Aromaterapeutický pomocník do vačku: zatočte so stresom, nádchou či únavou



Poznáte tú úžasnú citrusovú vôňu pri lúpaní pomaranča alebo si viete iste predstaviť, ako rozvoniava levanduľa, keď ju medzi prstami rozdrvíte. To majú na svedomí esenciálne oleje - ľahko sa vyparujúce voňavé molekuly, ktoré pošteklia čuchové receptory v nose. Ich úloha tam však zďaleka nekončí. Vedecké štúdie dokázali, že dokážu oveľa viac.

Navyše, doba pokročila a dnes si môžete aromatické inhalátory nosiť so sebou kdekoľvek a kedykoľvek ich potrebujete. Či už sa potrebujete upokojiť pred náročným stretnutím alebo skúškou, zmierniť problémy so spánkom alebo nakopnúť imunitu počas chrípkovej sezóny.

Aromaterapia: čo o nej potrebujete vedieť

Aromaterapia je súčasťou prírodnej medicíny, ktorá využíva koncentrované esenciálne oleje na liečebné účely. Dokážu zahnať stres, nespavosť, únavu, depresie, bolesti hlavy. Pomôže zlepšiť stav pleti, nechtov, zbavuje nás dýchacích problémov, pomáha s nádchou a inými zdravotnými ťažkosťami. 

Esenciálne oleje sú extrakty, ktoré pochádzajú z rastlín a získavajú sa 3 spôsobmi: lisovaním za studena, parovodnou destiláciou alebou extrakciou. Používajú sa už od čias starých Číňanov a Egypťanov. Podľa typu vonných látok ich môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín: kvetinové, zemité, drevité, mätové, liečivé alebo bylinné, citrusové a korenisté.

Štúdie potvrdili, že esenciálne oleje majú terapeutické účinky. Každá zo spomenutých skupín má špecifické účinky, avšak vo všeobecnosti o nich môžeme povedať, že majú antibakteriálne vlastnosti, dokážu pozitívne pôsobiť na fyziologické funkcie ako napr. dýchanie a majú aj schopnosť posilniť imunitu.

esencialne oleje

Mnohé štúdie potvrdili liečivé účinky esenciálnych olejov na naše telo.

Ako aromaterapia funguje?

​​Najjednoduchším a zrejme aj načastejším spôsobom vstupu esenciálnych olejov do nášho tela je inhalácia, teda vdychovanie. K inhalácii patria všetky metódy, pri ktorých vdychujeme éterické oleje. 

Určite ste si už mnohokrát všimli, že dobré jedlo vás môže príjemne naladiť, či veľmi hlasné zvuky vás môžu znepokojovať - prečo? A prečo určité pachy vyvolávajú živé spomienky a dokonca fyzické pocity? Je vedecky dokázané, že zložky esenciálnych olejov ovplyvňujú náš limbický systém – je to časť mozgu, ktorá pracuje s našimi emóciami, pamäťou a ovplyvňuje naše správanie.

Náš čuch je jedinečný v porovnaní s našimi ostatnými zmyslami (ako je chuť, zrak a sluch), pretože obchádza časti mozgu, ktoré iné druhy senzorických informácií často nemôžu. Z tohto dôvodu môžu pachy často vyvolať okamžité a silné emocionálne reakcie založené na spomienkach. Vôňa nás môže priviesť späť k minulým udalostiam v priebehu milisekúnd.

Senzory v mozgu vysielajú silné emocionálne signály založené na pachoch, ktoré začínajú v limbickom systéme a šíria sa po celom zvyšku tela na miesta, ako je vaše srdce a zažívací trakt. Pretože esenciálne oleje môžu ovplyvniť pamäť, vyvážiť hladinu hormónov a celkovo podporovať zdravé funkcie limbického systému, veľa nových vedeckých dôkazov dokazuje, že inhalačné éterické oleje môžu byť jedným z najrýchlejších spôsobov, ako dosiahnuť fyziologické alebo psychologické benefity

Okrem inhalovania môžeme esenciálne oleje používať aj lokálne - na pokožku tam, kde je to potrebné, vieme ich využiť aj na masáže, či kúpeľ.

Alebo tretím spôsobom - vnútorne, ideálne v rastlinných kapsulách, mede. Je veľmi dôležité podotknúť, že treba používať výlučne len tie oleje, ktoré sú schválené na vnútorné používanie.

Inhalácia ako liek

Vdychovaním éterických olejov môžeme pozitívne ovplyvniť:

  • akútne aj chronické ochorenia respiračného systému: nádchu, zápaly vedľajších nosných dutín, hrtanu, priedušiek, astmu a pod.
  • problémy s imunitným systémom, alergie
  • bolesti hlavy
  • tráviace problémy: nevolnosť, nechutenstvo, nutkavé chute na čokoľvek 
  • psychické problémy: stres, napätie, úzkosť, nespavosť, nepokoj, výbuchy hnevu, hystériu, pomoc pri odvykaní od fajčenia a ďalšie
  • psychosomatické potiaže
esenciálne oleje

Vedeli ste, že kombinácia esenciálnych olejov ako pomaranč, čierne korenie, citrón, ružové drevo a bergamot vám môže pomôcť od závislosti od fajčenia?

Ktoré esenciálne oleje sú najznámejšie a s čím vám pomôžu?

  • Bazalka: Esenciálny olej z bazalky sa používa na lepšiu koncentráciu a zmiernenie niektorých symptómov depresie. Môže zmierniť bolesti hlavy a migrény. 
  • Bergamot: Esenciálny olej z bergamotu sa považuje za užitočný pre močové a tráviace ústrojenstvo. V kombinácii s eukalyptovým olejom môže pomôcť zmierniť kožné problémy, vrátane problémov spôsobených stresom a kiahňami.
  • Citrón: Esenciálny olej z citróna zlepšuje náladu a pomáha zmierňovať príznaky stresu a depresie.
  • Citrónová tráva: Esenciálny olej z listov citrónovej trávy odstraňuje úzkosť, napätie, strach, depresie a je tiež známy ako odpudzovač hmyzu. 
  • Čierne korenie: Esenciálny olej z čierneho korenia sa bežne používa na stimuláciu krvného obehu, bolesti svalov a podliatiny. V kombinácii s éterickým olejom zo zázvoru sa používa na zmiernenie bolesti pri artritíde a zlepšenie flexibility.
  • Eukalyptus: Eukalyptový éterický olej môže pomôcť pri úľave dýchacích ciest počas prechladnutia alebo chrípky. Často sa kombinuje s mätou piepornou.
  • Harmanček: Harmančekový éterický olej dokáže liečiť ekzémy a poznajú ho najmä ženy pre jeho proti-kŕčové vlastnosti počas menštruácie. Vôňa tohto oleja má aj upokojujúce a relaxačné účinky.
  • Levanduľa: Mnohé štúdie ukázali, že levanduľový olej môže pomôcť ľuďom, ktorí sa cítia vystresovaní. Levanduľa má univerzálny upokojujúci účinok, pomáha zrelaxovať a zaspať, zbavuje úzkosti a tlmí bolesť. Používa sa ako antiseptikum na menšie poranenia a popáleniny a zmierňuje bolesti hlavy a migrény.
  • Mäta: Príjemná a svieža vôňa esenciálneho oleja z mäty priepornej napomáha upokojiť myseľ, odporúča pri žalúdočných nevoľnostiach, pri upchatí nosa pri nádche.
  • Pomaranč: Esenciálny olej z pomaranča zmierňuje napätie, stres, pôsobí upokojujúco a zlepšuje náladu.
  • Rozmarín: Esenciálny olej z rozmarínu môže podporovať rast vlasov, zvyšuje pamäť, zabraňuje svalovým kŕčom a podporuje obehový a nervový systém.
  • Tea Tree olej z čajovníka: Má antimikrobiálne, antiseptické a dezinfekčné vlastnosti. Bežne sa používa v šampónoch a výrobkoch na starostlivosť o pleť, na liečbu akné, popálenín a uhryznutí. Vyskytuje sa pri výplachoch úst, ale nikdy by sa nemal prehltnúť, pretože je toxický.
  • Ylang-ylang: Esenciálny olej z kvetov Cananga odorata var. genuina je známy pre svoju schopnosť znižovať krvný tlak a pulz, výskumy dokazujú, že má relaxačný účinok a dokáže zmierniť úzkosť. 
mätový olej

Esenciálny olej z mäty priepornej pomáha pri upchatí dýchacích ciest počas nádchy, zmierňuje žalúdočné ťažkosti a pomáha upokojiť myseľ.

Inhalační pomocníci

Pod inhaláciou si zďaleka nepredstavujte iba pričuchnutie si k fľaštičke s esenciálnym olejom, prejdime si preto aj ďalšie spôsoby. 

Inhalácia voňavej pary

Parnú inhaláciu využívame najčastejšie pri bolestiach hlavy a pri problémoch s hornými dýchacími cestami. Do misy nalejte veľmi horúcu vodu a do vody nakvapkajte olej podľa potreby (1 – 3 kvapky). Uterák majte po ruke, aby ste si hneď po nakvapkaní oleja mohli prekryť hlavu a inhalovať. Inhalácia by mala trvať max. 5 minút.

Aromalampy

Ak používate éterické oleje často, je praktické začať využívať aromalampu. Jej používanie má však svoje pravidlá. Miska na vodu by mala byť glazovaná alebo sklenená, dostatočne veľká (min. 30 ml) a vzdialenosť dna misky od plameňa sviečky by mala byť min. 8 cm. V opačnom prípade dochádza k rýchlemu zahriatiu a odpareniu vody a éterický olej sa tak prepaľuje. Tým sa degraduje a dochádza k uvoľňovaniu zdraviu škodlivých látok.

Elektrický difuzér

Na miestach, kde je zapálená sviečka potenciálnym rizikom k prevrhnutiu (malé deti, domáce zvieratá), je vhodnejšie využívať elektrické aromalampy - difuzéry, v ktorých je sviečka nahradena žiarovkou. Do difuzéra sa kvapká čistý éterický olej a k odparovaniu dochádza zahriatím oleja rozsvietenou žiarovkou.  

Nosný inhalátor je skvelý aromaterapeutický pomocník do vrecka

A posledný tip je najpraktickejší. Nie je nič jednoduchšie ako použiť nosné inhalátory, ktoré sú ideálnou voľbou v rámci aromaterapie. Takéto vreckové inhalátory majú vo vnútri tampónik, na ktorý je nakvapkaná zmes 100% esenciálnych olejov podľa typu riešenia problému.

Inhalátor môžete mať po ruke kedykoľvek - na cestách, pred náročným pohovorom, či keď sa potrebujete zrelaxovať a vypnúť. Jednoducho si ''pričuchnete'', kedy to potrebujete. Navyše sú vhodné aj pre deti.

Rôzne druhy vám pomôžu pri rôznych ťažkostiach - pri známkach únavy a vyčerpania, pri problémoch so spánkom, v chrípkovej sezóne pri oslabenej imunite, pri migrénach, či dokonca ak chcete skoncovať s fajčením. Stačí si vybrať ten správny a ulahodiť telu a duši pomocou ľahko dostupnej aromaterapie.

nosný inhalátor Altevita

Nosný inhalátor do vrecka je praktický spoločník aromaterapie na cesty

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar