Najlepšie nosiče a šatky pre deti


TOP 3 modely pre rok 2020

Nosič Lenka 4ever - Folk - modrý

Ergonomický nosič, ktorý porastie spolu s vašim bábätkom.

cena od 130 €

Šatka Lenka Mandala - modrá

Obľúbená univerzálna šatka, ideálna tak ako pre dievčatko, tak aj pre chlapčeka.

cena od 75 €

Šatka Lenka Pavučinka - východ slnka

Krásny farebný model pre nosenie dieťatka už od narodenia.

cena od 70 €

Nosenie detí v šatkách poznali už naše staré, prastaré a praprastaré mamy a bol to pre nich ten najprirodzenejší spôsob. Keď sa však na scéne objavili kočíky, nosenie sa postupne začalo vytrácať. Dnes však opäť zažíva boom a s nadšením sa k nemu vracia čoraz viac mamičiek. 

Praktickosť, neustála blízkosť bábätka či prehlbovanie vzájomného vzťahu - aj to sú výhody, ktoré nosenie bábätka prináša. Či už vaše bábätko nosíte pravidelne alebo s nosením ešte len plánujete začať, nechajte sa inšpirovať naším výberom tých najlepších nosičov a šatiek. 

Vyberte si šatku či nosič pre vás a vaše dieťatko 

Rastúce nosiče

Nerastúce nosiče

Šatky

Ďalšie produkty z dielne BeLenka.sk

BeLenka.sk - S láskou k deťom

Eshop BeLenka.sk vznikol z lásky k deťom, ako aj ich k noseniu. Založila ho Lenka Cenigová Gajarská, manželka, mamina a bývala paraolympička, ktorej život do cesty síce poslal hendikep, no nevzdala sa a húževnato sa pustila do plnenia svojich snov. 

Lenka si ako mamina zamilovala nosenie detí, no akosi nemohla nájsť šatku, ktorá by jej vyhovovala na 100% a to predovšetkým viazaním. A tak sama začala pátrať a hľadať. Výsledky jej experimentovania uzreli svetlo sveta v roku 2015, kedy vznikol úplne prvý šatkový nosič be Lenka.

Odvtedy v ich dielničke bolo vyrobených stovky nosičov a šatiek. Do svojej ponuky postupne začali pridávať i topánky, tašky, oblečenie a doplnky, tak, aby si u nich každý našiel to svoje.  

Ako vybrať šatku a nosič pre dieťatko?

Najlepšie šatky a nosiče pre deti

Ako si vybrať nosič?

Pokiaľ zvažujete pre vaše dieťatko kúpu nosiča, pri výbere by ste mali dbať na nasledovné kritériá: 

1. Vek dieťaťa

Vek dieťaťa je pri nosiči najdôležitejším faktorom. Každý druh nosiča totiž môže byť určený pre iný vek. Nosič by ste teda mali vyberať vždy v prvom rade podľa aktuálneho veku vášho drobca.

Určite sa neriaďte pravidlom "pre istotu" či "myslím do budúcna" a nekupujte vášmu malému dieťatku nosič určený pre staršie dieťa len preto, aby ste ho mohli využiť aj v budúcnosti. 

Ako najrozumnejšia voľba sa javí rastúci nosič, pri ktorom možno prispôsobiť výšku, ale aj šírku chrbtovej opierky a nastaviť ho tak, ako to momentálne vaše dieťatko potrebuje. 

2. Účel

Potrebujete nosič, v ktorom môžete dieťatko nosiť po celý deň alebo skôr hľadáte len niečo príležitostné? V prípade, že dieťatko chcete mať stále pri sebe, mali by ste voliť šatkový nosič so širokými ramennými popruhmi.  

Ak plánujete dieťatko nosiť dlhšie obdobie, no nechcete za každým investovať do kúpy nového nosiča, siahnite po ergonomickom rastúcom nosiči. 

Ako vybrať šatku na nosenie dieťatka?

Ak ste sa rozhodli nosiť vašu ratolesť v šatke, na výber máte z množstva prevedení. No na čo sa zmerať, aby ste vybrali kúsok, ktorý bude vyhovovať nielen vám, ale predovšetkým vášmu drobcovi? 

1. Gramáž

Veľmi dôležitým kritériom pri výbere šatky je gramáž. Tá totiž udáva hmotnosť šatky na m², hrúbku a v neposlednom rade aj jej nosnosť.

Pri šatkách by ste si však mali uvedomiť, že aj napriek tomu, že sa to možno na prvý pohľad nezdá, kvalitná šatka dokáže uniesť aj dospelého človeka (napríklad taká hojdacia sieť). Aj z toho teda vplýva, že všetky šatky majú vysokú nosnosť, preto obavy z toho, že šatka vaše dieťa dostatočne neudrží nie sú na mieste. Ide však o to, že s narastajúcou hmotnosťou vášho dieťatka sa môže počas nosenia znižovať komfort - hrozí, že šatka sa vám bude zarezávať do ramien a podobne.

Pokiaľ vaše dieťa chcete v šatke nosiť dlhodobo, odporúčame voliť takú, ktorej gramáž dosahuje aspoň 270 g/m².

2. Dĺžka šatky

Nemenej dôležitá je aj samotná dĺžka šatky. Platí, že by nemala byť príliš dlhá, ani príliš krátka. 

Veľkosti šatiek bývajú zvyčajne vyjadrené v číslach alebo v metroch. Dĺžka šatky by mala zodpovedať vašej konfekčnej veľkosti.

Najkratšie šatky 3,2 a 3,6 m

Tieto šatky (môžu byť označené aj ako 3, 4) sú vhodné pre osoby nosiace veľkosť XXS a poslúžia najmä na bočné a chrbtové úväzy. 

Šatka s dĺžkou 4,2 m

Šatka je ideálna pre ľudí s veľkosťou 34 - 36. Zvládnete s ňou základné, ale aj pokročilejšie úväzy.

Šatka dlhá 4,6 m

Táto šatka sa zvykne označovať aj ako univerzálna. Je vhodná pre mužov do veľkosti 50 a pre ženy nosiace veľkosť od 38 - 42. Slúži na všetky typy úväzov.

Šatka dlhá 5,2 m

Šatka je určená pre ženy, ktorých konfekčná veľkosť je väčšia ako 44 a pre mužov s veľkosť od 55 a viac.

Nosič vs. šatka? 

Možno, že aj vy momentálne riešite dilemu, či je lepšou voľbou nosič alebo šatka. Poďme sa spoločne pozrieť na výhody i nevýhody oboch možností. 

Šatka je ideálna na nosenie novorodeniatok či nedonosených detí. Dokáže sa výborne prispôsobiť telu novorodenca a pri správnom viazaní poskytuje dostatočné bezpečie. Zároveň pri nej nemusíte riešiť, či už nie je pre dieťatko primalá. Možno ju uviazať na množstvo spôsobov a zabezpečiť tak komfort nielen vášmu dieťatku, ale ja vám. 

Nevýhodou, a to najmä v začiatkoch, môže byť komplikované viazanie, ktoré je potrebné osvojiť si. 

Naopak, taký nosič je obľúbený najmä vďaka svojej praktickosti. Nemusíte sa učiť žiadne viazanie tak ako pri šatkách. Na trhu už dnes nájdete také nosiče, ktoré možno prispôsobiť aktuálnemu veku a potrebám dieťatka, a tak vám takýto model poslúži dlhú dobu. 

Nevýhodou však môže byť to, že vám nosič jednoducho nesadne. Mali by ste tiež vedieť, že nosiče sú vhodné pre staršie dieťatko, od 3. mesiacov a vyššie. 

Či sa nám to páči alebo nie, deti nám naozaj rastú ako z vody. Neraz sa nestihneme ani nazdať a zrazu máme z malých nemluvniať neposedných drobov. Nosenie so správne zvolenou šatkou či nosičom vám umožní užiť si prvé mesiace života vášho dieťatka intenzívnejšie a vybudovať základy pevného a dôverného vzájomného vzťahu. 🙂

Pridajte vašu recenziu

avatar