Test fritovacích hrncov - najlepšie fritézy


Autor: Lenka Riganová, Ján Koprla | Aktualizované: 28. 07. 2020

Tieto fritézy odporúčame

Fritéza Sencor SFR 3220 WH

Do veľkej rodiny

Teplovzdušná fritéza s kapacitou nádoby až 2,6 l, vhodná aj do väčších rodín. 

od 68 €

fritéza Delimano AIR FRYER

Zdravé fritovanie

Model fungujúci na princípe horúceho vzduchu, bez potreby pridania oleja. 

od 70 €

Fritéza Tefal FR 490070

Aj na varenie

Multifunkčné zariadenie, ktoré dokáže fritovať, piecť, smažiť, variť, dusiť či rozmrazovať. 

od 64 €

Recenzie fritéz

17 hodín sme u nás v redakcii hľadali a následne hodnotili jednotlivé fritézy, aby sme vám dnes mohli priniesť overený výber toho najlepšieho. 

Kým kedysi na trhu jasne dominovali klasické olejové fritézy, dnes ich začínajú vytláčať zdravšie alternatívy - teplovzdušné fritézy. Pokiaľ sa momentálne rozhodujete medzi teplovzdušnou a klasickou olejovou fritézou, inšpirujte sa našim hodnotením, v ktorom nájdete zástupcov oboch kategórií. 

KOMBO expert radí

Ján Koprla

Ján Koprla pracuje v súčasnosti ako servisný technik. Má dlhoročné skúsenosti so servisom domáceho náradia, bielej a čiernej techniky, ktoré sú zároveň aj jeho hobby.

Ako sme hodnotili

Pri výbere fritézy by ste mali zvážiť celý rad dôležitých parametrov. Okrem technológie fritovania je to napríklad kapacita, spotreba oleja, výkon či spôsob čistenia a prítomnosť doplnkových funkcií, ktoré používanie fritézy uľahčujú na maximum, ako napríklad termostat či časovač. Práve z týchto kritérií sme počas nášho hodnotenia vychádzali i my. Ďalej sme sa zohľadnili aj skúsenosti iných používateľov, uverejnených na portáli Heureka.sk a Alza.sk

Model, ktorý v našom hodnotení obsadil prvé miesto a odporúčame ho, od nás získal titul Náš tip. Zariadenie špičkovej kvality sa zas môže pochváliť odznakom TOP model. Fritéza so skvelým pomerom ceny a výkonu si z nášho hodnotenia odnáša odznak Cena/výkon.


Porovnanie hodnotených fritéz

Fritéza Sencor SFR 3220 WH

#1

fritéza Delimano AIR FRYER

#2

Tefal Versalio De Luxe 9v1

#3

Fritéza Tefal FR 490070

#4

Fritéza Tefal Actifry

#5

Fritéza Tefal FF162131

#6

Fritéza Tefal FF 133 D10

#7

Typ

teplovzdušná

teplovzdušná

olejová

olejová

teplovzdušná

olejová

olejová

Príkon

1500 W

1500 W

1600 W

1600 W

1400 W

1900 W

1600 W

Objem nádoby

2,6 l

2,5 l

1,3 kg

1,3 kg

1 kg

1,2 kg

1 kg

Hodnotenie

Plusy

+ bez nutnosti použitia oleja

+ veľká kapacita

termostat

časovač

bezpečnostná poistka

+ bez použitia oleja

+ neprilňavé materiály

jednoduchá obsluha

veľká kapacita

+ pachový filter

+ tepelná izolácia

odnímateľná nádoba

možnosť nastavenia teploty


+ multifunkčné využitie

+ signalizácia zohriatia

pachový filter

termostat

cena

+ zdravšia príprava jedla

+ rýchla a jednoduchá obsluha

prehľadné veko

displej

+ vyberateľný filter

+ izolovaný plášť

indikátor zohriatia

regulácia teploty

cena

+ svetelný indikátor

+ kovový pachový filter

tepelná izolácia

termostat 


Mínusy

- nezistené


- väčšie rozmery


- veko treba prekladať

- nahrievanie fritézy

- chýba časovač

menšia kapacita

- bez časovača

vypúšťanie oleja

- bez časovača

menšia kapacita

Cena

68 €

70 €

95 €

64 €

130 €

60 €

48 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky fritéz v overených eshopoch

Recenzie fritéz

1. Sencor SFR 3220 WH - Do veľkej rodiny

teplovzdušná • príkon 1500 W • objem nádoby 2,6 l • časovač • regulácia teploty 80 –200°C

Fritéza Sencor SFR 3220 WH

Teplovzdušná fritéza Sencor SFR 3220WH je podľa portálu Heureka.sk aktuálne tretím najpredávanejším modelom, ktorý sa môže pochváliť vysokou spokojnosťou používateľov. 

Na svoju prevádzku nepotrebuje olej, vďaka čomu je zdravšou alternatívou všetkých tých chutných dozlatista opečených, chrumkavých, no nezdravých jedál. Zabudnúť môžete aj na nepríjemný zápach prepáleného oleja. 

Fritéza pozostáva z troch základných častí - telo, vyberateľná nádoba a kôš na jedlo, ktorý je vyrobený z neprilňavých materiálov pre čo najjednoduchšiu údržbu. Výrobca myslel aj na bezpečnosť a kôš vybavil bezpečnostnou poistkou, ktorá zabráni neželanému vybratiu koša. 

Vo fritéze možno pripravovať veľké množstvo jedál - od klasiky v podobe hranolčekov, kuracie prsia, stehná, grilovanú zeleninu či napríklad aj hrianky. Jej využitie je naozaj široké. 

Čo sa týka technických parametrov, fritéza dosahuje výkon 1500 W a kôš má kapacitu 2,6 l. Tu treba povedať, že počas nášho hodnotenia sme zistili, že teplovzdušné fritézy sa práve v technických parametroch od seba často odlišujú len minimálne. Pri rozhodovaní tak do hry môže vstúpiť celkový dizajn (ktorý je pri modeli Sencor naozaj vydarený), používateľské skúsenosti, ale veľakrát aj samotná cena. 

Nás táto fritéza očarila natoľko, že sme sa rozhodli udeliť jej titul Náš tip.

Výhody

 • zdravé fritovanie horúcim vzduchom
 • bez nutnosti použitia oleja
 • veľká kapacita
 • termostat
 • časovač
 • bezpečnostná poistka

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

68 €

Hodnotenie

2. Delimano AIR FRYER - Zdravé fritovanie

teplovzdušná • príkon 1500 W • objem nádoby 2,5 l • časovač • regulácia teploty 80 – 200°C

fritéza Delimano AIR FRYER

Fritézu Delimano AIR FRYER môžete poznať z televíznych obrazoviek. Tento model láka predovšetkým zdravou prípravou chutných jedál, a to bez použitia čo i len kvapky oleja.

Ide o teplovzdušnú fritézu, ktorá pri svojej prevádzke využíva horúci vzduch namiesto horúceho oleja, typického pre klasickú fritézu. Horúci vzduch rovnomerne cirkuluje vo vnútri fritézy, vďaka čomu je kalorická hodnota pripraveného pokrmu oveľa menšia. 

Fritéza disponuje výkonom 1500 W a objem koša určeného na prípravu jedla je 2,5 l. Má plastové prevedenie, no treba zároveň hneď dodať, že nepôsobí lacno. Kôš je vyrobený z neprilňavých materiálov a veľkým plusom je aj tepelne izolovaná rukoväť, ktorá ostáva chladná aj vtedy, keď fritéza pracuje. 

Fritéza je vybavená časovačom a taktiež aj možnosťou nastavenia teploty podľa potreby, od 80 - 200°C. Veľmi jednoducho sa ovláda a prácu s ňou uľahčuje i svetelná kontrolka a zvukový signál. 

Za zmienku stojí nepochybne aj veľmi dobrá chuť pripravených pokrmov, či už ide o hranolky, zeleninu alebo kuracie prsia. Vo fritéze dokonca možno pripraviť aj sladké dobroty. 

Čo však tejto fritéze musíme vytknúť sú väčšie rozmery. Pôsobí robustne a zrejme si ju len tak neponecháte na kuchynskej linke, ibaže by ste ju mali naozaj veľkú. Aj napriek väčším rozmerom však táto fritéza má čo ponúknuť aj náročnejšiemu používateľovi a preto v našom hodnotení získala titul TOP model.

Výhody

 • bez použitia oleja
 • neprilňavé materiály
 • jednoduchá obsluha
 • príprava rozličných pokrmov
 • chuť pokrmov
 • veľká kapacita

Nevýhody

 • väčšie rozmery

Orientačná cena

70 €

Hodnotenie

3. Tefal Versalio De Luxe 9v1 - Všestranné využitie

olejová • príkon 1600 W • objem nádoby 1,3 kg • objem oleja 2 l • časovač • regulácia teploty 80 - 180 °C

Tefal Versalio De Luxe 9v1

Všestranný fritovací hrniec Tefal FR 495070 je vychytávkou určenou pre všetky gazdinky, ktoré od svojich pomocníkov očakávajú vždy viac. Ide o multifunkčné zariadenie s prívlastkom 9 v 1, čo znamená, že tento spotrebič v sebe spája až 9 funkcií. 

Aj napriek multifunkčnosti ide o zariadenie s pomerne malými rozmermi, ktoré sa vmestí do každej kuchyne. Postará sa nielen o vyprážanie, ale i o dusenie, fritovanie, pečenie, varenie, pomalé varenie, a dokonca si poradí i s rozmrazovaním potravín či s udržaním teploty už uvarených jedál. Je obzvlášť vhodný aj na varenie cestovín a rizota či paelly. 

Príkon spotrebiča je 1600 W a objem vnútornej misy 1,3 kg. Vo fritéze však možno pripraviť o niečo menšie množstvo potravín, konkrétne 1 kg. Súčasťou výbavy je termostat, displej i pachový filter, ktorý filtruje pachy z unikajúcej pary.

Tento model fritovacieho hrnca umožňuje reguláciu teploty od 80 do 180°C, má priehľadné veko, svetelnú kontrolku na tlačidle zapnutia/vypnutia a odnímateľný časovač. Veľkou výhodou tohto všestranného pomocníka je nepriľnavý povrch varnej nádoby.

Nemusíte sa trápiť ani komplikovaným umývaním vnútra, pretože tento fritovací hrniec má odnímateľnú nádobu, ktorú je možné umyť v umývačke riadu. Plusom je aj tepelná izolácia, ktorá chráni pred popálením. Pri tejto fritéze si však teba zvyknúť na veko bez pántov, ktoré treba namiesto nadvihnutia prekladať. 

Výhody

 • možnosť nastavenia teploty
 • pachový filter
 • tepelná izolácia
 • odnímateľná nádoba

Nevýhody

 • veko treba prekladať

Orientačná cena

95 €

Hodnotenie

4. Tefal FR 490070 - Aj na varenie

olejová • príkon 1600 W • objem nádoby 1,3 kg • objem oleja 2 l • časovač • regulácia teploty 80 - 180°

Fritéza Tefal FR 490070

Ak hľadáte cenovo dostupnejšie, no stále viacúčelové zariadenie, vhodnou voľbou je fritéza Tefal FR490070. Tá ma síce na rozdiel od predchádzajúceho hodnoteného modelu prívlastok len 7 v 1, no jej cena je omnoho priaznivejšia. 

Fritéza dokáže fritovať, piecť, pomaly variť, variť, dusiť, romrazovať či variť chutné cestoviny. Zmestia sa do nej až 2 l oleja. Samozrejmosťou je signalizácia zohriatia a pachový filter, ktorý zabráni šíreniu sa zápachu z vyprážania.

Nepriľnavá nádoba je vyberateľná a disponuje objemom 1,3 kg. Výhodou je, že ju možno umývať aj v umývačke riadu. Veľmi vydareným prvkom je aj odnímateľný časovač, ktorý dohliada na varenie namiesto vás. Termostat zas umožňuje nastavenie teploty pre rôzne druhy potravín v rozmedzí 80 - 180°C.

A keďže bezpečnosť je na prvom mieste, rukoväť je tepelne izolovaná, čo znamená, že počas prevádzky ostáva studená. Výrobca tiež uvádza, že ani ostatné telo fritézy sa počas používania nenahrieva. Skúsenosti používateľov však poukazujú na mierne ohrievanie.  Platí teda, že pri používaní treba byť opatrný aj vzhľadom na to, že ide o elektrické zariadenie pracujúce s teplom. V prípade prenášania tejto fritézy nepochybne oceníte prítomnosť rukovätí. 

Vzhľadom na výbavu a cenu tomuto modelu právom patrí odznak Cena/výkon.

Výhody

 • multifunkčné využitie
 • signalizácia zohriatia
 • pachový filter
 • možnosť nastavenia teploty
 • tepelne odizolovaná rukoväť
 • cena

Nevýhody

 • nahrievanie tela fritézy

Orientačná cena

64 €

Hodnotenie

5. Tefal Actifry - S prehľadným vekom

teplovzdušná • príkon 1400 W • objem nádoby 1 kg • časovač • bez regulácie teploty

Fritéza Tefal Actifry

Biela fritéza s nepriľnavým povrchom Tefal Actifry ponúka možnosť prípravy pokrmov len s minimálnym množstvom tuku. Možno v nej pripraviť hranolky, mäso, zeleninu a dokonca i omáčky či dezerty. Využitie preto nájde v každej domácnosti, kde sa varí často a veľa, a kde sa kladie dôraz aj na konzumáciu zdravého jedla.  

Táto fritéza pracuje na princípe horúceho vzduchu a teda bez nutnosti pridávania litrov oleja. Má digitálny displej s časovačom, takže ovládanie je veľmi intuitívne a jednoduché. Časovač je však len informatívny a fritézu je potrebné vypnúť ručne. Nádoba má nepriľnavý povrch a spolu s rozoberateľnými časťami ju možno umývať v umývačke riadu.

Príkon fritézy je 1400 W. Vo vnútornej mise je možné naraz fritovať až 1 kg potravín. Fritéza má priehľadné veko, takže budete mať pekne prehľad o pripravovanom pokrme. Do fritézy možno pridať aj olej a vychutnať si tak pravú chuť hranoliek. Výrobca uvádza, že na kilogram hranoliek budete potrebovať iba jednu lyžicu oleja. Siahnuť však môžete po kúsku masla a docieliť tak zdravšiu alternatívu. 

Páči sa nám technológia Actifry, vďaka ktorej je jedlo pripravené v priebehu niekoľkých minút. Tá kombinuje systém horúcich pulzov a integrovaný miešacej nástroj. Navyše suroviny nemusíte ručne premiešavať, a to vďaka miešacej lopatke vo vnútri.

Výhody

 • zdravšia príprava jedla
 • rýchla a jednoduchá obsluha
 • nízka spotreba energie
 • vhodná do umývačky riadu
 • izolovaný plášť
 • displej
 • prehľadné veko

Nevýhody

 • vyššia cena
 • absencia automatického vypnutia

Orientačná cena

130 €

Hodnotenie

6. Tefal FF162131 -  Systém Filtra One

olejová • príkon 1900 W • kapacita misy 1,2 kg • objem oleja 2,1 l • bez časovača • regulácia teploty od 150 - 190 °C

Fritéza Tefal FF162131

Fritéza Tefal FF162131 ponúka vnútornú kapacitu 1,2 kg potravín s maximálnym objemom oleja 2,1 litra. Súčasťou fritézy je aj systém Filtra One, ktorý zabezpečuje, že olej vydrží dlhšie, je čistejší a zároveň aj zdravší. 

Samozrejmosťou je vyberateľný filter a izolovaný plášť, vďaka ktorému je vonkajšia časť fritézy vždy studená. V prípade náhodného uchopenia tak nehrozí riziko popálenia. Veko fritézy je vybavené priezorom pre možnosť sledovania prípravy jedla.

Indikátor zohriatia ukazuje, kedy je fritéza pripravená na použitie. Fritéza disponuje termostatom s možnosťou regulácie teploty od 150 do 190°C. Na fritéze by ste však márne hľadali časovač a teda na prípravu jedla je potrebné dohliadať. 

Vyberateľný filter a kôš je možné umývať v umývačke riadu. Obávať sa netreba ani zabudovanej nádoby, ktorá sa vďaka neprilňavému povrchu ľahko udržiava. 

Plusom je aj cena pohybujúca sa okolo sumy 60 €, za ktorú tento model môžete aktuálne kúpiť. 

Výhody

 • vyberateľný filter
 • izolovaný plášť
 • indikátor zohriatia
 • regulácia teploty
 • možnosť umývania v umývačke riadu
 • cena

Nevýhody

 • chýba časový spínač
 • chýba vypúšťanie oleja

Orientačná cena

60 €

Hodnotenie

7. Tefal FF 133 D10 - Pre nenáročných

olejová • príkon 1600 W • objem nádoby 1 kg • objem oleja 1,8 l • bez časovača • regulácia teploty od 150 - 190 °C

Fritéza Tefal FF 133 D10

Fritéza Tefal FF 133 D10 z brúseného nerezu a plastu má kapacitu 1 kg – vysmaží 800 g hranoliek z čerstvých zemiakov a 750 g mrazených hranoliek. Svojou kapacitou je vhodná skôr do menších rodín. 

Príkon spotrebiča je 1600 W. Samozrejme, nechýba tlačidlo vypnúť/zapnúť, tepelne izolovaný plášť pre bezpečnú manipuláciu a nastaviteľný termostat s kontrolkou. Chýba však časovač a fritézu je teda potrebné vypínať ručne a dohliadať na jej prevádzku. 

Tento model má vymeniteľnú nádobu a ovláda sa pomocou posuvného voliča teploty a piktogramu na prednej strane. Páči sa nám veľké veko, vďaka ktorému je možné sledovať prípravu pokrmov. Veko ľahko otvoríte pomocou tlačidla. Súčasťou je i kovový pachový filter, ktorého úlohou je pohlcovanie nepríjemných pachov. 

S malými rozmermi si fritéza nájde miesto v každej kuchyni. 

Výhody

 • jednoduché ovládanie
 • svetelný indikátor
 • kovový pachový filter
 • tlačidlo na otvorenie veka
 • tepelná izolácia
 • vymeniteľná nádoba
 • nastaviteľný termostat
 • cena

Nevýhody

 • chýba vypúšťanie oleja
 • chýba časovač

Orientačná cena

48 €

Hodnotenie

Ako vybrať fritézu?

Ako vybrať fritézu

Typy fritéz (fritovacích hrncov)

Základné rozhodnutie, ktoré musíte pri výbere fritézy urobiť, sa viaže k výberu typu technológie vyprážania. Na trhu z tohto pohľadu nájdete tri typy fritéz:

fritéza s tepelne izolovaným plášťom Tefal FF162131

Klasické fritézy so skrytým ohrevným telesom

Tento typ fritézy je vybavený spravidla teflónovou fritovacou nádobou, ktorá zohrieva olej a statickým košom na potraviny.

Ide o najrozšírenejšie fritézy medzi spotrebiteľmi i na trhu.

Fritéza DeLonghi F28311

Rotačné fritézy

Rotačné fritézy sú vybavené košom, ktorý sa počas prevádzky otáča a nakloneným dnom nádoby. Znižuje sa tým spotreba oleja.

Teplovzdušná fritéza Tefal Actifry Express XL AH9500

Teplovzdušné fritézy

Pracujú na princípe impulzu horúceho vzduchu. Znamená to, že potraviny sa nefritujú ponorené do oleja a na prípravu jedla v nich postačuje len jedna lyžica ľubovoľného oleja alebo žiaden olej.

Takáto fritéza je vybavená integrovanými výhrevnými telesami a ventilátorom, ktorý zabezpečuje rovnomernú distribúciu tepla. Ide o najzdravší spôsob vyprážania vôbec.

6 parametrov, ktoré odporúčame zvážiť pri výbere fritézy

Veľkosť vnútorného priestoru

Vnútorný priestor fritézy sa charakterizuje kapacitou potravín a objemom oleja. Dôležité je zvoliť fritézu, ktorá bude veľkosťou čo najlepšie zodpovedať potrebám vašej rodiny. Malé fritézy s objemom do 1 kg potravín sú vhodné maximálne pre dvojčlenné domácnosti. Ak pripravujete jedlo pre viac ľudí súčasne, poobzerajte sa po modeli s kapacitou aspoň 1,2 kg potravín.

Kombík radí

Kombík radí

Veľkosť fritézy vyberajte aj podľa veľkosti svojej kuchyne. 

Ak disponujete len malou pracovnou plochou prípadne úložným priestorom, môže byť pre vás veľký spotrebič viac na príťaž ako na úžitok.


Fritéza sa totiž využíva vo väčšine domácností len príležitostne a tak je možnosť jej uskladnenia jedným z dôležitých atribútov.

Možnosti čistenia

Čistenie fritézy môže byť za istých okolností naozaj náročné. Mastnota je totiž normálnou súčasťou jej používania. Komfort pri čistení priamo závisí od možnosti fritézu rozobrať a jednotlivé jej časti opláchnuť pod čistou vodou, prípadne umyť v umývačke riadu. Veľkou výhodou z hľadiska údržby je aj možnosť pohodlného vypúšťania oleja.

Nastavenie teploty

Zatiaľ čo niektoré potraviny si vyžadujú pomalé a pozvoľné vyprážanie, iné chutia výborne, ak ich opečiete sprudka a rýchlo. Pri inej teplote sa vyprážajú ryby, mäso, zelenina či zemiaky. Možnosť prispôsobiť teplotu praženia potravinám však neponúkajú všetky modely. Veľkou výhodou je, ak fritéza disponuje termostatom s flexibilným nastavením teploty.

Časový spínač

Množstvo moderných spotrebičov disponuje takzvanými minútkami, na ktorých si môžete nastaviť požadovaný čas fritovania. Niektoré z nich sú vybavené aj časovým spínačom, ktorý po uplynutí nastaveného času fritézu sám vypne.

Filter

Väčšina fritéz je už v súčasnosti vybavená vyberateľným filtrom, ktorý zabráni unikaniu mastnej pary a zápachu do ovzdušia. Filter môže byť umývateľný alebo jednorazový.

Možnosti využitia

Moderné multifunkčné fritézy umožňujú okrem vyprážania aj iné spôsoby prípravy jedla. Najčastejšie ide o varenie, dusenie, grilovanie a pečenie.

Prečo si do svojej kuchyne zaobstarať fritézu

Fritézy na našom trhu nie sú nijakou novinkou. Tie najstaršie modely iste poznáte ešte z kuchýň svojich mám. Napriek tomu, že sú bežnou súčasťou gastro prevádzok, v našich kuchyniach sa dodnes tak úplne neudomácnili.

Ak práve uvažujete, či vybavenie svojej kuchyne rozšíriť o fritézu, možno vás presvedčia výhody, ktoré vám tento spotrebič prinesie.

Zdravšie vyprážanie

Vyprážanie sa vo všeobecnosti nepovažuje za zdravú alternatívu prípravy pokrmov. Ak sa však predsa len rozhodnete vyprážať, rozhodne je výhodnejšie staviť na fritézu.

Jedlo sa v nej totiž praží na vyššej teplote, vďaka čomu nasiakne olejom oveľa menej ako na panvici. Hoci sa to kvôli vysokej potrebe oleja nezdá, vyprážané jedlo z fritézy je zdravšie.

Tip: Ak vám na zdravom vyprážaní naozaj záleží, stavte na fritézu pracujúcu na princípe impulzu horúceho vzduchu. Jedlo pre celú rodinu v nej pripravíte len s jedinou lyžicou oleja alebo dokonca úplne bez oleja.

Chutnejšie jedlo

Iste ste si všimli, že čerstvo vypražený rezeň v reštaurácii chutí úplne inak ako ten u vás doma. Dôvodom je vyššia teplota a rovnomerné praženie. Moderné fritézy navyše disponujú kontrolkou zohriatia, vďaka ktorej sa vám nestane, že by ste svoje jedlo vložili do studeného oleja. Výsledok je
preto zaručený.

Čistejšie a bezpečnejšie vyprážanie

Ak ste zvyknutí vyprážať na panvici, iste poznáte problém fŕkajúceho oleja vo svojej kuchyni. Hroziace popálenie a nutnosť upratovať po každom vyprážaní s fritézou odpadáva. Olej je bezpečne zatvorený vo vnútri a samotné umývanie fritézy je u väčšiny moderných spotrebičov už skutočne hračkou.

Tip: Pri výbere fritézy sa zamerajte aj na možnosť jej rozoberania a umývania jednotlivých komponentov pod tečúcou vodou, prípadne v umývačke riadu. Na trhu nájdete aj modely, ktoré je možné po vybraní elektronickej jednotky celé umyť v umývačke. Ušetríte si množstvo času a námahy pri ich čistení.

Vyprážanie bez zápachu

Pražiaci sa olej má svoj špecifický zápach, ktorý veľmi rýchlo nasajú nielen všetky textílie v byte, ale aj vaše vlasy a oblečenie. S fritézou vám nič podobné nehrozí. Okrem toho, že olej je zatvorený pod tesniacim vekom, mnohé moderné spotrebiče disponujú pachovým filtrom, ktorý spoľahlivo pohltí všetky nechcené vône z vyprážania.

Rýchla príprava jedla

Ak zvyknete pripravovať slávnostné obedy či večere pre viac ľudí, iste vás nebaví postávať celé hodiny pri panvici a vyprážať rezne. Navyše, kým vypražíte posledný, prvý je už studený. S fritézou vypražíte rezne či iné špeciality pre celú spoločnosť naraz a skutočne do chrumkava.

Skúsenosti užívateľov

Fritézu som dostala ako vianočný darček od svokrovcov. Spočiatku sa mi to zdala byť zbytočnosť, keďže ja vyprážam len minimálne. Rýchlo som ale prišla na jej výhody. Využívam ju hlavne pri príprave nedeľných alebo slávnostných obedov. Či už chystám rezne, hranolčeky alebo vyprážam karfiol pre deti, všetko je vždy rýchlo hotové a hlavne chutné. Je pravda, že ju využívam len niekoľkokrát do mesiaca, ale už si svoju kuchyňu bez fritézy neviem predstaviť.

Michaela, 31r., Bratislava

Môj manžel aj syn milujú vyprážané jedlá. Vždy som kvôli tomu s nimi viedla nekonečné hádky. Oni chceli jesť chutne a ja zdravo. Nakoniec sa mi podarilo objaviť fritézu, ktorá dokáže pripraviť fantastické hranolky či krokety len s lyžicou oleja. Bola drahšia, ale jej kúpu neľutujeme. Využívam ju pravidelne niekoľkokrát do týždňa. Súčasťou bola aj kuchárska kniha plná inšpirácií pre zdravé a chutné varenie.

Jana, 37r., Bardejov

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe fritézy

1. Ktorá fritéza je lepšia - teplovzdušná alebo olejová? 

Nepochybne sa všetci zhodneme na tom, že z hľadiska zdravia je lepšou voľbou práve teplovzdušná fritéza, ktorá na svoju prevádzku nepotrebuje žiaden olej či iný tuk. Jedlá v nej pripravené teda majú omnoho menšiu kalorickú hodnotu a sú zdravšie. 

Teplovzdušné fritézy majú oproti klasickým olejovým fritézam často navrch aj vo funkciách.

A čo chuť? Pravdou je, že jedlá pripravené v klasickej olejovej fritéze pravdepodobne ulahodia každému gurmánovi viac ako jedlo z teplovzdušnej fritézy. 

Ak hľadáte cenovo dostupnejšie zariadenie, zrejme sa budete musieť uspokojiť s klasickou olejovou fritézou, ktorej cena je zvyčajne nižšia. 

2. Na akom princípe fungujú fritézy?

Základným prvkom fritézy, a to bez ohľadu na jej typ, je vykurovacie teleso. Bez neho by fungovanie fritézy nebolo možné. 

V závislosti od typu fritézy sa možno stretnúť s vykurovacím telesom ponoreným v oleji, skrytým vykurovacím telesom a vykurovacím telesom ohrievajúcim vzduch. 

Pre fritézy s ponoreným vykurovacím telesom je charakteristická nižšia spotreba energie počas fritovania. Neohrievajú sa steny hrnca, len teleso a preto samotné ohriatie oleja ako aj príprava jedla trvá kratšie. 

Fritézy so skrytým vykurovacím telesom sú obľúbené kvôli nižšej spotrebe oleja. Tieto fritézy sú však väčšinou ťažko rozoberateľné, resp. len minimálne a preto môže byť ich údržba o niečo zložitejšia. 

Vykurovacie teleso, ktoré ohrieva vzduch, nájdete umiestnené v teplovzdušných fritézach. 

3. Akú veľkú fritézu si vybrať? 

Na trhu nájdete menšie, ale aj väčšie fritézy. Menšie fritézy s kapacitou nádoby okolo 1 kg sú vhodné pre jednotlivca alebo dvojčlennú rodinu. V prípade, že fritézu plánujete používať vo viacčlennej rodine, odporúčame voliť takú, ktorej kapacita dosahuje aspoň 2 kg a viac. 

4. Aký príkon je potrebný na bezproblémové fungovanie fritézy? 

Príkon je dôležitý pre zabezpečenie bezchybného fritovania. Platí, že by nemal byť nižší ako 1300 W. Pri teplovzdušných fritézach si vystačíte aj s hodnotou okolo 1300 W, keďže ohrievanie vzduchu nie je tak náročné ako zohrievanie oleja. 


Pridajte vašu recenziu

avatar