Recenzie prípravkov na psoriázu


Autor: Lenka Riganová | Aktualizované: 26. 02. 2020

Tieto prípravky na psoriázu odporúčame

SKIN-CAP sprchový gél

Aj na dlhodobé používanie

Sprchový gél na nehormonálnej báze, vhodný aj na dlhodobé používanie. 

od 20 €

Erevit Sensitive masť

S obsahom olivového oleja

Masť s obsahom vitamínu E a s olivovým olejom, ktoré zvláčnia aj veľmi suchú pokožku.

od 7 €

dermálna emulzia EXCIPIAL U LIPOLOTIO

Aj pre tehotné a dojčiace ženy

Dermálna emulzia vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, a tiež aj deti. 

od 5 €

Recenzie prípravkov na psoriázu

Ubehlo 12 hodín od kedy sme u nás v redakcii začali s hodnotením prípravkov na psoriázu. Za ten čas sme hľadali, porovnávali a analyzovali jednotlivé prípravky a dnes vám prinášame zistené výsledky. Ktorý z množstva voľne dostupných prípravkov je jednotkou na trhu? 

Ako sme hodnotili

Pri zostavovaní rebríčka najlepších prípravkov na psoriázu sme vychádzali v prvom rade zo skúseností a recenzií používateľov, ktorí jednotlivé produkty už vyskúšali. Zamerali sme sa tiež na zloženie prípravkov, ich určenie a účinky. Pri hodnotení sme tiež zohľadnili i cenu a veľkosť balenia. 

Prípravok, ktorý v našom hodnotení obstál najlepšie od nás získal odznak Náš tip a odporúčame ho každému, kto hľadá kvalitný a účinný prípravok na boj so psoriázou. 


Porovnanie prípravkov na psoriázu

SKIN-CAP sprchový gél

#1

Erevit Sensitive masť

#2

dermálna emulzia EXCIPIAL U LIPOLOTIO

#3

Dr.Michaels sada

#4

CutisHelp LUPIENKA-SEBOREA konopný šampón

#5

Cannaderm ATOPOS

#6

Balenie

400 ml

50 g

200 ml

2 x 200 ml + 50 g

200 ml

200 ml

Hodnotenie

Plusy

+ upokojuje

+ bráni tvorbe šupín

zmierňuje začervenanie

aj na dlhodobé používanie

+ s obsahom olivového oleja

+ vytvára ochrannú bariéru

možnosť aplikácie podľa potreby

+ hydratuje

+ obnovuje prirodzenú vrstvu pokožky

aj pre tehotné a dojčiace ženy

+ komplexná pomoc

+ jednoduché použitie

viditeľné účinky už po prvej aplikácii


+ účinné zloženie

+ protizápalové a antibakteriálne účinky

pozitívne vplýva aj na rast vlasov

+ prírodný produkt

+ ľahko sa rozotiera

rýchle vstrebanie

rýchly nástup účinkov


Mínusy

- nezistené- individuálny účinok- možná alergická reakcia


- vysoká cena- vyššia cena

môže sa objaviť svrbenie

- zápach

- jemne farbí kožu


Cena

20 €

7 €

5 €

98 €

20 €

11 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie prípravkov na psoriázu

1. SKIN-CAP sprchový gél - Aj na dlhodobé používanie

• 400 ml

SKIN-CAP sprchový gél

Pravidelné používanie sprchového gélu SKIN-CAP sa odporúča osobám so psoriázou a inými kožnými ochoreniami. Je vyrobený na nehormonálnej báze, takže doba používania nie je určená a pokojne ho možno používať aj dlhodobo.

Dokáže znížiť a upokojiť nepríjemné svrbenie, bráni tvorbe kožných šupiniek a zbavuje začervenania. Pokožku dokáže ochrániť aj pred rôznymi baktériami a plesňami.

Sprchový gél môžete používať každý deň a to tak, že na navlhčenú pokožku nanesiete malé množstvo gélu. Pred každým použitím je však potrebné gél dôkladne pretrepať. Ihneď po aplikácii je pokožka jemnejšia a hebkejšia. Penivosť produktu je slabá, no pokožku dokáže vyčistiť aj bez bohatej peny.

Tento sprchový gél patrí pod značku SKIN CAP, ktorá vyrába dermokozmetické prípravky na starostlivosť o suchú a atopickú pokožku, so sklonom k šupinateniu. Produkty sú vhodné pre ľudí so psoriázou, ekzémami či seboroickou dermatitídou. V portfóliu tejto značky nájdete okrem sprchových gélov i šampóny, krémy či spreje

Skúsenosti užívateľov

„Je kvalitný, používam ho už dlhšie a pomohol mi zbaviť sa svrbenia.“ Overený zákazník

„Po dvoch týždňoch používania som veľmi spokojný. Len cena je o niečo vyššia.“ Overený zákazník

Výhody

 • upokojuje
 • bráni tvrobe šupín
 • zmierňuje začervenanie
 • aj na dlhodobé používanie

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

20 €

Hodnotenie

2. EREVIT SENSITIVE masť - S obsahom olivového oleja

• 50 g

Erevit Sensitive masť

Erevit Sensitive masť je vhodnou voľbou pre extrémne suchú pokožku s náchylnosťou k popraskaniu, pri psoriáze či atopickom ekzéme.

Obsahuje vysoké množstvo vitamínu E a olivového oleja, ktoré spoločne dokážu zvláčniť aj veľmi suchú pokožku. V jej zložení sa nachádza i lekársky lanolín, označovaný aj za prírodné zmäkčovadlo, ktoré zvláčňuje pokožku a obnovuje funkčnosť lipidov. Kyselina mliečna zas viaže a zadržiava vlhkosť v pokožke, čím ju hydratuje.

Masť po natretí napomáha vytvoriť bariéru, ktorá chráni pokožku pred škodlivými látkami z vonkajšieho prostredia. Neobsahuje žiadne dráždivé látky a je neparfumovaná. 

Veľmi dobre sa rozotiera a aplikuje. Stačí jemne votrieť do miest so suchou pokožkou a nechať pôsobiť. Na dokonalé premastenie sa môže nechať pôsobiť aj počas noci. Masť možno používať niekoľkokrát denne, podľa potreby, no najmä po každom umytí. Možno ju používať aj dlhodobo.

Skúsenosti užívateľov

„Dcére pomáha pri alergii.“ Overený zákazník

„Dcére pomohla masť na 60 percent.“ Overený zákazník

Výhody

 • s obsahom olivového oleja
 • vytvára ochrannú bariéru
 • možnosť aplikácie podľa potreby
 • výborná rozotierateľnosť

Nevýhody

 • účinok môže byť individuálny

Orientačná cena

7 €

Hodnotenie

3. EXCIPIAL U LIPOLOTIO - Aj pre tehotné a dojčiace ženy

• 200 ml

dermálna emulzia EXCIPIAL U LIPOLOTIO

Emulzia Excipial U Lipolotio je určená pre osoby, ktoré trápi extrémne suchá pokožka a je tiež výborným doplnkom pri liečbe psoriázy či rôznych ekzémov. 

Hlavnou účinnou látkou v tejto emulzii je urea, teda močovina. 1 ml emulzie obsahuje až 400 mg močoviny. V prípravku sa ďalej nachádzajú i pomocné látky ako glycerol, kyselina mliečna či stredne nasýtené triacylglyceroly.

Emulzia výborne hydratuje pokožku a pomáha obnovovať jej prirodzenú ochrannú vrstvu z lipidov. Vyhladzuje drsný povrch, obnovuje elasticitu a posilňuje odolnosť pokožky pred vonkajšími vplyvmi, ktoré by ju mohli dráždiť.

Táto emulzia je vhodná na použitie na celom tele. Nanáša sa priamo na suché miesta, dva až trikrát denne. Je vhodná pre deti a taktiež aj pre tehotné či dojčiace ženy. Určená je len na vonkajšie použitie.

Pozor si však treba dať na možnú alergickú reakciu, v prípade citlivosti na niektorú zložku obsiahnutú v tomto prípravku. 

Skúsenosti užívateľov

„Príjemne premasťuje suchú pokožku.“ Overený zákazník

„Používam ho na suchú pokožku rúk, chodidiel, je veľmi účinný.“ Veronika

„Pomáha pri veľmi suchej pokožke pri atopickom ekzéme.“ Barbora

Výhody

 • hydratuje
 • obnovuje prirodzenú vrstvu pokožky
 • posilňuje odolnosť pokožky
 • aj pre tehotné a dojčiace ženy

Nevýhody

 • možná alergická reakcia

Orientačná cena

5 €

Hodnotenie

4. Dr. Michaels sada - Komplexné riešenie

• čistiaci gél 200 ml • krém 50 g • olej 200 ml

Dr.Michaels sada

Každý, koho trápi psoriáza vie, že ide o beh na dlhú trať. Používanie iba jedného konkrétneho produktu často nestačí a mnohokrát si stav vyžaduje komplexné riešenie. Práve na tom zakladá i rada Dr. Michaels, ktorá prináša sadu prípravkov na psoriázu.

Sada je dostupná v dvoch variantoch - veľká a malá sada. My sme sa bližšie pozreli na malú sadu, pretože jej cena je o niečo nižšia a môže byť vhodnou voľbou pre tých, ktorí s týmito prípravkami ešte nemajú skúsenosti a chcú si ich otestovať. 

Sada obsahuje tri produkty, a to čistiaci gél, krém a telový olej. Čistiaci gél vyhladzuje pokožku a bráni jej olupovaniu. Krém potláča zápal prebiehajúci v postihnutých miestach a telový olej slúži na hydratáciu pokožky a zároveň na nej vytvára ochranný filter. 

Gél sa používa na telo a vlasy a aplikuje sa na navlhčenú pokožku, kde sa následne necháva pôsobiť 3 až 10 minút. Potom sa aplikuje krém a na záver olej, ktorý zvyšuje účinky krému. Prvé účinky možno pozorovať už hneď po prvom použití. 

Skúsenosti užívateľov

„Upřímně, moc jsme tomu nevěřili, ale člověk nic neztratí. Přípravky Dr Michaels jsme použili letos poprvé, všechny tři dohromady. Náš člen rodiny má ale lupénku v takovém rozsahu, že mu to na dlouho nevydrželo. Nicméně s výsledky léčby byl spokojený, bohužel ale nemáme tolik finančním prostředků, abychom mu často dopřávali tyto přípravky.“ Erika

„Dr Michaels je jediný přípravek, který mi za 47 let léčby pomohl, tak proč vyhazovat peníze za jinou léčbu? Finančně to přijde nastejno s jinými přípravky, rozdíl je v tom, že Dr Michaels jako jediný přináší i výborné výsledky.” Anna

Výhody

 • komplexná pomoc
 • jednoduché použitie
 • viditeľné účinky už po prvej aplikácii

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

98 €

Hodnotenie

• 200 ml

CutisHelp LUPIENKA-SEBOREA konopný šampón

Šampón Cultis Help LUPIENKA-SEBOREA je vhodný ako pre dospelých, tak aj pre deti. Obsahuje extrahovaný konopný bio olej, ktorý pomáha zbaviť svrbenia a vzniku malých raniek na povrchu hlavy. V jeho zložení sa tiež nachádzajú esenciálne mastné kyseliny, vitamíny, fytosterol a ďalšie prírodné látky. 

Šampón má protizápalové a antibakteriálne účinky, a pozitívne vplýva aj na rast vlasov, zabraňuje ich vypadávaniu a vyživuje korienky.

Aplikuje sa jemnou masážou na mokré vlasy i na pokožku hlavy a necháva pôsobiť 5 až 10 minút. Potom je potrebné dôkladne ho opláchnuť.

V začiatkoch používania šampónu sa môže objaviť začervenanie pokožky či svrbenie kože. Tieto príznaky ale zvyčajne rýchlo ustupujú, už po pár použitiach.  

Produkt je skvelou voľbou pre osoby, ktoré trpia nadmernou tvorbou lupín. Dokáže upokojiť pokožku a vrátiť ju do pôvodného stavu. Bráni vypadávaniu vlasov a podporuje ich rast. Vôňa produktu je výrazná a niekomu môže prekážať.

Šampón je odporúčané používať každý druhý deň počas dvoch týždňov a nekombinovať ho s inými kozmetickými prípravkami

Skúsenosti užívateľov

„Na psoriázu najlepší šampón. Skúšal som aj iné, no toto vyšlo z hľadiska výsledku najlepšie. V lete ani nemusím používať masť, stačí 2x týždenne umyť s CutisHelp.“ Overený zákazník

„Najlepšie účinkuje synovi proti lupinám, upokojí podráždenú pokožku hlavy, zmierňuje svrbenie.“ Overený zákazník

„Zo všetkých vyskúšaných šampónov sa mi tento javí najúčinnejší.“ Katarína

Výhody

 • účinné zloženie
 • protizápalové a antibakteriálne účinky
 • pozitívne vplýva aj na rast vlasov
 • zabraňuje vypadávaniu vlasov
 • vhodný aj pre deti

Nevýhody

 • na začiatku sa môže objaviť svrbenie či sčervenanie pokožky 
 • vyššia cena

Orientačná cena

20 €

Hodnotenie

6. Cannaderm ATOPOS - Rýchly nástup účinkov

• 200 ml

Cannaderm ATOPOS

Krém Cannaderm ATOPOS je určený pre extrémne suchú pokožku, ktorá je náchylná k lúpaniu a je postihnutá lupienkou či atopickým ekzémom. 

Krém má veľmi dobrú konzistenciu, ľahko sa rozotiera a plusom je, že nezanecháva nepríjemný, mastný pocit. Rýchlo sa vstrebáva a pokožku zjemňuje a zvláčňuje.

Krém možno používať aj dlhodobo a niekoľkokrát denne, podľa potreby. Stačí aplikovať primerané množstvo priamo na postihnuté miesta. 

Hlavnou účinnou látkou tohto prípravku je konopný extrakt a olej, panthenol, arnika a humínové kyseliny z rašeliny. Krém má trochu špecifický zápach, ktorý nemusí byť príjemný každému, ale dá sa na neho zvyknúť. Počítať treba aj s tým, že jemne farbí pokožku. 

Skúsenosti užívateľov

„Opravdu hned pomáhá, je to neuvěřitelné, ale opravdu hned po pár aplikacích a po pár dnech se kůže uzdravuje.“ Monika

„Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na specifický ´zápach´ produktu. Ale asi za měsíc, už ji ani nevnímám.“ Overený zákazník

Výhody

 • prírodný produkt
 • ľahko sa rozotiera
 • rýchle vstrebanie
 • rýchly nástup účinkov

Nevýhody

 • zápach
 • jemne farbí kožu

Orientačná cena

11 €

Hodnotenie

Ako vybrať prípravok na psoriázu?

Recenzie prípravkov na psoriázu

Pokiaľ ste sa dostali k tomuto článku, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa už so psoriázou stretli a tak viete, že ide o kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako šupinatenie pokožky. To možno pozorovať najmä vo vlasoch, na lakťoch, krížoch, pätách alebo kolenách.

Psoriáza môže postihnúť hocikoho, bez ohľadu na vek či pohlavie. Je to neliečiteľné ochorenie, ktoré môže mať v prípade neskorej liečby i nepríjemné následky ako napríklad poruchy vnútorných orgánov.


Kde to celé začína?

Psoriáza vzniká v bielych krvinkách, ktoré vytvárajú zápalové ochorenia a podporujú tvorbu buniek kože, ktorá je o niečo vyššia ako v prípade zdravého jedinca. Delenie buniek kože je tým pádom zvýšené, a to isté platí aj o odlupovaní tenkých vrstiev jej povrchu. Ak sa stretnete s niekým, kto psoriázou trpí, nemusíte sa báť. Toto ochorenie nie je nákazlivé. Je to genetické ochorenie, no kráča ruka v ruke aj so slabým imunitným systémom.

Psoriáza sa liečiť nedá, no jej účinky sa dajú zmierniť pomocou rôznych emulzií, krémov a olejov.

Podľa čoho vybrať prípravok na psoriázu? 

V súčasnosti nájdete na trhu naozaj veľké množstvo rozličných prípravkov určených na liečbu psoriázy. Či už ide o rôzne gély, maste, krémy, šampóny alebo emulzie. A ako si teda vybrať ten správny produkt pre vás? 

 • Typ psoriázy

Vo všeobecnosti sa rozlišujú nasledovné typy psoriázy: 

Psoriasis vulgaris

Psoriasis vulgaris alebo aj ložisková psoriáza predstavuje najčastejšiu formu tohto ochorenia. Môže sa vyskytovať na rôznych častiach tela a lézie môžu byť tenké, ale aj hrubé a v rôznom množstve. 

Psoriasis guttata

Pre tento typ psoriázy sú typické malé červené šupinaté bodky, ktoré môžu po niekoľkých týždňoch vymiznúť a objaviť sa vo forme klasickej ložiskovej psoriázy.

Psoriasis nummulari

Pri tomto type sa objavujú okrúhle ložiská veľké až niekoľko centimetrov.

Psoriasis pustulosa

Menej častý typ psoriázy, ktorý sa môže objaviť ako komplikácia ložiskovej psoriázy. Prejavuje sa pľuzgierikami naplnenými hnisom.

Psoriasis erythrodermica

Táto forma postihuje veľkú časť tela a charakteristické sú pre ňu červené, odšupujúce sa plochy.

Psoriasis arthritica

Dlhodobá psoriáza môže byť sprevádza i psoriasis arthritica, teda zápalovou chronickou artritídou postihujúcou kĺby.

Kombík radí

Kombík radí

Žiť plnohodnotný život je možné aj s tak nepríjemnou chorobou akou psoriáza nepochybne je.

Na tlmenie sprievodných znakov dnes existuje veľké množstvo účinných prípravkov, po ktorých by ste mali siahnuť, pretože ako sa zhodujú odborníci, liečiť psoriázu bez liekov možno len ťažko. Obrátiť sa môžete aj na skúseného dermatológa, ktorý vám v tomto boji bude zaručene oporou. 

 • Riaďte sa miestom výskytu psoriázy

Psoriáza je ochorenie, ktoré sa môže objaviť na ktorejkoľvek časti tela, najviac náchylné sú však nohy, ruky, kožné záhyby, tvár či vlasy. Od miesta výskytu tohto ochorenia závisí vaša voľba prípravku.  

V prípade, že sa u vás psoriáza prejavila na jednom konkrétnom mieste, napríklad ruka, zvoľte krém či masť alebo aj umývaciu emulziu. Ak ale u vás psoriáza prepukla na viacerých častiach tela, použitie jedného prípravku nebude postačovať. Psoriáza sa zvykne často objavovať napríklad na pokožke hlavy a tu budete potrebovať šampón. Na telo môžete voliť sprchový gél, telové mlieka, oleje či krémy. 

 • Liečebné postupy

Existuje viacero liečebných postupov, ktoré sa delia do 4 skupín: 

 • Topická lokálna liečba - tu patria krémy, maste, sprchové gély, emulzie, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesta. 
 • Fototerapia - na liečbu sa využíva pôsobenie ultrafialového žiarenia.
 • Perorálna systémová liečba - liečba pomocou tabletiek či injekcií, ktoré pôsobia na celý organizmus.
 • Biologická liečba - tieto lieky pôsobia len v chorej časti.

Tip od experta

"Ak už nezaberá lokálna liečba treba skúsiť buď fototerapiu alebo v prípade že sú prejavy naozaj výrazné, tak možno aj celkovú liečbu."


MUDr. Peter Kozub

Najčastejšie mýty a fakty o psoriáze

Na Slovenksu trpí psoriázou viac ako 200-tisíc ľudí, a na svete celkovo okolo 125 miliónov ľudí. Pokiaľ aj vy patríte k vlastníkom tohto nepríjemného ochorenia, určite ste sa už neraz stretli s rôznymi tvrdeniami sťahujúcimi sa na túto chorobu. No čo z toho je pravda a čo je iba obyčajný mýtus?

 

PSORIÁZA NIE JE:

 • Nákazlivá. V spoločnosti často koluje mýtus o tom, že psoriáza je nákazlivá. Nie, nie je. Ide o ochorenie, ktoré nespôsobuje vírus či baktérie, a tak ho nemôžete jednoducho od niekoho chytiť.
 • Vyliečiteľná. Toto ochorenie patrí k tým, ktoré sa nedajú vyliečiť. Aj keď, samozrejme, môže samovoľne zmiznúť, no v zápätí sa znova môže po istom čase objaviť. Veľakrát sa psoriáza zvykne objavovať v určitých obdobiach roka.


PSORIÁZA JE:

 • Ochorenie, ktoré postihuje ľudí, bez ohľadu na ich pohlavie. Riziko výskytu tejto choroby je u oboch pohlaví rovnaké. Rovnako sa psoriáza môže objaviť v akomkoľvek veku, skúsenosti však poukazujú na jej častý výskyt v ranej dospelosti.
 • Pomerne bežným ochorením, ktorého nepríjemné sprievodné znaky je možné liečiť pomocou špeciálnych prípravkov. 

Tip od experta

"Pri psoriáze pomôže i vyvážená strava bohatá na zeleninu a ovocie a vyhýbanie sa mastným jedlám, alkoholu a fajčeniu. Okrem toho však treba dostatok pohybu."


MUDr. Peter Kozub, dermatovenerológ 

Psoriáza - najčastejšie kladené otázky 

1. Čo je psoriáza?

Psoriáza je chronické ochorenie prejavujúce sa nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek. Ide o autoimunitné ochorenie, kedy sa imunitný systém postaví vlastnému telu. Táto choroba sa môže objaviť v akomkoľvek veku a postihuje rovnako mužov i ženy, bez ohľadu na pohlavie. 

2. Je psoriáza dedičná?

Áno, významnú úlohu zohráva pri psoriáze aj dedičnosť. Ak jeden z rodičov trpí psoriázou, pravdepodobnosť vzniku psoriázy u dieťaťa je až 20 až 25%. Ak majú obidvaja rodičia toto ochorenie, riziko sa pohybuje v rozmedzí od 50 až do 60%. 

3. Ako mám posúdiť stupeň závažnosti psoriázy? 

S touto otázkou sa obráťte na skúseného dermatológa, ktorý po vyšetrení rozsahu lézií, začervenania pokožky či tvorby šupín stanoví stupeň závažnosti podľa morfologického kritéria tzv. PASI index. 

4. Je liečba psoriázy závislá od stupňa závažnosti?

Rozhodne áno. Na liečbu ľahkých foriem sa užívajú rôzne voľnopredajné prípravky, kým s ťažšími formami by ste sa mali vždy zveriť do rúk odborníka. 

5. Môžu pri liečbe psoriázy pomôcť aj vitamíny a minerály?

Áno, z vitamínov majú priaznivý vplyn na priebeh psoriázy B1, B2, B5, B5 a tiež aj kyselina listová. Čo sa týka minerálov, tak zinok, vápnik a horčík. 


1
Pridajte vašu recenziu

avatar
zdena
Komboš
zdena

moj tip pre babatko s ekzematickou pokozkou – protopan