Podrobný návod, ako vybrať dokonalý zásnubný prsteň

Ak ste sa rozhodli, že by ste radi strávili zvyšok svojho života s milovanou partnerkou, s ktorou chcete svoj vzťah časom aj oficiálne spečatiť, výber zásnubného prsteňa sa stáva jedným z najdôležitejších prvých a vzrušujúcich krokov tohto procesu. Keďže ide o šperk s celoživotným symbolom záväzku, je nutné si jeho kvalitu, krásu a nadčasovosť poistiť správnym výberom. 

Aké faktory je nutné zohľadniť pri rozhodovaní sa o tom, ktorý zásnubný prsteň je ten pravý?

Podrobný návod, ako vybrať dokonalý zásnubný prsteň

Záleží na veľkosti

Predtým, než urobíte v oblasti výberu vhodného modelu tohto typu šperku akékoľvek kroky, zistite si jeho veľkosť. Ak riešite celý proces v páre, je to veľmi jednoduché, pohodlné a bez starostí. Budúca nevesta si zásnubný prsteň jednoducho sama vyskúša. 

V prípade, že nakupujete prsteň bez osoby, ktorej bude šperk určený, na diskrétne zistenie správneho rozmeru môžete využiť niekoľko spôsobov. Využiť na tento účel je najlepšie aktuálne šperky, ktoré vaša partnerka nosí. Odhadnúť správnu veľkosť sa môžete odhodlať aj podľa vášho pocitu v rukách zmeraním prsteňa v predajni. Využiť sa dá tiež blízka rodina alebo priatelia, chce to len trocha dôvtipu a snahy.

Tvar, materiál a osadenie kameňa

Najvýraznejším znakom tohto typu šperku je jeho kameň. Či už vyberáte nový zásnubný prsteň online alebo priamo v predajni, je dôležité zvážiť materiál, tvar aj osadenie drahokamu. Práve tie sa podpisujú pod celkovú estetiku šperku.

Predtým, ako začnete vyberať, oboznámte sa s vkusom vašej priateľky. Aké šperky sa jej páčia, zistíte jednoduchým pozorovaním a nazrieť môžete aj do jej šperkovnice. Nosí výrazné náušnice alebo náhrdelníky? Potom sa jej iste bude páčiť zásnubný prsteň s väčším drahým kameňom. Ak si najčastejšie zvolí jemné kúsky s drobnými kamienkami alebo bez nich, jej srdce si získa prsteň zdobený jedným menším alebo viacerými drobnými drahokamami. 

Nechajte si poradiť

Výber zásnubného prsteňa vám môžu uľahčiť dobrá priateľka alebo rodinní príslušníci vašej milovanej. Pokojne sa s nimi preto poraďte. Orientujte sa najmä na ženy. Najlepšia kamarátka alebo sestra budú naviac rozumieť vkusu ženy, ktorú sa chystáte požiadať o ruku. Konzultovať s nimi môžete aj predbežný výber prsteňov.

Podrobný návod, ako vybrať dokonalý zásnubný prsteň

Čo na to váš rozpočet? 

Veľa tiež závisí od rozpočtu, ktorým ste na kúpu prsteňa vybavení. Ak sa snažíte zmestiť do sumy okolo 500 eur, ideálne budú zásnubné prstene so zirkónom. Hľadanie diamantového prevedenia bude v tomto cenovom horizonte o niečo náročnejšie. 

Myslite však na to, že brilianty a zirkóny sa od seba líšia nielen cenou, ale aj kvalitou. Na prvý pohľad môžu byť pre laika ťažko rozoznateľné, no po približne roku nosenia zirkón postupne stráca svoj lesk, zatiaľ čo briliant si udržiava svoju žiarivú a lesklú povahu.

Zásnubný prsteň zo zlata, striebra alebo platiny?

Vybrať si správny kov prsteňa je ďalším dôležitým krokom po definovaní vzhľadu a dojmu centrálneho kameňa. Medzi najobľúbenejšie odtiene kovu patria žlté, biele alebo ružové zlato, striebro a platina, pričom každý z nich vyvoláva odlišný estetický dojem. 

Klasikou, po ktorej často siahajú pri výbere šperkov ženy aj muži, je žlté zlato. Obľúbenosť tohto kovu pretrváva už celé tisícročia. Jeho kráse sa však zaručene vyrovná aj biele zlato. Nežná elegancia a dokonalosť tohto kovu budú výnimočnou ozdobou každej ruky. Zvoliť môžete tiež ružové zlato, ktoré je zliatinou zlata a medi, čo ho však nerobí menej hodnotným. U zlata rovnakej rýdzosti je totožný podiel zlata, jeho kvalita je preto rovnaká.

Pri výbere vhodného kovu je dôležité zvážiť aj životný štýl, pretože niektoré z nich sú náchylnejšie na poškriabanie, zatiaľ čo iné sú finančne náročnejšie. Rozpočet je ďalším dôležitým faktorom, ktorý sa musí zohľadniť. Napríklad, hoci platina a striebro môžu vyzerať takmer identicky, platina má vyššiu hodnotu, pretože je vzácnejšia a hustejšia.

Overenie pravosti 

Po nájdení ideálneho prsteňa si urobte čas na overenie, či je konkrétny drahokam pravý. Originalitu si najlepšie potvrdíte u predajcu alebo gemológa. Ak sa chcete spoľahnúť na pravosť kameňov aj zlata zároveň, prezrite si tiež ponuku na KLENOTA.SK. V bohatom výbere tu nájdete nielen zásnubné prstene, ale aj náhrdelníky, náušnice, náramky a šperky s pravými perlami.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)