Tipy na vianočné darčeky pre deti

tipy na vianočné darčeky

Tak ako sa oni tešia na darčeky, my sa nevieme dočkať radostných iskričiek v ich rozžiarených očkách.

Detská radosť je tou najkrajšou súčasťou vianočných sviatkov. Aj preto si my dospelí dávame na výbere darčekov pre deti obzvlášť záležať.

Ak aj vám tento rok chýba inšpirácia, prinášame vám niekoľko tipov na tie najpopulárnejšie hračky tejto sezóny.


Hity Vianoc 2018


Darčeky pre najmenších (do 3 rokov)

Vybrať darček pre dieťa do troch rokov je čarovné a náročné súčasne. Batoľa vám ešte nepovie, čo by si pod stromčekom predstavovalo, ale ani nesleduje reklamy a trendy v hračkárstvach. Teší sa z toho, čo ho okamžite zaujme. Nehodnotí cenu ani značku.

Pre deti tohto veku vyberajte predovšetkým pútavé hračky. Zamerajte sa na pestré farby, svetlá a zvuky. Popri tom upriamte svoju pozornosť na hračky podporujúce psychomotoricky vývin dieťaťa, ktorý v tomto období napreduje závratným tempom. Hračky by mali deti motivovať k tréningu zručností z oblasti hrubej, jemnej motoriky, myslenia, tvorivosti alebo reči.

Nemenej dôležitá je bezpečnosť. Deti tohto veku poznávajú nielen hmatom, ale aj chuťou. Hračky pre deti do troch rokov by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, textílií alebo z kvalitného, pevného plastu a nemali by obsahovať malé časti, ktoré môže dieťatko prehltnúť.

montessori hračky pre deti

Montessori hračky u detí podnecujú chuť poznávať a učiť sa prostredníctvom hry. Sú to kvalitné hračky pútavé vzhľadom a veľmi príjemné na dotyk. Vyrábajú sa prevažne z prírodných materiálov s dôrazom na drevo a sú veľmi jasne štruktúrované.

Zameriavajú sa zvyčajne na rozvoj jednej ohraničenej schopnosti ako poznávanie farieb, tvarov, čísel, reči alebo inej špecifickej zručnosti. Súčasne pútajú pozornosť dieťaťa, pôsobia pokojne a nerušivo.

Náš tip: Jedinečnú šancu učiť sa a poznávať svet prináša deťom do troch rokov Montessori učiaca veža. Otvára malému dieťaťu nové perspektívy pohľadu do sveta dospelých, umožňuje mu vidieť, čo sa deje v kuchyni a ponúka mu možnosť aktívne sa zapájať do diania medzi veľkými. Učiaca veža nie je hračka, ale napriek tomu prináša deťom nové možnosti hry, zábavy, no predovšetkým učenia.

Kde kúpiť? Montessori hračky kúpite už od 5€ v hrackarik.sk

Hovoriaci psík Fisher price

Ruku hore, kto z vás nemal svoju obľúbenú plyšovú hračku. Zatiaľ čo vy možno s nostalgiou spomínate na mončičákov, dnešné deti milujú postavičky z obľúbených seriálov. Väčšine najmenších vyčaria úsmev na tvári dvaja hrdinovia z ruskej rozprávky Máša a medveď, či malí žltí Mimóni z komédie Ja, zloduch.

Medzi dievčatami sú obzvlášť obľúbené aj pestrofarebné poníky My little pony. Veľmi dobrou voľbou z tejto kategórie sú interaktívne plyšové hračky, ktoré opakujú zvuky, prípadne s dieťaťom "komunikujú".

Zvlášť obľúbený je hovoriaci psík, ktorý je v ponuke už aj vo verzii pre dievčatá alebo hovoriaca opička.

Kde kúpiť? Hovoriaceho psíka (SK jazyk) kúpite výhodne v market24.sk

Odrážadlo Puky Pukylino

Troj- prípadne štvorkolesové odrážadlo je prvým skutočným dopravným prostriedkom, ktorý dokáže dieťa samostatne ovládať. Predstavuje vhodný darček už v druhom roku ako pre chlapcov, tak i pre dievčatá.

Je skvelým prostriedkom podnecujúcim rozvoj hrubej motoriky, koordinácie pohybov, rovnováhy a samostatnosti. Pre najmenšie detičky od jedného roku odporúčame štvorkolesové odrážadlá s bezpečnostnou obručou a prípadne i s odoberateľnou tlačnou tyčou.

Kde kúpiť? Veľký výber dvojkolesových odrážadiel nájdete v eshope market24.sk

Lego Duplo pre najmenších

Pravdepodobne najobľúbenejšia stavebnica na svete, Lego, ponúka možnosť rozvíjať staviteľské zručnosti aj tým najmenším. Najjednoduchšie rady s dvojnásobne veľkými kockami sú určené deťom od 18 prípadne 24 mesiacov.

Skladanie kociek rozvíja jemnú motorickú zručnosť, koordináciu pohybov, ale aj predstavivosť, trpezlivosť a priestorové myslenie. Ponuka tematických skladačiek je skutočne široká. Lego ponúka v sekcii pre najmenších všetko od dopravných prostriedkov, cez zvieratká až po rozprávkové postavičky a princezné. Všetky skladačky sú, samozrejme, navzájom kompatibilné.

Náš tip: Obzvlášť populárna skladačka pre chlapcov i pre dievčatá je Lego duplo – Môj prvý vláčik. Pestrofarebný parný vlak s vozňom a reálnymi zvukmi sa malým rušňovodičom postará o nekonečné množstvo zábavy. Samozrejmosťou sú pasažieri, čerpací stojan či stanica s pokladňou.

Kde kúpiť? Široký výber Lego Duplo v cenách už od 4€ nájdete na feedo.sk.

Hudobný psíkov vláčik Fischer Price

Hračka pre najmenších by mala byť predovšetkým pútavá. Zaujať pozornosť detičiek do troch rokov sa vám zaručene podarí veselými hračkami so zvukovými a svetelnými efektmi.

Pre dojčatá sú veľmi vhodné hračky s upokojujúcimi uspávankami a s projekciou nočnej oblohy. Väčšie batoľatá sa potešia napríklad hudobným nástrojom alebo interaktívnym stolíkom ponúkajúcim množstvo zaujímavých aktivít.

Kde kúpiť? Širokú ponuku hračiek za nízke ceny nájdete v market24.sk

Bábika Baby Born

Pekná bábika poteší každú malú slečnu. Pre dievčatká v tomto veku sú obzvlášť vhodné realistické bábätká.

Jednou z najpopulárnejších bábik tohto druhu je interaktívna bábika Baby Born, ktorú je možné kŕmiť, kúpať, prebaľovať a ktorá dokonca dokáže roniť slzy.

Veľmi obľúbené sú aj hovoriace bábiky, ktoré po stlačení rôznych častí tela vydávajú realistické zvuky a rozprávajú.

Kde kúpiť? Najväčšiu ponuku bábik pre dievčatká nájdete v eshope market24.sk

detské dvd spievankovo

DVD s detskými pesničkami je jedným z tých darčekov, ktoré deťom vykúzlia úsmev na tvári nielen pod vianočným stromčekom.

Väčšina detí dnes miluje zábavu so Spievankou a Zahrajkom, hrdinami zo Spievankova alebo roztomilé pesničky z populárnych DVD Fíha tralala

Veľmi obľúbeným interprétom je aj Miro Jaroš. Veď kto by už nepoznal jeho hravé Pesničky pre (ne)poslušné deti?

Kde kúpiť? Detské dvd môžete teraz kúpiť so zľavou v martinus.sk.


Darčeky pre chlapcov (od 3 rokov)

Deti od troch rokov už začínajú mať špecifickejšie záujmy a konkrétnejšie očakávania. Zatiaľ čo výber hračiek u menších detí je zameraný na stimuláciu zmyslov a podporu rozvoja, v tomto veku je už na mieste zvažovať aj záľuby dieťaťa.

Chlapci sú zvyčajne malí dobrodruhovia. Zaručene ich potešíte dopravnými prostriedkami, pričom platí čím realistickejšie, tým lepšie. Obzvlášť obľúbené sú aj technické hračky, roboti, modely a stavebnice. Pre inšpiráciu vám prinášame niekoľko tipov na darček, ktorým určite nesklamete.

Autodráhy

Autodráha je jedna z najobľúbenejších hračiek malých chlapcov a ich oteckov už celé generácie. Rýchla jazda, vyberanie náročných zákrut, komplikovaných slučiek, klopených stien, či preteky formúl. Krv malého pretekára sa okamžite divoko rozprúdi. Každý chlapec sa iste pod vianočným stromčekom poteší klasickej autodráhe, akú si i vy pamätáte zo svojich detských čias.

Náš tip: Pri výbere autodráhy starostlivo skontrolujte kontaktné kefky na spodnej strane autíčok. Pre lepšiu priľnavosť k dráhe je ideálne, aby mali autá po dve kefky. Veľmi dobré je, ak set autodráhy obsahuje aj náhradné kontaktné kefky.

Kde kúpiť? Ponuku autodráh nájdete na bambino.sk.

lego city

Ďalšia z kultových hračiek všetkých chlapcov. Najobľúbenejšia stavebnica na svete nielenže nemôže chýbať v žiadnej detskej izbe, ale ponúka aj nekonečné možnosti výberu darčekov.

Lego dnes ponúka množstvo tematických radov ako napríklad Lego City, Lego Technic, Lego Star Wars, Lego Super Heroes a mnohé ďalšie. Skladanie nových a nových hrových scén a rozvíjanie deja s pomocou Lega nielenže deti baví, ale pomáha rozvíjať ich fantáziu, priestorovú predstavivosť a manuálnu šikovnosť.

Kde kúpiť? Lego za výborne ceny môžete kúpiť v alza.sk

Autíčka Hot wheels

Ktorý chlapec by nepoznal rýchle angličáky z obľúbenej kolekcie Hot Wheels?

Značka ponúka zberateľské sady autíčok, ktorých v žiadnej detskej izbe nie je dosť. Obľúbenou novinkou posledného obdobia sú tematické autíčka Hot Wheels inšpirované populárnymi filmovými hrdinami, napr. Hot Wheels Star Wars.

Ak by ste nadobudli pocit, že je vo vašej detskej izbe už týchto rýchlych autíčok požehnane, iste nájdete vhodný darček medzi závodnými dráhami či garážami tejto mimoriadne obľúbenej značky.

Kde kúpiť? Autíčka Hot Wheels odporúčame kúpiť v eshope feedo.sk

RC modely a drony

Realistické modely áut, lietadiel, lodí, pracovných strojov či vojenskej techniky sú ďalšou veľmi obľúbenou hračkou väčšiny chlapcov. Bývajú ponúkané v mierkach od 1:32 až do 1:5.

RC modely majú vlastný pohon s rádiovým ovládaním. Okrem RC áut sú v súčasnosti veľmi obľúbené takzvané drony. Tieto bezpilotné lietadlá často ponúkané už s integrovanou kamerou prinášajú množstvo zábavy nielen malým chlapcom.

Kde kúpiť? Obrovskú ponuku RC modelov (od áut až po lode) nájdete na andreashop.sk.

roboti pre deti

Robotika a umelá inteligencia fascinuje väčšinu chlapcov. Ak máte aj vy doma malého programátora, iste mu vyčarujete úsmev na tvári s detským robotom.

Pravdepodobne najpopulárnejšia je sada Lego Boost. Obsahuje set piatich Lego modelov s interaktívnymi a motorizovanými súčiastkami, ktoré zvládnu deti sami naprogramovať.

Veľmi podobným spôsobom funguje aj populárny Ozobot, minirobot, ktorý napriek svojej nenápadnej veľkosti dokáže zvládať neuveriteľné množstvo pokynov. Jeho šikovnosť závisí len od šikovnosti jeho majiteľa.

Kde kúpiť? Najväčšiu ponuku robotických hračiek pre deti nájdete na Alza.sk

Kolobežky

Staré dobré kolobežky v poslednom období naberajú na popularite medzi všetkými generáciami.

Sú veľmi vhodné na presúvanie sa po meste, ale aj na populárny freestyle. Deti na nich jazdia vonku s priateľmi, na u-rampy i do školy.

Oproti iným športom, kolobežka šetrí chrbticu i kĺby a súčasne zapája svaly celého tela. Kolobežkovanie je jeden z najzdravších a najobľúbenejších športov súčasnosti.

Kde kúpiť? Veľkú ponuku detských kolobežiek s výbornými cenami nájdete na market24.sk.


Darčeky pre dievčatá (od 3 rokov)

Ak si myslíte, že záujmy dievčat začínajú a končia pri bábikách a kočiarikoch, veľmi sa mýlite. Aj malé slečny vekom menia svoje preferencie a vyčarovať im iskričky radosti v očiach môže byť čím ďalej, tým zložitejšie.

Záujmy dievčatiek sú zvyčajne veľmi tvorivé. Deti túžia uplatňovať svoju fantáziu a šikovnosť v reálnych činnostiach a vidieť skutočné výsledky svojej práce. Ponúkame vám niekoľko tipov na darčeky, ktoré im túto možnosť prinášajú.

Detské kuchynky

Pre dievčatká je zvyčajne veľkým vzorom ich mamička. Túžia sa jej podobať a túžia robiť podobné veci.

Možno sa aj vaša malá slečna motá neustále v kuchyni. V tom prípade je detská kuchynka tým najlepším vianočným darčekom, aký jej môžete dopriať.

Súčasťou takejto kuchynky býva kuchynská linka, sporák, rúra, chladnička či drez a samozrejme množstvo drobného príslušenstva, ktoré môžete ďalej rozširovať.

Kde kúpiť? Detské kuchynky a veľa iných hračiek nájdete na market24.sk

Lego Friends

Aj dievčatá sa hrajú rady so stavebnicami.

Lego na ne pamätá a špeciálne pre dievčatká vo veku od 5 do 12 rokov prináša radu Lego Friends inšpirovanú piatimi najlepšími kamarátkami žijúcimi v meste Heartlake City.

Dievčatá sa spolu s nimi môžu starať o šteniatka, zájsť na nákupy do hypermarketu, na horskú dráhu v zábavnom parku alebo na dobrú lyžovačku v lyžiarskom stredisku.

Možnosti zábavy sú s Lego Friends naozaj neobmedzené. Jednotlivé sady sú, samozrejme, navzájom kompatibilné.

Kde kúpiť? Lego Friends dostanete za výborné ceny v alza.sk.

detské korálky

Tvorenie je radosť v každom veku. Dievčatá obzvlášť rady tvoria drobné šperky, náramky, náhrdelníky či ozdoby do vlasov, ktorými sa potom môžu popýšiť medzi kamarátkami.

Takúto jedinečnú možnosť im prinesiete so sadami pestrofarebných koráliek. Ich navliekanie podporuje tvorivosť, manuálnu šikovnosť a prináša množstvo zábavy.

Náš tip: Veľmi obľúbenou hračkou sú takzvané zažehľovacie korálky. Z týchto špeciálnych koráliek možno vytvárať rôzne obrazce, ktoré po zažehlení perfektne držia pohromade. V ponuke sú rôzne tematické sady zažehľovacích koráliek, napríklad Hello Kitty, ktoré obsahujú aj návody na skladanie mozaiky.

Kde kúpiť? Exkluzívne korálky si môžete zakúpiť na bambino.sk. 

puzzle pre deti

Možnosti nikdy nekončiacej tvorivej zábavy prináša aj obľúbené puzzle. Dievčatá obyčajne milujú skladanie obrázkov svojich obľúbených rozprávkových hrdinov alebo zvieratiek.

Hra s puzzle im prináša nielen množstvo zábavy, ale aj možnosť precvičiť si priestorovú predstavivosť, analyticko- syntetické myslenie a manuálnu šikovnosť.

Veľmi dôležité je správne prispôsobiť náročnosť skladačky veku dieťaťa a motív obrázku jeho záujmom. V súčasnosti sa tešia najväčšej obľube puzzle s motívom Ľadového kráľovstva.

Kde kúpiť? Obrovský výber krásnych puzzle nájdete v eshope market24.sk.

interaktívne knihy pre deti

Jednou z najobľúbenejších interaktívnych hračiek aktuálneho trhu je kniha s elektrickým perom.

Takzvané kúzelné čítanie funguje vďaka špeciálnemu kódu ukrytému v stránkach knihy. Ten dokáže zosnímať špeciálne pero, ktoré prečíta deťom text, prípadne napodobní niektoré zvuky. "Čítať" obľúbené knihy tak môžu už deti predškolského veku.

Zbierku interaktívnych kníh môžete neustále rozširovať. Všetky knihy zo série kúzelného čítania, samozrejme, možno čítať s tým istým perom. Deti tak môžu úplne samostatne a hravou formou poznávať svet prostredníctvom kníh.

Kde kúpiť? Najväčšiu ponuku interaktívných kníh nájdete na martinus.sk.


Ďaľšie tipy na obľúbené, vianočné darčeky


Tak ako pre dospelých, ani pre deti neexistuje univerzálny recept na skvelý darček. Veríme však, že vás naše tipy minimálne inšpirujú pri hľadaní hračky, ktorá vykúzli vašim deťom iskričky radosti v ich úprimných očkách. Pretože detská radosť je tým pravým kúzlom Vianoc.


Šťastné a veselé praje redakcia recenzieproduktov.sk 😉


Tipy na vianočne darčeky pre deti
5 (100%) 1 x