Atopický ekzém: prečo vzniká a ako sa dá liečiť?
Atopický ekzém je nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje približne 17 % populácie. Prejavuje sa svrbením a pálením kože, niekedy aj opuchmi. Hlavnými príčinami je porucha epitelovej kožnej bariéry a neprimeraná imunologická reakcia organizmu. Atopický ekzém však nie je len jedno definované ochorenie, je to ochorenie mnohých tvárí. No napriek jeho dedičnému základu existujú spôsoby, ako obmedziť jeho negatívne prejavy v našom živote.
Čo je to atopický ekzém a ako vzniká?
Atopický ekzém alebo atopická dermatitída je chronické a neinfekčné zápalové kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kojencov, deti a mladistvých. Dospelá forma ekzému sa najčastejšie objavuje u ľudí, ktorí trpeli ekzémom alebo iným alergickým ochorením ako deti, ale môže sa objaviť aj náhle, i keď prvé príznaky v dospelosti bývajú pomerne vzácne. Častejšie sa však stáva, že pacient mal aj v detstve aspoň miernu formu atopického ekzému, ktorá ho ale nijak neobmedzovala, a až v dospelosti sa zmenila v klasický obraz atopického ekzému.
Slovo ekzém je odvodené z gréckeho slova ekzeo, čo označuje niečo, čo vyviera na povrch. Značí to začervenanie, opuch, teplú kožnu v mieste ekzému. Pojem atopický je odvodený od gréckeho slova atopos, ktoré značí - zvláštny, cudzí. Znamená to niečo, čo prebieha atypicky, teda inak, ako je bežné.
Pacient s atopickým ekzémom má geneticky zdedenú zväčšenú citlivosť kože a sliznice k rozličným látkam. Tie sa bežne vyskytujú v našom prostredí a dostávajú sa do nášho tela prostredníctvom kože, dýchacích ciest alebo tráviaceho traktu. Avšak u atopika sa tieto bežné podnety stretávajú s neprimerane a rozladene reagujúcim imunitným systémom. Prebiehajú u neho odlišné biochemické procesy v koži, aj nervové reflexné pochody v tele. Preto koža pacienta reaguje aj na bežné podnety mimoriadnym spôsobom.
To sa prejavuje začervenaním kože, opuchmi, výsevom ekzému, drobnými vyrážkami, mokvaním, záchvatovým svrbením. Pokožka väčšiny pacientov s atopickým ekzémom stráca schopnosť zadržiavať vodu, je suchá a preto sa v nej ľahko tvoria jemné trhlinky. S porušenou bariérou kože tak súvisí zvýšená náchylnosť k vírusovým (bradavice, opar), bakteriálnym či hubovitým (plesňovým) infekciám kože.
Za hlavnú príčinu vzniku atopickej dermatitídy sa podľa dnešných poznatkov považuje dedičná predispozícia.
Atopický ekzém je ochorenie mnohých tvárí
Pôvod atopickej dermatitídy je veľmi zložitý, má mnoho príčin a takmer nikdy nie je možné určiť iba jeden hlavný dôvod. Spôsobuje ju celý rad faktorov.
Za hlavnú príčinu vzniku atopickej dermatitídy sa podľa dnešných poznatkov považuje dedičná predispozícia. Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenie, je riziko objavenie atopického ekzému u dieťaťa 20-40 %. Ak majú, alebo mali ako deti, obaja rodičia priamo atopický ekzém, tak je riziko atopického ekzému u dieťaťa kedykoľvek počas života dokonca až 60-80 %. Je však treba uvedomiť si, že zdedený sklon k atopii ešte nemusí nič znamenať. Nejedná sa ešte o aktívnu chorobu a ekzém sa nemusí vôbec objaviť.
Pojmy atopia a alergia sa často zamieňajú, pretože spolu veľmi úzko súvisia. Atopia je vlastne geneticky podmienená predispozícia pre vznik alergického ochorenia. A alergia je premrštená reakcia organizmu na látky (alergény), ktoré sú prítomné v našom okolí, a pre väčšinu jedincov sú celkom neškodné. Ak je teda atopik vystavený určitému alergénu, môže sa u neho rozvinúť neprimeraná reakcia imunitného systému, ktorá môže viesť k alergickému zápalu. Alergia sú už klinické prejavy ochorení, ako ekzém, astma, alergická nádcha, potravinové alergie a iné.
Sú ekzémy, kde je v popredí hlavne porucha kožnej bariéry, v iných prípadoch sú typické rozličné poruchy imunitného systému a mnohokrát sú to kombinácie imunologických porúch s poruchami kožnej bariéry.
Príznaky sa môžu objaviť aj v dospelosti a ničiť psychiku pacienta
Príznaky ekzému sa objavujú väčšinou do 6 rokov života dieťaťa, počas 7. roku až polovici detí ekzém zmizne. S príchodom puberty sa však môže opätovne vrátiť a u druhej polovice detí prejavy trvajú a pokračujú do dospelosti.
Priebeh ochorenia sa rozdeľuje do troch fáz:
1. Dojčenská fáza
Prvé prejavy atopickej dermatitídy začínajú najčastejšie v 3. mesiaci života dojčaťa. Je zaujímavé, že až viac ako 50 % všetkých atopických dermatitíd prepukne u detí v dojčenskom veku. Práve toto obdobie je veľmi zásadné pre ovplyvnenie priebehu alergií v neskoršom veku. A preto je dôležité, aby bolo dieťa riadne vyšetrené alergo-imunológom.
U dojčenca badáme prvé príznaky ako červené pupienky až pľuzgieriky so šupinami alebo mokvaním na lícach a brade. Môžu sa však rozšíriť na celú hlavičku, trup či končatiny. Pokožka okolo úst, po stranách nosa a na miestach, kde prichádzaja koža do kontaktu s plienkou, ostáva nezmenená. Ekzém výrazne svrbí, deti sú nepokojné a nemôžu spať.
Štúdia z roku 2017 uverejnená v časopise Journal of Alergy and Clinical Immunology diskutuje o abnormalitách kožnej bariéry pri skorej atopickej dermatitíde. Vedci navrhujú spôsoby, ako jej potenciálne predísť. Jedným zo spôsobov je zlepšenie integrity kožnej bariéry, vrátane používania premasťovacích krémov.
Viac ako 50 % atopických ekzémov prepukne u detí v dojčenskom veku.
2. Detská fáza
Ekzém sa postupne sťahuje z tváre na miesta typické pre túto fázu - do lakťových a podkolenných jamiek. Na zápästí začínajú byť viditeľné jemné známky zhrubnutia a popraskania kože. Niekedy môže ísť o tzv. bludný kruh, kedy suchá pokožka vyvoláva svrbenie a škriabanie, to vedie k ďalšiemu porušeniu kožného povrchu, zvýšenému prieniku infekcie a alergénov do kože a z toho ďalej vzniká zápal sprevádzaný svrbením. Pokožka stále praská, nezadržiava vodu a stáva sa náchylnou k ďalším ochoreniam.
3. Fáza u dospelých
Atopický ekzém má neprávom povesť ochorenia, ktoré sa týka iba malých detí. Ide pritom o chronickú chorobu, ktorá ovplyvňuje celý život atopika. U 10 % pacientov môže atopický ekzém prepuknúť až v dospelosti. Často však ide práve o pokračovanie choroby z detstva v dospelej forme.
Miesta postihnutej kože bývajú rovnaké ako pri detskej forme, ale naviac býva postihnutá koža tváre a krku. Napríklad na prednej strane krku sa objavujú ragády, čo sú hlboké poškodenia kože a prejavy tzv. „špinavého krku“. Takto je označovaná hyperpigmentácia kože, která môže vyzerať ako dôsledok nedostatočnej hygieny. Pokožka atopika v dospelosti hrubne, drsnie, praská a intenzita svrbenia je vyššia.
Zlý stav pokožky potom ovplyvňuje celkovú životnú pohodu pacientov a zasahuje aj do zdanlivo banálnych situácií. Atopici musia zabudnúť na priliehavé módne oblečenie, komplikácie môže spôsobiť použitie akýchkoľvek čistiacich prostriedkov v domácnosti, či dokonca obyčajné pranie a vešanie mokrých záclon. V zime sa často musia vyvarovať noseniu hodiniek, náramkov, prsteňov, pretože podráždená koža je citlivá a bolestivá.
Liečba atopickej dermatitídy
Ako sme už spomenuli, pôvod atopickej dermatitídy je veľmi komplikovaný a je spôsobený celým radom faktorov. Takže v súčasnosti je celá liečba len symptomatická - namierená proti prejavom ochorenia, nie príčine.
Liečba spočíva v podávaní liekov vonkajších, vnútorných a v úprave životosprávy.
Základom liečby atopickej dermatitídy je neustále premasťovanie pokožky.
Vonkajšia (lokálna) liečba
Základom terapie pacienta s atopickou dermatitídou je predovšetkým lokálna liečba pomocou premasťovadiel, aby sa obnovila porušená kožná bariéra. Tieto prostriedky zlepšujú a obnovujú kožnú bariéru, hydratujú, upravujú pH, zvláčňujú a dopĺňajú chýbajúce tukové zložky.
Ponuka dnešných prípravkov je veľmi široká, odporúča sa však používať tie bez farbív, parfumácie a konzervačných látok. Častou zložkou šampónov či sprchových gélov - v zásade všetkých čistiacich prípravkov, ktoré ''penia'' - je látka SLS – Sodium Lauryl Sulfate. SLS síce nie je zakázaná látka, avšak u osôb s citlivou pokožku môže aj jeho nízka koncentrácia vyvolať dráždivú reakciu. Pokožka u atopikov je porušená, preto SLS predstavuje ešte väčší problém.
Účinnou zložkou krémov a premasťovadiel je naopak napríklad rebarbora dlanitá. Je preukázané, že rebarbora má protizápalové, antibakteriálne, antialergické a antioxidačné účinky.
Všetky tieto atribúty spĺňa kozmetický rad proti atopickej, suchej svrbivej pokožke izraelského pôvodu - Kamedis. Táto kozmetika je vhodná pre bábätká, deti aj dospelých. Krém na tvár a telo TOPIC SKIN vyživuje a upokojuje extrémne suchú, podráždenú pokožku, neobsahuje žiadne pridané látky, farbivá, SLS.
Pomáha obnovovať prirodzenú ochrannú vrstvu kože. Aplikuje sa na vyčistenú pokožku podľa potreby 1-3x za deň a má preukázané liečivé účinky. Bolo klinicky dokázané, že TOPIC SKIN redukuje príznaky atopického ekzému u detí až o 50 %.
Rebarbora je známa pre svoje protizápalové, antibakteriálne, antialergické a antioxidačné účinky. Je preto vhodnou zložkou kozmetiky určenej na atopickú kožu.
Vnútorná liečba
Pri akútnom výseve ekzému spravidla samotné premasťovanie nestačí. Potom je nutné podľa štúdie z roku 2012 pridať v prvom rade kortikoidy v zostupnom dávkovaní. Všeobecne prevláda akýsi strach z užívania kortikoidov. Pri vhodnom výbere a dodržaní zásad použitia je však možné považovať ich za veľmi bezpečné.
Je dôležité zdôrazniť, že neslúžia ako náhrada základného premastenia kože. Zápal v koži spôsobuje aj premnožený Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), ktorý po liečbe kortikoidov síce zmizne, avšak po čase opäť vystúpi. Je preto dôležité nespoliehať sa len na perorálne liečivá. Aplikácia spomínaného Kamedis krému dokáže stafylokoka zlikvidovať nadobro, a tým znížiť zápal kože.
V celkovej liečbe majú svoje miesto aj antihistaminiká - lieky na tlmenie alergie a svrbenia. Podľa potreby a komplikácií sa využívajú na liečbu antibiotiká, antivirotiká, imunosupresíva.
Úprava životosprávy
Veľký význam pre pacienta s atopickým ekzémom má aj dodržiavanie diéty. Atopici, a tiež matky v prípade, že dojčia, by mali vynechať zo svojho jedálneho lístka alergény ako kakao, čokoláda, mak, mandle, orechy, ryby, citrusy, paradajky, papriky a plesňové syry.
Zvýšená podpora imunity je alfou a omegou
Ako sme už spomínali, atopická dermatitída je ochorenie mmnohých tvárí a pacient má často neprimerane reagujúci a oslabený imunitný systém. Je preto veľmi dôležité dbať na jeho správne fugovanie.
Pre posilnenie imunity sa odporúča primerane sa hýbať a športovať na čerstvom vzduchu, otužovať sa, zaradiť do jedálnička zdravé potraviny, základné vitamíny (C, A, D) a bioprvky (zinok, selén, železo). Tabletkovú formu vitamínov však berte len ako na poistku, pretože čerstvá zelenina a ovocie pôsobí komplexne spolu s ostatnými prírodnými zložkami a prispieva k lepšej funkcii imunitného systému.
Dôležité je používať špeciálne prípravky určené atopikom aj pri osobnej hygiene.
Čo ešte môžete urobiť navyše?
Je nutné uvedomiť si, že musíte liečiť celého človeka, nie len kožu. Vzniku atopickej dermatitídy nie je možné predísť, existujú však opatrenia, ktorými je možné prejavy choroby do istej miery zmierňovať a korigovať:
- Dbajte na zdravú životosprávu, dožičte si riadny spánok, vyhýbajte sa stresu. To sú najčastejšie spúšťače zníženej obranyschopnosti organizmu, ktoré vedú k zápalovým reakciám v tele.
- Neškriabte sa, aj keď je svrbenie neznesiteľné, pokožku si skúste iba jemne potľapkávať prstami.
- Dajte prednosť sprchovaniu. Ak si predsalen chcete dožičiť kúpeľ, mal by byť vlažný a nie príliš častý. Chlórovanej vode v bazénoch sa úplne vyhnite.
- Pokožku neustále premasťujte a pri umývaní nepoužívajte bežné mydlá. Aj pri sprchovaní je potrebné používať špeciálnu kozmetiku určenú na atopickú kožu bez parfumácie, parabénov, steroidov a farbív, ktorá vytvára na pokožke ochranný film a tým zabráni pôsobeniu chlóru z vody na pokožku.
- Športujte, hýbte sa, otužujte sa, jedzte zdravo a pestro, prípadne užívajte doplnky výživy určené na zvýšenie imunity.
- Vyhýbajte sa umelým materiálom, vlne a príliš tesnému oblečeniu. Vhodné sú vzdušné odevy zo 100 % bavlny, ktorá pokožku nedráždi a nenavádza k jej škriabaniu.
- Na pranie bielizne používajte ekologické nedráždivé pracie prostriedky. Posteľnú bielizeň by ste mali prať najmenej raz za 14 dní a prikrývky a vankúše raz za 3 mesiace.
- Neodporúča sa chov domácich zvierat v byte.
- Nefajčite v byte.
- Snažte sa eliminovať možné alergény - obmedzte na minimum koberce, závesy, z detských izieb plyšové hračky. Nábytok a podlahy čistite mopom, aby ste predišli víreniu prachu.
na liečbu pomáha hlavne správna starostlivosť o atopickú pokožku, bavlnené oblečenie a protopan box