na online pracovný meeting alebo neformálny telefonát s rodinou? Prispôsobte tomu prostredie, ale aj váš vzhľad.

Pracovný meeting? Primerane sa oblečte

Podobne ako v predchádzajúcom bode, tak i tu platí, že oblečenie zvoľte v závislosti od druhu videohovoru. Ak pracujete z domu, tak máte nutkanie obliecť si tepláky a vyťahané tričko. To však nie je úplne vhodné oblečenie na online stretnutia.

Preto zvoľte formálnejšie oblečenie v neutrálnych farbách. Akoby ste sa chystali na pracovné stretnutie tvárou v tvár. Oblečte sa však od hlavy po päty a nie len tú časť, ktorú bude vidieť na kamere. Nikdy neviete, čo sa môže stať 🙂

Ako si vybrať vhodnú aplikáciu?

Dnes už existuje mnoho rôznych aplikácií pre videohovory, ktoré je možné stiahnuť nielen ako počítačovú aplikáciu, ale aj mobilnú aplikáciu pre telefóny so systémom Android a iOS. Nie všetky však majú rovnaké vlastnosti a schopnosti.

Tiež existuje veľa faktorov, ktoré môžu mať vplyv na rozhodnutie o použití konkrétnej aplikácie, napríklad počet ľudí, s ktorými sa chcete zhovárať, časový limit pre videohovory, či je aplikácia platená alebo bezplatná, funkcie textového chatu, funkcie nahrávania videohovorov a oveľa viac.

Väčšina aplikácií na videohovory vám umožňuje hovoriť s viac ako jednou osobou súčasne. Čo je lepšie ako skupinový videohovor, vďaka ktorému sa spojí celá rodina

Tento rok príliš osobným stretnutiam neprial, a mnoho ľudí nebude môcť pricestovať na Vianoce za svojimi rodinami. Našťastie sa aspoň môžete porozprávať online!

Ktorú aplikáciu si teda vybrať?

Ako ostať v spojení

Niektoré dnešné moderné aplikácie umožňujú videohovory aj pre 50 ľudí naraz.

Skype

Skype je jednou z najpopulárnejších aplikácií pre videohovory. Služba, ktorú vlastní spoločnosť Microsoft, je úplne zadarmo a umožňuje vám súčasne odosielať textové správy počas videohovorov. 

Aplikácia Skype nie je pre Android a iOS  až tak užívateľsky príjemná, ako by sme chceli, ale kvalita pripojenia na platforme je jedna z najlepších. Odporúčame vám stiahnuť si Skype radšej do počítača.

Na videohovore môžete mať až 50 ľudí. Aplikácia tiež umožňuje zdieľať fotografie a videá s priateľmi a rodinou prostredníctvom funkcie odosielania textových správ. A navyše môžete tiež zdieľať svoju obrazovku so všetkými zúčastnenými.

Whatsapp

WhatsApp asi pozná dnes takmer každý, je jednou z najpopulárnejších aplikácií na zasielanie správ a ponúka tiež možnosti videohovorov. Platforma sa zameriava na súkromie a podľa spoločnosti sú všetky videohovory plne šifrované, čo znamená, že videohovor nevidí nikto okrem vás a členov hovoru.

Ak používate WhatsApp, môžete sa zúčastniť videohovoru s maximálne 8 ľuďmi. Zavolať si s blízkymi je veľmi jednoduché – stačí otvoriť kontakt, s ktorým sa chcete rozprávať, a stlačiť tlačidlo videa. Voilà!

Skype hovor

Ako telefonovať online poľahky naučíte aj svojich rodičov či starých rodičov. Váčšina aplikácií na videohovory má veľmi jednoduché ovládanie. 

Whereby

Whereby sa veľmi podobá appke Skype, avšak je ešte jednoduchšia na ovládanie. Nepotrebujete si totiž inštalovať žiaden program. Videohovor zvládnete cez internetový prehliadač. 

Jednoducho kliknete na túto stránku, pošlete blízkemu svoj vlastný webový odkaz, on naň klikne a už ste spojení. Whereby sa naozaj jednoducho ovláda, ponúka možnosť posielania správ cez chat, aj zdieľanie svojej obrazovky.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar