Sedenie v práci môže byť aj zdravé a pohodlné

V dnešnom modernom kancelárskom prostredí zohráva správne a pohodlné sedenie kľúčovú úlohu pri podpore zdravia zamestnancov. Ako ste na tom vy? Odchádzate z práce s pocitom, že vás všetko bolí alebo ste fit a máte dostatok fyzickej energie aj na zvyšok dňa?

sedenie pri práci

Zdroj: Joyseulay / Shutterstock.com

Ergonomické sedenie

Vzhľadom na dlhé hodiny strávené sedením za pracovným stolom je dôležité uprednostniť ergonomické kancelárske stoličky, ktoré poskytujú pohodlie aj oporu. Ergonomická kancelárska stolička je navrhnutá tak, aby sa prispôsobila prirodzenému zakriveniu chrbtice, čím znižuje zaťaženie chrbta a podporuje správne držanie tela. Tým, že tieto stoličky poskytujú správnu bedrovú oporu a nastaviteľné funkcie, ako sú napríklad výška sedadla a podrúčiek, môžu výrazne zlepšiť celkovú pohodu a produktivitu zamestnancov.

Všímajte si nasledovné atribúty

Ak ako zamestnanec môžete ovplyvniť výber svojej stoličky, potom by ste mali dbať na certifikáciu v oblasti ergonómie a zistiť si aj odporúčanie fyzioterapeutov. Na trhu sú kvalitné modely, ktoré majú synchrónnu mechaniku sedadla a operadla, pričom opierka chrbta je pohyblivá (rozdelená na dve časti) a podrúčky si dokážete otáčať v 360 stupňoch. Týmto si dokážete zabezpečiť pohodlné sedenie počas celej pracovnej doby.

Sedenie na kvalitnom a komfortnom kancelárskom kresle eliminuje problémy s vaším boľavým chrbtom. Vďaka aktivácii stredu tela začnete používať svoj CORE (vnútorné svaly, centrum vášho tela), čím posilníte držanie a svalstvo.

Investícia do ergonomických kancelárskych stoličiek nielenže prospieva zdraviu zamestnancov, ale môže viesť aj k zvýšeniu produktivity a zníženiu absencií. Poskytnutím pohodlného sedenia zamestnávatelia preukazujú záujem o pohodu svojich pracovníkov a vytvárajú pozitívne pracovné prostredie. Navyše, keď majú zamestnanci fyzické pohodlie a oporu, môžu sa lepšie sústrediť na svoje úlohy bez rozptyľovania alebo nepohodlia.

správne sedenie pri práci

22Images Studio / Shutterstock.com

Seďte správne a nezabúdajte na život po práci

Zdravé sedenie pred obrazovkou počítača počas pracovnej doby je však viac než len správna stolička. Zahŕňa to aj osvojenie si správnych techník sedenia. Odporúča sa sedieť s nohami položenými na zemi, kolenami v 90-stupňovom uhle a chrbtom opretým o operadlo stoličky. Vhodné je aj používanie taburetky na vyloženie nôh, pričom polohy striedate. Vyhnete sa tak dlhému zotrvaniu v jednej polohe, čím si môžete z dlhodobého hľadiska zapríčiniť vznik kŕčových žíl.

Okrem toho pravidelné prestávky na vstávanie, naťahovanie a pohyb môžu pomôcť zmierniť stuhnutosť alebo nepohodlie spôsobené dlhým sedením. Zamestnávatelia by mali zamestnancov povzbudzovať aj k aktívnemu životnému štýlu mimo práce, pretože pravidelné cvičenie a fyzická aktivita sú nevyhnutné pre celkové zdravie. Nastavenie tzv. work-life balance je najdôležitejšie, aby bolo vaša fyzické, ale aj psychické zdravie v tej najlepšej kondícii.

Pokiaľ sa ručička na váhach výrazne nakloní k pracovnej záťaži, začnete pociťovať negatívne symptómy na svojom organizme. Dlhé sedenie jednoducho musí byť kompenzované aktívnym životným štýlom mimo práce. Je nutné spomenúť aj to, že pri sedavom zamestnaní spálite počas dňa minimum kalórií, čo vám môže pridávať na hmotnosti.

Je nutné si uvedomiť, že práca v kancelárii nemusí byť úplne milosrdná k vášmu zdraviu. Vy si však viete kvalitnou stoličkou, správnym sedením so spomenutými tipmi a celkovým aktívnym životom zlepšiť vaše zdravie. Dbajte v prvom rade na seba a váš organizmus, pretože neskôr v starobe si budete ďakovať za každý jeden pozitívny krok, ktorý ste v ústrety zdraviu podnikli. A taká výmena obyčajného kancelárskeho kresla za to ergonomické je to najmenej, čo pre seba môžete urobiť.

O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)