Test robotických vysávačov


Autor: Dominika Ježová, Lenka Riganová | Aktualizované: 12. 06. 2023

Tieto robotické vysávače odporúčame

roomba S9+

Vysoká výdrž

Tento robotický vysávač vydrží na jedno nabitie vysávať až po dobu troch hodín.

od 1 349 €

Intuitívne ovládanie

Vysávač s jednoduchým ovládaním pomocou hlasových povelov alebo mobilnej aplikácie.

od 553 €

Roborock S8

S funkciou mopu

Obľúbený model, ktorý okrem vysávania ponúka aj mokré vytieranie. 

od 659 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie a test robotických vysávačov

11 hodín sme spomedzi množstva aktuálne dostupných robotických vysávačov hľadali tie najlepšie modely. Porovnávali sme, analyzovali, hodnotili a dnes vám prinášame 7 najlepších robotických vysávačov, ktoré momentálne kraľujú trhu. 

Ako sme hodnotili

Do nášho testu najlepších robotických vysávačov sme sa snažili vybrať také modely, z ktorých si vyberie každý - cenovo dostupné alternatívy pre menej náročných používateľov, ale aj náročnejšie robotické vysávače so špičkovými funkciami. 

Pri ich hodnotení sme sa zamerali na výdrž, filtráciu či navigáciu a senzory. Veľmi dôležitým parametrom boli i vlastnosti a funkcie, ktoré dané modely ponúkajú svojim používateľom. Prihliadli sme aj na celkové prevedenie, dizajn a v neposlednom rade i cenu.


Porovnanie robotických vysávačov

roomba S9+

#1

#2

Roborock S8

#3

Xiaomi-mi-robot-vacuum-mop-2

#4

xiaomi-roidmi-eve

#5

rowenta-explorer-rr7447wh

#6

ion-charlesi9-niceboy

#7

Výdrž

120 min.

75 min.

180 min.

180 min.

180 min.

90 min.

150 min.

Hlučnosť

60 dB

58 dB

68,5 dB

72 dB

65 dB

65 dB

65 dB.

Hodnotenie

Plusy

+ zachytí 99 % alergénov

+ automatické vysávanie zberného koša Clean Base 

ovládanie pomocou mobilnej aplikácie

tradícia už 30 rokov

+ vyprázdňovacia stanica

+ senzor proti pádu zo schodov

senzor proti nárazu

navigačný systém

3 varianty upratovania

+ 2 v 1

+ mobilná aplikácia Roborock

automatické mapovanie

ovládanie pomocou hlasu

inteligentné prepojenie so smart domácnosťou

+ 2 v 1

+ funkcia mopu

plánovanie trasy

možnosť ovládania smartfónom

pomer ceny / kvality / výkon

+ 2 v 1 - robotický vysávač s mopom 

diaľkové ovládanie

inteligentná navigácia

LSD spoľahlivé mapovanie priestoru

+ 3 režimy upratovania

+ inteligentné ovládanie pomocou apky

ovládanie prostredníctvom smartfónu

praktické funkcie

dostane sa všade

+ ovládanie hlasom Google Assistant

+ kefa Animal Brush

super cena 

na akýkoľvek povrch

jednoduché ovládanie

aj na zvieracie chlpy

Mínusy

- vysoká cena

- nezistené

- nezistené

- nevie detekovať predmety

- občasné blúdenie vysávača

- apka bez slovenčiny

- nízka výdrž batérie

- občas sa pohybuje zmätene

Cena

1349 €

553 €

659 €

339 €

375 €

264 €

307 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky robotických vysávačov v overených eshopoch

Recenzie robotických vysávačov

1.iRobot Roomba s9+ - Vysoká výdrž

   výdrž 120 min. • hlučnosť 60 dB • high Efficiency filter • spolupracuje s mopom

roomba S9+

Jeden z najpokročilejších robotických vysávačov na súčasnom trhu je Robot Roomba s9+. Je vhodný najmä pre náročných používateľov, ktorí radi investujú aj vyššiu čiastku za kvalitný spotrebič ponúkajúci mnoho benefitov. Osloví množstvom unikátnych technológií, ktoré zaisťujú dokonalý výsledok pri upratovaní. Nachádza sa tu systém navigácie vSLAm, ktorý v spojení s inteligentným mapovaním Imprint zvláda dokonalú orientáciu v priestore. Robotický vysávač tiež automaticky zvolí najlepšiu techniku vysávania. 

Trojstupňový čistiaci systém AeroForce zaistí to, že mu žiadna omrvinka neunikne. Technológia pracuje tak, že sústredí prúd vzduchu do úzkej štrbiny medzi rotujúce kefy, čím dochádza k mimoriadnej akcelerácii vzduchu (ide o zrýchlené prúdenie). Treba zmieniť, že vďaka technológie Power Boost je sací výkon až 4-násobne vyšší. Robot dokáže detekovať aj zmenu na podlahe, akými sú textilné plochy a automaticky zvýšiť sací výkon na kobercoch. Má tiež 2 proti sebe rotujúce gumené kefy so špeciálnymi lamelami, ktoré dôkladne zbierajú nečistoty. 

Veľmi praktické je aj automatické vysávanie zberného koša v čistiacej stanici Clean Base, čo znamená, že môžete manuálne upratovanie na čas pustiť z hlavy. Senzory spoľahlivo rozpoznajú zdanlivé prekážky, ktoré sa môžu počas vysávania dostať do cesty, ako sú napríklad závesy, káble či deka na sedačke a podobne. 

Ľudí citlivých na prach a nečistoty poteší vysokoúčinný filter, ktorý zachytí až 99 % alergénov, pleseň, peľ a roztoče. Funkcia Keep Out Zones umožňuje zvoliť si chúlostivé úseky, ktoré chcete počas vysávania vynechať, aby sa vysávač tak vyhol miestam, kde je napríklad váza, miska s vodou pre psa a podobne.

Nechýba ani inteligentné ovládanie smartfónu pomocou mobilnej aplikácie iRobot HOME, ktorá umožňuje ovládať robot kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Ak si k robotu zakúpite mop Braava Jet m6, tak dosiahnete dokonalú kombináciu zariadení. Ako jeden povysáva, tak druhý podlahu umyje. 

Jedinou nevýhodou môže byť vyššia cena, ale používatelia sa vyjadrili, že je adekvátna k výrobku a jeho schopnostiam. Oproti lacnejším variantom je zdokonalená jeho orientácia v priestore, takže sa obratnejšie vyhýba kútom. 

Výhody

 • ovládanie pomocou mobilnej aplikácie
 • inteligentné funkcie - keep out zones
 • zachytí 99 % alergénov 
 • automatické vysávanie zberného koša Clean Base 
 • značka iRobot je na trhu už 30 rokov

Nevýhody

 • vysoká cena

Orientačná cena

1 349 €

Hodnotenie

2. iRobot Roomba i7+ - Intuitívne ovládanie

   výdrž 75 min. • hlučnosť 58 dB • HEPA filter

irobot-roomba-i7+

Veľmi kvalitný, ale cenovo dostupnejší model z rodiny iRobot, je robotický vysávač iRobot Roomba i7. Umožní vám zabudnúť na klasické vysávanie a užívať si pohodlie technológie, ktorá spraví všetku prácu za vás. Vďaka inovatívnej technológii a výkonnému motoru tak dosiahnete krásne čisté podlahy, ktoré budú zbavené každej jednej omrvinky. Rotujúca bočná kefka vyčistí aj ťažko dostupné miesta, pričom vďaka nárazníku so spomaleným pohybom je zaistené, že robot rozpozná aj zdanlivé prekážky a vyhne sa im. Nerobí mu problém záves, pohodená kniha na podlahe či váza v rohu miestnosti. 

Nájdete tu tiež 3 varianty upratovania - každodenné upratovanie, mimoriadne upratovanie, upratovanie podľa veľkosti miestnosti, pričom si môžete zvoliť aktuálne preferovanú variantu. Je veľmi chytrý a vie si zapamätať až 10 máp, preto ho môžete používať nielen doma, ale pokojne aj na chate či v záhradnom domčeku. 

Bezpečnostné senzory zabránia jeho pádu zo schodov alebo iných vyvýšených miest, ktoré by mu mohli byť prekážkou. Čistiaca stanica umožňuje praktické zbavenie sa nečistôt, ktoré sú automaticky vysaté technológiou Clean Base. Údržba je taktiež nenáročná, stačí len, aby ste sáčok vhodili až po 30 použitiach. V prípade potreby môžete zberný kôš prepláchnuť vodou. 

Skvele nasaje nečistotu a zachytí až 99 % prachu, baktérií a chlpov od domácich miláčikov. V neposlednom rade inteligentné ovládanie robotu je dosiahnuté aplikáciou iRobot Home. Potešia aj gumové valce, do ktorých sa nezachytávajú vlasy.

Výhody

 • vyprázdňovacia stanica
 • senzor proti pádu zo schodov
 • zachytí 99 % alergénov 
 • senzor proti nárazu
 • 3 varianty upratovania

Nevýhody

 • nezistené

Orientačná cena

553 €

Hodnotenie

3. Roborock S8 - Automaticé mapovanie

   výdrž 180 min. • hlučnosť  68,5 dB • EPA E11 filter • s mopom

Roborock S8

Robotický vysávač Roborock S8 je inteligentné zariadenie, ktoré by v modernej domácnosti nemalo chýbať. Je dostupný v bielom aj v čiernom prevedení, takže dokonale sadne do každého interiéru. Okrem toho, že je možné ho ovládať aplikáciou, môže sa stať aj súčasťou vašej smart domácnosti, kedy ho budete jednoducho ovládať hlasom. Je totiž kompatibilný so Siri, Alexou či Google Assistantom. 

Ak máte napríklad obavy, že by sa s ní deti mohli hrať, detská poistka to vybaví za vás. 

Medzi kľúčové vlastnosti, ktoré sú preň špecifické patrí funkcia 2 v 1. Robot je výnimočný tým, že nielen vysáva, ale zároveň aj mopuje s pomocou systému VibraRise. Táto technológia používa na umývanie podláh sonické vibrácie s frekvenciou 3 000 vibrácii za minútu, ktoré vytvárajú efekt drhnutia. Hravo si poradí aj so zaschnutou špinou, blatom či inými nečistotami. Výsledkom je čistá podlaha bez omrviniek a škvŕn. 

Pohodlne si nastavíte aj spôsob upratovania vrátane detailov, akými je typ povrchu, sací výkon, intenzitu mopovania, hladinu vody, poradie upratovania jednotlivých miestností, a tiež polohu prachov, virtuálne steny či no-go zóny.

Technológia Roborock' s HyperForce s extrémnym sacím výkonom 6 000 Pa zvládne povysávať prach, nečistoty, aj akékoľvek čiastočky. Bezpochyby ide o jeden zo špeciálnych modelov, ktoré stoja za vašu pozornosť, pričom si získal aj nás a rozhodli sme sa udeliť mu titul Náš tip. 🙂 

Výhody

 • 2 v 1mobilná aplikácia
 • mobilná aplikácia Roborock
 • automatické mapovanie
 • ovládanie pomocou hlasu
 • inteligentné prepojenie so smart domácnosťou

Nevýhody

 • nezistili sme

Orientačná cena

659 €

Hodnotenie

4. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro - S funkciou mopu

   výdrž 180 min. • hlučnosť 72 dB • HEPA filter • s mopom

Xiaomi-mi-robot-vacuum-mop-2

Dlhodobo jeden z najpredávanejších modelov robotických vysávačov je Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro. Je užívateľsky obľúbený a patrí k najlepším asistentom v domácnosti. Je to nielen vďaka prívetivej cene, ale najmä kvôli jeho skvelým vlastnostiam, ktorými si získal priazeň. 

Do popredia možno dať jeho funkciu 2 v 1. Dokáže jednoducho vysať omrvinky či prach, a zároveň je vybavený funkciou mopovania. Funguje na princípe použitia vysokofrekvenčných sonických vibrácii mopovania, kedy využíva 10 000 vibrácií/min., pričom odstráni aj odolné škvrny zachytené na dlážke. 

Upraviť môžete aj intenzitu až v 3 režimoch, a to hneď so 4 možnosťami nastavenia intenzity sania. V priestore sa orientuje pomocou laserovej navigácie LSD, pričom dokáže skenovať a zmapovať aj komplikované miestnosti, a tak dosiahne aj do ťažko dostupných miest či rohov. 

Pokročilé nastavenie a inteligentné prepojenie s aplikáciou Xiaomi Home/Mi Home umožňujú udržať poriadok, aj keď práve nie ste doma. Nájdete tu 3 režimy vysávania a mopovania podlahy, a tiež možnosť zadefinovať zóny, ktoré chcete povysávať, aj keď práve nie ste doma. Inteligentná nádržka na vodu s elektrickým ovládaním a mikrovláknami zodpovedá za dôkladné čistenie podlahy aj v prípade väčších škvŕn. 

Je vhodný aj do väčších priestorov, pretože vylepšená batérie si poradí aj s plochou väčšou ako 150 m². Okrem priaznivej ceny a slušnej výdrže nemožno nespomenúť aj to, že tento vysávač myslí ako človek, a to doslova. Vďaka laserovému navigačnému systému si sám dokáže naplánovať trasu vysávania a vie sa prispôsobiť aj aktuálnemu povrchu.

Používatelia si chvália jednoduché ovládanie pomocou aplikácie, bezproblémovú prevádzka s použitím laseru aj počas noci, a celkovo chvália tiež pomer ceny, výkonu a kvality. 

Výhody

 • 2 v 1
 • mobilná aplikácia
 • priaznivá cena
 • možnosť ovládania pomocou smartfónu
 • 2 farebné prevedenia
 • pomer cena/výkon/kvalita
 • laser

Nevýhody

 • nevie detekovať predmety v ceste

Orientačná cena

339 €

Hodnotenie

5. Roidmi EVE Plus - Tichý chod

   výdrž 180 min. • hlučnosť 65 dB • HEPA filter • s mopom

xiaomi-roidmi-eve

Sofistikovaný a veľmi presný robotický vysávač Roidmi Eve Plus sa postará o skvelé výsledky za akejkoľvek situácie. Ak vás už nebaví neustále upratovanie podlahy, daný robot je skvelý pomocník do každej domácnosti. Nerobia mu problém malé, ale aj veľké priestory, keďže vydrží v prevádzke až 250 minút. Je vhodný na všetky typy podláh vrátane kobercov.

Filtrácia robotického vysávača Roidmi zaisťuje hepa filter, ktorý sa postará o čisté priestory bez prachu a zbytočných baktérií. Ovládanie je jednoduché a pomocou mobilnej aplikácie si môžete nastaviť, ktoré miesta smie povysávať, a tiež ktoré si prajete vynechať. 

Spoľahlivá laserová navigácia LSD umožňuje precízne mapovanie priestoru, pričom sú ňou dosiahnuté skvelé výsledky pri upratovaní. Výrobcovia mysleli aj na bezpečnosť a robot je vybavený senzorom proti pádu. 

Elektronická nádržka na vodu vám umožní podlahy aj vyčistiť. Ak vám robia problém špinavé škáry, s robotom Roidmi Eve Plus na ne môžete zabudnúť. Postará sa dokonca aj o intenzívne čistenie škár, ktoré by ste inak museli drhnúť ručne. 

Nemusíte prísť do kontaktu s povysávanými nečistotami, ale postačí, ak vyberiete len sáčok, keď sa naplní. Tento inteligentný robotický vysávať má takmer všetko, čo od neho možno očakávať, pričom ho kúpite za dobrú cenu. Používatelia si všimli, že zatiaľ nefunguje aplikácia v slovenskom jazyku, čo hodnotia ako mínus.

Výhody

 • LSD spoľahlivé mapovanie priestoru
 • 2 v 1 - robotický vysávač s mopom
 • diaľkové ovládanie
 • inteligentná navigácia
 • automatické dobíjanie

Nevýhody

 • aplikácia je zatiaľ bez slovenčiny

Orientačná cena

375 €

Hodnotenie

6. Rowenta RR7447WH X - Dostane sa aj pod nábytok

   výdrž 90 min. • hlučnosť 65 dB • HEPA filter • s mopom

rowenta-explorer-rr7447wh

Používateľsky obľúbený variant je aj robotický vysávač značky Rowenta, ktorý si poradí s prachom a ostatnými nečistotami bez toho, aby ste museli pohnúť prstom. Ponúka efekt 2 v 1, pričom zvládne vysávať aj umývať zároveň a jeho účinný filter zachytí až 99 % nečistôt. Technológia 2 v 1 vám výrazne ušetrí čas, ktorý by ste inak minuli na separátne domáce práce. 

Robot je veľmi nízke a pri svojich 6 cm zvládne vojsť aj pod ten najnižší stolík. Dostane sa aj do ťažko prístupných miest bez akýchkoľvek problémov.

Inteligentné pripojenie prostredníctvom mobilnej aplikácie vám umožní riadiť robot odkiaľkolvek a kedykoľvek. Navigačný systém tzv. gyroskopická technológia a infračervené senzory sa postarajú o to, aby robot nikde nezablúdil a splnil všetky svoje úlohy bez zaváhania. 

Robot má na jedno nabitie prevádzkovú dobu 90 minút, čo je pri porovnaní s ostatnými v našej kategórii menej, ale pokiaľ máte menší byt alebo dom, za hodinu a pol určite svoju prácu zvládne. 

Má tiež 3 režimy upratovania, ktoré si môžete pohodlne zadefinovať. Nachádza sa tu metodický režim, pri ktorom robot nevynechá žiadne miesto, bodový, ktorý vytvára pohyb v špirálach a je vhodný pre upratovanie v konkrétnej miestnosti a posledný je sledovanie stien, kedy sa pohybuje plynulo pozdĺž stien. Používatelia si pochvaľujú to, že je malý a dostane sa skoro všade. 

Výhody

 • 3 režimy upratovania
 • inteligentné ovládanie pomocou apky
 • ovládanie prostredníctvom smartfónu
 • dostane sa všade, keďže je nízky
 • výborný sací výkon

Nevýhody

 • nižšia výdrž batérie

Orientačná cena

264 €

Hodnotenie

7. Niceboy ION Charles i9 Black - Aj na zvieracie chlpy

   výdrž 150 min. • hlučnosť 65 dB • HEPA filter • s mopom

ion-charlesi9-niceboy

Do pozornosti sa nám dostal aj cenový trhák - Niceboy ION Charles i9 Black, ktorý zvládne upratať celý dom bez vašej asistencie. Kombinuje nielen účinný vysávač, ale aj mop s inteligentným dávkovaním vody AQUA Direct, s ktorými budú vaše dlážky dokonale čisté. Opäť ide o inteligentné zariadenie, ku ktorému je dostupná mobilná aplikácia Niceboy ION, pomocou ktorej si môžete nastaviť upratovanie jednotlivých miestností a vymedziť izby či miesta, ku ktorým bude mať zákaz. 

S podporou Google Assistant vás prekvapí inteligentným ovládaním len pomocou hlasu. 

Zvládne upratovať až 150 minút bez nabitia, preto s nim zvládnete upratať celý byt bez väčšej námahy. S funkciou mopovania zvládne aj škvrny na dlážke.

Niceboy ION Charles i9 je vybavený silným motorom s efektívnym systémom nasávania Hurricane PRO výsledkom čoho je skutočne hĺbkové čistenie. Majitelia domácich zvierat ocenia aj dvojicu bočných kefiek s centrálnou kefou Animal Brush, s ktorou sa ľahko zbavíte chlpov na podlahe či koberci. V neposlednom rade špičkový laserový navigačný systém LiDAR zaistí, že sa vysávač nestratí. Účinný trojstupňový filtrovací HEPA systém odstráni až 99,95 % nečistôt vrátane jemného prachu, alergénov a podobne. 

Výhody

 • ovládanie hlasom Google Assistant
 • kefa Animal Brush
 • zvláda i prekážky
 • na akýkoľvek povrch
 • jednoduché ovládanie
 • aj na zvieracie chlpy
 • výhodná cena

Nevýhody

 • občas sa pohybuje zmätene

Orientačná cena

307 €

Hodnotenie

Ako vybrať robotický vysávač?

Robotický vysávač


Chceli by ste si už užívať vytúžený komfort, ktorý so sebou prináša robotický vysávač, no stále váhate a neviete sa rozhodnúť pre konkrétny model? Poradíme vám, ako na to. 

Pred kúpou si ujasnite nasledujúce kritéria:


Rozloha a členitosť podlahy

Pri kúpe robotického vysávača by ste mali zohľadniť podlahovú plochu, jej štruktúru, členenie, ale aj tvar jednotlivých miestností. Čím viac miestností s rôznou podlahou či tvarmi máte, tým inteligentnejšie zariadenie by ste mali voliť. 

Pokiaľ máte menšie miestnosti s jednoduchým umiestnením nábytku, postačí vám aj jednoduchší model. Ak je priestor väčší, vhodnejšia bude aj dlhšia výdrž batérie.


Navigácia

Veľmi dôležitým kritériom je aj navigácia. Vyberať môžete z robotických vysávačov s navigáciou alebo bez navigácie. Modely s navigáciou sú oveľa inteligentnejšie a rýchlejšie sa vyhnú predmetom, ktoré majú v ceste. 

Robotické vysávače s navigáciou

Tieto modely predstavujú inteligentné zariadenia, ktoré si dokážu vytvoriť mapu okolia a zároveň sledovať svoj pohyb. Pri vysávaní tak do ničoho nenarážajú, nepadajú zo schodov a podobne. Takéto vysávanie je efektívnejšie, keďže vysávač neprechádza po tom istom mieste viackrát.

Robotické vysávače bez navigácie

Robotické vysávače bez navigácie patria k lacnejším modelom. Po miestnosti sa pohybujú buď na základe vlastného algoritmu alebo náhodne. V orientácii im pomáhajú rôzne senzory, ktoré však nedokážu odlíšiť, či už na danom mieste bolo vysávané alebo nie. Aj preto sa môže stať to, že takýto vysávač môže po danom mieste prechádzať viackrát a iné zas úplne vynechať. 

Typ podlahy

Robotické vysávače bývajú často zatracované práve kvôli tomu, že panuje názor ich účinnosti len pri podlahách, nie kobercoch, ale aktuálne už tomu tak nie je. Hoci je pravda, že robotické vysávače sú prevažne určené na laminátové, drevené, PVC, vynilové podlahy, linoleá a dlažby. V súčasnosti sú tiež dostupné aj výkonnejšie zariadenia, ktoré dokážu povysávať aj koberce, pričom sú schopné zmeniť výkon pri jeho vysávaní.

Sací výkon

Množstvo ľudí považuje pri kúpe robotického vysávača za najdôležitejší parameter práve jeho sací výkon. Omyl. Nenechajte sa odradiť slabším sacím výkonom motora. Robotický vysávač totiž neprenáša špinu tak dlhou cestou ako klasický vysávač, teda jeho sací výkon nie je až natoľko dôležitý. Nádoba, do ktorej putuje prach a špina sa pri robotickom vysávači nachádza ihneď za otvorom. 


Výdrž batérie

Čím väčšou výdržou batérie vysávač disponuje, tým väčšiu plochu dokáže na jedno nabitie povysávať. Pri kúpe vysávača preto tento parameter neprehliadnite, aby ste predišli prípadnému sklamaniu vyplývajúcemu z častej potreby nabíjania. Ak máte väčší priestor a viac miestností, oplatí sa investovať do zariadenia s väčšou kapacitou batérie.


Filtrácia

Filtrácia je naozaj dôležitá, pretože nasatý vzduch zbavuje od nečistôt a zároveň odstraňuje z prúdiaceho vzduchu mikroorganizmy. Na trhu nájdete vysávače s vlastnou filtráciou alebo so známymi HEPA filtrami, schopnými zachytiť aj tie najmenšie častice. Odporúčame preto voliť vysávač práve s týmto typom filtra.


Hlučnosť

Pokiaľ je pre vás hlučnosť dôležitým parametrom, mali by ste si vybrať taký robotický vysávač, ktorého hlučnosť nepresahuje 58 dB. Strednou cestou sú vysávače s hlučnosťou pohybujúcou sa do 60 dB. Vysávač, ktorý dosahuje hlučnosť 70 dB a viac už možno označiť za mierne hlučný. 


Funkcie robotického vysávača

Väčšia robotických vysávačov predstavuje inteligentné zariadenia, čomu zodpovedajú aj ich funkcie. Ktoré funkcie teda rozhodne nie sú na škodu?

Diaľkové ovládanie

Táto funkcia umožňuje ovládať robotický vysávač prostredníctvom diaľkového ovládania. 

Ovládanie smartfónom

S touto vlastnosťou budete môcť vysávač ovládať aj za pomoci smartfónu. Väčšina nových robotických vysávačov má aj vlastnú aplikáciu, prostredníctvom ktorej možno vysávač riadiť a zadefinovať aj jednotlivé trasy, ktorými má ísť. 

Senzor prekážok

Niektoré modely robotických vysávačov sú vybavené aj senzormi, či už infračervenými alebo ultrazvukovými, ktoré dokážu rozpoznať prekážky a zabrániť tak zrážke. 

Senzor proti pádu zo schodov

S touto vychytávkou robotický vysávač predíde pádu zo schodov. 

Automatické dobíjanie

Vďaka funkcii automatického dobíjania vysávač rozpozná vybitie batérie a včas sa vráti do nabíjacej stanice. S touto funkciou je úzko spätá i funkcia dokončenia upratovania, ktorá zabezpečí, že po nabití sa vysávač vráti doupratovať priestor, kde skončil. 

Automatické vysypanie

Niektoré novšie modely vysávačov umožňuje automatické vysypanie zberného koša do čistiacej stanice. Funguje to približne na 30 zberných košov, kedy vôbec nemusíte manipulovať s prachom, ale postačí, ak vyhodíte len naplnené vrecko raz za 30 dní. 

Tip od experta

"Pozor, nie všetky vysávače sú smart! Lacnejšie modely nemajú žiadne doplnkové funkcie, neumožňujú teda spárovanie so smartfónom. No aj títo roboti sú vybavení senzormi proti pádu a proti narážaniu do nábytku, niektoré dokonca majú viacero programov na vysávanie. Ak si trochu priplatíte, za cenu cca 200 eur zoženiete skutočne inteligentného pomocníka. Pomocou aplikácie si nastavíte vysávač pokojne aj z práce a domov prídete už do čistého. S rastúcou cenou prichádzajú ďalšie výhody, ako napríklad virtuálna stena či nastavenie upratovania jednotlivých miestností."


DATART

Prečo si zaobstarať robotický vysávač?

Robotické vysávače sú bezpochyby unikátnym technologickým pokrokom, ktorý dokáže uľahčiť život. Je však naozaj dôležité vybrať si správne. Ak si vyberiete správne, môžete sa tešiť na výhody v podobe: 

 • Robotický vysávač pracuje za vás, zatiaľ čo sa vy môžete venovať vašim obľúbeným činnostiam. 
 • Súčasné zariadenia sú tak inteligentné, že sa samé dokážu vyhnúť prekážkam v podobe nábytku. 
 • V porovnaní s klasickými vysávačmi sú omnoho tichšie. 
 • Tie kvalitnejšie modely sú vhodné na všetky druhy podláh a zvládnu aj vysatie koberca. 

Vedeli ste, že?

Kombík radí

Prvý robotický vysávač sa na trhu objavil pred 16 rokmi, teda v roku 2002 a pochádzal z rúk výrobcu iRobot. Podľa tejto spoločnosti technológia robotického vysávania prináša šetrenie času, približne 110 hodín života, ktoré by človek inak musel stráviť upratovaním.


"Počas ďalších 15-tich rokov budú robotické vysávače ústrednou súčasťou smart domácností a budú pomáhať ľuďom dosiahnuť viac v ich každodennom živote."  

CEO a zakladateľ spoločnosti iRobot Colin Angleký

Ukážka na záver 🙂 

Aby ste mali predstavu, ako takéto zariadenie funguje, pozrite si nasledujúce video, v ktorom nájdete robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum. 

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe robotického vysávača

1. Je robotický vysávač vhodný na všetky typy podláh?

Robotické vysávače sú vhodné predovšetkým na vysávanie tvrdých podláh, ako parkety alebo dlažba. Čo sa týka kobercov, povysávať ich dokážu najmä drahšie, výkonnejšie modely.


2. Sú robotické vysávače také efektívne ako klasické vysávače?

Robotické vysávače majú v porovnaní s tými klasickými menší výkon, to však automaticky neznamená, že sú aj menej účinné. 

Pri robotických vysávačoch končia nečistoty v zbernej nádobe, ktorá sa nachádza hneď za sacím otvorom. A práve to je dôvod prečo robotické vysávače nepotrebujú takú vysokú saciu silu. 


3. Je dôležitá i cena robotického vysávača? 

Na trhu nájdete lacnejšie, ale aj drahšie robotické vysávače, pričom rozdiely v cenách jednotlivých modelov môžu predstavovať niekoľko desiatok eur. 

Tie lacnejšie modely sú zvyčajne aj jednoduchšie, bez funkcií navyše. Drahšie modely bývajú nabité užitočnými, inteligentnými funkciami, ktoré robia používanie robotického vysávača ešte viac komfortnejšie. Patrí sem napríklad orientácia v priestore, detekcia prekážok, ale napríklad aj automatické dobíjanie a podobne. 


Pridajte vašu recenziu

avatar