S príchodom technológií je aj mrazenie pokrokom vpred

Jedným zo šetrných spôsobov, ako čo najdlhšie uchovať čerstvosť potravín, je práve mrazenie. Mať doma zásoby potravín je praktické, a tak mrazničku vlastní takmer každá domácnosť. Najnovšie modely však ponúkajú oveľa viac a o pokrokové technologické novinky rozhodne nie je núdza ani pri týchto veľkých spotrebičoch.​​​​

Pred výberom správnej mrazničky je vhodné ujasniť si, aké má byť jej vnútorné usporiadanie a čo by mali spĺňať konkrétne parametre. S pokrokom doby a rozvíjaním technológií nezaostáva ani vývoj mrazničiek a v súčasnej ponuke sú aj varianty s rôznymi technologickými vychytávkami.

Výber mrazničky

Rôzne pokrokové technológie predĺžia čerstvosť mrazených potravín. (BravissimoS / Shutterstock.com)

Expresné zmrazenie

Funkcia Fast Freeze alebo známa aj pod označením Super Freeze ponúka používateľovi skutočne rýchle zmrazenie potravín. V prípade veľkého množstva potravín, ktoré vkladáte do mrazničky im práve touto funkciou zabezpečíte expresné zmrazenie a týmto rýchlym postupom predĺžite aj ich čerstvosť.

Táto technológia je známa aj pod pojmom Super mrazenie, v rámci ktorého dochádza k rýchlemu zmrazeniu vložených potravín. To sa však po 24 hodinách vypne a vráti späť do pôvodného režimu nastavených tepelných hodnôt.

Zabudnite na manuálne rozmrazovanie

Večný boj s neustálou námrazou vám sťažuje výber potravín z mrazničky. S funkciou No Frost je manuálnemu rozmrazovaniu koniec. Táto pokroková technológia spočíva na rovnomernom prúdení vzduchu v mrazničke, čím sa zabraňuje tvorbe námrazy.

Ako vybrať mrazničku

S funkciou No Frost nastáva koniec rozmrazovania. (New Africa / Shutterstock.com)

Väčšia úspora energetickej spotreby

Dôkaz, že sa ponuka mrazničiek rozširuje a pokrokovo vyvíja vpred, je aj v energetických triedach. Kým bežná A trieda je pri výbere viac ako vyhovujúca, energetická trieda A+++ ponúka šetrenie viac ako polovice energie v porovnaní s klasickou triedou A.

Variácia pri skladovaní potravín

V prípade ľahšieho prispôsobenia jednotlivých medzistien hľadajte mrazničku so systémom VarioRoom. Pre lepšiu prehľadnosť a jednoduchú organizáciu vám možnosť vyberateľnej medzisteny perfektne poslúži, no oceníte ju najmä pri objemnejších potravinách veľkých rozmerov.

Pokiaľ je vaša mraznička prispôsobená predovšetkým na skladovanie potravín malej a strednej veľkosti, efektívne riešenie ako uskladniť potraviny väčších rozmerov, ponúka aj extra veľká zásuvka s označením XXL Space Box.

Intenzívne mrazenie v samostatných priehradkách

Ak potrebujete niektoré potraviny udržiavať vo väčšom mraze, kým tým iným to nemusí vyhovovať, systém Vario Freeze je pre vás ten ideálny. Nielenže máte možnosť vnútorný priestor kombinovať podľa vašich predstáv, variabilita sa ponúka aj v oddelených priehradkách určených na intenzívne mrazenie.

V prípade, že chcete priestor ešte o niečo zväčšiť, so systémom Space Max zväčšíte vnútorné rozmery mrazničky ešte o ďalších 10 percent, kým rozmer štandardnej mrazničky zostane absolútne zachovaný.

Automatické zatváranie dverí

Nestrachujte sa viac o to, či ste dôkladne zavreli dvere mrazničky. So systémom Soft Close sa vám dvierka mrazničky zatvoria automaticky a navyše o tomto úkone nebudete ani len vedieť. Nápomocná je však aj zvuková signalizácia. Práve tá informuje o zvýšení teploty, pokiaľ sa líši od pôvodne nastavených hodnôt.

Rozmrazovanie pultových mrazničiek

Pultové mrazničky známe aj ako truhlicové sú po kapacitnej stránke objemovo tými najväčšími. Niektoré produkty disponujú technológiou Stop Frost, ktorá spočíva v systéme rozmrazovania. Námraza je kumulovaná priamo v kolektore, čím zabraňuje tvorbu námrazy na stenách mrazničky či priamo na potravinách.

Rozmrazovanie tak nie je potrebné, z hľadiska údržby totiž stačí prepláchnuť daný kolektor tečúcou vodou približne každé dva mesiace. S touto funkciou znížite aj celkovú spotrebu elektrickej energie, nakoľko aj minimálna námraza dokáže nielen zmenšiť vnútornú kapacitu mrazničky, ale aj zvýšiť celkovú spotrebu.

Šetriť na energetickej spotrebe sa dá aj inak

Ušetriť na spotrebe elektrickej energie môžete však aj tým, ak mrazničke vyberiete chladné miesto a v jej blízkosti nebudú zariadenia produkujúce teplo. Jedným z hlavných odporúčaní je zároveň aj prvotné chladenie potravín. Po presune do mrazničky nie je potrebné vynaložiť také množstvo energie na zmrazenie potravín vybraných z chladničky v porovnaní s tým, keby ste ich dali do mrazničky priamo z nákupnej tašky.

V neposlednom rade hovorí v prospech šetrenia energií aj samotná organizácia. Pokiaľ oddelíte ovocie od zeleniny, zvlášť vyhradíte priehradku na mäso a ryby, poskytne vám to dokonalý prehľad o stave a počte potravín a zároveň tým ušetríte aj mnoho energie, ktorú by musela mraznička vynaložiť pri jej otvorení a vašom zdĺhavom skúmaní obsahu.

Ako vybrať mrazničku

Správna organizácia pri skladovaní potravín výrazne zníži spotrebu energie. (hedgehog94 / Shutterstock.com)

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar