Moderné trendy z automobiliek aj u vás doma? Dnes už je to možné!

Je zaujímavé, ako sa v dnešnej modernej ére prenášajú trendy z „veľkých“ vecí do tých malých, ak to teda zoberieme v takejto mierke. Kým v minulosti bol napríklad svet automobiliek či profesionálneho športu v podstate izolovaný od bežného života, dnes sa tieto svety dokážu navzájom pekne prelínať a posúvať si kreatívne riešenia. Pekne to platí pri pohľade na to, ako sa pracuje s rekuperáciou energie. Podobný princíp totiž môžeme nájsť ako v domácnostiach, tak aj v automobilkách či dokonca vo Formule 1. 

nabíjacie batérie

Zdroj obrázka: Fire-n / Shutterstock.com

Dobíjanie, nie vyhadzovanie

Tento princíp sa týka narábania s energiou, resp. s batériami. Ak sa pozrieme najprv na domácnosti, ktoré nás asi všetkých najviac zaujímajú, tak hovoríme o tužkových batériách. Tie sa samozrejme používajú už desiatky rokov a prešli svojím vlastným technologickým vývojom. Aj tie jednorazové sa posunuli, napríklad alkalické garantujú vyšší výkon po dlhšiu dobu. Ak však nebolí nabíjateľné, stále platilo, že po určitom čase sa vybili a už sa s nimi nedalo nič robiť. Jedine prinajlepšom vyhodiť do samostatného odpadového koša na tento účel. Aj preto na trh vstúpili nabíjacie batérie, ktoré priniesli nový trend, ktorý sa uplatňoval a uplatňuje aj v iných oblastiach života. Namiesto minutia sa totiž energia dobije, resp. rekuperuje.

Efektívna práca s energiou

Presne podobné trendy aktuálne sledujeme napríklad aj v automobilkách či v špičkovom motoršporte. Schválne spomíname tieto dve odvetvia. Aj laici vedia, že v klasických autách plní batéria dôležitú funkciu, a rovnako to platí napríklad aj vo Formuly 1 či iných sériách. Cieľom pre automobilky či tímy v F1 je využiť energiu na maximum a ak je to možné, priebežne dobíjať batérie. Dá sa to napríklad využitím kinetickej energie pri brzdení či tepelnej energie z výfuku. Ambícia je jasná – zefektívniť chod auta a zároveň znížiť dopad na životné prostredie. Takto fungujú ako moderné hybridné autá, tak monoposty Formuly 1, pri ktorých zďaleka nejde len o motor a palivo, ale aj o batérie. A dá sa skonštatovať, že rovnaký cieľ sledujú aj domácnosti. Ak či už doma alebo vo svojej dielni či firme spotrebúvate veľa jednorazových tužkových batérií, je načase sa zamyslieť, či sa tá energia nedá využiť efektívnejšie. A to teda aj zakúpením nabíjacích batérií, ktoré môžete využiť na viackrát a tým pádom neprodukujete zbytočný odpad.

Dlhodobá úspora

V prípade, že vo väčšej miere a rozsahu využívate tužkové batérie, môžete vďaka tejto stratégii dosiahnuť zaujímavú úsporu z dlhodobého pohľadu. Rovnaké je to aj pri moderných autách disponujúcich systémami na rekuperáciu energie z bŕzd či tepla. Obstarávacia cena je vyššia, no z dlhodobého hľadiska je ich prevádzka finančne úspornejšia. V prípade domácnosti stačí nabíjačka na batérie a samotná nabíjacia batéria, aby ste sa do toho mohli pustiť. Je to výhodnejšie aj z pohľadu, že nemusíte myslieť na to, či máte doma poruke nejaké náhradné batérie v prípade, ak by sa vybili. Stačí zapojiť nabíjačku do zásuvky a problém je vyriešený. Predstavuje to efektívne riešenie aj na cesty či dovolenku. Netreba myslieť na to, že si musíte zbaliť náhradné batérie, ale jednoducho si len vezmete so sebou nabíjačku.

Faktor životného prostredia

Dôvodom, prečo sa rozprávame o týchto trendoch, je bezpochyby aj životné prostredie. Je jasné, že tým, či budete používať jednorazové alebo nabíjacie batérie, zrejme hneď všetko nezmeníte, no to je rovnaké ako pri voľbách. Ak by si všetci, ktorí by si povedali, že na ich hlase nezáleží, nešli voliť, ako by to dopadlo? A to isté platí aj pri postoji k budúcnosti našej planéty. Vždy je kľúčové začať od seba. A to už či kúpou ekologickejšieho auta, alebo aj tými spomínanými malými vecami, akými je napríklad šetrnejší prístup k produkcii odpadu. Je to jednoduchá logika – nabíjacie batérie, ktoré môžete cyklicky dobíjať a znovu používať, sú voči životnému prostrediu bezpochyby šetrnejšie než tie, ktoré po vybití rovno vyhodíte. Je to jednoduchá rovnica a logika, hovoriaca v prospech riešenia v podobe nabíjateľných batérií.

Ľahko dostupné

Žijete v menšej obci či na vidieku a chceli by ste nabíjacie batérie, no neviete, kde sa k nim dostať? Je pravda, že takéto obchody sa ani vo väčších mestách nenachádzajú na každom rohu. Našťastie, žijeme v roku 2023 a ako prakticky všetko, tak aj batérie sa dajú kúpiť v internetových obchodoch. Je to veľmi jednoduché, stačí prísť, kliknúť si a vybrať to, čo aktuálne potrebujete. Oproti návšteve klasickej predajne ušetríte cenný čas i financie.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)