Čo je spirulina a aké sú jej účinky?
Je zaujímavé, ako sa vekom menia naše chute a preferencie. V súčasnosti oveľa viac skúmame pôvod a kvalitu toho, čo konzumujeme, a aký vplyv to má na náš organizmus. V tomto ohľade si spirulina, sladkovodná riasa, právom zaslúži pomenovanie superpotravina.
Máte chuť na riasu?
S riasami sa v modernej gastronómii stretávame prakticky bežne. Sú súčasťou japonskej kuchyne (sushi) či rôznych vegetariánskych a vegánskych pokrmov. Spirulina však nie je len nejaká obyčajná riasa. Je to sladkovodná modrozelená riasa, sinica, ktorá je skvelým antioxidantom s množstvom priaznivých účinkov na organizmus. Jej latinské pomenovanie je Arthrospira maxima, bežne ju však poznáme práve pod označením spirulina.
Populárna je aj ďalšia zelená riasa - chlorella. Na rozdiel od spiruliny, ktorá je ako sinica veľmi dobre stráviteľná a nie je potrebné ju pomlieť až tak najemno, sa musí chlorella spracovať na veľmi jemný prášok. Ten následne môžeme pridávať napríklad do smoothie nápojov, kaší alebo nátierok.
Patrí medzi superpotraviny
Pojem „superpotravina” sme v perexe článku nepoužili len tak náhodou. Spirulina totiž naozaj patrí medzi superpotraviny, niekedy označované aj ako potraviny budúcnosti - v prírodnej forme obsahujú veľa prospešných látok. Okrem spiruliny do tejto kategórie radíme napríklad aj chia semienka, ovsené vločky či čučoriedky, no aj mnoho ďalších.
V prípade spomínanej sladkovodnej riasy hovoríme o vysokom obsahu vitamínov, minerálov, aktívnych enzýmov a bielkovín. Zaujímavosťou je, že z pohľadu bielkovín patrí bio spirulina medzi prírodné potraviny, ktoré sú najviac bohaté na proteíny.
Priaznivé účinky spiruliny
Čo je spirulina už viete, teraz si však priblížme jej blahodárne účinky na ľudský organizmus. Spirulina predstavuje významný antioxidant, čo v praxi znamená, že môže mať pozitívny vplyv na posilnenie imunity, zohráva úlohu pri boji s únavou a rovnako môže byť prospešná pri snahe o lepšiu koncentráciu. Vďaka svojim nutričným hodnotám môže mať pozitívne účinky aj na trávenie a celkový stravovací režim. Rovnako, ako potraviny s vysokým obsahom vlákniny, dokáže dobre zasýtiť a zároveň priaznivo pôsobiť na trávenie.
Ako užívať spirulinu
Táto sladkovodná riasa sa môže užívať vo forme tabliet či prášku ako výživový doplnok. Nebudeme vám klamať, jej samotná chuť nie je očarujúca, no treba myslieť na vysoké výživové hodnoty. A naviac, ak ju vhodne zakomponujete do jedla, tak bude v poriadku aj chuť. Spirulina sa dá pridať napríklad do zeleného raňajkového smoothie, do rôznych šalátov, nátierok alebo ju možno použiť aj pri pečení.
Samozrejme, čím vyššie teploty pri spracovaní pokrmov použijete, tým sa môže znížiť nutričná hodnota tejto riasy. Mnohokrát tomu treba nechať len trochu času. Ak ste sa povedzme rozhodli užívať spirulinu vo forme prášku, postupne sami prídete na ten najvhodnejší spôsob, akým ju konzumovať.
Predstavuje tiež obľúbený variant pre vegetariánov a vegánov v rámci náhrady živočíšnych proteínov. Aj vzhľadom na vývoj v trendoch stravovania a výživy je pravdepodobné, že spirulina bude ešte populárnejšia a obľúbenejšia. Rastlinná strava sa stáva moderným trendom. Naviac, takéto stravovanie je udržateľnejšie aj voči životnému prostrediu a budúcnosti našej planéty.