Alzheimerova choroba – aké sú prejavy a možnosti prevencie?

Pomerne často sa stáva témou nemiestnych vtipov. Ľudia, ktorí sú však s týmto problémom dennodenne konfrontovaní, by si ale nikdy nedovolili tento nepríjemný stav využívať na pobavenie svojho okolia. A dôvodov je hneď niekoľko. Alzheimer dokáže človeku život poriadne skomplikovať. Ide o ochorenie mozgu pomenované po nemeckom psychiatrovi a neuropatológovi Aloisovi Alzheimerovi, ktorý ho skúmal a ako prvý aj podrobne popísal. Na Slovensku touto zatiaľ neliečiteľnou chorobou trpia tisíce pacientov. Aké sú jeho príznaky a najlepšia prevencia?

Príznaky Alzheimerovej choroby

Alzheimer je neurodegeneratívne ochorenie mozgu, ktoré nie je možné vyliečiť, ale pri včasnej diagnostike a nasadení liečby je možné zmierňovať príznaky. Ochorenie má niekoľko štádií a z pohľadu možností liečby je dôležité odhaliť ho čo najskôr.

Alzheimerova choroba

Zdroj obrázka:  fizkes / Shutterstock.com

Prvé príznaky Alzheimera

Medzi príznaky začiatočného štádia patria zabúdanie, dezorientácia v čase a blúdenie aj na známych miestach, odkladanie vecí na miesta, na ktoré nepatria, zmeny nálad vrátane bezdôvodných stavov úzkosti a depresií, zmena osobnosti, strata záujmu o svoje koníčky, vyhýbanie sa spoločnosti iných ľudí či problémy s vykonávaním bežných každodenných činností. 

Včasnej diagnostike Alzheimerovej choroby často bráni fakt, že tieto príznaky sa často považujú za normálne prejavy starnutia a bežnú súčasť kolobehu života, čo však nie je správne. Nepríjemné tiež je, že nakoľko Alzheimer postihuje najmä seniorov, často sa diagnostikuje až v neskoršom štádiu, čo problém úspešného eliminovania príznakov ochorenia znižuje.  

Pokročilejšie štádiá Alzheimera

Počas stredného štádia choroby sa prejavujú rovnaké príznaky ako v tom začiatočnom, no sú o poznanie horšie. Pacient zvyčajne nemôže zostať sám, pretože mu robia problémy bežné každodenné úkony, ako je obliekanie, umývanie sa či príprava jedla a nákupy. Navyše môže zabúdať aj na dôležité veci, ako je zastavenie vody či vypnutie žehličky. 

Prehlbujú sa aj zmeny osobnosti, zhoršuje sa pamäť a pacient je čoraz viac dezorientovaný. V poslednom štádiu sú pacienti odkázaní na neustálu starostlivosť, pretože už nespoznávajú ani svojich najbližších, nedokážu zrozumiteľne komunikovať, majú problém s príjmom potravy aj tekutín. Celkovo čoraz viac tak chradnú fyzicky aj mentálne.  

Alzheimerova choroba

Zdroj obrázka: CGN089 / Shutterstock.com

Aká je najlepšia prevencia Alzheimerovej choroby

Ako pri iných viac či menej bežných chorobách, aj pri Alzheimerovi zohráva určitú úlohu životný štýl. Okrem vyváženej stravy a pohybu sa treba starať aj o mentálne zdravie. Psychika a jej dobrý stav zohráva v úspešnosti liečby a rekonvalescencii významnú úlohu. Veľkým strašiakom je aj každodenný stres a vysoké pracovné tempo. Nemali by ste preto zabúdať na relax, kvalitný spánok a elimináciu stresových faktorov. 

V tomto smere môžu pomôcť rôzne meditačné techniky, ale aj vysokovstrebateľné lipozomálne produkty ako je extrakt z Ashwagandy. Ide o produkt, ktorý pomáha pri strese, úzkostiach, depresiách a zlom spánku. 

V rámci prevencie sa odporúča aj obmedzenie konzumácie alkoholu a fajčenia, monitorovanie krvného tlaku, udržovanie sa v duševnej kondícii, napríklad čítaním, kontaktom s priateľmi či objavovaním a skúšaním nových vecí a aktivít. Treba však povedať, že presná príčina vzniku Alzheimerovej choroby doposiaľ nie je známa. Preto nie je ani jednoznačný spôsob, ako sa jej vyhnúť. Odporúčania však vychádzajú z toho, čo sa už o chorobe vie, takže na ne určite nezabúdajte.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.