Najlepšie mobilné klimatizácie


Autor: Dominika Ježová, Lenka Riganová | Aktualizované: 01. 06. 2023

Tieto klimatizácie odporúčame

SENCOR SAC MT1411C - 1.model

Ideálna do veľkých priestorov

Jedna z najpredávanejších klimatizácií na súčasnom trhu.

cena od 549 €

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+

Vysokoúsporná

Klimatizácia je jedna z najúspornejších modelov na trhu.

cena od 639 €

Sencor -SENCOR SAC MT1241C

Štýlová so skvelými funkciami

Model s jednoduchým, intuitívnym ovládaním.

cena od  €458

Recenzie klimatizácií

Ubehlo 18 hodín, odkedy sme sa u nás v redakcii pustili do hodnotenia mobilných klimatizácií. Spomedzi množstva dostupných modelov na trhu sme po dôkladnom porovnaní vybrali 7 najlepších, ktorých recenzie vám dnes prinášame. 

V našom hodnotení nájdete klimatizácie prevažne zo strednej cenovej kategórie, pretože tie vynikajú výborným pomerom cena/výkon a u spotrebiteľov sa tešia najväčšej obľube. Pre všetkých náročných používateľov sme však vybrali zástancu i z vyššej kategórie. 

A čo sme zistili? Líšia sa jednotlivé modely aj funkciami a chladiacim výkonom alebo iba svojou cenovkou?

Ako sme hodnotili

Mobilné klimatizácie sme do nášho hodnotenia vyberali predovšetkým na základe chladiaceho výkonu a teda aj rozlohy priestorov, ktoré dokážu účinne vychladiť. Pri hodnotení sme vychádzali aj z energetickej triedy a približnej spotreby energie.

Ďalej sme sa zamerali na funkcie a vlastnosti, ktoré klimatizácie ponúkajú svojim používateľom, ale tiež aj dizajn a kvalitu celkového prevedenia. Do úvahy sme vzali aj skúsenosti používateľov s jednotlivými modelmi. 

Klimatizácia, ktorá v našom hodnotení obsadila prvé miesto a odporúčame ju, získala odznak Náš tip. Model špičkovej kvality vhodný aj pre tých náročných sa môže pochváliť odznakom TOP model. Cenovo výhodnej klimatizácii so spoľahlivým výkonom patrí odznak pomer Cena/výkon.


Porovnanie klimatizácií

SENCOR SAC MT1411C - 1.model

#1

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+

#2

Sencor -SENCOR SAC MT1241C

#3

Sinclair AMC 14P

#4

Siguro AC H180W Breeze

#5

Electrolux

#6

Gorenje KAM35 T

#7

Energet. trieda

A

A+

A

A

A

A

A

Chladiaci výkon

14000 BTU/h

13000 BTU/h

12000 BTU/h

12000 BTU/h

14000 BTU/h

12000 BTU/h

12000 BTU/h

Hlučnosť

65 dB

62 dB

62 dB

65 dB

56 - 65 dB

64 dB

64 dB

Hodnotenie

Plusy

ideálna do väčších priestorov

+ nadpriemerná filtrácia vzduchu

+ nadpriemerná filtrácia vzduchu

diaľkové ovládanie

+ funkcia Swing

+ wi-fi pripojenie

+ funkcia Around U

+ trieda A+

+ energeticky úsporná

jednoduché ovládanie

+ funkcia Sleep

+ wi-fi pripojenie

štýlový a nadčasový dizajn

2 farebné prevedenia (biela a čierna)

+ funkcia vykurovania

+ ohľaduplnosť k životnému prostrediu

+ jednoduché a intuitívne ovládanie

diaľkové ovládanie

+ 3 v 1

+ nočný režim kondenzátu

diaľkové ovládanie

+ výkonná a úsporná

+ 4 režimy prevádzky

+ s ekologickým chladivom

diaľkové ovládanie

možnosť ovládania cez Wifi

+  3 režimy prevádzky

+ pomer ceny a kvality 

+ nadčasový dizajn

+ kompaktné vyhotovenie

Mínusy

- nemá wi-fi pripojenie

- vyššia cena

- krátka flexi hadica

- chýba wi-fi pripojenie

- hlučnejšia pri vysokom výkone

- nezistené

- hlučnosť ventilátora

Cena

549 €

639 €

458 €

583 €

464 €

419 €

376 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie klimatizácií

1. SENCOR SAC MT1411C  - Ideálna do veľkých priestorov

energetická trieda A • chladiaci výkon 14000 BTU/h • účinnosť na ploche do 138m³ • hlučnosť 65 dB


SENCOR SAC MT1411C - 1.model

Prvé miesto v našom hodnotení obsadila mobilná klimatizácia Sencor SAC MT1411C zo strednej cenovej kategórie, ktorá spadá do energetickej triedy A.

Sencor SAC MT1411C je skvelý pomocník, ktorý vám umožní schladiť sa počas horúcich letných dní pri práci, ale aj počas večerov, keď bude teplota v dome príliš vysoká. Ku klimatizácii obdržíte diaľkový ovládač, pomocou ktorého si jednoducho nastavíte teplotu na diaľku a v akejkoľvek chvíli. Klimatizácia je navyše ekologická, pretože používa prírodné chladivo, ktoré je ekologické k životnému prostrediu. Konkrétne využíva vysokoúčinný chladiaci plyn  R290, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Prenosná klimatizácia je energeticky nenáročná, dizajnovo vkusná, pričom zaujme najmä výkonom chladenia aj odvlhčovania. Súčasťou je digitálny displej a umývateľný filter. 

Jej najväčšie plusy sú práve vo výkone. Výrobca udáva, že vychladí miestnosť o rozlohy 53 m² ( 138 m³ ), pričom väčšina klimatizácii zvláda tak polovicu. Je schopná prefiltrovať 4 l za hodinu, zatiaľ čo väčšina klimatizácií zvláda 1–1,5 l. Toto sú rozhodne jej silné stránky, ktorými môže bezpochyby konkurovať iným klimatizáciám. 

Má tiež 4 prevádzkové režimy a 4 úrovne rýchlosti. Energetická účinnosť klimatizácie je priemerná a radí sa do kategórie A. Vzhľad je minimalistický, takže ľahko zapadne do akéhokoľvek dizajnu miestnosti. Napriek tomu má klimatizácia hlučnosť 65 dB, čo niektorým zákazníkom prišlo rušivé, pokiaľ chceli pri klimatizácii spať alebo pozerať televíziu. Je to síce mierny nadpriemer, ale väčšina klimatizácii je na tom podobne. 

Základná je aj výbava klimatizácia, ktorá síce nenadchne, ale vôbec neurazí, pokiaľ vám stačí klasické vybavenie. Zaujímavosťou je funkcia Swing, ktorá umožňuje fúkanie vzduchu zo strany na stranu. Upozorňujeme tiež na to, že pri klimatizácii nenájdete funkciu kúrenia, ak je pre vás dôležitá. 

Celkovo je klimatizácia Sencor SAC MT1411C vhodná najmä do veľkých priestorov, kde obstojí ako favorit. 

Táto klimatizácia s dobrým chladiacim výkonom, praktickými funkciami a prijateľnou cenou sa nám zapáčila natoľko, že od nás získala odznak Náš tip a odporúčame ju každému, kto hľadá kvalitnú a spoľahlivú klímu.

Výhody

 • ideálna do väčších priestorov
 • nadpriemerná filtrácia vzduchu
 • nadpriemerný výkon  
 • diaľkové ovládanie
 • funkcia Swing

Nevýhody

 • nemá wi-fi pripojenie
 • mierne hlučnejšia

Orientačná cena

548 €

Hodnotenie

energetická trieda A+ • chladiaci výkon  13000 BTU/h • účinnosť na ploche do 83 m3 • hlučnosť 62 dB 

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+

Druhé miesto v našom výbere najlepších klimatizácií patrí modelu Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 13 A+.

Klimatizácia značky Olimpia je jedna z najúspornejších modelov na trhu, ktorá poteší aj náročnejších používateľov. Efektívne chladenie zabezpečuje funkcia Blue Air a jednoduchú ovládanie umožňuje ovládač a LCD displej na klimatizácii. Funkcia Blue Air zaisťuje rovnomerný rozptyl vzduchu aj pri minimálnej rýchlosti, a tým výrazne zvyšuje efektivitu chladenia.

Z jej parametrov môžeme vyzdvihnúť schopnosť prefiltrovať 3 l vody za hodinu, a tiež vysokú energetickú účinnosť, ktorou si vyslúžila popredné miesto v triede A+, pričom väčšina klimatizácii patrí do triedy A.

Tento model mobilnej klimatizácie má 3 rýchlosti, pričom je vďaka svojej energetickej úspornosti aj funkcii tichého módu skvelým pomocníkom do horúceho počasia. S chladiacim výkonom 2,9 kWh je vhodná do miestností s rozlohou 40 m2. Hlučnosť je u klimatizácie 62 dB. Najnižšia nastaviteľná teplota tohto prístroja je 17 °C, niektoré konkurenčné modely ponúkajú aj 16 °C.

K ďalšej funkcii, ktorou klimatizácia ovplýva je autoreštart. Znamená to, že po výpadku prúdu sa klimatizácia postará o automatické zapnutie. Zaujme tiež dizajnom, ktorý je elegantný a nadčasový.

Používatelia si chvália schopnosť klimatizácie rýchlo vychladiť miestnosť už behom pár minút. Pozitívne hodnotia aj hluk, ktorý by nemal byť výrazný. Bezprostredne zaujme aj vlastnosťami, ktoré nie sú bežnou súčasťou výbavy, a to Wi-Fi pripojenie, samoodparovanie kondenzátu, funkcia Around U. Plusom je pohodlné ovládanie smartfónom, ale aj spomenutá funkcia Around U, ktorá sa pri chladení riadi teplotou vo vašom prostredí. Pri automatickom režime upravuje intenzitu a teplotu fúkania, aby udžala teplotu v miestnosti. 

Nevýhodou môže byť len vyššia cena, ktorá je pri daných vlastnostiach pochopiteľná. 

Táto klimatizácia ponúka dizajn, funkcie a výkon, ktorý zaručene uspokojí aj náročnejšieho používateľa. Od nás si vyslúžila odznak TOP model.

Výhody

 • wi-fi pripojenie
 • funkcia Around U
 • trieda A+
 • energeticky úsporná
 • jednoduché ovládanie

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

639 €

Hodnotenie

3. SENCOR SAC MT1241C - Štýlová so skvelými funkciami

energetická trieda A • chladiaci výkon 12000 BTU/h •  účinnosť na ploche do 122 m³ • hlučnosť 63 dB

Sencor -SENCOR SAC MT1241C

Pre tých, čo hľadajú spoľahlivú klimatizáciu za prijateľnejšiu cenu, sme vybrali model Sencor MT1241C.

Sencor SAC MT1241C je typ klimatizácie, ktorá už na prvý pohľad zaujme krásnym dizajnom, za ktorým sa skrývajú skvelé vlastnosti. Je vhodná do domácnosti aj kancelárskych priestorov, ale obzvlášť účinná je aj vo väčších miestnostiach. Pomocou vysokochladiaceho výkonu až 12 000 BTU prináša chladivé osvieženie počas horúcich dní a nocí. 

Súčasťou klimatizácie je rukoväť a 4 kolieska, ktoré umožňujú relatívne jednoduchú manipuláciu. Dizajn môžete prispôsobiť vašim preferenciám, a tiež v prípade potreby si zvoliť bielu farbu produktu. 

V porovnaní so Sencor klimatizáciou, ktorú máme v rebríčku ako prvú, je tento model doplnení o Wi-Fi pripojenie. Stačí si stiahnuť mobilnú aplikáciu Sencor HOME a pomocou nej budete jednoducho ovládať klimatizáciu zo svojho smartfónu. Splní očakávania aj náročnejších používateľov, ktorí potrebujú vychladiť väčšie miestnosti až o rozlohy 47 m².

Sencor klimatizácia je energeticky nenáročná a patrí k energetickej triede A. Výrobcovia brali ohľad aj na ekologickú prevádzku, preto na chladenie využívajú vysokoúčinné ekologické chladivo R290. 

Zaujímavosťou sú aj funkcie, ktoré si obľúbite. Je vybavená časovačom, ktorý vám umožní jednoduché volenie a možnosť času, kedy chcete, aby bola v prevádzke. Poteší aj funkciou Sleep, ktorá umožňuje znížiť spotrebu a klimatizácii pracovať vo chvíľach, keď chcete odpočívať alebo spať. Hlučnosť klimatizácie je iba 63 dB.

Výhody

 • funkcia Sleep
 • wi-fi pripojenie
 • tichý nočný režim
 • štýlový a nadčasový dizajn 
 • 2 farebné prevedenia 

Nevýhody

 • krátka flexi hadica 

Orientačná cena

458 €

Hodnotenie

4. Sinclair AMC-14P - S možnosťou kúrenia 

energetická trieda A • chladiaci výkon 1700 BTU/h • účinnosť na ploche do 110 m³  • hlučnosť 65 dB

Sinclair AMC 14P

Kvalitný produkt osloví kompaktnými rozmermi, vysokým chladiacim aj vzduchovým výkonom, pomocou ktorého rýchlo vychladí miestnosť. Ako jedna z mála mobilných klimatizácií v našej recenzii, oplýva aj vykurovacou jednotkou, takže okrem horúcich dní, ho môžete použiť aj v chladnom počasí. Výkon chladenie je 4 kW, čo je približne priemerná hodnota.  

Manipulácia s klimatizáciou Sinclair AMC-14P je jednoduchá. Režim nájdete na prehľadnom LED displeji a obdržíte k nej tiež diaľkový ovládač. Klimatizáciu môžete jednoducho premiestniť pomocou koliesok, ak je to potrebné.

Klimatizácia je ohľaduplná aj voči životnému prostrediu, pretože výrobcovia použili prírodných charakter chladiva, ktorý zabezpečuje spoľahlivú prevádzku, ale zároveň neohrozuje ozónovú vrstvu, a ani neprispieva ku globálnemu otepľovaniu. Klíma má však vyššiu spotrebu 1,54 kWh, a tým je aj energetická účinnosť nepatrne slabšia. Hlučnosť sa pohybuje mierne nad priemerom, a to je 65 dB. Klimatizácia patrí do energetickej triedy A. 

Zmieniť by sme mali aj funkcie, ktoré pri konkrétnom modely Sinclair klimatizácie nájdete. Obsahuje základné vybavenie: časovač, diaľkové ovládanie, displej, ale aj funkcia vykurovania či samoodparovacieho kondenzátoru. Pokiaľ je to pre vás prioritou, určite ide o vhodný model. Mínusom je chýbajúce wi-fi pripojenie a jemná hlučnosť. 

Výhody

 • funkcia vykurovania 
 • ohľaduplnosť k životnému prostrediu 
 • jednoduché a intuitívne ovládanie
 • možnosť ovládať i diaľkovo

Nevýhody

 • chýba wi-fi pripojenie
 • zvýšená hlučnosť

Orientačná cena

583 €

Hodnotenie

5. Siguro AC-H180W Breeze 14 - Automatické odparovanie kondenzátu

energetická trieda A • chladiaci výkon 14000 BTU/h • účinnosť na ploche do 330 m³  • hlučnosť 56 - 65 dB

Siguro AC H180W Breeze

Pre klimatizáciu značky Siguro sú typické 2 prívlastky - výkonná a úsporná. Je vhodná do bytu, kancelárie či domu, ideálne do miestností o rozlohy približne 28 m². Predstavuje 3 funkcie v 1 - chladí, odvlhčuje a ventiluje vzduch

Má tichú prevádzku, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 56 - 65 dB, pričom aj pri vysokom výkone nepresahuje hluk 65 dB. V jej blízkosti môžete nerušene pracovať aj odpočívať. Manipulácia s klimatizáciou je jednoduchá, keďže je vybavená štyrmi pojazdnými kolieskami. Rýchlo ju premiestníte kdekoľvek. Pozitívne hodnotíme aj bezpečnostné prvky klimatizácie, akou je tepelná poistky či dlhý prívodný kábel. 

Zaujať vás môžu aj 4 dostupné režimy, pričom nechýba ani praktický nočný režim, ktorý dokonale vychladí miestnosť na požadovanú teplotu. Počas nočného režimu príde aj k stlmeniu displeja a automatickému zníženiu rýchlosti ventilátora. Klimatizácia umožňuje nastaviť teplotu v rozmedzí od od 16 do 32 °C. Patrí do energetickej triedy A a disponuje chladiacim výkonom 14000 BTU/h.

K objednávke dostanete aj bohaté príslušenstvo, akým je: teleskopickej hadice na odvod teplého vzduchu, ale aj praktická okenná súprava, aby ste mohli klímu využívať takmer okamžite. Napriek definícii vyššie sa zákazníci sťažujú na hlučnosť zariadenia a menej atraktívny dizajn, čo je skôr otázkou vkusu. 

Výhody

 • 3 v 1
 • nočný režim
 • diaľkové ovládanie
 • výkonná a úsporná
 • jednoduché prenášanie

Nevýhody

 • hlučnejšia pri vysokom výkone

Orientačná cena

464 €

Hodnotenie

6. Electrolux EXP34U338CW - S ekologickým chladivom

energetická trieda A • chladiaci výkon 12000 BTU/h • účinnosť na ploche do 50 m² • hlučnosť 64 dB

Electrolux

Mobilná klimatizácia značky Electrolux jednoznačne zaujme krásnym elegantným dizajnom, a tým skvele zapadne do akejkoľvek miestnosti. Je to relatívna malá a kompaktná klíma, ktorá aj vďaka energetickej triede A spotrebuje menej energie. Umožňuje prevádzkovú teplotu 16 - 32 °C, preto je skvelým spoločníkom do horúcich dní.

Nachádzajú sa tú 4 módy prevádzky: auto, chladenie, vysušenie, vetrák.

Samozrejmosťou je aj ovládanie mobilným telefónom, ktoré vám umožňuje nastaviť teplotu vopred, a tak sa vrátite do príjemne chladného bytu napríklad z práce. Pomocou wi-fi pripojenia je možné regulovať teplotu aj rýchlosť ventilátora. 

Výnimkou nie je ani spánkový režim, kedy si môžete klímu prepnúť a mať tak príjemný spánok. Pri tichom režime vás klíma vôbec nebude rušiť. Klimatizácia je šetrná k životnému prostrediu, pretože používa ekologický chladiaci plyn R290, ktorý znižuje potenciál globálneho otepľovania o 99,8 %. 

Výhody

 • pomer ceny, kvality a výkonu
 • s ekologickým chladivom
 • diaľkové ovládanie
 • možnosť ovládania cez wifi
 • kompaktné prevedenie
 • cena

Nevýhody

 • nezistené

Orientačná cena

419 €

Hodnotenie

7. GORENJE KAM35 T - Možnosť ovládania smartfónom

energetická trieda A • chladiaci výkon 12000 BTU/h • účinnosť na ploche do 340 m³  • hlučnosť 64 dB

Gorenje KAM35 T

Stále kvalitnou, ale o čosi lacnejšou variantou mobilných klimatizácii je Gorenje KAM35 T. Patrí do energetickej triedy A a jej chladiaci výkon je 12000 BTU/h. Ponúka 3 režimy prevádzky - chladenie, odvlhčovanie a vetranie. Je pre ňu príznačná jednoduchá inštalácia a dostatočný výkon, ktorý oceníte v kancelárskych priestoroch, byte či podkrovnej miestnosti. 

Jej hlučnosť je 64 dB, čo je priemer v porovnaní s ostatnými mobilnými klimatizáciami. Umožňuje samostatné používanie režimu ventilácie kedy neklimuje, ale priestor len vyvetrá. Zaujať môže aj kompaktnými rozmermi a nenápadným nadčasovým dizajnom. Nájdete tu aj digitálny displej a praktické diaľkové ovládanie, pomocou ktorých je riadenie klimatizácie veľmi jednoduché a praktické.

Súčasťou klimatizácie je aj nočný režim, ktorý vám umožňuje využívať ju aj počas horúcich letných nocí. 

Používatelia sa vyjadrili, že hlučnosť je prijateľná, a pokojne možno pri zapnutej klimatizácii aj sledovať televíziu. Pozitívne hodnotia aj pomer ceny a kvality, spotrebu a dizajn. Nepozdáva sa im hlučnosť ventilátora, ktorá môže byť vyššej rýchlosti nepríjemná. 

Výhody

 • možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu
 • pomer ceny a kvality
 • 3 režimy prevádzky
 • digitálny displej
 • kompaktné vyhotovenie

Nevýhody

 • hlučnosť ventilátora

Orientačná cena

376 €

Hodnotenie

Ako vybrať klimatizáciu?

Porovnanie klimatizácií recenzie

Mobilná klimatizácia je užitočný pomocník, ktorého oceníte počas horúcich letných dní, no tie špičkovejšie modely dokonca aj počas zimy.

Aby ste sa pri výbere mobilnej klimatizácie lepšie orientovali, pripravili sme pre vás základné kritéria, ktoré by ste si pri jej kúpe mali všímať. 


1. Chladiaci výkon

Najdôležitejším kritériom pri kúpe mobilnej klimatizácie je nepochybne jej chladiaci výkon, keďže ide v prvom rade o zariadenie, ktoré ochladzuje vzduch. Chladiaci výkon definuje, ako rýchlo je chladný vzduch rozvádzaný po miestnosti.

Na začiatok by ste mali mať jasno v tom, kde chcete klimatizáciu používať.

Vo všeobecnosti totiž platí, že 1 m² miestnosti vyžaduje výkon 8 wattov. Výkon však niekedy môžete nájsť uvedený aj v britskej termálnej jednotke BTU, pričom 1 BTU = 0,293 watt.  

Platí, že čím vyšší výkon, tým klimatizácia ochladí priestor účinnejšie. Počítať však treba aj s jej vyššou hlučnosťou.

V súčasnosti už takmer na každej klimatizácii nájdete uvedenú aj informáciu o približnej veľkosti miestnosti, na ktorú je zariadenie vhodné.

Na chladiaci výkon klimatizácie má však vplyv aj množstvo ľudí v danej miestnosti, jej izolácia, ale aj typ okien či intenzita slnečného žiarenia. 


2. Vzduchový výkon

Klimatizácia nie je prístroj, ktorého úlohou je iba teplo zlikvidovať. Funguje tak, že teplý vzduch síce odvádza z miestnosti, no zároveň do nej fúka i studený vzduch.

Na intenzite tohto vzduchu sa pritom podieľa nielen chladiaci výkon, ale aj ten vzduchový. Vzduchový výkon býva uvádzaný v m3/h. Funguje to tak, že 1 m³ vyžaduje chladiaci výkon s 30 W. 


3. Spôsob odvádzania kondenzátu

Vedľajší produkt, ktorý vzniká pri prevádzke klimatizácie je voda. A tú treba nejakým spôsobom zo zariadenia odviesť. V súčasnosti všetky mobilné klimatizácie na trhu disponujú automatickým odparníkom. Automatický odpar predstavuje najjednoduchšiu alternatívu, kedy voda z klimatizácie odchádza von spolu so vzduchom. Funguje tak, že sa mení skupenstvo vody na plynné a odchádza spoločne s horúcim vzduchom. 

Aby ste sa vyhli spätnému prúdeniu teplého vzduchu do miestnosti, môžete si zaobstarať tesnenie do okien. 

4. Hlučnosť

Hlučnosť súvisí s výkonom klimatizácie a vo všeobecnosti platí, že čím je hodnota výkonu vyššia, tým je vyššia aj hlučnosť prístroja.

V prípade, že chcete čo najtichšiu klímu, mali by ste si vybrať zariadenie s hlučnosťou okolo 50, maximálne 62 dB. Vo všeobecnosti platí, že mobilné klimatizácie s hlučnosťou od 50 dB do 60 dB sú preto najlepšou voľbou, hoci mnohé modely majú stále hlučnosť 65 dB.


5. Spotreba energie

Okrem obstarávacej ceny je potrebné pri kúpe klimatizácie myslieť aj na prevádzkové náklady. Zabúdať preto netreba ani na energetickú triedu. Najlepšou voľbou z hľadiska spotreby energie sú klimatizácie z triedy A+ a triedy A. S menej úspornými klimatizáciami sa v súčasnosti už takmer nestretávame.  


6. Funkcie

Funkcie klimatizácií môžu byť rôzne, pričom sa líšia v závislosti od cenovej kategórie, do ktorej jednotlivé prístroje patria. 


Ohrev vzduchu

Niektoré klimatizácie okrem ochladzovania vzduchu umožňujú vďaka prítomnosti tepelného čerpadla aj ohrev vzduchu.

Takáto univerzálna klimatizácia je teda využiteľná v zime i v lete. 

Filtrácie

Moderné klimatizačné jednotky bývajú vybavené i filtračnými funkciami, ktoré sa starajú o čistý vzduch bez prachu a nečistôt. Obľúbené, obzvlášť u alergikov, sú HEPA filtre, ktoré zo vzduchu odstraňujú baktérie, mikróby, vírusy, smog i dym. 

Odvlhčovanie vzduchu

Túto funkciu klimatizácie oceníte najmä v prípade, že máte vo vašej domácnosti vysokú vlhkosť. Odvlhčovaním môžete predísť navlhnutiu múrov a vzniku plesní. 

Časovač

Veľmi praktickou a užitočnou funkciou je aj časovač, s ktorým si môžete nastaviť zapnutie alebo vypnutie klimatizácie na konkrétny čas. 

Wi-Fi pripojenie

V súčasnosti veľmi moderná funkcia, s ktorou si môžete jednoducho ovládať klimatizáciu aj pomocou mobilného zariadenia. So smartfónom nastavíte požadovanú teplotu aj výkon. 

Tip od experta

"Či vám postačia základné nastavenia, ako sú chladenie, kúrenie, odvlhčovanie, alebo ste náročnejší užívateľ a máte radi sofistikovanejšie zariadenia s prémiovými funkciami. V obidvoch prípadoch však odporúčam porovnávať minimálne hlučnosť vnútornej jednotky a energetickú triedu klimatizácie, ktorá vyjadruje efektivitu jej prevádzky. "


Ľubica Koštialiková, spoločnosť Daikin

Výhody a nevýhody mobilnej klimatizácie

Mobilná klimatizácia je pre mnohých nesporne praktickejším riešením ako pevná, vstavaná klimatizácia, a to hneď z niekoľkých dôvodov, ako napríklad cena či prenosnosť.

Mobilná klíma však v sebe skrýva aj isté nevýhody. 

 • Mobilné zariadenie, menších rozmerov
 • Jednoduchá prenosnosť
 • Ľahká manipulácia
 • Niektoré modely možno použiť aj ako ohrievač vzduchu
 • Použitie podľa potreby
 • Nižšia obstarávacia cena
 • Nevyžaduje stavebný zásah
 • Možno ju použiť v podstate kdekoľvek
 • Niektoré klímy majú väčšie rozmery
 • Teplo je potrebné nejakým spôsobom odviesť von

Kombík radí

Kombík radí

Komfort pri používaní klimatizácie vám zabezpečí i pohodlné ovládanie za pomoci diaľkového ovládača.


Netreba sa pritom obávať zložitého ovládania. Je to to isté, ako by ste v rukách držali ovládať od televízie a prepínali medzi jednotlivými programami. 


Čistenie a údržba mobilných klimatizácií

Keď už si do domácnosti zaobstaráte mobilnú klimatizáciu, je potrebné pravidelne ju čistiť a starať sa o ňu, aby vám slúžila čo najdlhšie.

Výhodou mobilných klimatizácii je, že na rozdiel od tých pevných (vstavaných), nevyžadujú odbornú údržbu a ľahko si s ňou poradíte aj sami. 

Údržba klimatizácie je veľmi jednoduchá. Stačí vybrať a vyčistiť vzduchový plastový filter. Zabezpečíte tým správne fungovanie klímy, jej nízku hlučnosť, ochranu pred baktériami a v neposlednom rade aj dlhú životnosť.

Vzduchový plastový filter jednoducho prepláchnete vo vlažnej vode, necháte ho uschnúť a potom ho vrátite späť na miesto. Filter je treba po určitom čase prevádzky aj vymeniť, pričom niektoré moderné klimatizácie vás na výmenu filtra samy upozornia. Pri iných mobilných klimatizáciách je potrebné počítať s výmenou filtra približne po 750 hodinách prevádzky.

 • Pred tým než začnete s údržbou klimatizácie, vypnite ju a odpojte z elektrickej siete. 
 • Pri čistení nepoužívajte vodu, mohol by totiž nastať skrat. 
 • Nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky. 
 • Na vyčistenie klimatizácie od prachu použitie mäkkú utierku. 
 • Ak je povrch klimatizácie znečistený intenzívnejšie, napríklad mastnotou, na vyčistenie môžete použiť neutrálny čistič. 

Ako vyčistiť filter klimatizácie?

 • Opatrne vyberte filter. 
 • Na vyčistenie filtra použite vodu alebo neutrálny čistiaci prostriedok a filter nechajte voľne vyschnúť. 
 • Čistý a suchý filter vložte naspäť do klimatizácie.
 • Filter by ste mali čistiť aspoň raz za tri mesiace. V prípade, že sa klimatizácia nachádza v prašnom prostredí, čistenie filtra by malo byť častejšie. 

 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere mobilnej klimatizácie

1. Na akom princípe fungujú mobilné klimatizácie?

Základom mobilnej klimatizácie je filter, cez ktorý prechádza vzduch. Vzduch ochladzuje a zároveň zbavuje vlhkosti. Konkrétne filter nasáva teplý vzduch, ktorý následne čiastočne vracia späť do miestnosti už ochladený. Časť vzduchu je však vyfukovaná ohybnou hadicou von, aby sa chladila aj samotná klimatizačná jednotka. 


2. Je lepšia mobilná alebo pevná klimatizácia? 

Každá z oboch klimatizácií má svoje pre a proti, pričom každému používateľovi môže vyhovovať niečo iné.

Mobilná klimatizácia láka svojou prenosnosťou, nenáročnosťou, nižšou cenou či použitím kedykoľvek a v podstate aj kdekoľvek, bez potreby nutnosti realizovať stavebné úpravy. 

Väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že lepším a efektívnejším riešením je práve pevná klimatizácia.

Pri mobilnej klimatizácii si totiž treba uvedomiť, že je jej súčasťou je aj vyfukovacia hadica, ktorá býva zvyčajne umiestňovaná von cez pootvorené okno. Cez toto okno sa však zároveň dostane do miestnosti zvonku aj teplo. Odporúča sa preto vybudovať do steny špeciálny otvor a strčiť do neho hadicu. 


3. Je mobilná klimatizácia vhodná aj pre ľudí s dýchacími problémami?

Klimatizácia býva často spájaná práve s dýchacími problémami. Je pravdou, že chladný vzduch môže spôsobiť rôzne problémy s dýchacími cestami, a to predovšetkým u citlivých ľudí s oslabeným imunitným systémom. 

Pri chladení sa vzduch zároveň aj vysušuje, čo taktiež nemusí byť najpríjemnejšie každému. Dnešné klimatizácie bývajú vybavené aj zvlhčovačom vzduchu, preto by ste tento problém nemali pociťovať. 


4. Bude ma klimatizácia vyrušovať pri spaní?

Môže, ale aj nemusí. Závisí od hlučnosti konkrétneho modelu.

Pokiaľ plánujete pri zapnutej klimatizácii aj spať, zvoľte takú, ktorej hlučnosť nebude presahovať hranicu 60 dB.


1
Pridajte vašu recenziu

avatar
ewa
Komboš
ewa

Dobrý deň, pozeráme práve mobilnú klimatizáciu orava acc20

Čo sa vám na produkte páči?
pracovné režimy - chladenie, sušenie, čistenie vzduchu nastavenie teploty od 17 ° C do 30 ° C