Doplnky stravy na podporu trávenia - Test


Tráviace problémy z času na čas potrápia každého z nás. Či už za nimi stojí sviatočné prejedanie sa, bujará oslava alebo nepríjemná choroba, s kvalitným výživovým doplnkom sa ich zbavíte rýchlo a účinne. 

Odporúčané prípravky na podporu trávenia

Aj na dlhodobé užívanie

Probiozym

od 12 €

Rýchly nástup účinkov

Pancreolan

od 7 €

Vhodný pre deti od 3 rokov

prípravok na podporu trávenia Orenzym

od 5 €


Recenzie prípravkov na podporu trávenia

Probiozym

Cena od 12 €

Výživový doplnok Probiozym pochádzajúci od spoločnosti ADVANCE nutraceutics obsahuje prírodné látky, ktoré podporujú zdravé trávenie a prispievajú k normálnej činnosti tráviaceho traktu. 

V zložení sa nachádza 6 prírodných látok - Ibištek, Bromealín, Papaín a Inulín, Lactobacillus acidophilus a Mentha piperita. Práve Mentha piperita tvorí základ prípravku. Ide o rastlinu, ktorá pozitívne vplýva na činnosť čriev a pomáha aj pri nadúvaní. Podobné účinky má tiež Ibištek, ktorý uľahčuje prechod tráviacim traktom. 

Prírodné enzýmy Bromealán a Papaín pomáhajú štiepiť bielkoviny. Lactobacillus acidophilus sa prirodzene vyskytujú v tráviacom trakte. Obnovujú črevnú mikroflóru, znižujú hladinu cholesterolu, upravujú problémy s trávením a posilňujú obranyschopnosť organizmu. 


Dávkovanie

Prípravok Probiozym sa užíva trikrát denne po jednej kapsule. Pri dlhodobom užívaní postačí aj jedna kapsula denne. 

Skúsenosti užívateľov

„Po dlhodobych pretrvávajúcich problém nafúknutého brucha som sa teda rozhodla vyskúšať. Môžem povedať že už po prvých dňoch užívania som začala cítiť úľavu . Zápcha ustúpila a črevá začali konečne pracovať. Takže odporúčam .“ Anita

„Můžu doporučit. Mám dlouhodbě pocit nafouklého břicha a nadýmání a s užíváním probiozymu se to zlepšuje. Zatím beru 14 dní, ale snad to bude pokračovat.“ Milada

Náš názor

Kapsuly majú primeranú veľkosť a pohodlne sa prehĺtajú. Prípravok sa tiež veľmi dobre znáša, bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pozitívne hodnotíme aj to, že je vhodný i na dlhodobé užívanie. 

Pancreolan

Cena od 7 €

Jednotkou na trhu v oblasti trávenia je voľnopredajný prípravok PANCREOLAN, ktorý dokáže pomôcť pri širokom spektre tráviacich ťažkostí.

Primárne sa používa pri poruchách spôsobených nedostatočnou alebo chýbajúcou funkciou dôležitých tráviacich systémov podžalúdkovej žľazy. Tieto poruchy bývajú pritom často dôsledkom operácií v oblasti zažívacieho traktu. Na tento účel je liek veľakrát odporúčaný aj samotnými lekármi. Siahnuť po ňom môžete aj v prípade zápalových či iných ochorení podžalúdkovej žľazy.

Prípravok štiepy tuky, cukry a bielkoviny v skonzumovanej potrave, čím dochádza k zlepšeniu trávenia, ktoré bolo narušené diétnymi či stravovacími chybami, ako konzumácia ťažkých a tučných jedál či prejedanie sa. Krátko po užití možno očakávať úľavu od pocitu plnosti, plynatosti i nadúvania.


Dávkovanie

Dávkovanie je individuálne a závisí od konkrétneho problému, pre ktorý s užívaním prípravku začnete. Pokiaľ ide o ťažkosti spôsobené zlým stravovaním, denne by ste mali užiť jednorazovo alebo v krátkej dobe 1 – 3 dni, 2 tabletky po menšom jedle. V prípade väčšieho jedla by ste mali užiť 3 až 4 tablety.

Pri nesprávnom fungovaní podžalúdkovej žľazy sa po ľahkom jedle užívajú dve tablety denne, po ťažšom jedle sú to 3 až 4 tabletky.

Deti užívajú 1 tabletku trikrát denne.

Skúsenosti užívateľov

„Už niekoľko rokov pri zažívacích problémoch užijem Pancreolan forte a po niekoľkých minútach mi pomôže.“ Vlado

„Uľahčuje trávenie po prekonaní akútnej pankreatídy, doporučený gastroedokrinilógom.“ Overený zákazník

Náš názor

Ako veľké plus prípravku Pancreolan vnímame možnosť užívania deťmi už od troch rokov. Prípravok sa dobre znáša, a čo je podstatné, účinne uľaví od tráviacich ťažkostí.

Je ideálny pri prekonaní pankreatídy, avšak pozor, nemôže sa užívať pri prebiehajúcom akútnom zápale podžalúdkovej žľazy či vo fáze chronického zápalu.

3. TALCID

prípravok na podporu trávenia Talcid

Cena od 4 €

Obľúbeným prípravkom na podporu trávenia je aj voľnopredajný liek TALCID.

Ide o žuvacie tablety, ktoré sa ľahko užívajú a tak sú vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet. Ďalším plusom je aj to, že ich netreba zapíjať vodou, a tak v prípade potreby poslúžia aj ako prvá pomoc, kdekoľvek sa budete nachádzať.

Prípravok dokáže rýchlo a účinne uľaviť pri pálení záhy a pomôcť pri ťažkostiach spôsobených prekyslením. Aj napriek rýchlemu nástupu účinkov dlhodobo neutralizuje žalúdočnú kyselinu a chráni žalúdkovú sliznicu. Taktiež stabilizuje prirodzené prostredie v žalúdku a posilňuje bariéru tela. 

Liek viaže pepsín a žlčové kyseliny, ktoré by mohli poškodiť žalúdok.

Okrem vyššie spomenutých indikácií je liek určený aj na liečbu akútnych a chronických zápalov žalúdkovej sliznice, pri zápale pažeráka či vredoch.


Dávkovanie

Prípravok je vhodný pre osoby staršie ako 12 rokov a užíva sa v množstve jedna až dve žuvacie tablety, tri až štyrikrát denne medzi jednotlivými jedlami.

Skúsenosti užívateľov

„Vždy ho mám poruke pre prípad nevoľnosti. Aj okolie žasne, ak im ho v prípade potreby poskytnem.“ Mária

„Veľmi rýchlo a 100% zaberá pri probléme, na ktorý je určený.“ Vlado

Náš názor

Prípravok TALCID sa veľmi dobre užíva, nemá výraznú či nepríjemnú chuť a veľkou výhodou je aj jeho takmer okamžitý účinok.

Ako plus vnímame aj prijateľnú cenu. 20 žuvacích tabliet vás vyjde približne na 4 €.

prípravok na podporu trávenia Orenzym

Cena od 5 € 

Ďalším prípravkom vhodným tak ako pre dospelých, tak aj pre deti staršie ako 3 roky, je liek s názvom ORENZYM.

Prípravok patrí do skupiny digestív, teda liekov určených na podporu trávenia. Pomáha odstrániť poruchy trávenia, ako napríklad rôzne nevoľnosti, nadúvanie či plynatosť. Siahnuť po ňom môžete aj v prípade pocitu plnosti, nafúknutia, nadmernom grganí či nedostatočnom trávení.

Tento liek býva často odporúčaný i lekármi na zabezpečenie obmedzenia plynatosti v čreve pred röntgenovým vyšetrením alebo operáciou.

Liek pomáha aj pri ochoreniach pečene, slinivky brušnej a žlčníka a je záchranou aj v prípade tráviacich porúch ovocia, zeleniny či strukovín a škrobovín.


Dávkovanie

Deti od troch rokov užívajú trikrát denne jednu tabletu, najlepšie po jedle. Dospelé osoby užívajú trikrát denne jednu až tri tablety.

Skúsenosti užívateľov

„Je to super liek proti nadúvaniu a hlavne na pálenie záhy.“ Overený zákazník

„Pomáha stále pri ťažkostiach s trávením.“ Alena

Náš názor

ORENZYM je účinným prípravkom, ktorý dokáže pomôcť s množstvom tráviacich ťažkostí a navyše sa pri dlhodobom užívaní i dobre znáša.

Za 50 tabliet zaplatíte približne 5 €.

5. KREON

Prípravok na podporu trávenia Kreon

Cena od 9 €

Prípravok Kreon v sebe ukrýva zmes enzýmov, ktorá býva často označovaná aj pojmom pankreatín. Táto zmes pozostáva z enzýmov produkovaných v pankrease, ako napríklad amylázy a lipázy či proteázy.

Prípravok sa užíva pri rôznych problémoch s trávením. Jeho výborná účinnosť je preukázaná predovšetkým pri exokrinnej insuflicencii pankreasa, teda stave, kedy podžalúdková žľaza nedokáže sama vyprodukovať potrebné množstvo tráviacich enzýmov.

Môže ísť pritom o žalúdočno-črevný bypass, chronickú či akútnu pankreatitídu, upchaté vývody žlčníka i podžalúdkovej žľazy. Tento prípravok je často odporúčaný lekármi aj pri rakovine pankreasa, odstránení časti žalúdka či podžalúdkovej žľazy.

Liek dokáže pomôcť aj pri poruchách trávenia spôsobených nedostatočnou tvorbou enzýmov, ako hnačka, zvracanie, nevoľnosť či zápcha.


Dávkovanie

Dávkovanie lieku závisí od konkrétneho jedinca a závažnosti ochorenia, pre ktoré začne s užívaním lieku. Vždy si preto vopred prečítajte príbalový leták, prípadne sa poraďte s lekárnikom.

Skúsenosti užívateľov

„Pomôže pri trávení.“ Eva

"Rýchle trávenie vďaka vysokým enzymatickým jednotkám. Zatiaľ som nič lepšie neužívala." Soňa

Náš názor

Pokiaľ vás už niekedy v minulosti potrápil pankreas alebo aktuálne pociťujete problémy s týmto dôležitým orgánom, rozhodne by ste mali vysúšať prípravok Kreon.

Je veľmi dobre znášateľný, nijako nezaťažuje žalúdok, ale práve naopak, citeľne zlepšuje a pomáha s celkovým trávením.

prípravok na podporu trávenia Enzymax

Cena od 45 €

Ako napovedá už samotný názov, aj prípravok EnzyMax R je zmesou enzýmov dôležitých pre naše bezproblémové trávenie.

Na získavanie enzýmov využíva modernú fermentačnú technológiu, ktorá zaisťuje enzýmy odolné voči žalúdočným kyselinám. Súčasťou produktu sú i nemenej dôležité rastlinné enzýmy bromelain a papaín, ktoré zlepšujú činnosť obličiek, pečene a pankreasu, ale taktiež pomáhajú s urýchlením hojenia rán a zmierňujú bolesť.

Prípravok taktiež obsahuje vitamín B6, ktorý znižuje pocit vyčerpanosti i únavy a ženšen na podporu imunitného systému a zvýšenie fyzickej výkonnosti. Preparát sa môže užívať i v období po operácii alebo pri úraze. Taktiež dokáže pomôcť aj pri opakovaných gynekologických zápaloch z dôvodu oslabenej obranyschopnosti organizmu.


Dávkovanie

Dvakrát denne sa užíva jedna kapsula, ideálne jedna kapsula ráno a jedna kapsula večer, minimálne však 30 minút pred jedlom.

Skúsenosti užívateľov

„Dobrá cena a pohodlné dávkovanie.“ Jana

Náš názor

Najväčšou výhodou Enzymaxu R je bezpochyby jeho účinnosť na rozličné zdravotné problémy. Často tiež býva porovnávaný s prípravkom Wobenzym, keďže oba tieto prípravky fungujú na princípe enzýmoterapie, ktorá je súčasťou modernej medicíny.

Rovnako ako pri Wobenzyme, tak aj pri Enzymaxe R je ale potrebné rátať s vyššou cenou. Balenie obsahujúce 150 tabliet stojí približne 45 €.

prípravok na podporu trávanie Drmax Psyllium

Cena od 5 €

Prípravok Dr. Max Psyllium je doplnok na báze skorocelu, ktorý sa získava z obalov semien Skorocelu indického, známeho aj pod označením Psyllium. Ide o plnohodnotný zdroj rozpustnej vlákniny, ktorú možno prirovnať k vláknine nachádzajúcej sa v obilninách.

Pravidelné užívanie pozitívne vplýva na správne fungovanie tráviaceho traktu, najmä hrubého a tenkého čreva. O vláknine je všeobecne známe, že na seba viaže veľké množstvo vody, na základe čoho sa zväčšuje objem črevného obsahu a dochádza k stimulácii peristaltiky čriev.

Psyllium taktiež:

  • očisťuje tráviacu sústavu, reguluje stolicu
  • pomáha s redukciou hmotnosti
  • pôsobí ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva
  • pomáha regulovať hladinu cukru a cholesterolu


Dávkovanie

1-2 čajové lyžičky je potrebné rozmiešať v 250 ml vody a zapiť dostatočným množstvom vody. Maximálna denná dávka predstavuje 5 čajových lyžičiek.

Skúsenosti užívateľov

„Výrobok som zakúpila z dôvodu, že som ho dávnejšie nepoužívala a myslím si, že z času na čas si treba vyčistiť črevá od nánosov a psylium tomu napomáha.“ Marika

„Vláknina dobrá na trávenie a pravidelné vyprázdňovanie, chudnutie.“ Maťo

Náš názor

Vláknina je jedna z najdôležitejších zložiek potravy, preto by sme si ju mali pravidelne dopriať v potrebnom množstve. Prípravok Dr. Max Psyllium je ideálnym spôsobom, ako na to.

Pridaním vlákniny do stravy naštartujete svoje trávenie, znížite krvný tlak i hladinu cukru v krvi.

Prípravok na podporu trávenia Dr.Max Gastrofruit

Cena od 5 €

V prípade, že máte problém s prehĺtaním tabletiek, žuvacie tabletky Dr. Max Gastrofruit sú pre vás tou správnou voľbou.

Výživový doplnok obsahuje štyri ovocné príchute – citrón, pomaranč, čierna ríbezľa, višňa. Dôležitejšou zložkou je však vápnik, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu tráviacich enzýmov. Tie následne umožňujú jednoduchší rozklad potravy na stavebné celky.

Vápnik zároveň pozitívne vplýva aj na zdravie zubov a kostí, zabezpečuje normálne fungovanie svalov a taktiež i správnu zrážanlivosť krvi.

Prípravok obsahuje 500 mg uhličitanu vápenatého, čo zodpovedá 200 mg vápnika.


Dávkovanie

Denne, podľa potreby, je možné užiť až štyri tablety. Tablety sa rozhrýzajú alebo sa taktiež môžu nechať voľne rozplynúť v ústach. Prípravok je vhodný pre deti od 12 rokov.

Skúsenosti užívateľov

„Spoľahlivý a osvedčený. Nosím tbl v kabelke, môžem ich užiť kedykoľvek bez použitia tekutiny, keďže sa cmúľajú.“ Overený zákazník

„Jednoduché použitie a dúfam aj, že účinný produkt.“ Emily

Náš názor

Okrem jednoduchého užívania je plusom tohto prípravku aj to, že neobsahuje žiaden cukor a je teda vhodný aj pre diabetikov.

Opatrní by ste však mali byť pri dodržiavaní maximálnej dennej dávky, keďže nadmerná konzumácia prípravku môže mať laxatívne účinky.

Prípravok na podporu trávenia Degasin

Cena od 6 €

Degasin je prípravok určený na tráviace ťažkosti, ako napríklad nepríjemné nadúvanie či plynatosť.

Jeho účinnou látkou je simetikón, teda fyziologicky interná aktívna zložka, znižujúca napätie vzduchových bublín nachádzajúcich sa v tráviacom trakte. Táto látka sa nevstrebáva do krvného obehu a preto je pre organizmus bezpečná.

Degasin v sebe spája hneď niekoľko plusov:

  • vhodný pre tehotné i dojčiace ženy,
  • vhodný pre diabetikov,
  • bez obsahu lepku i laktózy.


Dávkovanie

V prípade, že začnete s užívaním prípravku z dôvodu tráviacich ťažkostí, denná dávka prestavuje 1 – 2 kapsuly po každom hlavnom jedle. Pokiaľ vám prípravok odporučí lekár, mal by ste ho užívať podľa jeho pokynov.

Skúsenosti užívateľov

„Myslím si, že pomáha, ešte som len na začiatku.“ Katy

„Skutočne pomáha v tom, na čo je určený a to je podstatné.“ Rastislav

Náš názor

Degasin sľubuje pomerne rýchly účinok a my musíme súhlasiť. Ako výhodu vnímame i možnosť dlhodobého užívania bez dostavenia akýchkoľvek vedľajších účinkov.

čaj žalúdočná bylinná zmes

Cena od 2 €

Pokiaľ patríte k milovníkom čaju, siahnuť by ste mali po bylinnej zmesi, špeciálne určenej na žalúdok.

Čaj je zmesou viacerých zdraviu prospešných bylín. Nájdete medzi nimi mätu, ktorá pomáha pri žalúdočných problémoch. Jej užitie pred jedlom podporí chuť do jedla a užitie po jedle zas uľahčí trávenie. Podobne sú na tom aj šípky obsiahnuté v zmesi. Ich účinok spočíva okrem podpory imunitného systému aj v podpore správneho fungovania trávenia.

Nechtík a čakanka zas napomáhajú črevám i k normálnej činnosti pečene. Zabudnúť nemožno ani na repík, ktorý pomáha pri zapálenom žalúdku či žlčníkových kameňoch.

Balenie obsahuje 20 záparových vreciek.


Dávkovanie

Jedno vrecko zalejte vriacou vodou v objeme 0,25 l a nechajte lúhovať po dobu desiatich minút. Piť ho môžete až trikrát denne.

Skúsenosti užívateľov

"Funguje výborne. Odporúčam.“ Zákazník

Náš názor

Pokiaľ neradi užívate prípravky vo forme tabliet, bylinný čaj je skvelou alternatívou. Má výraznú chuť i vôňu, typickú pre bylinkové čaje.

V prípade, že vám daná chuť nebude vyhovovať, odporúčame čaj nechať odstáť a vypiť ho narýchlo, studený.


Tráviaci systém: Ako funguje?

Prípravky na podporu trávenia recenzie

Možno ste to doteraz nevedeli, prípadne od školských čias už aj zabudli, no tráviaci systém v ľudskom organizme je dlhý približne až 8 metrov. Jeho úlohou je rozloženie potravy na miniatúrne časti, ktoré následne vyživujú bunky tela. Niektoré potraviny pritom prejdú celým tráviacim traktom približne za dva dni, iné aj za kratšiu dobu.

Podľa toho, ako dobre celý tento tráviaci systém prebieha, sa cítime zdravo, ale v prípade jeho zlého fungovania i choro.

Všetko sa to začína v ústnej dutine, kde sa potrava rozomelie zubami a enzým nazývaný aj slinná amyláza začne s rozkladaním sacharidov. Potrava sa potom cez pažerák dostane do žalúdka, a tu dochádza k jej premiešavaniu so žalúdočnými šťavami.

Žalúdočné šťavy obsahujú enzýmy na trávenie tukov i proteínov, čo znamená, že potrava sa čiastočne rozkladá ešte skôr, ak sa dostane do tenkého čreva.

V tenkom čreve pokračuje proces trávenia, na ktorom sa zúčastňujú i enzýmy z pankreasu a baktérie žijúce v tráviacom trakte. Aj keď si možno pod baktériami takmer okamžite vybavíte niečo negatívne, opak je pravdou. V našom tele sa totiž nachádza bilión dôležitých baktérií, pričom ich väčšia časť sídli práve v tráviacom trakte, kde napomáha tráveniu.

Na trávení sa taktiež podieľa i pečeň. To, čo telo z prijatej potravy nestrávi sa ďalej ako odpadové látky vylučuje močom, stolicou, ale i kožou.

Trávenie je teda zložitý, komplexný proces, ktorý si na svoje správne fungovanie vyžaduje nielen bezchybné fungovanie vnútorných orgánov, ale napríklad aj dostatok dôležitých baktérií či potrebných enzýmov. Ich stav je však niekedy pod vplyvom rôznych faktorov narušený a objavujú sa tak rozličné tráviace ťažkosti.

7 dôležitých krokov k zlepšeniu trávenia

Prípravky na podporu trávenia skúsenosti

1. Hýbte sa

Určite máte vo svojom okolí niekoho, kto toho dokáže zjesť naozaj veľa a to bez ťažkého pocitu na žalúdku, pričom vám je zle už aj z ľahkej stravy. Áno, koľká nespravodlivosť. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, prečo je to tak? Odpoveď nemusí byť vôbec zložitá. Môže za tým totiž stáť i nedostatok pohybu.

Majte na pamäti, že pravidelný pohyb zlepšuje prácu žalúdka a čriev, čím zlepšuje aj celkové trávenie a vyprázdňovanie. Pomôcť dokáže i obyčajná prechádzka, beh či jóga.


2. Správne seďte

Sedavé zamestnanie, ktoré vykonáva množstvo ľudí, je žiaľ mnohokrát aj príčinou rôznych zdravotných ťažkostí, vrátane tých tráviacich. Ľudia so sedavým zamestnaním, ktorí trávia za počítačom či stolom dlhé hodiny, sa zvyknú časom krčiť. Takýmto nesprávnym sedením si však tlačia na žalúdok, čo má za následok ťažkosti so spracovaním jedla.

Ak teda chcete týmto problémom predísť, dbajte na vyrovnané sedenie. Okrem tráviacich ťažkostí tak predídete aj nepríjemným bolestiam chrbtice.

3. Obmedzte tuk

Tak a dostávame sa k veľmi podstatnej časti – k jedlu. Ak sa chcete vyhnúť tráviacim problémom, mali by ste obmedziť tučné a nezdravé jedlá. Tie sú ťažko stráviteľné a môžu spôsobovať pálenie záhy či bolesti žalúdka.

Nahradiť by ste ich mali rybami, chudým mäsom či poolotučnými mliečnymi výrobkami. Rovnako by ste mali zabudnúť aj na vyprážanie a tento spôsob prípravy jedla nahradiť zdravým a v poslednej dobe čoraz viac obľúbeným dusením na pare či varením.

„Nie je tuk ako tuk. Každý pod pojmom “mastné” rozumie niečo iné. Aj avokádo, maslo, orechy, oleje a iné tuky sú mastné potraviny, pretože obsahujú tuk. Ak postavím vedľa seba dva vyprážané karfioly, jeden z nich môže byť pripravený vhodným spôsobom, a preto aj jeho účinok na náš metabolizmu bude iný (lepší). Pár zásad pri vyprážaní: neobaľujte rezne, ani zeleninu v trojobale, postačí vajíčko a strúhanka v minimálnom množstve. Vyprážajte vždy na kokosovom oleji (tuku) alebo ešte lepšie na masti. Takto pripravený rezeň je po fyziologickej stránke vhodnejší ako tanier preplnený cestovinami.“

Tina Turnerová, Odborníčka na výživu a životosprávu


4. Jedzte jedno jablko denne

Najlepšou voľbou pre trávenie je vo všeobecnosti ovocie a zelenina. Ide najmä o listovú zeleninu a z ovocia nemožno nespomenúť práve jablká. Tie obsahujú pektín, teda nerozpustnú vlákninu, ktorá podporuje vylučovanie odpadových látok z tela a je skvelým pomocníkom aj pri liečbe zápchy.

Doprajte si každé ráno, nalačno, jedno jablko, ktoré dokonale naštartuje vaše trávenie.


5. Jedzte kyslomliečne výrobky

Kyslomliečne výrobky sú prírodným zdrojom dôležitých bielkovín, fosforu, vitamínov skupiny B i vápnika. Bakteriálne kultúry obsiahnuté najmä v jogurtoch vplývajú na zloženie črevnej mikroflóry, napomáhajú k lepšiemu vstrebávaniu minerálov i vitamínov v tráviacom trakte.

Pri kúpe týchto výrobkov by ste však mali byť obozretní a dbať aj na ich zloženie. Mnohé produkty totiž obsahujú i umelé zahusťovadlá či modifikovaný škrob, ktoré môžu skôr škodiť ako pomáhať. Odporúčame všímať si zloženie najmä pri ochutených jogurtoch.


6. Pozor na pitný režim

Kvalitná, čistá voda je základom pre ľudský organizmus a jeho správne fungovanie, vrátane trávenia. Odporúčané množstvo tekutín sa pohybuje v rozmedzí od 2 – 2,5 l denne.

Piť by ste mali pravidelne počas dňa a v prípade potreby sa môžete napiť trochu aj počas jedla. Okrem čistej vody sú vhodnou voľbou aj bylinkové čaje.

Obmedziť by ste mali bublinkové nápoje, ktoré dráždia žalúdok. Vhodné nie sú ani džúsy, sladené limonády, čaj či káva.


7. Nezabúdajte na probiotiká

Prospešné baktérie nachádzajúce sa v našom organizme je dôležité pravidelne dopĺňať. V prípade ich nedostatku vás totiž môžu potrápiť rozličné ťažkosti, ako poruchy trávenia, hnačka či zápcha.

Zvoliť si môžete prírodné zdroje ako napríklad už spomínané kyslomliečne výrobky alebo môžete siahnuť aj po prípravkoch z lekárne vo forme doplnkov stravy.

Každý z nás by mal mať na pamäti to, že správne trávenie je dôležité nielen pre bezproblémové fungovanie nášho tela, ale ovplyvňuje aj schopnosť zvládať stres či celkovú psychickú pohodu i to, ako na život nazeráme. Preto sa veľa hýbte, doprajte telu potrebné enzýmy, stravujte sa zdravo, vyhraďte si na jedlo potrebný čas a jednoducho sa nebojte spomaliť. Zaslúžite si to. 🙂 


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

drmax.sk logo
pilulka.sk logo

Pridajte komentár ku článku

avatar
Máte už respirátor FFP2? 😷

Netlačte sa v obchode, ale nakúpte ich na internete. Vieme, kde ich majú skladom!