Pasívne pozeranie televízie nahrádza interakcia

Ak vás už unavuje pozeranie na obrazovky s neustále sa opakujúcim televíznym obsahom, možno ani neviete, že váš televízor je vybavený smart technológiou. Tá ponúka možnosť inštalácie aplikácií, ktoré vás vtiahnu do sveta zábavy, zefektívnia komunikáciu s blízkymi alebo vám poslúžia ako perfektné informačné zdroje. Smart televízor predstavuje totiž úplne novú perspektívu.

Inteligentná funkcia a možnosť pripojenia na internet prostredníctvom Wi-Fi nechýba takmer pri každom novšom modeli smart televízie. Od veľkosti uhlopriečky a rozlíšenia televízora sme však aj naďalej neupustili, okrem týchto parametrov ale vyhľadávame aj ďalšie vymoženosti. Medzi také patrí aj inteligentná funkcia zariadení.

Smart technológie hýbu svetom a sú čím ďalej viac populárnejšie. Mnoho výrobcov sa snaží túto inteligenciu zakomponovať aj do svojich produktov a výnimkou nie sú ani Smart TV. U tých je nový rozmer televízneho vnímania naozaj vítaný, v našich končinách ale nie je nadšenie z týchto výdobytkov zatiaľ až také viditeľné. Napriek tomu, smart televízory si získavajú čoraz väčšiu priazeň divákov a možno ste ani nevedeli, že tieto funkcie používate aj vy.

Plynulý chod funkcií

V prípade, že využívate smart technológie na pozeranie kvalitných filmov v rozlíšení 4K UHD alebo tak plánujete v blízkej dobe urobiť, pre plynulé sledovanie je nevyhnutné mať zabezpečený rýchly Wi-Fi router a prístup k vysokorýchlostnému internetu, ktorý sa bude vyznačovať svojou stabilitou.

Pasívne pozeranie televízie nahrádza interakcia

Na bezproblémové využívanie smart technológií potrebujete aj vysokorýchlostný internet.
(Andrey_Popov / Shutterstock.com)

Odlíšenie na trhu

Inštaláciu aplikácií umožňuje softvér operačného systému. Väčšina výrobcov televízorov stavila na rozdielnosť a podujala sa na vlastnom vývoji. Kým pri Samsungu natrafíte na operačný systém Tizen, smart televízory značky LG disponujú systémom s názvom webOS, kým pri televízore Panasonic sa stretnete s My Home Screen.

Niektoré spoločnosti dali prednosť už zaužívanému a veľmi funkčnému operačnému systému, s ktorým sme sa stretli najmä na svojich mobilných zariadeniach. Ide o značky Philips a Sony a práve tie využívajú Android TV, čo používateľom umožňuje sťahovať aplikácie priamo zo známeho obchodu Google Play.

Funkčná náhrada malej obrazovky

Unavuje vás sledovanie videí na malom rozmere mobilného zariadenia? Inteligentná funkcia televízora umožňuje premietnuť obsah zariadení. Väčšiu plochu obrazovky oceníte ako pri prehliadaní internetového prehliadača či sociálnych sietí, sledovaní živých prenosov, tak aj pri prechádzaní fotogalérie. Postačí vám k tomu len synchronizácia smartfónu alebo vášho tabletu či iného zariadenia.

Ak však chcete využívať televíziu na sledovanie športových filmov či uprednostníte kvalitný obraz filmu plného akčných scén, investovať by ste mali pri televízore aj do obnovovacej frekvencie, ktorá by mala predstavovať aspoň 100 Hz ak nie viac.

Premietanie obsahu zo smartfónu vám umožní najmä aplikácia, ktorá sa u jednotlivých výrobcov smart technológií často líši svojím názvom, no účel býva takmer vždy podobný. Pri značke Philips nájdete vstavanú funkciu Chromecast, pri Samsungu ide o aplikáciu Samsung Connect, stretnete sa však aj s názvami ako Screen Share alebo Screen Mirroring.

Pasívne pozeranie televízie nahrádza interakcia

Inteligentné televízory vám umožnia premietať obsah mobilu priamo na obrazovke.
(Rasulov / Shutterstock.com)

Vstup do multimediálneho sveta

Pokiaľ vlastníte novší smart televízor, oceníte aj ich kompatibilitu s aplikáciami. Práve tie vám umožnia sledovanie videí či počúvanie hudobných skladieb. Priazeň divákov si však získavajú predplatené streamovacie služby umožňujúce sledovať originálne tituly filmov či seriálových spracovaní. Vyhľadávané sú najmä HBO GO, Netflix ale aj novšie konkurenčné služby ako Apple TV+ či najnovší Disney+. Na slovenský dabing ale zatiaľ zabudnite, vystačiť si musíte totiž so slovenskými titulkami. Za vysokú kvalitu obrazu a originálne znenie filmových titulov to ale rozhodne stojí.

Interakcia je čoraz viac vítaná

Smart technológie vniesli do televízorov nový nádych, ktorý umožnil poňať tieto zariadenia z úplne iného rozmeru. Táto nová dimenzia premietania a vstupu do multimediálnych služieb sa teší z čoraz väčšej obľuby a je pomerne jednoznačné, že vo vývoji inteligentných funkcií výrobcovia rozhodne nehodlajú poľaviť.

Skúste teda nahradiť pasívne pozeranie televízie s interakciou. Premietanie obsahu mobilného zariadenia, vyhľadávanie na internetovom prehliadači či sledovanie množstva filmových titulov a seriálov vďaka streamovacím službám, to všetko zvládnete vykonať prostredníctvom vášho televízneho prijímača a je toho ešte oveľa viac. Vyťažte z televízora maximum a nájdite jeho nový rozmer.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar