Najlepšie krovinorezy - test a recenzie 2024


Autor: Lenka Riganová | Aktualizované: 18. 01. 2024

Najpredávanejšie krovinorezy podľa Heureka.sk

Aj keď sa krovinorezy modelovo podobajú na strunové kosačky, v porovnaní s nimi ponúkajú vyšší výkon, vďaka ktorému sú vhodné aj na údržbu náročných plôch a ťažko prístupných terénov. Poradia si s hrubými stonkami či drevnatými rastlinami. Sú vyrobené z kvalitných materiálov, majú pomerne nízku hmotnosť i jednoduché ovládanie. Vďaka svojej variabilnosti, jednoduchosti a prijateľnej cene sa stávajú čoraz viac obľúbenejšie.

V súčasnosti sa na trhu nachádza množstvo krovinorezov rozličných značiek, ktoré sa od seba odlišujú nielen prevedením, ale aj výbavou, funkciami, cenou, či dokonca pozáručným servisom alebo aj dostupnosťou náhradných dielov. Ak si chcete byť istí, že si zadovážite kvalitný krovinorez, ktorý nevypovedá službu hneď po uplynutí záručnej doby 2 roky, siahnite po overenej značke.

Dnes vám prinášame výber 5 TOP najlepších a najznámejších značiek, s ktorými sa pri kúpe krovinorezu môžete stretnúť. Samozrejme, nechýba ani návod, na čo sa pri výbere tohto pomocníka zamerať. 

Husqvarna, Stihl, Hecht.... Ktorú značku krovinorezu si vybrať?

1. Husqvarna

Husqvarna logo značka

O značke 

Táto pôvodom švédska značka je na trhu už od roku 1689. Aj napriek tomu, že v súčastnosti ide o jedného z najväčších svetových výrobcov záhradnej a lesnej techniky na svete, nebolo tomu vždy tak.

Spoločnosť začínala výrobou zbraní, neskôr prešla k šijacím i písacím strojom, motocyklom, reťazovým pílam, kosačkám. Práve vývoj sortimentu Husqvarny možno označiť za ukážkový model toho, ako sa dokonale prispôsobiť meniacemu sa trhu a aktuálnym trendom.

História značky Husqvarna v pár riadkoch

Aj keď sa za oficiálny rok vzniku spoločnosti Husqvarna považuje rok 1689, celé to začalo o niečo skôr, konkrétne v roku 1620, keď poľský inžinier Erik Dahlberg založil zbrojársku fabriku na výrobu mušketových hlavní. Práve tie sa stali inšpiráciou pre samotnú značku. 

Keď v roku 1689 začalo Švédsko rozširovať svoju armádu, továreň sa presťahovala do blízkosti rieky Huskvarna (od nej pochádza aj názov spoločnosti) a tam pôsobí až do dnes. V začiatkoch spoločnosť vyrábala pušky, no v roku 1870 po skončení kontraktu dodávky pre švédsku armádu, začala hľadať nový smer. 

V tomto období Husqvarna na trh postupne uviedla široký sortiment rozličných produktov - od šijacích strojov, kachlí, loveckých zbraní, cez sporáky, mlynčeky na mäso, bicykle, motorky až po prvý švédsky písací stroj. 

Rok 1918 bol pre Husqarnu zlomový, keďže práve vtedy kúpila spoločnosť Norrahammars Bruk a začala s výrobou kosačiek na trávu. Neskôr sa pustila aj do výroby vlastných motorov, motorových píl a motorových kosačiek na trávu.

V roku 1995 Husqvarna zamerala svoju pozornosť výlučne na stavebné stroje a náradie na starostlivosť o lesné a trávnaté plochy. 

Vedeli ste, že?

 • ... v roku 1820 Husqvarna založila 1. firemnú školu na svete pre deti svojich zamestnancov. 
 • ... spoločnosť vyvinula technológiu X-Torq®, ktorá dokáže redukovať spotrebu paliva až o 20% a emisie výfukových plynov až o 75%.
 • ...v roku 2013 získala Husqvarna uznanie pri udeľovaní cien Red Dot Design Award, označovaného aj ako Nobelova cena dizajnu.
 • ... spoločnosť Husqvarna sa zameriava na sociálnu a enviromentálnu politiku, vďaka čomu sa v roku 2014 umiestnila medzi 100 svetových firiem v rebríčku Global 100. 
 • ... v súčastnosti firma zamestnáva spolu až cca 15 400 zamestnancov v 40 krajinách sveta. 

Krovinorezy spoločnosti Husqvarna - Minimalizácia dopadu na životné prostredie

Pokiaľ uvažujete práve nad krovinorezom značky Husqvarna, argumentom za môže byť pre vás hneď niekoľko dôvodov.

Krovinorezy Husqvarna sa vyznačujú jednoduchým ovládaním, majú nízku hmotnosť a veľmi dobrú vyváženosť. Ergonomický nosný popruh sa stará o rovnomerné rozloženie záťaže na väčšiu plochu tela.

Krovinorezy Husqvarna majú vysoký výkon, dokážu si poradiť i s vysokou trávou na ťažko dostupných, nerovných miestach a problémom pre ne nie sú ani drevnaté kroviny. Sú vybavené výkonným motorom X - Torq®, ktorý znižuje množstvo výfukových plynov až o 75% a spotrebu paliva až o 20%. 

Najpredávanejšie Husqvarna krovinorezy podľa Heureka.sk

2. Hecht

Hecht logo značka

O značke

Značka HECHT patrí pod spoločnosť HECHT MOTORS, s.r.o. a možno ju pokojne označiť za synonymum pre kvalitnú záhradnú techniku za dobrú cenu. Ide o českú spoločnosť, ktorá v súčastnosti pôsobí vo viac ako 30 krajinách sveta.  

História značky Hecht v pár riadkoch

Spoločnosť vznikla v roku 1994. Založilo ju viacero majiteľov so spoločnou víziou stať sa špecialistom v oblasti záhradnej techniky. Táto ich vízia sa neskôr pretransformovala do sloganu spoločnosti "Hecht - špecialista na záhradu".

Prvé kvalitné a výkonné elektrické píly a polostrihy spoločnosť uvidela na trh v roku 1998. Keďže záhrada nemá byť len o práci, ale aj o oddychu, spoločnosť postupne rozširovala svoj sortiment a začala ponúkať aj záhradný nábytok, bazény a príslušenstvo k bazénom či náradie.

V súčasnosti v sortimente spoločnosti Hecht nájdete naozaj rozličný tovar - kosačky, krovinorezy, motorové píly, kultivátory, traktory, grily, sauny, chovateľské potreby, bazény, elektro skútre... Celú ponuku nájdete na stránke eshopu Hecht.sk alebo Hecht.cz.

Vedeli ste, že? 

 • ... spoločnosť Hecht vlastní veľkokapacitný sklad dielov, vysoký až 12 metrov s rozlohou 1000 m².
 • ... firma vidí svoju budúcnosť vo vývoji akumulátorových strojov, ale to nielen v oblasti záhradnej techniky, ale aj elektromobility. 
 • ... Hecht sa venuje aj vývoju elektrokôl, štvorkoliek a skútrov s akumulátorovým pohonom. 
 • ... firma predá ročne okolo 130 000 kusov kosačiek.  
 • ... pre zaistenie špičkového servisu je k dispozícii až 120 autorizovaných servisných organizácií. 

Hecht krovinorezy - To pravé pre náročných

Krovinorezy značky Hecht patria medzi najpopulárnejšie a najpredávanejšie, a to najmä vďaka výbornej dostupnosti, kvalite a v neposlednom rade i prijateľnej cene. 

V ponuke výrobcu nájdete elektrické, benzínové i akumulátorové krovinorezy. Najširšia ponuka krovinorezov je práve v kategórii benzínových alebo aj motorových krovinorezov, ktoré sú vybavené spravidla dvojtaktným motorom, no nájde sa aj model s motorom štvortaktným. Čo sa týka akumulátorových krovinorezov, tých zatiaľ pod značkou HECHT nie je veľa, no spoločnosť v tomto smere vidí veľký potenciál do budúcnosti. 

Dostupnosť náhradných dielov je pomerne dobrá, a to platí aj o servise.

Najpredávanejšie krovinorezy značky Hecht podľa Heureka.sk

3. Stihl

Stihl značka logo

O značke 

Firma STIHL je svetový líder v oblasti benzínových, elektrických a akumulátorových strojov. Aj keď si ju väčšina ľudí si spája s lesnou technikou, najmä motorovými pílami, v jej portfóliu sa toho nachádza omnoho viac - krovinorezy, vyžínače, robotické kosačky, záhradné traktory, vysokotlakové čističe, domáce náradie a mnoho ďalšieho. 

História značky STIHL v krátkosti

História spoločnosti Stihl sa začala písať v roku 1926, kedy Andreas Stihl spolu so svojimi spoločníkmi založil v nemeckom mestečku Stuttgart strojárenskú firmu. Netrvalo dlho a v roku 1929 uviedli na trh dvojmužný stroj určený na vyrúbanie stromu. Práve tento stroj je oficiálne považovaný za vynález klasickej motorovej píly.

Od vynájdenia dvojmužnej píly spoločnosť zamerala svoju pozornosť predovšetkým na neustály vývoj techniky, ktorej cieľom je uľahčiť ťažké lesné práce.

Veľký rozvoj spoločnosti začal v povojnových časoch, kedy postupne začali pribúdať nové prevádzky v krajinách ako Brazília, USA, Rakúsko, Švajčiarsko, Čína a Filipíny. 

Vedeli ste, že...

 • ... firma STIHL je najväčším predajcom motorových píl na svete. 
 • ... produkty značky STIHL sa vyrábajú vo viac ako 160 krajinách sveta.
 • ... všetky STIHL produkty majú od roku 1972 oranžové a svetlo sivé farby pre jednoduchú rozoznateľnosť medzi konkurenciou.
 • ... v roku 2014 firma vygenerovala obrať 3,4 miliardy €.
 • ... v roku 2018 firma "prijala" do svojich zamestnaneckých radov prvého spolupracujúceho robota s menom Hulk, ktorý znižuje zaťaženie zamestnancov. 

STIHL krovinorezy - Špičkový servis

Pre krovinorezy značky STIHL je charakteristická vysoká kvalita, za ktorú si však treba aj čo to priplatiť. Výrobca má v ponuke najmä benzínové krovinorezy, no nájde sa aj niekoľko modelov akumulátorových a elektrických krovinorezov. 

Všetky dostupné modely sa vyznačujú kvalitným prevedením, silným výkonom, špičkovým záberom a pokojne ich možno zaradiť k tým najlepším krovinorezom na trhu.

Ak sa rozhodnete pre krovinorez tejto značky, počítať môžete aj s výbornou dostupnosťou náhradných dielov a špičkovým servisom.

Najpredávanejšie STIHL krovinorezy podľa Heureka.sk

4. DOLMAR

Dolmar logo

O značke 

Spoločnosť DOLMAR patrí medzi celosvetovo najznámejších výrobcov motorového náradia s dlhou históriou. Zameriava sa na vývoj, výrobu a distribúciu náradia so spaľovacími motormi pre každého, bez ohľadu na to, či ide o profesionálnych pracovníkov v lese, záhradných architektov či jednotlivcov. 

V ponuke spoločnosti nájdete reťazové píly, krovinorezy, kosačky, prevzdušňovače, drviče, záhradné a ponorné čerpadlá. Samozrejmosťou je aj množstvo príslušenstva k jednotlivým produktom. 

História spoločnosti DOLMAR v skratke

Aj napriek tomu, že spoločnosť dnes vystupuje pod názvom DOLMAR, na začiatku svojho zrodu sa volala E. Lerp & Co. Založil ju Emil Lerp v roku 1927 v Hamburgu, za účelom vývoja prvej reťazovej píly poháňanej benzínovým motorom.

Nevedel ako pílu pomenovať a tak zorganizoval vnútropodnikovú súťaž, v ktorej mali jeho zamestnanci nájsť ľahko zapamätateľný, jednoduchý názov pre pílu, ktorý sa bude dobre vyslovovať v akomkoľvek jazyku. Súťaž nakoniec vyhrala manželka Emila Lerpa, ktorá prišla s názvom DOLMAR. Tak sa totiž volala hora, kde bola prvýkrát odskúšaná reťazová píla na benzínový pohon. Toto pomenovanie sa osvedčilo natoľko, že Lerpova spoločnosť dostala ten istý názov - DOLMAR. 

V nasledujúcich rokoch firma inovovala, vyvíjala, vyrábala a zásobovala trh novými a novými modelmi reťazových píl, ktoré sa stali obľúbené po celom svete. 

V roku 1935 prišla firma s prvou elektrickou pílou model DB 35, ktorú obsluhoval iba jeden človek. V roku 1952 sa zas na trhu objavila prvá benzínová píla prevádzkovaná jedným človekom.

Vedeli ste, že?

 • ... prvá motorová píla DOLMAR vážila až 58 kg a obsluhovali ju dvaja muži. 
 • ... motorová píla Model CL z roku 1939 bola v porovnaní s ostatnými pílami v tej dobe tak dopredu, že zožala celosvetový úspech a predávala sa takmer 30 rokov.
 • ... značka DOLMAR patrí v súčastnosti pod spoločnosť Makita, ktorá ju kúpila v roku 1991. 
 • ... spoločnosť sa pri záručnej oprave riadi heslom "3 x 24". Maximálne 24 hodín trávi pokazený produkt v servise, ďalších 24 hodín putuje do firmy a posledných 24 hodín má na cestu k zákazníkovi.  

Krovinorezy značky DOLMAR - S výkonnými 4-taktnými motormi

V ponuke spoločnosti nájdete benzínové, elektrické i akumulátorové krovinorezy, pričom najväčšie zastúpenie majú práve benzínové krovinorezy so 4-taktným motorom. Nepatria síce k tomu najlacnejšiemu, čo na trhu možno nájsť, no s priemernou cenou pohybujúcou sa okolo 300 € ani k nedosiahnuteľnému luxusu. 

Navyše, náhradné diely sú ľahko dostupné a servis prvotriedny. 

Najpredávanejšie krovinorezy DOLMAR podľa Heureka.sk

5. FIELDMANN

FIELDMANN značka logo

O značke

Poslednou piatou značkou, ktorú sme pre vás vybrali je FIELDMANN. Ide o pomerne mladú značku, ktorá je na našom trhu od roku 2011. Spoločnosť vystupuje ako predajca ľahko ovládateľného náradia pre dom aj záhradu. Do povedomia zákazníkov sa snaží dostať pútavým, sviežim dizajnom svojich produktov.

Má široké portfólio produktov - ponúka skrutkovače, akuvŕtačky, motorové píly, vysokotlakové čističe, kultivátory, kosačky, krovinorezy, grily a rôzny záhradný nábytok. Okrem zaujímavého dizajnu je pre produkty značky FIELDMANN charakteristická i výhodná cena.

História značky FIELDMANN

Ak vás zaujíma história tejto značky, na internete toho o nej veľa nenájdete. Dozviete sa len, že ide o českú firmu, no nič viac o tom, kto ju založil, kde a podobne. Pre niekoho môže byť už toto varovný prst či stopka, pre iného zas nepodstatná informácia. 

Vedeli ste, že...

 • ... FIELDMANN produkty spoznáte aj vďaka sýtej zelenej farbe, ktorá je typická pre túto značku.  
 • ... na stránke výrobcu nájdete prehľadnú časovú os, ktorá informuje o zaujímavých novinkách spoločnosti. 
 • ... značku FIELDMANN môžete nájsť aj na poľskom či maďarskom trhu. 
 • ... v roku 2019 získalo až 7 produktov značky FIELDMANN titul produkt roku 2018 (súťaž organizovaná portálom Heureka).  

FIELDMANN krovinorezy - Skvelý pomer cena/výkon

K najobľúbenejším produktom značky FIELDMANN patria práve kosačky a krovinorezy. Populárne sú nielen vďaka svojmu sviežemu dizajnu, ale predovšetkým vďaka nízkej cene a spoľahlivému výkonu. Ide o funkčne jednoduchšie modely, spravidla s dvojtaktným motorom s nižším výkonom. 

Náhradné diely zoženiete pomerne ľahko, o niečo horšie je to už so servisom. 

Najpredávanejšie krovinorezy značky FIELDMANN podľa Heureka.sk

Ako vybrať krovinorez?

test a recenzie krovinorezov

Kvalitný krovinorez je univerzálny pomocník, ktorý dokáže nielen pokosiť trávnik, ale aj opíliť slabšie konáre, prerezať kríky a upraviť i ťažšie dostupné miesta. Aj preto ho na záhrade využijete v každom ročnom období. 

Čo by ste mali vedieť ako prvé?

V prvom rade by ste mali poznať základné rozdelenie krovinorezov podľa typu motora, ktorým disponujú. Aktuálne nájdete na trhu tri typy motorov a to:

 • benzínový,
 • akumulátorový,
 • elektrický.

Na základe tohto členenia rozoznávame benzínové, akumulátorové a elektrické krovinorezy. 


Benzínové krovinorezy

Ide o najpopulárnejšie krovinorezy, ktorých palivom je benzín. Spravidla majú vysoký výkon a sú využiteľné aj v ťažších podmienkach a v rôznych terénoch.

Ich výhodou je, že nemajú žiaden prívodný kábel, ktorý by pri práci zavadzal. Počítať však pri nich treba s vyššou hmotnosťou i vyššou cenou. Najpríjemnejší nemusí byť ani zápach spaľovacieho motora či hluk, ktorý krovinorez vydáva počas prevádzky. 

Výhody a nevýhody benzínových krovinorezov

 • Vysoký výkon
 • Aj do náročného terénu
 • Nielen na trávu, ale aj drevnaté rastliny
 • Jednoduchá obsluha
 • Neobmedzenosť pohybu
 • Vyššia hmotnosť
 • Zápach spaľovacieho motora
 • Hluk

Akumulátorové krovinorezy

Akumulátorové krovinorezy v sebe kombinujú výhody elektrických a motorových krovinorezov. Jednoducho sa s nimi manipuluje, majú slušný, aj keď v porovnaní s benzínovými zariadeniami nižší výkon, sú tiché a neprodukujú žiadne splodiny.

Podobne ako benzínové krovinorezy nemajú žiaden kábel, keďže zdrojom ich energie je batéria. Možno sa teda s nimi dostať v podstate kdekoľvek. Hodia sa na občasné použitie pri hobby záhradníčení. 

Výhody a nevýhody akumulátorových krovinorezov

 • Bez kábla, použitie kdekoľvek
 • Bez splodín
 • Tichá prevádzka
 • Jednoduchá manipulácia
 • Menší výkon
 • Kapacita batérie

Elektrické krovinorezy

Elektrický krovinorez je počas celej svojej prevádzky zapojený do elektrickej siete, v čom tkvie jeho najväčšia nevýhoda. Človek je totiž pri práci obmedzovaný dĺžkou prívodného kábla, ako aj káblom samotným, ktorý sa môže zamotávať a zavadzať. 

Výhodou elektrických krovinorezov je jednoduchá manipulácia, pomerne nízky hluk a žiadne splodiny. Na druhej strane sú však menej výkonné a vhodné skôr na občasné používanie. 

Výhody a nevýhody akumulátorových krovinorezov

 • Ľahká manipulácia
 • Tichá prevádzka
 • Bez splodín
 • Obmedzenosť pohybu
 • Menší výkon

Tip od experta

"Rozhodovať by sme sa mali predovšetkým podľa účelu, na ktorý krovinorez využijeme. Ďalej podľa rozlohy a terénu plochy, na ktorej budeme pracovať. Alebo lepšie povedané: Inakší stroj si zaobstará človek, ktorý potrebuje z času na čas vyčistiť okolie plotu alebo skalky, iný si zaobstará záhradník a odlišný si vyberie profesionálna firma na čistenie verejného priestranstva. Ďalším hľadiskom je potom samozrejme kvalita materiálov a spracovanie, technické riešenie alebo bezpečnosť a komfort pri práci."


Tomáš Maryška, produktový manažér HECHT

Ako vybrať krovinorez?

Okrem už spomínaného typu motora sa pri voľbe vhodného krovinorezu odporúčame zamerať aj na tieto kritériá:


1. Výkon/príkon

Ak sa rozhodnete pre zariadenie s vyšším výkonom, vaša práca bude rýchlejšia a efektívnejšia. Vo všeobecnosti platí, že ľahšie krovinorezy majú výkon od 0,65 kW – 1 kW a sú určené najmä pre prácu v menších záhradách.

Krovinorezy so stredným výkonom v rozmedzí od 1 kW do 2,3 kW sú ideálne pre zarastené porasty a ťažšie dostupné terény.

Krovinorezy s výkonom okolo 3 kW možno zaradiť k profesionálnym modelom. Zvládnu akýkoľvek terén, aj ťažko dostupný. 

Kým pri benzínových krovinorezoch sa stretnete s pojmom výkon, pri elektrických modeloch sa hovorí o príkone.


2. Objem motora a jeho typ

Objem motora a typ je kritérium, ktoré budete riešiť v prípade, že sa rozhodnete pre benzínový krovinorez. Aj tu platí, že čím vyšší objem, tým vyšší výkon.

Krovinorez však hneď automaticky netreba vyberať s čo najvyšším výkonom, ale je potrebné zohľadniť aj osobu, ktorá stroj bude používať. Vysoký objem motora si totiž na naštartovanie vyžaduje viac sily. 

Objem motora benzínových krovinorezov možno rozdeliť do troch základných kategórií: 

 • nižší objem motora do 27 cm³ - malé a ľahké stroje, s nižším výkonom
 • stredný objem motora od 30-40 cm³ - vhodný pre bežné kosenie, ale aj ťažšie dostupné miesta
 • vysoký objem motora nad 50 cm³ - ide o stroje určené pre profesionálne použitie. 

Typ motora

Dôležitý je však nielen objem motora, ale aj jeho typ. Na trhu nájdete krovinorezy s dvojtaktným i štvortaktným motorom. 

Štvortaktné motory sú výkonnejšie a v porovnaní s dvojtaktnými aj o niečo tichšie. Majú lepšiu účinnosť spaľovania a vyfukujú menšie množstvo splodín. 

Dvojtaktné motory majú dlhšiu životnosť i jednoduchšiu konštrukciu.


3. Objem palivovej nádrže 

Toto kritérium súvisí s dĺžkou času, ktorú venujete práci s krovinorezom. Čím nižší je objem palivovej nádrže, tým častejšie budete musieť prácu prerušovať z dôvodu doplnenia paliva. A naopak. Čím väčšia nádrž, tým plynulejšia a rýchlejšia bude vaša práca.


4. Šírka záberu

Šírka záberu predstavuje veľkosť plochy, ktorú krovinorez pokosí naraz, bez toho, aby sa ním pohlo. Štandardom sú krovinorezy so záberom v rozmedzí od 30-50 cm. 

Menší záber je pritom vhodný na kosenie v blízkosti záhonov, kvetov či stromov. Väčší záber zas uľahčuje kosenie veľkých plôch. 


5. Typ rukoväte

S typom rukoväte úzko súvisí ergonómia celého zariadenia, ktorá je pre komfortnú prácu nevyhnutná. Pri výbere krovinorezu sa môžete stretnúť s tromi typmi rukoväte, a to: 

Rukoväť v tvare písmena D

"Déčková" rukoväť je vhodná na presné obsekávanie v blízkosti objektov, tiež na kosenie menších a náročnejších plôch. 

Rukoväť v tvare písmena T

"Téčková" rukoväť zabezpečuje jednouché ovládanie a kosenie podobné tomu s klasickou kosou. Rukoväť v tvare písmená T je zvyčajne pri ťažkých a výkonných modeloch. Nevýhodu krovinorezov s téčkovou rukoväťou je sťažené kosenie v užších miestach.

Kombinovaná rukoväť

Niektoré modely majú tzv. kombinovanú rukoväť, ktorá v sebe spája prvky déčkovej a téčkovej rukoväte. Krovinorezy s takouto rukoväťou možno držať viacerými spôsobmi. 


6. Cena 

Cena je nepochybne dôležitým kritériom pri výbere akéhokoľvek produktu, krovinorezu nevynímajúc. Pravda je taká, že krovinorez môžete zohnať v supermarkete aj za akciovú cenu 40 EUR.

Predtým než sa rozhodnete investovať do lacného modelu, mali by ste však myslieť na to, že servis a náhradné diely pri takomto produkte pravdepodobne nezoženiete. A tak sa ľahko môže stať to, že po jednej sezóne už budete hľadať nové zariadenie.

Kombík radí

Kombík radí

Pri kosení netreba zabúdať ani na bezpečnosť. Hrozí totiž riziko vystrelenia kamienka, kúsku dreva či trávy, ktoré môžu zasiahnuť tvár alebo oči. Nutnosťou sú preto ochranné okuliare alebo štít a taktiež dlhé oblečenie. 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere krovinorezu

1. Je lepšia strunová kosačka alebo krovinorez?

Strunová kosačka nazývaná tiež vyžínač, je určená prevažne na dokosenie, alebo aj výžinanie na miestach, kde je kosenie normálnou kosačkou alebo krovinorezom obtiažne, ako napríklad v okolí záhonov. Vyžínač má slabší motor, je menej výkonnejší, no zároveň je ľahší a teda i jednoduchšie uskladniteľný. Na delenú nosnú trúbku sa dá pripojiť rôzne príslušenstvo, ako zarovnávač či fúkač. V porovnaní s krovinorezom vyžínač kosí iba strunou, nie je možné na neho nasadiť kovový kotúč. Je určený na občasné kosenie menších plôch či ťažko dostupných miest. 

Vyžínač možno označiť aj za odľahčenú verziu krovinorezu. 

Krovinorezy majú vyšší výkon, mohutnejšiu konštrukciu a sú vybavené ergonomickými popruhmi, ktoré slúžia na rozloženie záťaže pri práci. Určené sú na kosenie veľkých i nerovných plôch. Ich výhodou je aj univerzálnosť, ktorá tkvie v možnostiach použitia nielen na trávu, ale aj drevnaté rastliny, konáriky a podobne. 


2. Ktorý typ krovinorezu je najlepší?

Každý typ má svoje pre a proti. 

Elektrické krovinorezy sú tiché, nevypúšťajú žiadne splodiny a ľahko sa s nimi manipuluje. Majú však nižší výkon a pri práci obmedzujú obsluhujúceho človeka káblom. 

Akumulátorové krovinorezy sú bez káblov, možno ich teda použiť kdekoľvek. Sú tiché, bez splodín a ľahko sa obsluhujú. Obmedzením je však kapacita batérie a rátať pri nich treba aj s nižším výkonom. 

Ako najlepšia voľba sa javia benzínové krovinorezy, ktoré majú robustnú konštrukciu, pevné, odolné spracovanie a vysoký výkon. Sú však ťažšie, pomerne hlučné a do vzduchu vypúšťajú splodiny. Ich obstarávacia cena je vyššia. 


3. Aké dôležité je kritérium cena verzus kvalita?

Veríme, že pri tejto otázke by ste zrejme chceli počuť odpoveď, že toto kritérium dôležité nie je, opak je však pravdou. A dovolíme si to tvrdiť nielen kvôli vyjadreniam jednotlivých výrobcov, ale predovšetkým kvôli skúsenostiam reálnych používateľov. Tie totiž dokazujú, že kúpiť si lacné zariadenie so sebou často prináša problém, aj keď možno zo začiatku skrytý, ako napríklad zlá dostupnosť náhradných dielov.

Naopak, vsadiť na overeného výrobcu a jeho značku je zväčša zárukou toho, že nedostanete len kvalitný produkt, ale aj kvalitný servis a vysokú dostupnosť dielov.  


1
Pridajte vašu recenziu

avatar
metko
Komboš
metko

Demon RQ580 nema vykon 3.8kW ale len 1.4kW. Doteraz som ho postupne objednal u 4 predajcov s upozornenim ze mam zaujem iba o verziu s vykonom 3.8kw a vsetky objednavky boli zrusene zo strany predajcov. Pokladam to za zavadzanie zakaznika. Napriek tomu netvrdim ze je to zly krovinorez. Ma velmi slusnu vybavu, nizku cenu a kosi velmi slusne