Ako si vybrať cestovné poistenie na mieru?

Či už sa chystáte na all-inclusive dovolenku, plánujete pracovnú cestu, túru v Alpách alebo predĺžený víkend mimo Slovenska, potrebujete cestovné poistenie. Skôr ako začnete hľadať, ujasnite si svoje priority. Cestovné poistenie si môžete vyskladať na mieru podľa vlastných potrieb. Neviete kde začať? Položte si tieto otázky.

Cestovné poistenie na mieru

Na čo myslieť pri cestovnom poistení?

Ak sa chystáte uzavrieť cestovné poistenie odpovedzte si na tieto základné otázky:

  1. Kam to bude? Cestovné poistenie sa líši podľa toho, kam máte namierené. Ak sa chystáte do exotickej destinácie, overte si, či je aj bezpečná. Základné informácie nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí. Sú to skôr odporúčania, nikto vám nič nezakazuje, ale získate prehľad, ktoré krajiny sú bezpečnejšie a ktoré nie.
  2. Čo budem na mojej ceste robiť? Cestovné poistenie má svoje obmedzenia a výluky. Ak sa chystáte na dobrodružnú expedíciu v Himalájach budete potrebovať aj špeciálne pripoistenie do veľkých výšok. Naopak, ak budete týždeň ležať pri mori, výluky z cestovného poistenia sa vás pravdepodobne týkať nebudú. Venujete sa adrenalínovým športom? Možno si tiež budete musieť priplatiť.
  3. Čím budete cestovať? Lietadlo, vlak, alebo pôjdete na bicykli okolo sveta?
  4. Aká je hodnota vašej batožiny? Cestujete s drahým notebookom, alebo na drahom bicykli? Myslite na to, že o ne môžete kedykoľvek prísť.
  5. Cestujete sami alebo v skupine? Máte deti? Možno sa vám podarí získať rodinnú zľavu.
  6. Ako dlho budete na cestách? Dôležitou otázkou pri výbere cestovného poistenia je aj dĺžka pobytu. Ak budete v zahraničí dlhšie ako jeden rok, hovoríme o dlhodobom cestovnom poistení. Naopak, cestovné poistenie do jedného roka sa považuje za krátkodobé.
  7. Ako často budem cestovať? Ak zvažujete dlhodobé cestovné poistenie, nepomýľte sa. Jedným z obmedzení môže byť aj obmedzená doba výjazdu (v zahraničí môžete stráviť maximálne 40 dní).
  8. Potrebujem pripoistenie? Môže sa jednať o úrazové poistenie, či poistenie zodpovednosti za škodu.
Cestovné poistenie na mieru

Pred dovolenkou si premyslite, akým dopravným prostriedkom budete cestovať.

Kedy je dobré sa pripoistiť?

Cestovné poistenie je iba základné poistenie, ku ktorému existuje množstvo pripoistení - napríklad úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie pri nepojazdnosti vozidla, poistenie batožiny, poistenie omeškania letu, poistenie právnej ochrany.

Pripoistenie k cestovnému poisteniu sa odporúča, ak ste profesionálni športovci, chystáte sa na pobyt v nadmorskej výške nad 3000 m, alebo plánujete robiť rizikové športy. Napríklad zimné športy mimo značený trás a zjazdoviek, kde je riziko lavín, adrenalínové športy - paraglide, speleológia, horolezectvo, splavy riek, rafting a pod.

Cestovné poistenie je neraz aj súčasťou poistenia ku kreditnej karte. Toto poistenie je fajn na víkendové výjazdy. Kameňom úrazu môže byť nízky limit liečebných nákladov alebo obmedzenie doby výjazdu. Obmedzenia konkrétneho cestovného poistenia si pre istotu skontrolujte vo vašej banke.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar