Nabíjateľné batérie sa stávajú bežnou súčasťou domácností

Používate doma veľké množstvo batérií a už vás nebaví ich neustále dokupovať, riešiť ich zásoby a spôsob, akým sa ich následne zbavíte? Existuje efektívne riešenie, ktoré oceníte a môžete pomôcť životnému prostrediu. Tým riešením sú nabíjateľné batérie, ktoré môžete opätovne dobíjať. Aké druhy nabíjateľných batérií poznáme a aké majú vlastnosti? To všetko sa dozviete v článku.

Zdroj obrázku: aleks-p / stock.adobe.com

Už žiadne starosti s batériami

Batérie sú bežnou súčasťou nielen kancelárií a pracovného prostredia, ale aj bežných domácností. Rôzne druhy bateriek využívate na dennej báze v rôznych zariadeniach od myší k počítaču, hodiny, diaľkové ovládanie a mnoho ďalších. Následne, po ich vybití, je nutné riešiť aj to, ako sa ich bezpečne zbavíte. Ideálne je batérie (rovnako ako aj ostatnú elektroniku) zbierať a pri väčšom množstve ich zaniesť na zberné miesta – tie nájdete napríklad v obchodoch, supermarketoch, na poštách, ale aj na školách.

Druhy batérií

Bežne poznáme jednorazové tužkové AA či AAA batérie, či napríklad gombíkové batérie ako je CR2032, čo je lítiová mincová batéria, ktorá je nielen kompaktná a ľahká, ale aj nabíjateľná, vďaka čomu je neuveriteľne praktická a cenovo výhodná. Vďaka vysokej hustote energie a dlhej výdrži je CR2032 ideálna pre širokú škálu elektronických zariadení, od diaľkových ovládačov a kľúčeniek až po kalkulačky a fitness trackery. 

Prejdime však na základné nabíjacie druhy batérií, ktoré všetci využívame do rôznych zariadení ako sú hodiny, čelovky, diaľkové ovládače a iné. Ide o:

  • nabíjateľné batérie typu AA,
  • nabíjateľné batérie typu AAA.

Potom existujú aj silnejšie druhy nabíjateľných batérií, ktoré sú však využívané menej. Ide o nabíjacie batérie typu C a typu D, prípadne sa môžete stretnúť aj väčšími obdĺžníkovými batériami 9V. Pre e-cigarety, rôzne typy svietidiel či do elektrických automobilou sa využívajú nabíjateľné batérie typu 18650, pre ktoré si tiež môžete zaobstarať nabíjačku. Nabíjačky aj batérie nájdete u overeného predajcu Baterie.sk.

Vlastnosti nabíjacích batérií

Jednou z najpôsobivejších vlastností nabíjateľných batérií vo všeobecnosti je ich schopnosť viacnásobného nabíjania. To znamená, že už nemusíte neustále kupovať a likvidovať jednorazové batérie, čo vám z dlhodobého hľadiska nielen ušetrí peniaze, ale tiež pomôže znižovať množstvo odpadu a chrániť životné prostredie. S typickou životnosťou stoviek až tisícov nabíjacích cyklov sú tieto nabíjateľné batérie skutočne udržateľnou alternatívou.

Na začiatok je potrebné zaobstarať si nabíjačku na batérie. Tú musíte zvoliť podľa typu batérií, ktoré najčastejšie doma používate. Vybrať si môžete rôzne druhy nabíjačiek, odporúčame vám však vybrať tie s displejom, ktoré vám ukážu kapacitu a stav nabitia batérií. Podľa toho koľko batérií využívate v domácnosti či v kancelárií si môžete vybrať nabíjačky, ktoré dokážu nabíjať až 8 batérií súčasne.

Ich kompaktné rozmery, vysoká hustota energie a schopnosť viacnásobného dobíjania z nich robia prelomový prvok vo svete elektroniky. Okrem toho majú batérie CR2032 nízku mieru samovybíjania, čo znamená, že keď sa nepoužívajú, dokážu si udržať svoj náboj dlhý čas. 

Dôvody prečo nahradiť klasické batérie nabíjacími batériami

Prečo sa uspokojiť s jednorazovými batériami, keď môžete prejsť na ekologickejšie nabíjateľné batérie? Existuje niekoľko dôvodov, prečo zvoliť práve tieto batérie. Ktoré to sú?

Ušetríte peniaze

Batérie sa využívajú v mnohých zariadeniach. Preto vždy, keď sa vám batéria vybije musíte ísť kúpiť novú a starej sa zbaviť. Nabíjacie batérie sú kvalitné a aj po niekoľkých rokoch udržia väčšinu svojej kapacity. S výdržou aj viac ako 2000 nabíjaní sa tak môžete spoľahnúť nato, že už viac nemusíte kupovať jednorazové batérie.

Šetríte prírodu

Šetriť životné prostredie sa dá aj v malom množstve, každý musíme začať od seba. Príkladom môžu byť jednorazové batérie, ktoré obsahujú nebezpečné látky, ktoré sa môžu dostať do vzduchu a pôdy. Najmä v tých prípadoch, kedy sú batérie nesprávne likvidované. Batérie by ste mali odovzdávať na špecializovaných zberných miestach, ktoré sú často dostupné v obchodných reťazcoch či na školách. Následne ich spracovávajú firmy, ktoré sa zaoberajú batériami a bezpečne ich likvidujú a získavajú olovo. Tým, že ich nahradíte nabíjateľnými batériami šetríte prírodu, pretože nemusíte vyhadzovať batérie každých pár mesiacov.

Či už kupujete klasické jednorazové batérie, alebo tie nabíjateľné vždy vyberajte tie, ktoré sú od overených výrobcov.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)