Test a recenzie sušičiek ovocia. Ktorá je najlepšia?


Autor: Dominika Ježová, Lenka Riganová | Aktualizované: 07. 09. 2023

Tieto sušičky potravín odporúčame

Sencor SFD 7000BK

Top model

Táto sušička je aktuálne jedna z najpredávanejších modelom vo svojej kategórii. Vyniká príkonom až 800 W. 

od 138 €

ETA Vital Air II 2302 90000

Vhodná aj na kysnutie cesta

Sušička potravín je okrem sušenia potravín vhodná aj na rozpekanie pečiva či kysnutie cesta.

od 178 €

G21 Breezer

Skvelý pomer cena/výkon

Obľúbená, spoľahlivá sušička potravín s vynikajúcim pomerom ceny a kvality v kvalitnom nerezovom prevedení. 

od 168 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie sušičiek potravín

Hľadaniu, porovnávaniu a hodnoteniu sušičiek potravín sme sa u nás v redakcii venovali uplynulých 12 hodín, aby sme vám dnes priniesli výber toho najlepšieho, čo súčasný trh ponúka. 

Sušené ovocie obsahuje veľké množstvo výživných látok i vlákninu. Sušením sa dokonca zintenzívňuje vôňa i samotná chuť. Kým na regáloch v supermarketoch môžete nájsť sušené ovocie od výmyslu sveta, pravda je však taká, že často ide len o zbytočne presladené pochutiny. To však neplatí o ovocí, ktoré si v sušičke potravín usušíte vy sami. 

Ako sme hodnotili

Jednotlivé sušičky potravín sme do nášho hodnotenia vyberali na základe analýzy tých najdôležitejších kritérií, ako príkon, počet sušiacich plátov a ich priemer či tvar sušičky. Ďalej sme sa zamerali aj na ponúkané funkcie a vlastnosti, ktoré uľahčujú manipuláciu a obsluhu sušičky. Pri hodnotení sme zohľadnili aj použité materiály, celkové prevedenie či dizajn.

Obľúbenej sušičke potravín za dobrú cenu patrí odznak Náš tip. Špičková sušička potravín v kvalitnej výbave sa zas môže pochváliť odznakom TOP model. A cenovo výhodná, spoľahivá sušička potravín si z nášho hodnotenia odnáša odznak skvelý pomer Cena/výkon.


Porovnanie sušičiek potravín

Sencor SFD 7000BK

#1

ETA Vital Air II 2302 90000

#2

G21 Breezer

#3

G21 Paradiso Big

#4

Concept SO 1020

#5

Concept SO-1060

#6

Sencor SFD 757GG

#7

Príkon

800 W

650 W

650 W

550 W

245 W

245 W

250 W

Počet sušiacich plátov

11

10

6

6

9

9

5

Priemer plátov

30 cm

33 cm

33 cm

42 cm

32 cm

31,3 cm

23 cm

Hodnotenie

Plusy

+ jednoduché a rýchle ovládanie

+ podsvietený LED displej 

regulácia teploty 35 – 75 °C

poistka proti prehriatiu

automatické vypnutie

+ 10 poschodí na sušenie

+ vhodný aj na kysnutie cesta

ochrana proti prehriatiu

zvukový signál pri každom nastavení

+ kvalitné nerezové prevedenie

+ pomer ceny, kvality a výkonu

digitálny časovač

obľúbený produkt

+ výškovo nastaviteľné pláty

+ veľký priemer plátov

displej s časovačom

regulácia teploty

priaznivá cena 

+ počet plátov 

+ špeciálne tvarované mriežky

transparentný dizajn 

ľahká údržba

tichá

+ všestranné využitie

+ pre veľké množstvo potravín

digitálny časovač

zvuková signalizácia

+ široké možnosti využitia

+ rovnomerné sušenie

jednoduché ovládanie

výhodná cena


Mínusy

- nezistené

- vyššia cena

- len 6 plátov na sušenie

- chýba info v dokumentácií 

- nezistené

- občas nerovnomerné sušenie

- bez časovača

Cena

138 €

178 €

168 €

48 €

46 €

55 €

32 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky sušičiek potravín v overených eshopoch

Recenzie jednotlivých modelov

1. SENCOR SFD 7000BK - Top model

príkon 800 W • počet sušiacich plátov 11 • priemer plátov 30 cm

Sencor SFD 7000BK

Potravinová sušička, s ktorou by ste mohli experimentovať? Sencor SFD 7000 zvládne vysušiť nielen ovocie a zeleninu, ale aj mäso či bylinky bez najmenšieho zaváhania. Obľúbia si ju aj milovníci raw dezertov, pretože sušička disponuje teplotou, ktorá je vhodná na prípravu surových pokrmov všetkých druhov. Stačí, ak si pripravíte vaše obľúbené sušienky z vločiek alebo tyčinky, a fit desiata je na svete.

Príkon v kombinácií s technológiou Horizontal Air Flow zaručuje, že sa teplý vzduch dostane všade. Nie je potrebné počas sušenia vymieňať pláta ani nič podobné. Jednoducho si len pripravíte obľúbenú pochúťku bez nutnosti kontrolovania. Len nakrájate, poukladáte na pláty, nastavíte teplotu v rozmedzí 35 – 75 °C a čas, ktorý sa spoľahlivo odpočítava po spustení. Sušička je natoľko inteligentná, že sa aj sama vypne. Môžete sa bez obáv venovať iným aktivitám a zaručene dostanete výsledok podľa vašej chuti. 

Usušíte s ňou množstvo ovocia, zeleniny, hríby, mäsa, byliniek, ale aj jedlé kvety, ktoré môžete použiť na ozdobu koláčov. 

Telo sušičky tvoria kvalitné plasty a je doň vložených 10 plátov z antikorovej ocele. Priehľadné dvierka umožňujú mať celý proces pod kontrolou. Súčasťou sušičky je aj plné plató, ktoré môžete používať na sušenie sušienok, drvených zmesí a podobne. 

Ovládanie je veľmi jednoduché. Na malom paneli má sušička zobrazené ikonky, kde je zaznačené odporúčaná teplota sušenia pre jednotlivé skupiny potravín.

Výhody

 • jednoduché a rýchle ovládanie
 • podsvietený LED displej 
 • regulácia teploty 35 – 75 °C (umožňuje zachovať maximálne množstvo prírodných látok)
 • automatické vypnutie elektronickým časovačom
 • poistka proti prehriatiu
 • moderný dizajn

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

138 €

Hodnotenie

2. ETA Vital Air II 2302 90000 - Vhodná aj na kysnutie cesta

príkon 650 W • počet sušiacich plátov 10 • priemer plátov 33 cm

ETA Vital Air II 2302 90000

Počuli ste o tom, že sušička potravín môže byť aj multifunkčný pomocník do domácnosti? ETA Vital Air II si hravo poradí s perfektným sušením potravín, mäsa, ale aj kysnutím cesta, rozpekaním pečiva či pri výrobe domácich cestovín. Možno vás osloví práve plnohodnotným využitím v kuchyni, ktoré si budú chváliť gazdinky, hubári či pestovatelia ovocných stromov, ktorí majú množstvo úrody.  

Súčasťou sušičky je funkcia RAW, FAST a KEEP WARM. Pre každý druh potraviny je možné nastaviť optimálny program, aby si zachovali svoje živiny. Pri pomalom sušení využijete RAW, zatiaľ čo rýchle sušenie si vyžaduje program FAST. Funkcia KEEP WARM udrží teplotu rúry 35 °C, čo je ideálne na kysnutie cesta alebo zapekaní pečiva. Môžete tiež upraviť teplotu ručne v rozpätí od 35 do 70 °C.

Benefitom je aj veľmi tichý chod, ktorý vás nebude rušiť ani počas nočných hodín. Výrobcovia mysleli aj na bezpečnosť, ktorú zaistili pomocou ochrany proti prehriatiu. Plusom sú aj priehľadné dvierka, vďaka ktorým budete mať celý proces sušenia pod kontrolou. Nachádza sa tu tiež LCD displej, vďaka ktorému nastavíte všetko hravo a jednoducho. Digitálne ovládanie a časovač zaisťujú modernosť daného spotrebiču. 

Súčasťou sušičky je 10 antikorových sušiacich plátov a 2 plastové sitá na sušenie byliniek.

Výhody

 • 10 poschodí na sušenie 
 • vhodné aj na kysnutie cesta
 • displej s časovačom
 • ochrana proti prehriatiu
 • zvukový signál pri akomkoľvek nastavení 

Nevýhody

 • vyššia cena 

Orientačná cena

178 €

Hodnotenie

3. G21 Breezer - Všestranné využitie

príkon 650 W • počet sušiacich plátov 6 • priemer plátov 33 cm

G21 Breezer

Nerezová sušička G21 Breezer je obľúbeným produktom u zákazníkov. Presvedčivý je najmä pomer ceny, kvality a výkonu, ktorý pri kúpe rozhoduje takmer o všetkom. Táto kráska je z nerezu, pričom nerezové nemá len telo, ale aj pláty. Zákazníci oceňujú kvalitné nerezové prevedenie, ktoré je na produkte poznateľné. Necítiť žiaden plastový zápach a sušička je stabilná a pevná. Plusom je tiež to, že jednotlivé pláty môžete prakticky umývať dokonca v umývačke. 

Sušička G21 Breezer je inteligentná, krásna a štýlová. Vyniká nadštandardným výkonom 650 wattov, ktorý je ideálny počas celej sezóny. Možno si pomocou nej pripraviť ovocie, zeleninu, huby, bylinky, domáce müsli.

Ochranná poistka zabezpečuje rýchle a praktické sušenie potravín. Jej inteligentnosť spočíva aj v schopnosti intuitívneho ovládania a možnosti nastavenia časovaču, ktorý sa automaticky sám vypne. Oceníte aj možnosť regulovania teploty, ktorou získate kontrolu nad sušičkou. 

Súčasťou sušičky je celkovo 6 plátov, čo je v porovnaní s modelmi na prvých priečkach menej, ale stále dostatok na vysušenie dostatočného množstva potravín. 

Výhody

 • kvalitné nerezové prevedenie
 • pomer ceny, kvality a výkonu
 • obľúbený produkt
 • digitálny časovač
 • nadštandardný výkon

Nevýhody

 • len 6 plátov na sušenie

Orientačná cena

168 €

Hodnotenie

4. G21 Paradiso Big - S reguláciou teploty

príkon 550 W • počet sušiacich plátov 6 • priemer plátov 42 cm

G21 Paradiso Big

Pokiaľ hľadáte produkt, ktorý by spĺňal pomer ceny a kvality, potom jednoznačne neprehliadnite G21 Paradiso big. S touto sušičkou si hravo pripravíte chutné ovocie nielen v jesenných mesiacoch, keď je úrody neúrekom, ale celoročne. G21 Paradiso big suroviny spracujete overených spôsobom, pričom vám dovolí maškrtiť zdravé zeleninové chipsy alebo sladké sušienky z vločiek kedykoľvek. 

Tento model sa môže pochváliť príkonom až 550 W a kvalitným usušením potravín. Sušiť môžete až na šiestich výškovo nastaviteľných plátoch.

Častým problémom pri tomto spôsobe spracovávania potravín býva zle odhadnutý čas. Sušička G21 je však vybavená displejom s časovačom, ktorý podáva presné informácie o zostávajúcom čase potrebnom na dosušenie.  Automatické vypnutie zaručí bezpečie a proces sušenia sa ukončí bez vašej pomoci. 

Potešujúci je aj dotykový displej, na ktorom hravo nastavíte teplotu aj dobu sušenia. Sušička umožňuje regulovať teplotu od 40 do 70 °C. 

Zákazníci oceňujú najmä pomer ceny a kvality produktu, ktorý spĺňa ich očakávania. Pozitívne hodnotia aj tichú prevádzku, za ktorú zodpovedá technológia Silent Thing. Sušička neruší ani pri pozeraní televízie či odpočinku. Negatívom je len to, že v v dokumentácií chýbajú informácie o dobe sušenia jednotlivých surovín. 

Výhody

 • výškovo nastaviteľné pláty
 • veľký priemer plátov
 • tichý chod Silent Thing
 • displej s časovačom
 • regulácia teploty sušenia 

Nevýhody

 • v dokumentácií chýbajú informácie o dobe sušenia jednotlivých surovín

Orientačná cena

60 €

Hodnotenie

5. Concept SO 1020 - Jeden z najpredávanejších modelov

príkon 245 W • počet sušiacich plátov 9 • priemer plátov 32 cm

Concept SO 1020

Domáce spotrebiče značky Concept bývajú u mnohých používateľov obľúbené najmä vďaka ich nižšej cene a (aj napriek tomu) slušnej kvalite. Inak to nie je ani pri sušičke Concept SO 1020, ktorá je aktuálne podľa portálu Heureka.sk 4. najpredávenejším modelom vo svojej kategórii. 

Táto sušička je ideálna pre domáce použitie vo veľkom. Nachádza sa v nej až 9 sušiacich plátov a priemer sita dosahuje až 32 cm. O rovnomerné sušenie na všetkých poschodiach sa stará integrovaný ventilátor a špeciálne tvarované mriežky. Nechýba ani poistka proti prehriatiu. 

Jednotlivé sitá sú vyrobené z odolného plastu a v prípade potreby ich možno umyť aj v umývačke riadu. Táto sušička potravín je tichá a jej hlučnosť počas prevádzky nepresahuje hranicu 46 dB. Vďaka nízkej hlučnosti možno nechať sušičku pokojne zapnutú aj počas noci. 

Používanie tohto prístroja uľahčuje aj jeho transparentný dizajn. Aj napriek tomu, že pre niekoho môže pôsobiť lacno, poskytuje veľkú výhodu. Umožní vizuálnu kontrolu stavu sušenia aj počas prevádzky. 

Výhody

 • počet plátov
 • špeciálne tvarované mriežky
 • transparentný dizajn
 • ľahká údržba
 • tichá

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

46 €

Hodnotenie

6. Concept SO-1060Všestranné využitie

príkon 245 W • počet sušiacich plátov 9 • priemer plátov 31,3 cm

Concept SO-1060

Populárna sušička Concept SO-1060 zaujme svojim všestranným využitím. Neslúži totiž len na vysušenie ovocia, ale poradí si aj so zeleninou, hubami či vlastnoručne nazbieranými bylinkami.

Sušička dokáže vysušiť naraz veľké množstvo potravín. Má 9 sušiacich plátov, pričom priemer každého z nich je až 31,3 cm. V prípade potreby je možné pláty rozšíriť na 10 kusov. 

Teplotu počas sušenia možno regulovať až v 8 stupňoch, a to: 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 ° C. Aby vysušenie prebehlo rovnomerne, nechýba vstavaný ventilátor a špeciálne tvarovaná mriežka. Aj napriek tejto skutočnosti sa však medzi skúsenosťami používateľov s touto sušičkou niekoľkokrát vyskytuje aj nie práve najrovnomernejšie vysušenie, resp. vyžaduje sa prekladanie sít.

Digitálny časovač umožňuje nastavenie času sušenia, po ktorého upylnutí sa sušička automaticky vypne a koniec sušenia oznámi zvukovým signálom.

Táto sušička dosahuje spoľahlivý príkon 245 W.  

Výhody

 • všestranné využitie
 • pre veľké množstvo potravín
 • 9 plátov
 • digitálny časovač
 • zvuková signalizácia 

Nevýhody

 • vyžaduje sa občasné prekladanie sít počas sušenia

Orientačná cena

55 €

Hodnotenie

7. SENCOR SFD 757GG - Výhodný model

príkon 250 W • počet sušiacich plátov 5 • priemer plátov 23 cm

Sencor SFD 757GG

Z najnižšej cenovej kategórií sme vybrali model Sencor SFD 757GG, ktorý možno nenadchne náročných zákazníkov, ale splní účel. 

V tejto sušičke môžete sušiť potraviny na piatich sušiacich plátoch s priemerom 23 cm. Prináša široké možnosti využitia, od klasického sušeného ovocia či byliniek, až po vynikajúce špeciality v podobe sušeného mäsa.

Pozitívne hodnotíme aj tichý chod pri 20 dB. To vám umožňuje používať sušičku aj v nočných hodinách bez toho, aby vás akokoľvek rušila. Ovládanie tejto sušičky je veľmi jednoduché - stačí poukladať na jednotlivé pláty suroviny a stlačiť tlačidlo ON/OFF. Nájdete tu aj regulátor teploty, s ktorým sa proces dehydratácie zrýchli a zjednoduší.

Rovnomerné sušenie na všetkých poschodiach zaisťuje uprostred zabudovaný ventilátor, ktorý rozptyľuje vzduch smerom nahor a do strán. Možno bude potrebné, aby ste pláty aj napriek tomu vymenili. 

Táto sušička potravín predstavuje jednoduchší model. V jej výbave sa preto nenachádza ani časovač. Vo výsledku sušička nenadchne, ale splní účel.

Výhody

 • široké možnosti využitia
 • rovnomerné sušenie
 • jednoduhé ovládanie
 • výhodná cena

Nevýhody

 • bez časovača

Orientačná cena

32 €

Hodnotenie

Ako vybrať sušičku potravín? 

Sušené ovocie

Sušička potravín je šikovným a praktickým pomocníkom. 

Správne vybraná sušičky splní očakávania, ktoré na produkt máte a umožní vám pripraviť si zdravé sladkosti, ktoré sú na rozdiel od tých kupovaných bez pridaného cukru. Navyše si môžete pripraviť ovocie na turistiku, kemping či len na výlet s rodinou a blízkymi. Proces je rýchly a jednoduchý.

Ako teda vybrať tú správnu sušičku, ktorá bude vašim potrebám vyhovovať najviac?

Pri hľadaní by ste mali vychádzať z nasledujúcich kritérií:


Tvar sušičky

Ešte pred tým než začnete riešiť konkrétne parametre sušičky, budete riešiť otázku jej tvaru. Najčastejšie môžete vyberať z okrúhlych alebo hranatých sušičiek. 

Okrúhle sušičky potravín

Okrúhle sušičky sú vhodné skôr na občasne sezónne sušenie. Teplo pri nich stúpa od stredu a nahor, a aj preto nemusí byť sušenie vždy rovnomerné. Často je teda potrebné jednotlivé pláty sušičky prehadzovať, pretože inak sa potraviny umiestnené blližšie k stredu usušia rýchlejšie, ako potraviny rozmiestnené na okrajoch. 

Takéto sušičky sú v porovnaní s modelmi hrantého tvaru zvyčajne cenovo dostupnejšie. 

Hranaté sušičky potravín

Pri sušičkách potravín hranatého tvaru sa vykurovacia jednotka nachádza na boku tela, vďaka čomu je zabezpčené rovnomerné sušenie surovín na všetkých plátoch, bez potreby prehadzovania. 

Cena hranatých sušičiek je vyššia a zvykne sa pohybovať na sume 100 € a vyššie. 


Príkon 

Na trhu nájdete sušičky s príkonom od 165 - 1000 W. Čím vyšší je tento príkon, tým lepšie a rýchlejšie vysušenie môžete od sušičky čakať.  

Keďže dôkladné vysušenie trvá aj niekoľko hodín, odporúčame voliť vyšší výkon, aby sušička zvládla plynulú prevádzku bez prestávky. 


Objem sušičky

Objem sušičky určuje, aké množstvo potravín môžete vysušiť naraz. Závisí od počtu plátov a ich rozmerov, na ktoré môžete poukladať suroviny. Zväčša platí, že čím viac plátov, tým viac surovín sa vám zmestí. V sušičke sa bežne nachádza 5 - 10 poschodí. Nezabudnite aj na rozmery plátov, ktorá je podstatná. Čím väčší je rozmer, tým viac surovín sa naň zmestí.

Čo sa týka plátov, nie je na škodu, ak sú i výškovo nastaviteľné. Túto vlastnosť oceníte najmä v prípade sušenia vyšších potravín. 


Počet sušiacich plátov

Menšie a zároveň aj lacnejšie sušičky spravidla disponujú nižším počtom sušiacich plátov. Drahšie varianty zas ponúkajú viac sušiacich sít.

Vopred si preto ujasnite, čo a v akom množstve budete sušiť. Je zbytočné investovať do drahých modelov s veľkým počtom sít, ak budete sušiť len občasne a v malých množstvách. Ak ale radi myslíte aj na budúcnosť, informujte sa pri kúpe, či je možné dodatočne k sušičke dokúpiť ďalšie sitá.

Ak so sušením ešte len začínate, na začiatok môžete siahnuť po modeli s menším počtom sušiacich plátov, ktorý umožňuje v prípade potreby dokúpiť náhradné sušiace pláty. Ak vám daná kapacita sušičky v základe nebude postačovať, môžete si kúpiť náhradné pláty, s ktorými rozšírite kapacitu sušičky. 

Kombík radí

Kombík radí

Sušené ovocie zo supermarketov nie je ani zďaleka také zdravé, ako si mnohí myslia. Často obsahuje množstvo cukru i oxid siričitý, ktorého úlohou je predĺženie trvanlivosti ovocia. 

Materiál

Najčastejšie bývajú sušičky potravín vyrobené z plastu alebo nerezu. Na plast najčastejšie narazíte u okrúhlych sušičiek a na nerez zas u sušičiek potravín hranatého tvaru. 

Lepšou voľbou sú, samozrejme, nerezové sušičky, ktoré pri správnej starostlivosti vydržia veľa rokov. Aj plastové sušičky môžu odslúžiť svoje, avšak tu je dôležité dobre si vybrať. 

Pri kúpe si preto všímajte aj materiál, a v prípade palstu si vizuálne overte jeho kvalitu. Plast by mal byť tvrdší, odolnejší a vhodný aj do umývačky riadu. 


Funkcie a vlastnosti

Ovládací panel 

V súčasnosti sú moderné sušičky vybavené LCD displejom, na ktorom si hravo nastavíte teplotu aj dobu sušenia. Elektronické displeje sú veľmi prehľadné a užitočné. Pri starší model nájdeme manuálne ovládanie, kedy sa sušička spúšťa a vypína jedným tlačidlom. 

Hlučnosť

Veľmi tichú prevádzku ponúkajú sušičky s 20 dB, ale nájdeme aj sušičky s hlučnosťou 53 dB. Pokiaľ ju budete mať v samostatnej miestnosti domu, tak hlučnosť by nemala byť tak dôležitá, ak ale chcete blízko nej oddychovať alebo spať, môže byť pre vás vyššia hlučnosť rušivá. 

Časovač  

Všímajte si, či sušička, o ktorú máte záujem disponuje aj časovačom. Ten vám totiž umožní sušiť potraviny aj vtedy, ak nebudete doma. Stačí iba nastaviť časovač a po uplynutí vami určenej doby sa sušička automaticky vypne. Vypnutie sušičky zvyčajne býva sprevádzané zvukovým a svetelným signálom. 

Automatické vypnutie je veľmi užitočná a dôležitá funkcia, ktorá by modernej sušičke nemala chýbať. Umožní vám vyhnúť sa problémom v prípade prehriatia zariadenia.


Regulátor teploty

Veľmi dôležitou vlastnosťou sušičiek potravín je regulátor teploty, ktorý slúži na voľbu intenzity sušenia. Nie každá potravina totiž vyžaduje rovnakú teplotu. Na trhu nájdete aj sušičky, ktoré túto vlastnosť nemajú, preto na to pri kúpe myslite. 

Viete ako dlho máte sušiť jednotlivé potraviny?

Huby - Pri sušení húb voľte teplotu v rozmedzí 40 - 50 stupňov.

Hrušky a jablká - Dokonalé vysušenie hrušiek a jabĺk prebehne pri teplote 50 stupňov.

Hrozno - Hrozno potrebuje na vysušenie okolo 30 až 50 stupňov. 


Poistka proti prehriatiu

Táto funkcia sa stará o to, aby ste mohli bez obáv ponechať sušičku v prevádzke aj vtedy, ak nebudete doma. 

Poistka proti prehriatiu totiž zabezpečuje vypnutie zariadenia v prípade jeho nahriatia a rizika skratu. 

Prevádzková kontrolka

Užitočný doplnok, vďaka ktorému viete, či sušička momentálne suší alebo už dokončila svoju prácu. 


Zvuková signalizácia

Zvuková signalizácia oznamuje ukončenie procesu sušenia potravín. Ide o obľúbenú funkciu, na ktorú sme zvyknutí napríklad pri automatických práčkach.

Tip od experta

"Sušičku ovocia môžete vyberať z dvoch základných kategórií. Tou prvou sú klasické sušičky, ktoré sušia vďaka vertikálnemu prúdeniu vzduchu. Taká sušička je vybavená rôznym počtom sít, na ktorých usušíte hlavne ovocie, zeleninu a bylinky. 

Druhou kategóriou sú veľkokapacitné, dokážu usušiť až 3 kg ovocia naraz. U takých modelov je bežné presné nastavenie podľa druhu surovín a horizontálne prúdenie vzduchu, ktoré sa postará o rovnomerné sušenie bez toho, aby ste museli sušíace sitá vymieňať a prehadzovať." 


Eta

5 dôvodov, prečo si zaobstarať sušičku potravín

1. Sušené ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínov i minerálov.

2. Vysušené ovocie je tiež bohatým zdrojom kyseliny listovej a antioxidantov.

3. Pochváliť sa môže aj nižším obsahom cukru. Pochutnať si tak na ňom môžete aj v prípade, že si svoju postavu starostlivo strážite. 

4. Sušička potravín ma bohaté možnosti využitia. Môžete v nej vysušiť huby, bylinky či mäso.

5. So sušičkou ovocia šetríte aj vašu peňaženku. Vlastnoručne vysušené ovocie vás vyjde lacnejšie ako jeho kúpa v supermarkete. Navyše, môžete si byť istí jeho kvalitou. 

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe sušičky potravín

1. Na akom princípe funguje sušička potravín? 

Sušička potravín suší ovocie za pomoci vzduchu, ktorý sa do nej dostáva cez otvory a ohrieva sa na používateľom zvolenú teplotu. Následne ventilátor nachádzajúci sa v sušičke zabezpečuje cirkuláciu vzduchu okolo jednotlivých plátov, kde sú uložené potraviny. Časť vzduchu sa pritom dostáva von zo sušičky, časť sa nasáva naspäť, dohreje sa a opäť cirkuluje medzi plátmi. 

Potraviny umiestnené v sušičke sa nahrievajú, čím sa z nich postupne odparuje prebytočná voda. 


2. Čo všetko možno v sušičke potravín sušiť? 

Aj napriek tomu, že sušička je najčastejšie používaná na sušenie ovocia, možno v nej usušiť ďaleko viac potravín, ako napríklad huby, bylinky, zeleninu či mäso. 


3. Ako dlho prebieha sušenie potravín?

Závisí od toho, čo konkrétne sa chystáte v sušičke potravín sušiť. 

Sušenie húb sa pohybuje v rozmedzí od 10 - 18 hodín. Sušenie jabĺk trvá okolo 13 až 17 hodín. Slivky potrebujú na vysušenie 13 až 32 hodín. 


4. Ktorá sušička je lepšia - okrúhla alebo hranatá? 

S tvarom sučišky je úzko spätá účinnosť sušenia. Pre hranaté modely je charakteristické lepšie, rovnomernejšie vysušenie, keďže vzduch prúdi k surovinám horizontálne. Poča sušenia nie je potrebné manuálne prehadzvoať jednotlivé pláty. Tie bývajú vysúvacie, a teda sa k nim ľahko dostať. 

Pri okrúhlych sušičkách teplo stúpa zdola nahor, a preto sušenie často nie je rovnomerné. 


5. Aká je hlučnosť sušičiek potravín? 

Hlučnosť sušičiek potravín je pomerne dôležitým kritériom, keďže množstvo používateľov preferuje sušenie v noci. Aj preto by sušička nemala presahovať hodnotu hlučnosti viac ako 50 dB.


Pridajte vašu recenziu

avatar