Najlepšie mobilné klimatizácie


Autori: Lenka Riganová | 02. 02. 2020

Tieto klimatizácie odporúčame

Mobilná klimatizácia SAKURA STAC 15 CPA/NB

Do veľkých priestorov

Klimatizácia s výborným chladiacim výkonom, až 14 000 BTU/h.

cena od 590 €

Mobilná klimatizácia DELONGHI PAC EX120

Tichá mobilná klimatizácia

Chladiace zariadenie tichej prevádzky, s hlučnosťou iba 49 dB. 

cena od 787 €

Mobilná klimatizácia De'Longhi PAC CN93 ECO

S ekologickým chladivom

Klimatizácia šetrná k prírodnému prostrediu vďaka chladiacemu plynu R290.

cena od 355 €

Recenzie klimatizácií

Ubehlo 18 hodín, odkedy sme sa u nás v redakcii pustili do hodnotenia mobilných klimatizácií. Spomedzi množstva dostupných modelov na trhu sme po dôkladnom porovnaní vybrali 7 najlepších, ktorých recenzie vám dnes prinášame. 

V našom hodnotení nájdete klimatizácie prevažne zo strednej cenovej kategórie, pretože tie vynikajú výborným pomerom cena/výkon a u spotrebiteľov sa tešia najväčšej obľube. Pre všetkých náročných používateľov sme však vybrali zástancu i z vyššej kategórie. 

A čo sme zistili? Líšia sa jednotlivé modely aj funkciami a chladiacim výkonom alebo iba svojou cenovkou?

Ako sme hodnotili

Mobilné klimatizácie sme do nášho hodnotenia vyberali predovšetkým na základe chladiaceho výkonu a teda aj rozlohy priestorov, ktoré dokážu účinne vychladiť. Pri hodnotení sme vychádzali aj z energetickej triedy a približnej spotreby energie.

Ďalej sme sa zamerali na funkcie a vlastnosti, ktoré klimatizácie ponúkajú svojim používateľom, ale tiež aj dizajn a kvalitu celkového prevedenia. Do úvahy sme vzali aj skúsenosti používateľov s jednotlivými modelmi. 

Klimatizácia, ktorá v našom hodnotení obsadila prvé miesto a odporúčame ju, získala odznak Náš tip. Model špičkovej kvality vhodný aj pre tých náročných sa môže pochváliť odznakom TOP model. Cenovo výhodnej klimatizácii so spoľahlivým výkonom patrí odznak pomer Cena/výkon.


Porovnanie klimatizácií

Mobilná klimatizácia SAKURA STAC 15 CPA/NB

#1

Mobilná klimatizácia DELONGHI PAC EX120

#2

Mobilná klimatizácia De'Longhi PAC CN93 ECO

#3

Mobilná klimatizácia SENCOR SAC MT1220C

#4

Mobilná klimatizácia HISENSE AP-12CR4GFJS00

#5

Mobilná klimatizácia ROHNSON R-885 Genious Wi-Fi

#6

Mobilná klimatizácia DAITSU APD 09 CK

#7

Energet. trieda

A

A

A

A

A

A

A

Chladiaci výkon

14 000 BTU/h

11 500 BTU/h

10 500 BTU/h

12 000 BTU/h

11874 BTU/h

9000 BTU/h

9000 BTU/h

Odvlhčovanie

62,4 l/24 h

32 l/24 h

36 l/24 h

24 l/24 h

31,2 l/24 h

24 l/24 h

24 l/24 h

Hlučnosť

56 dB

49 dB

52 dB

65 dB

65 dB

64 dB

64 dB

Hodnotenie

Plusy

+ chladiaci výkon

+ do väčších miestností

nízka hlučnosť

diaľkové ovládanie

+ moderný dizajn

+ s funkciou vykurovania

nízka hlučnosť

chladiaci výkon


+ jednoduchá prenosnosť

+ nízka hmotnosť

funkcia odvlhčovania

displej

+ moderný dizajn

+ intuitívne ovládanie

+ vetranie

odvlhčovanie


+ veľmi dobre chladí

+ automatické odparovanie kondenzátu

cena

+ Wifi pripojenie

+ automatický režim

časovač

transportné kolieska

+ nízka hmotnosť

+ bezproblémová prenosnosť

+ ekologické chladivo


Mínusy

- nezistené

- vyššia cena

- bez návodu v SK jazyku

- odvlhčovací výkon

- slabšia hadica na odvod vzduchu

- priemerný model

- odvlhčovací výkon

Cena

590 €

787 €

355 €

389 €

276 €

375 €

393 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie klimatizácií

1. SAKURA STAC 15 CPA/NB  - Do veľkých priestorov

energetická trieda A • chladiaci výkon 14 000 BTU/h • odvlhčovanie 62,4 l/24 h • hlučnosť 56 dB

Mobilná klimatizácia SAKURA STAC 15 CPA/NB

Prvé miesto v našom hodnotení obsadila mobilná klimatizácia SAKURA STAC 15 CPA/NB zo strednej cenovej kategórie. Spadá do energetickej triedy A a jej približná spotreba energie je 1,68 kWh/1 h.

Táto klíma disponuje vysokým chladiacim výkonom 4,4 kw (15 000 BTU) a je tak ideálna pre vychladenie priestorov až do 45 m². Vychladenie celej miestnosti je naozaj účinné, nakoľko klimatizácia fúka studený vzduch ďaleko od jednotky.  

Výhodou tohto modelu je, že okrem chladenia vzduchu ponúka tiež odvlhčovanie a ventiláciu. Čo sa týka odvlhčovania, aj tu klimatizácia dosahuje vynikajúci výkon, konkrétne 62 litrov za 24 hodín. Pri funkcii odvlhčovania je však potrebné častejšie kontrolovať nádobku s vodou a pravidelne ju vylievať. To platí aj pri chladení, avšak pokiaľ je vzduch iba ochladzovaný, množstvo vody je minimálne. Pri tomto modeli sa nenachádza funkcia vykurovania.

Klimatizačná jednotka má príjemný, nevtieravý dizajn a kvalitné spracovanie. O niečo horšie je na tom hmotnosť. Klimatizácia váži 40 kg a teda aj napriek jej prívlastku "mobilná", nejde práve o najprenosnejšie zariadenie. Manipuláciu s ňou však výborne uľahčujú transportné kolieska.

Klimatizácia sa veľmi jednoducho ovláda. K dispozícii je diaľkové ovládanie s dosahom až 7 metrov. Zariadenie tiež možno ovládať klasicky, za pomoci ovládacieho panela. Na klíme sa nachádza aj displej, ktorý zobrazuje informácie o aktuálnej teplote. Súčasťou klimatizácie je praktický časovač, ktorý umožňuje nastavenie vypnutia alebo zapnutia v požadovaný čas. Nechýbajú ani naklápacie lamely, ktorými možno regulovať smer ochladeného vzduchu. 

Táto klimatizácia s výborným chladiacim výkonom, praktickými funkciami a prijateľnou cenou sa nám zapáčila natoľko, že od nás získala odznak Náš tip a odporúčame ju každému, kto hľadá kvalitnú a spoľahlivú klímu.

Výhody

 • chladiaci výkon
 • aj do väčších miestností
 • funkcia odvlhčovania
 • nízka hlučnosť
 • transportné kolieska
 • diaľkové ovládanie

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

590 €

Hodnotenie

2. DELONGHI PAC EX120 - Nízka hlučnosť

energetická trieda A • chladiaci výkon 11 500 BTU/h • odvlhčovanie 32 l/24 h • hlučnosť 49 dB

Mobilná klimatizácia DELONGHI PAC EX120

Mobilná klimatizácia DELONGHI PAC EX120 zaujme hneď na prvý pohľad svojím moderným vzhľadom a čiernym farebným prevedením. Ponúka však toho omnoho viac, ako len vydarený dizajn. 

Tento model vyniká multifunkčnosťou, a to po všetkých stránkach. Aj napriek tomu, že ide v prvom rade o chladiace zariadenie, umožňuje aj ohrevu vzduchu. Využitie teda nájde nielen počas leta, ale aj počas zimného obdobia. Navyše, jej súčasťou je aj samostatná funkcia vetrania a odvlhčovania.

Pri odvlhčovaní dokáže zo vzduchu vstrebať počas celého dňa, t.j. 24 hodín až 32 litrov vody. Klíma je vybavená špeciálnou technológiou REAL FEEL, ktorá vďaka kombinácii kontroly vlhkosti vzduchu a regulácie teploty zabezpečuje maximálne pohodlie.

Chladiaci výkon tohto modelu je 11 500 BTU/h. Klíma pritom ponúka tri možnosti chladenia a špičkový kondenzačný recirkulačný systém. 

Ovládanie klimatizácie je nenáročné a uskutočňuje sa za pomoci ovládacieho panela, ktorý sa nachádza na pravej strane prístroja. Hneď vedľa neho je praktický displej. Pre čo najvyšší komfort však klímu možno ovládať aj diaľkovým ovládaním. Na vrchu prístroja sa nachádza užitočná vychytávka v podobe otvoru, ktorý slúži na odloženie ovládača. 

Klimatizácia je s hodnotu 49 dB aj pomerne tichá, čo oceníte počas horúcich letných nocí. Plusom je aj možnosť nastavenia automatického zapnutia alebo vypnutia, a to vďaka prítomnosti časovača. 

Táto klimatizácia ponúka dizajn, funkcie a výkon, ktorý zaručene uspokojí aj náročnejšieho používateľa. Od nás si vyslúžila odznak TOP model.

Výhody

 • moderný dizajn
 • výkon
 • nízka hlučnosť
 • odvlhčuje
 • aj s funkciou vykurovania

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

787 €

Hodnotenie

3. De'Longhi PAC CN93 ECO - S ekologickým chladivom

energetická trieda A • chladiaci výkon 10 500 BTU/h • odvlhčovanie 36 l/24 h • hlučnosť 52 dB

Mobilná klimatizácia De'Longhi PAC CN93 ECO

Z kategórie "pomer cena/výkon" sme vybrali mobilnú klimatizáciu Delonghi PAC CN93 ECO, ktorá ponuka vydarenú výbavu za prijateľný peniaz. 

Chladiaci výkon dosahuje hodnotu 10500 BTU/h, čo znamená, že bez problémov dokonale a pomerne rýchlo vychladí miestnosť až do 90 m³. Okrem vetrania ponúka aj funkciu odvlhčovania. Behom 24 hodín dokáže v režime odvlhčovania odstrániť zo vzduchu 36 litrov vody. Absentuje funkcia vyhrievania, čo sme však od zariadenia v tejto cenovej kategórii aj očakávali.

Klimatizácia má v názve prívlastok ECO, je šetrná k prírode a životnému prostrediu, a to vďaka chladiacemu plynu R290. Aj vzhľadom na túto skutočnosť, je potrebné manipulovať s klimatizáciou opatrne. Pred samotnou inštaláciou a používaním odporúčame dôkladne si preštudovať návod na použitie, ktorý však podľa recenzií zákazníkov nie je v balení dostupný v slovenskom či českom jazyku. Možno si ho ale ľahko siahnuť na stránke výrobcu. 

Tento model má pomerne kompaktné rozmery 75 cm výška x 75 cm šírka x 40 cm hĺbka a hmotnosť iba 30 kg. V prípade potreby ho teda možno ľahko preniesť, resp. prepraviť napríklad na chatu. Na premiestňovanie v rámci domácnosti zas skvele poslúžia integrované kolieska. Dizajnom nijako nesklame, no na druhej strane ani neohúri. Prevedenie je klasické, také, na aké sme pri klimatizáciách zvyknutí. 

Funkčne tento model ponúka všetko to, čo by mala mať spoľahlivá klimatizácia. Nechýba jej diaľkový ovládač pre komfortné ovládanie aj z pohodlia gauča. Klímu ale možno ovládať aj štandardne, prostredníctvom ovládacieho panela, ktorý sa nachádza na chladiacej jednotke. Na LED displeji sa zobrazuje aktuálna teplota. Klimatizácia je tiež vybavená termostatom a 12 hodinovým digitálnym časovačom. 

Výhody

 • funkcia odvlhčovania
 • jednoduchá prenosnosť
 • nízka hmotnosť
 • integrované kolieska
 • diaľkový ovládač
 • LED displej

Nevýhody

 • chýba návod v slovenskom jazyku

Orientačná cena

355 €

Hodnotenie

4. SENCOR SAC MT1220C - Intuitívne ovládanie

energetická trieda A • chladiaci výkon 12 000 BTU/h • odvlhčovanie 24 l/24 h • hlučnosť 65 dB

Mobilná klimatizácia SENCOR SAC MT1220C

Ďalšia klimatizácia, ktorá sa môže pochváliť výborným pomerom ceny a výkonu je Sencor SAX MT1220C. Zaujme príjemným, moderným dizajnom, s ktorým výborne zapadne do akéhokoľvek prostredia. To platí aj o bielom farebnom prevedení. 

Poďme ale k funkciám. Klimatizácia v sebe spája tri funkcie - chladenie, odvlhčovanie a vetranie. Jej chladiaci výkon je 12 000 BTU/h a spoľahlivo vychladí miestnosť až do 41 m². Energetická trieda tejto klimatizácie je A. 

V režime odvlhčovania dokáže klimatizácia za jeden deň zo vzduchu vstrebať až 36 l a tým účinne znížiť vzdušnú vlhkosť v danej miestnosti. Na čo však pri tomto modeli netreba zabúdať je pravidelné vylievanie vody z nádržky, ktorá disponuje objemom 0,4 l. O tom, že je nutné vyliatie vody informuje zariadenie zvukovou signalizáciou. Z toho teda vyplýva, že táto klíma, žiaľ, nemá automatický odpar. 

Užitočnou funkciou je však ventilátor na prevetranie miestnosti, ktorý možno nastaviť až v 4 stupňoch, teda nízky, stredný, vysoký a automatický. Klimatizácia ponúka aj časovač s automatickým vypnutím alebo zapnutím a funkciu SLEEP, ktorá udržuje v miestnosti príjemnú teplotu počas celej noci. Maximálna hlučnosť je do 65 dB, ktorá môže byť pre niekoho prijateľná, ale už aj obťažujúca. Čo však pri používaní tejto klímy nepochybne oceníte je nastaviteľný uhol sklonu studeného vzduchu presne tak, ako sa vám to momentálne hodí.

Klimatizácia má veľmi jednoduché a intuitívne ovládanie, buď za pomoci panela nachádzajúceho sa v hornej časti chladiacej jednotky, alebo prostredníctvom diaľkového ovládania s prehľadným displejom. Skrátka, táto klimatizácia bola navrhnutá tak, aby svojmu používateľovi poskytla maximálny komfort vo všetkých smeroch. 

Tento model s cenovkou okolo 389 € na nás urobil veľmi dobrý dojem. 

Výhody

 • príjemný, moderný dizajn
 • chladenie
 • odvlhčovanie
 • vetranie
 • intuitívne ovládanie
 • diaľkový ovládač

Nevýhody

 • slabší odvlhčovací výkon

Orientačná cena

389 €

Hodnotenie

5. HISENSE AP-12CR4GFJS00 - So samoodparovaním kondenzátu

energetická trieda A • chladiaci výkon 11874 BTU/h • odvlhčovanie 31,2 l/24 h • hlučnosť 65 dB

Mobilná klimatizácia HISENSE AP-12CR4GFJS00

Ďalšia hodnotená mobilná klimatizácia HISENSE AP-12CR4GFJS00 láka predovšetkým svojou priaznivou cenou pohybujúcou sa okolo sumy 276 €.

V tejto cenovej kategórii lepšiu energetickú triedu ako A, ani nemožno očakávať. Klíma patrí, rovnako ako predchádzajúce hodnotené modely, do triedy A a jej približná spotreba energie je 1,33 kWh/1 h. 

Určená je pre vychladenie vzduchu v miestnostiach s rozlohou do 380 m³ a dosahuje chladiaci výkon 11874 BTU/h. Okrem režimu chladenia ponúka aj obľúbenú funkciu ventilácie a odvlhčovanie vzduchu. V priebehu jednej hodiny odsaje zo vzduchu 1,3 l vody. 

Chladiaca jednotka ďalej ponúka aj často vyhľadávanú funkciu rýchleho ochladenia či režim SLEEP. Jeho úlohou je udržiavanie príjemnej teploty vzduchu počas celej noci. Maximálna hodnota hlučnosti tejto klímy je však 65 dB, čo nemusí vyhovovať každému. 

Vybavená je užitočným časovačom, ktorým možno nastaviť ochladzovanie vzduchu na želanú teplotu. Súčasťou balenia je aj ovládač určený na diaľkové ovládanie klimatizácie. Možno ju však ovládať aj pomocou tlačidiel na ovládacom paneli nachádzajúcom sa spolu s displejom na vrchu zariadenia. Pod ovládacím panelom sú umiestnené naklápacie lamely, pre prispôsobenie prúdenia ochladzovaného vzduchu.

Výhodou tohto prístroja je aj samoodparovanie kondenzátu, teda nádobku s vodou nie je potrebné pravidelne vylievať. Mínus však vidíme v hadici určenej na odvod teplého vzduchu, ktorá je pomerne slabá a zvykne vypadávať. 

Klimatizácia má moderný, nadčasový dizajn a je vyhotovená v bielo-čiernej kombinácii, vďaka ktorej bude výborne ladiť s akýmkoľvek priestorom. 

Výhody

 • veľmi dobre chladí
 • režim automatického udržiavania teploty 
 • samoodparovanie kondenzátu
 • dizajn
 • jednoduché ovládanie
 • cena

Nevýhody

 • slabšia hadica na odvod vzduchu

Orientačná cena

276 €

Hodnotenie

6. ROHNSON R-885 Genious Wi-Fi - Možnosť ovládania smartfónom

energetická trieda A • chladiaci výkon 9000 BTU/h • odvlhčovanie 24 l/24 h • hlučnosť 64 dB

Mobilná klimatizácia ROHNSON R-885 Genious Wi-Fi

Pre milovníkov technológií sme vybrali mobilnú klimatizáciu ROHNSON R-885 Genious Wi-Fi. Tá vďaka Wifi sieti umožňuje pohodlné a jednoduché ovládanie cez mobilnú aplikáciu s prívetivým užívateľským prostredím. Prostredníctvom aplikácie v telefóne možno riadiacu jednotku ovládať z akéhokoľvek miesta.

Klimatizácia je s chladiacim výkonom 9000 BTU/h vhodná do priestorov s veľkosťou 30 . Vyznačuje sa rýchlym chladením, pričom umožňuje výber jednej z troch rýchlostí chladenia. Hlučnosťou 64 dB patrí táto klimatizáciu k priemeru, z hľadiska ceny vo svojej kategórii zas k štandardu. 

Spadá do energetickej triedy A a jej približná spotreba energie za hodinu je 1 kWh. Pracuje v teplotnom rozmedzí od 16 - 30 °C. Okrem ohrievania dokáže vzduch aj odvlhčovať, konkrétne 24 litrov za 24 hodín. Na svoju prevádzku využíva šetrné, ekologické chladivo R32. 

Klimatizáciu je možné okrem mobilnej aplikácie ovládač aj diaľkovým ovládačom a tiež aj ovládacím panelom, ktorý sa nachádza priamo na jednotke. Aj táto klimatizácia je vybavená displejom. Poskytuje 3 úrovne nastavenia ventilátora a v ponuke je aj automatický režim a časovač. 

Na spodnej časti zariadenia sa nachádzajú kolieska určené na jednoduché presúvanie. Klímu možno s hmotnosťou 27,5 kg a rozmermi 77 x 31,5 x 39,5 cm v prípade potreby aj bez väčších problémov premiestniť, napríklad na chatu či do dielne. 

Klíma je dodávaná spolu s hadicou určenou na odvod teplého vzduchu. Hadica je flexibilná s dĺžkou od 45 až 150 cm a možno ju umiestniť do okna, ale aj špeciálneho otvoru. 

Výhody

 • Wifi pripojenie
 • možnosť ovládať prostredníctvom smartfónu
 • automatický režim
 • časovač
 • transportné kolieska

Nevýhody

 • priemerný model

Orientačná cena

375 €

Hodnotenie

7. DAITSU APD 09 CK - S nočným režimom

energetická trieda A • chladiaci výkon  9000 BTU/h • odvlhčovanie 24 l/24 h • hlučnosť 64 dB

Mobilná klimatizácia DAITSU APD 09 CK

Mobilná klimatizácia DAITSU APD 09 CK je klíma vhodná všade tam, kde potrebujete ochladiť vzduch rýchlo a efektívne. Je ideálna aj na prenášanie, keďže váži 27, 5 kg. Manipuláciu s ňou výrazne uľahčujú aj presuvné kolieska. 

Aj táto klimatizácia využíva na svoju prevádzku špeciálne ekologické chladivo - upravený flouride R32, ktorý je bezpečný pre životné prostredie a nemá negatívny vplyv na ozónovú vrstvu. Zároveň sa vyznačuje aj veľmi dobrými termodynamickými vlastnosťami, vďaka čomu má vysokú energetickú účinnosť a nie je nutné dopĺňať ho. Aj napriek tomu, že chladivo má veľmi nízku horľavosť, opatrnosť pri manipulácii s klimatizáciou je na mieste. 

Táto klimatizácia je určená iba k vnútornému použitiu, pričom tepelný rozsah je 16 - 35°C. Chladiaci výkon predstavuje 9000 BTU/h, čo značí využitie v miestnostiach do 16 m².

Klimatizácia si nevyžaduje odbornú montáž, stačí zapojiť do siete a vyviesť hadicu s odvodom vzduchu do vonkajšieho priestoru, či už cez okno alebo špeciálny otvor. Klimatizácia je dodávaná spolu so súpravou potrebnou na inštaláciu hadice do okna. 

Klíma je vybavená viacerými praktickými funkciami. Napríklad funkcia SLEEP, alebo aj nočný režim, ktorý udržiava príjemnú teplotu počas celej noci. Tu však treba myslieť aj na hodnotu hlučnosti, ktorú výrobca pri tomto modeli uvádza - konkétne 64 dB, čo nie je práve najideálnejšie. Táto hodnota sa však vzťahuje na vysoké otáčky. 

Medzi funkciami možno ďalej nájsť aj odvlhčovanie či automatický reset, ktorý v prípade výpadku elektriny opätovne zapne prístroj na tej istej teplote, ako bežal pred výpadkom. Výhodou je aj to, že z klimatizácie nie je nutné vylievať nádržku s vodou, pretože disponuje funkciou odparovania kondenzátu.

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • bezproblémová prenosnosť
 • integrované kolieska
 • praktické funkcie
 • ekologické chladivo
 • bez potreby vylievania nádržky s vodou

Nevýhody

 • odvlhčovací výkon

Orientačná cena

393 €

Hodnotenie

Ako vybrať klimatizáciu?

Porovnanie klimatizácií recenzie

Mobilná klimatizácia je užitočný pomocník, ktorého oceníte počas horúcich letných dní, no tie špičkovejšie modely dokonca aj počas zimy. Aby ste sa pri výbere mobilnej klimatizácie lepšie orientovali, pripravili sme pre vás základné kritéria, ktoré by ste si pri jej kúpe mali všímať. 


1. Chladiaci výkon

Najdôležitejším kritériom pri kúpe mobilnej klimatizácie je nepochybne jej chladiaci výkon, keďže ide v prvom rade o zariadenie, ktoré ochladzuje vzduch.

Na začiatok by ste mali mať jasno v tom, kde chcete klimatizáciu používať.

Vo všeobecnosti totiž platí, že 1 m² miestnosti vyžaduje výkon 8 wattov. Výkon však niekedy môžete nájsť uvedený aj v britskej termálnej jednotke BTU, pričom 1 BTU = 0,293 watt.  Platí, že čím vyšší výkon, tým klimatizácia ochladí priestor účinnejšie. Počítať však treba aj s jej vyššou hlučnosťou. 

V súčasnosti už takmer na každej klimatizácii nájdete uvedenú aj informáciu o približnej veľkosti miestnosti, na ktorú je zariadenie vhodné.

Na chladiaci výkon klimatizácie má však vplyv aj množstvo ľudí v danej miestnosti, jej izolácia, ale aj typ okien či intenzita slnečného žiarenia. 


2. Vzduchový výkon

Klimatizácia nie je prístroj, ktorého úlohou je iba teplo zlikvidovať. Funguje tak, že teply vzduch síce odvádza z miestnosti, no zároveň do nej fúka i studený vzduch. Na intenzite tohto vzduchu sa pritom podieľa nielen chladiaci výkon, ale aj ten vzduchový. Vzduchový výkon býva uvádzaný v m3/h.


3. Spôsob odvádzania kondenzátu

Vedľajší produkt, ktorý vzniká pri prevádzke klimatizácie je voda. A tú treba nejakým spôsobom zo zariadenia odviesť. Existujú dve možnosti: 

 1. Automatický odpar - najjednoduchšia alternatíva, kedy voda z klimatizácie odchádza von spolu so vzduchom. 
 2. Nádržka - Voda sa hromadí v nádržke, ktorú je potrebné pravidelne vyprázdňovať.


4. Hlučnosť

Hlučnosť súvisí s výkonom klimatizácie a vo všeobecnosti platí, že čím je hodnota výkonu vyššia, tým je vyššia aj hlučnosť prístroja. Čo sa týka mobilných klimatizácii, tie často disponujú inventorom na zníženie hlučnosti, ktoré robia klímu tichšiu, úspornejšiu a koniec koncov i efektívnejšiu. 

V prípade, že chcete čo najtichšiu klímu, mali by ste si vybrať zariadenie s hlučnosťou okolo 50, maximálne 60 dB. 


5. Spotreba energie

Okrem obstarávacej ceny je potrebné pri kúpe klimatizácie myslieť aj na prevádzkové náklady. Zabúdať pre to netreba ani na energetickú triedu. Najlepšou voľbou z hľadiska spotreby energie sú klimatizácie z triedy A+++. Ďalej sa môžete stretnúť s triedou A++, A+ a A. Najmenej úsporné sú klimatizácie v triede A.


6. Funkcie

Funkcie klimatizácií sa líšia, a to predovšetkým na základe cenovej kategórie, do ktorej jednotlivé prístroje patria. 

Ohrev vzduchu

Niektoré klimatizácie okrem ochladzovania vzduchu umožňujú vďaka prítomnosti tepelného čerpadla aj ohrev vzduchu. Takáto univerzálna klimatizácia je teda využiteľná v zime i v lete. 

Filtrácie

Moderné klimatizačné jednotky bývajú vybavené i filtračnými funkciami, ktoré sa starajú o čistý vzduch bez prachu a nečistôt. Obľúbené, obzvlášť u alergikov, sú HEPA filtre, ktoré zo vzduchu odstraňujú baktérie, mikróby, vírusy, smog i dym. 

Odvlhčovanie vzduchu

Túto funkciu klimatizácie oceníte najmä v prípade, že máte vo vašej domácnosti vysokú vlhkosť. Odvlhčovaním môžete predísť navlhnutiu múrov a vzniku plesní. 

Časovač

Veľmi praktickou a užitočnou funkciou je aj časovač, s ktorým si môžete nastaviť zapnutie alebo vypnutie klimatizácie na konkrétny čas. 


Tip od experta

"Či vám postačia základné nastavenia, ako sú chladenie, kúrenie, odvlhčovanie, alebo ste náročnejší užívateľ a máte radi sofistikovanejšie zariadenia s prémiovými funkciami. V obidvoch prípadoch však odporúčam porovnávať minimálne hlučnosť vnútornej jednotky a energetickú triedu klimatizácie, ktorá vyjadruje efektivitu jej prevádzky. "


Ľubica Koštialiková, spoločnosť Daikin

Výhody a nevýhody mobilnej klimatizácie

Mobilná klimatizácia je pre mnohých nesporne praktickejším riešením ako pevná, vstavaná klimatizácia, a to hneď z niekoľkých dôvodov, ako napríklad cena či prenosnosť. Mobilná klíma však v sebe skrýva aj isté nevýhody. 

 • Mobilné zariadenie, menších rozmerov
 • Jednoduchá prenosnosť
 • Ľahká manipulácia
 • Niektoré modely možno použiť aj ako ohrievač vzduchu.
 • Použitie podľa potreby
 • Nižšia obstarávacia cena.
 • Nevyžaduje stavebný zásah
 • Možno ju použiť v podstate kdekoľvek
 • Niektoré klímy majú väčšie rozmery
 • Teplo je potrebné nejakým spôsobom odviesť von, rovnako aj vodu, ktorá tvorí pri chladení vzduchu.

Kombík radí

Kombík radí

Komfort pri používaní klimatizácie vám zabezpečí i pohodlné ovládanie za pomoci diaľkového ovládača.


Netreba sa pritom obávať zložitého ovládania. Je to to isté, ako by ste v rukách držali ovládať od televízie a prepínali medzi jednotlivými programami. 


Čistenie a údržba mobilných klimatizácií

Keď už si do domácnosti zaobstaráte mobilnú klimatizáciu, je potrebné pravidelne ju čistiť a starať sa o ňu, aby vám slúžila čo najdlhšie. Výhodou mobilných klimatizácii je, že na rozdiel od pevných, vstavaných, nevyžadujú odbornú údržbu a ľahko si s ňou poradíte aj sami. 

Dôležité je pravidelne čistiť a meniť filtre a taktiež vyprázdňovať aj kondenzátor. Zabezpečíte tým správne fungovanie klímy, jej nízku hlučnosť, ochranu pred baktériami a v neposlednom rade aj dlhú životnosť.

 • Pred tým než začnete s údržbou klimatizácie, vypnite ju a odpojte z elektrickej siete. 
 • Pri čistení nepoužívajte vodu, mohol by totiž nastať skrat. 
 • Nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky. 
 • Na vyčistenie klimatizácie od prachu použitie mäkkú utierku. 
 • Ak je povrch klimatizácie znečistený intenzívnejšie, napríklad mastnotou, na vyčistenie môžete použiť neutrálny čistič. 

Ako vyčistiť filter klimatizácie

 • Opatrne vyberte filter. 
 • Na vyčistenie filtra použite vodu alebo neutrálny čistiaci prostriedok a filter nechajte voľne vyschnúť. 
 • Čistý a suchý filter vložte naspäť do klimatizácie.
 • Filter by ste mali čistiť aspoň raz za tri mesiace. V prípade, že sa klimatizácia nachádza v prašnom prostredí, čistenie filtra by malo byť častejšie. 

 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere mobilnej klimatizácie

1. Na akom princípe fungujú mobilné klimatizácie?

Základom mobilnej klimatizácie je filter, cez ktorý prechádza vzduch. Filter nasáva teplý vzduch, ktorý následne čiastočne vracia späť do miestnosti už ochladený. Časť vzduchu je však vyfukovaná ohybnou hadicou von, aby sa chladila aj samotná klimatizačná jednotka. 

Vo vnútri klimatizácie v zásobníku sa zbiera voda, ktorú je potrebné včas vyliať. Voda sa vyparuje z vlhkého filtra, cez ktorý prúdi vzduch.  

2. Je lepšia mobilná alebo pevná klimatizácia? 

Každá z oboch klimatizácií má svoje pre a proti, pričom každému používateľovi môže vyhovovať niečo iné. Malé rozmery mobilnej klimatizácie, jej prenosnosť, nenáročnosť, nižšia cena či použitie kedykoľvek a v podstate aj kdekoľvek, bez potreby nutnosti realizovať stavebné úpravy. 

Väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že lepším a efektívnejším riešením je práve pevná klimatizácia. Pri mobilnej klimatizácii si totiž treba uvedomiť, že je jej súčasťou je aj vyfukovacia hadica, ktorá býva zvyčajne umiestňovaná von cez pootvorené okno. Cez toto okno sa však zároveň dostane do miestnosti zvonku aj teplo. Odporúča sa preto vybudovať do steny špeciálny otvor a strčiť do neho hadicu. 

3. Je mobilná klimatizácia vhodná aj pre ľudí s dýchacími problémami?

Klimatizácia býva často spájaná práve s dýchacími problémami. Je pravdou, že chladný vzduch môže spôsobiť rôzne problémy s dýchacími cestami, a to predovšetkým u citlivých ľudí s oslabeným imunitným systémom. 

Pri chladení sa vzduch zároveň aj vysušuje, čo taktiež nemusí byť najpríjemnejšie každému. Dnešné klimatizácie bývajú však vybavené už aj zvlhčovačom vzduchu. 

4. Bude ma klimatizácia vyrušovať pri spaní?

Môže, ale aj nemusí. Závisí od hlučnosti konkrétneho modelu. Pokiaľ plánujete pri zapnutej klimatizácii aj spať, zvoľte takú, ktorej hlučnosť nebude presahovať hranicu 60 dB.


1
Pridajte vašu recenziu

avatar
ewa
Komboš
ewa

Dobrý deň, pozeráme práve mobilnú klimatizáciu orava acc20

Čo sa vám na produkte páči?
pracovné režimy - chladenie, sušenie, čistenie vzduchu nastavenie teploty od 17 ° C do 30 ° C