Prečo sú tepelné čerpadlá také výhodné?

Tepelné čerpadlá boli najúspornejším zdrojom tepla a teplej vody aj v čase nízkych cien zemného plynu, elektriny, uhlia, dreva a ďalších tradičných energetických komodít. Majitelia tepelných čerpadiel sa pritom môžu tešiť na veľmi nízke náklady na energie aj v budúcnosti. Ako je to možné?

tepelné čerpadlá

Zdroj obrázka: Eakrin Rasadonyindee / Shutterstock.com

Tepelné čerpadlá sú schopné vyrobiť násobne viac energie, než koľko potrebujú na svoju prevádzku. Pri tepelných čerpadlách zem/voda sa jedná o 5 – 6 násobok. Teplo tepelné čerpadlá získavajú z vonkajšieho vzduchu či geotermálnej energie, t. j. vstupov, ktoré sú k dispozícii v neobmedzenom množstve zadarmo. Moderné tepelné čerpadlá majú minimálne nároky na servis a očakávaná životnosť sa blíži k 30 rokom. Konkrétne tepelné čerpadlá zem/voda ponúkajú dlhodobo bezkonkurenčne lacné teplo a teplú vodu, pozri kalkulačka porovnania nákladov na webe Tzb-info.cz.

Tepelné čerpadlá sa rozhodne oplatia aj napriek úvodnej investícii do ich obstarania, na tú mimochodom môžete získať dotáciu od štátu. Vaše náklady na teplo a teplú vodu potom môžu citeľne klesnúť v prípade, že máte možnosť pripojiť tepelné čerpadlo k fotovoltaickej elektrárni.

Výhodnosť tohto zdroja tepla je udržateľná práve s ohľadom na fakt, že teplo z vonkajšieho vzduchu a geotermálnej energie je k dispozícii v dostatočnom množstve zadarmo bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky či geopolitickú situáciu.

Dopyt po tepelných čerpadlách v Európe rastie dlhodobo

Aj s ohľadom na vyššie uvedené výhody rastie dopyt po tepelných čerpadlách v Európe už od roku 2013. Tento zdroj tepla a teplej vody bol vysoko žiadaný aj v čase veľmi nízkych cien zemného plynu či elektrickej energie. Vysoký dopyt možno pritom očakávať aj v nasledujúcich rokoch, práve z dôvodu ich rastúcej výhodnosti a faktu, že tepelným čerpadlám v dohľadnej budúcnosti nehrozí zákaz používania.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.